امریکا دست به دامن کشورهای آمریکای جنوبی برای تشکیل ائتلاف ضدایرانی / ناامیدی ترامپ از پیوستن آلمان و فرانسه به کمپین خود علیه تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

امریکا دست به دامن کشورهای آمریکای جنوبی برای تشکیل ائتلاف ضدایرانی / ناامیدی ترامپ از پیوستن آلمان و فرانسه به کمپین خود علیه تهران

انتخابخبرگزاری انتخاب |
دولت آرژانتین اخیرا گروه شبه حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی خود قرار داد. بدین ترتیب آمریکا متحد دیگری را به کمپین ضد ایرانی بین المللی خود اضافه می کند.
امریکا دست به دامن کشورهای آمریکای جنوبی برای تشکیل ائتلاف ضدایرانی / ناامیدی ترامپ از پیوستن آلمان و فرانسه به کمپین خود علیه تهران - 0

فرانکو اوردونز در «ان پی آر» (رادیو ملی آمریکا) نوشت: دولت ترامپ نتوانست متحدان سنتی خود را در اروپا برای ملحق شدن به کمپین ضد ایران قانع کند. به همین دلیل، واشنگتن اخیرا برای تقویت ائتلاف ضد ایرانی خود به مناطق دیگر از جمله آمریکای لاتین روی آورده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: دولت آرژانتین اخیرا گروه شبه حزب الله را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داد. بدین ترتیب آمریکا متحد دیگری را به کمپین ضد ایرانی بین المللی خود اضافه می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا آخر این هفته به آرژانتین سفر کرد تا در مراسم یادبود قربانیان بمب گذاری در یکی از مراکز یهودی پایتخت آرژانتین مشارکت کند. او همچنین در دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای نیم کره غربی در ارتباط با مسئله تروریسم حضور پیدا خواهد کرد. در این نشست، چالش‌های مرتبط با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای ست جونز یکی از کارشناسان سابق پنتاگون است که در حال حاضر در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک به مطالعه تروریسم می‌پردازد. او در ارتباط با تصمیم اخیر آرژانتین گفت: «این موضوع باعث خوشحالی دولت ترامپ خواهد شد. در حال حاضر آن‌ها برای تشکیل ائتلاف خود علیه ایران با مشکل روبرو شده‌اند». آقای پمپئو همچنین از کشورهای اکوادور، السالوادور و مکزیک نیز بازدید خواهد کرد.

وزارت خارجه به سوالات ما در مورد برنامه‌های سفر آقای پمپئو پاسخ نداد. اما یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه روز پنج شنبه گفت: «ما قصد داریم که کشورهای آمریکای لاتین را برای تحریم سازمان‌های تروریستی قانع کنیم. در کوتاه مدت دوست داریم که کشورهای بیشتری قوانین ضد تروریسم ما را اتخاذ کنند. در بلند مدت نیز به دنبال گسترش همکاری‌های خود با کشورهای منطقه برای مقابله با این سازمان‌های تروریستی و حامیان مالی آن‌ها خواهیم بود».

مقامات آمریکایی به موفقیت مرکز هدف گیری تامین مالی تروریسم (TFTC) اشاره می‌کنند که در آن آمریکا، عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس برای مقابله با تروریسم با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

ماه گذشته ایران یک پهپاد جاسوسی آمریکا را در نزدیکی تنگه هرمز سرنگون کرد. آقای ترامپ در ابتدا دستور حمله به چند موضع در داخل ایران را صادر کرده بود. اما در نهایت پیش از شروع عملیات از تصمیم خود پشیمان شد. این اتفاق دو کشور را تا مرز جنگ پیش برد.

آقای پمپئو مدتی بعد برنامه خود برای تشکیل یک ائتلاف بین المللی علیه تهران را شروع کرد. اما رهبران اروپایی در مقابل کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه ایران مقاومت کرده‌اند. آن‌ها از تصمیم آقای ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کردند. رهبران فرانسه و آلمان نیز کاهش تنش‌ها در منطقه را به عنوان اولویت اول خود اعلام کرده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وزیر امور خارجه آلمان هشدار داد که هنوز خطر جنگ در خلیج فارس برطرف نشده است. آقای پمپئو تور بین المللی خود برای تشکیل ائتلاف ضد ایران را با بازدید از عربستان و امارات شروع خواهد کرد. این دو کشور در حال تلاش برای کاهش نفوذ تهران در منطقه هستند.

او سپس به آمریکای لاتین سفر خواهد کرد. آقای پاتریسیا بولریچ، وزیر امنیت آرژانتین هفته گذشته در مصاحبه با خبرنگاران برنامه کشورش برای تروریستی نامیدن حزب الله را تایید کرد و گفت: «ما به دنبال اعلام فهرستی از سازمان‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی هستیم. تعدادی از این گروه‌ها سابقه فعالیت در آرژانتین را دارند».

اما مقامات ارشد اشاره می‌کنند که زمان این سفر به طور تصادفی انتخاب نشده است. سفر آقای پمپئو هم زمان با مراسم یادبود حادثه بمب گذاری آمیا در پایتخت آرژانتین است که به کشته شدن ۸۵ نفر منجر شد. دادستان‌های کشور، حزب الله را متهم به پیاده سازی این عملیات کرده‌اند.

بازدید آقای پمپئو در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین انجام می‌شود. مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور راست گرای این کشور قصد دارد که روابط خوب خود با آمریکا را در کمپین انتخاباتی به نمایش بگذارد.

تصمیم دولت آرژانتین برای قرار دادن حزب الله در فهرست سازمان‌های تروریستی از لحاظ سیاسی برای دولت ترامپ مهم خواهد بود. اما مشخص نیست که آیا به تشدید فشار بر ایران کمک خواهد کرد یا خیر.

آقای بنیامین گدان، عضو شورای امنیت ملی در امور آمریکای جنوبی در دولت باراک اوباما معتقد است که تصمیم اخیر دولت آرژانتین فشار بر دیگر دولت‌های آمریکای لاتین برای انجام اقدام یکجانبه علیه تهران را افزایش خواهد داد.

رئیس جمهور آرژانتین به کمک‌های اقتصادی دولت ترامپ وابستگی داشته است.

آمریکا همچنین سال گذشته صندوق بین المللی پول را برای اعطای وام ۵۷ میلیار دلاری به آرژانتین تحت فشار قرار داد. گفتنی است، بقای اقتصاد آرژانتین وابسته به حمایت صندوق بین المللی پول است.

آقای ناتان سیلز، مسئول هماهنگ کننده امور ضد تروریسم در وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته در مرکز ویلسون طی مراسم یادبود بمب گذاری آمیا سخنرانی کرد. او گفت که مقامات آمریکایی و آرژانتینی برای هدف قرار دادن تروریسم بین المللی با یکدیگر همکاری خواهند کرد. او همچنین اشاره کرد که دولت در روزهای آینده برنامه‌های خود را به طور شفاف اعلام می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک23 ساعت قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر