بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟

بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تهاجم تمساح پوزه کوتاه تالابی،گاندو، به حوا جمعه گذشته، تاسفی همه‌جانبه است برای زخمی که هراز چندگاهی سر باز می‌کند، زخم خشکسالی، بی‌آبی و محرومی.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، «حوا طعمه گاندو شد» خبری تاسف برانگیز در عین حال تامل برانگیز؛ حوا رئیسی دختری ۱۰ ساله اهل روستای مولاد آباد دهستان کشاری، مرز پاکستان، از توابع شهرستان سرباز در جنوب شرق سیستان و بلوچستان جمعه بعداز ظهر به‌همراه مادر و خواهرش برای شست و شو و برداشت آب مانند همیشه به یکی‌از برکه‌های پایین دست رودخانه باهوکلات رفته بود که طعمه شد.

برای استانی‌ که برآورده‌‌ها و آمارهای وزارت نیرو، وزارت کشور و مرکز آمار ایران متفق‌القول است بی‌آب‌ترین استان ایران است و چیزی بیش‌از ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی آن شبکه آب ندارند و با منابع آبی خدادادی و مشترک با حیوانات قضای حاجت می‌کنند، آنچه جمعه بعداز ظهر رخ داد اتفاق تازه‌ای نیست.

هرچند حوا با اقدام به موقع مادر و خواهرش از دهان گاندو بیرون کشیده شد و به بیمارستان انتقال یافت اما به اطلاعیه بیمارستان امام علی (ع) چابهار، باتوجه به شدت جراحات احتمالا باید یکی‌از دستانش قطع شود؛ تاسفی همه‌جانبه برای زخمی که هراز چندگاهی سر باز می‌کند. زخم خشکسالی، بی‌آبی و محرومی.

بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟ - 5

بیمارستان امام علی چابهار گفته: توجه به شدت جراحات احتمالا باید یکی‌از دستان حوا قطع شود

تمساح پوزه کوتاه تالابی یا در اصطلاح بلوچی «گاندو» به معنی «راه رونده روی شکم» تنها تمساح موجود در ایران و در خطر انقراض و بقاست؛ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) می‌گوید، تمساح پوزه کوتاه تالابی با کمتر از ۳ هزار راس در دنیا در جنوب شرق آسیا عمدتا در بلوچستان ایران و پاکستان تا هندوستان و سیلان در لیست زرد این اتحادیه (VU) طبقه‌بندی شده و در خطر انقراض است.

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت برآورد کرده خشکسالی فراگیر بلوچستان و تصرف و تخریب زیستگاه در دیگر کشورهای میزبان عمده‌ترین دلایل انقراض گاندوست، انقراضی که بعد از ۶۵ میلیون سال زندگی و بخشی‌از آن همزیستی با انسان‌های همسایه‌اش به گواه کارشناسان حالا گاندو را به‌خاطر خشکسالی و کم‌آبی در حالت تهاجمی فرو برده است.

تهاجم گاندو به حوا برای بقا بعد از سال‌ها همزیستی انسان و تمساح برای استفاده از منابع مشترک آب جدید نیست؛ تیرماه سه‌سال پیش دقیقا در همین روستا، کشاری، یک کودک ده‌ساله هنگامی که مانند حوا برای برداشتن آب به رودخانه رفته بود طعمه تمساح شد، اما شانس حوا را نداشت و جان خود را از دست داد.

گاندوها برای بقا دفاع می‌کنند

مدیرکل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان می‌گوید: تیرماه معمولا فصل تخم‌ریزی گاندو است و چون این حیوانات به‌خاطر خشکسالی در خطر انقراض هستند به حالت تهاجمی در می‌آیند تا با هرچه دارند از محدوده تخم‌های خود محافظت کنند.

وحید پورمردان در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: سیستان و بلوچستان حدود بیست سال است که درگیر یک خشکسالی همه‌جانبه و فراگیر شده و این خشکسالی در دوسه سال اخیر به اوج خود رسیده و بر زندگی گاندو و از دست رفتن سریعتر آن‌ها تاثیربه‌سزایی داشته است، هم‌اکنون براساس آخرین سرشماری‌ها ۳۴۴ تمساح در محدوده حفاظت شده گاندو در جنوب بلوچستان ایران زندگی می‌کنند.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی تصریح می‌کند: محدوده حفاظت شده گاندو به وسعت ۴۵۶ هزار هکتار شامل رودخانه‌‌ باهوکلات (همان جایی که دختر بچه طعمه شد) رودخانه‌های سرباز، کاجو و برکه‌های پیرسهراب، آزادی، کلانی، درگس، گزمنزل، هوت کت و سد پیشین از سال ۱۳۴۹ در لیست مناطق حفاظت شده ایران رفته که با خشکسالی‌ها و کم شدن تعداد گاندو در حال بازنگری آن هستیم. هم‌اکنون عمده تمرکز گاندوها سد پیشین و بند انحرافی شیرگواز پایین دستش است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان می‌کند: سال‌ها گاندوها و محلی‌ها مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی کردند ولی به‌خاطر خشکسالی‌ها که اوج آن دو سه سال اخیر است، گاندو برای بقا می‌جنگند.

بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟ - 16

۶۱ درصد مساحت استان، خشکسال شدید

مرکز ملی مدیریت بحران و خشکسالی سازمان هواشناسی برآورده کرده سیستان و بلوچستان در صدر خشک‌ترین استان ایران است و هم‌اکنون همه مساحت این استان درگیر خشکسالی و ۶۱ درصد آن هم درگیر خشکسالی بسیار شدید است.

خشکسالی برای استانی که برآوردها می‌گوید عمده مردمانش شبکه آب ندارند و با برکه‌ها، رودخانه‌ها و منابع آب خدادادی نیاز آبیشان را برطرف می‌کنند معضلی جدی‌ست؛ یک کارشناس محیط زیست می‌گوید: منابع آبی که روستاییان سیستان و بلوچستان برای رفع نیاز آبی و شست و شو استفاده می‌کنند به‌خاطر خشکسالی‌ها خیلی محدود شده است؛ در سال‌های نچندان دور هرچند منابع آبی که انسان و جانوران منطقه نظیر گاندو استفاده می‌کردند مشترک بود اما به‌خاطر وسیع بودن و پرآب بودن آن هردو می‌توانستند بدون تجاوز به حریم دیگری نیازشان را بر طرف کنند.

محسن نگهداری در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: حالا به‌خاطر خشکسالی گاندو‌ها متمرکز شدند و از یک منبع آب استفاده می‌کنند، مردم محلی هم همین طور، مثلا در همین دهستان کشاری درحال حاضر منابع آب کوچکی هستند که گاندوها به‌خاطر بقا در آن‌ها با تراکم زیادی زندگی می‌کنند و محلی‌ها هم باید برای رفع نیازهای آبیشان از همان‌ها استفاده کنند.

بازگشایی یک پرونده قدیمی؛ چرا گاندوها این روزها حمله می‌کنند؟ - 21

درحال حاضر به خاطر خشکسالی منابع آب محدود و کوچکی هستند که گاندوها به‌خاطر بقا در آن‌ها با تراکم زیادی زندگی می‌کنند

وی تصریح می‌کند: عمده روستاهای بلوچستان شبکه آب ندارند، هرچند بعضی از آن‌ها آبرسانی سقایی می‌شوند اما چون سهمیه آبرسانی سقایی برای هر نفر تنها ۱۵ لیتر است بنابراین باید برای دیگر نیازهای زندگی به همان منابع آب مشترک متوسل شوند.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان می‌کند: منابع آبی مشترک علاوه بر آنکه محدود است حریم‌ها را می‌شکند و امکان حمله گاندو باتوجه به تهاجمی شدن این موجود به‌خاطر خشکسالی‌ها را دارد به‌خاطر استفاده مشترک، یک کانون بیماری عفونی هم محسوب می‌شود و بیم آن می‌رود با شایع شدن یک بیماری و انتقال انسان به حیوان یا حیوان به انسان هم یک اپیدمی میان محلی‌ها شایع شود و هم گاندوهای در خطر انقراض تهدید شوند.

سیدامیرحسین عظیمی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک مادر آزارگر که پسر سالمش را به ۱۳ عمل جراحی بیفایده کشانده بود به علت آزار فرزندش و سوءاستفاده از پزشکی متهم به دو دهه زندان شد. این مادر تگزاسی فرزند سالم خود را مجبور به تحمل تمهیدات پزشکی غیر ضروری کرد، آن هم در شرایطی که این اقدامات الزامی به نظر نمی‌رسیدند. این زن در نهایت فرزندش را به سیزده عمل جراحی غیر ضروری واداشت. در این مدت مادر این پسر فرزندش را به بیش از ۳۲۰ بیمارستان و مرکز پزشکی برد. حال عمومی کریستوفر اکنون کمی بهتر است و مادرش نیز با حکم بیست سال زندان رو به روست.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
حدود یک سوم کتاب‌ها هیچ کدام از این سؤال‌ها را نداشتند و به جایش از اولین عکس، اولین جشن تولد، اولین کریسمس، اولین دندان و اولین سفر پرسیده بودند. او این کلمات را بدون اینکه بنویسد، به خاطر سپرد، چون کتاب کودکی من کاتولیک بود و به‌جای اولین کلمات، «اولین دعا» و «اولین کریسمس» و «اولین عشای ربانی» من بود. با اینکه اولین کلمات من احتمالا پیشگویانه نبودند، اولین کلمۀ پیکاسو «پیز» (معادل کلمۀ اسپانیایی «مداد») و اولین کلمۀ جولی اندروز «خانه» بود. وضعیت اولین کلمه به عنوان «اولین»، همیشه به نوعی من‌درآوردی و وابسته به میل یک بزرگسال است که برای یک حرف معنایی در نظر بگیرد. اولین کلمات شما اولین کلمات هر فرد دیگری بوده‌اند و نسل‌های بی‌پایانی از کودکانی که سعی می‌کردند پیش بروند، آن‌ها را بارها و بارها به زبان آورده‌اند.
فارسفارس11 ساعت قبل
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز: چند روزی است که داستان سگ‌کشی با اسید در کهریزک در فضای مجازی منتشر و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. مدیریت فعلی شهری تأکید بر این دارد که این فیلم برای سال ۹۶ است و ربطی به مدیریت فعلی ندارد. این حامی حقوق حیوانات گفت: ‌ فیلم را قطعا دیده‌اید و می‌بینید که این افراد با اقدام وحشیانه این حیوانات بی زبان را از بین می‌برند. برخی اعضای شورای شهر تهران خواستار پاسخگویی شهرداری تهران در این زمینه هستند و معتقدند تناقضاتی در گفتارها وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که انتشار این فیلم موضوع تسویه حساب شخصی است و رقبای این پیمانکار نمی‌خواستند کار به وی سپرده شود.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
این تصویر درختی را نشان می‌دهد که به خاطر وجود تفاوت دما در دو طرف آن، از یک طرف تابستان و از طرف دیگر پاییز زودرس را تجربه می‌کند‌به گزارش ایسنا، مهراب رجبی، رئیس بنیاد البرزشناسی با انتشار این عکس در کانال خود نوشت: این عکس بسیار زیبا و گویا درخت توت است در جاده دروان، مرز بین دروان و خوارس، این تصویر به زیبایی تفاوت (دما و آب و هوا) در البرز - کرج - را بیان می‌کند. برگ‌های زرد درخت، به سمت شمال (که هوا سردتر است) و برگ‌های سبز به سمت جنوب (که هوا چند درجه گرمتر است) قرار گرفته‌اند.
ایلناایلنا14 ساعت قبل
شورای هماهنگی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق کشور از ادامه روند تبدیل وضعیت همکاران خود خبر داد. اعضای شورای هماهنگی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور در تماس با خبرنگار ایلنا، از ادامه روند تبدیل وضعیت همکاران خود خبر دادند. به گفته‌ی این شورا، موضوع توقف صدور احکام کارگری دائم همکاران منتخب فاز اول تبدیل وضعیت به علت طرح تبدیل وضعیت کلیه کارکنان کارمعین کشور که جدیدا در مجلس شورای اسلامی کلید خورده کاملا بی‌پایه و اساس است و خوشبختانه در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان مجلس و مدیران ارشد وزارت نیرو و شرکت توانیر و سازمان اداری و استخدامی کشور و همچنین نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کار گروه روابط کار جلسه‌ای برگزار شد و نمونه احکام کارگزینی صادره از هر برق منطقه‌ای کشور در جلسه مذکور مورد بررسی قرار گرفت که یک سری ایرادات کوچک و فنی قانونی از طرف نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح و قرار شد این موارد مرتفع و در اسرع وقت احکام صادر و بین همکاران توزیع شود. آنها تاکید کردند: هم اکنون با تعامل کامل در حال پیشبرد اهداف همکاران هستیم و جای هیچ نگرانی نیست.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین11 ساعت قبل
من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. می‌خواستم بپرسم آیا من می‌توانم یک دانگ از سهم خودم را بفروشم یا به کس دیگری واگذار کنم؟ اعتمادآنلاین| میراندا مهدوی- پرسش مخاطبان اعتمادآنلاین: من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. این نکته قابل توجه است که بر اساس قانون چنانچه شما ملک را به شخصی غیر از شریکتان بفروشید برای شریکتان حقی ایجاد می‌شود که در قانون به آن «حق شفعه» یا همان حق شریک دوم می‌گویند و به این معنی است که هرگاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین ۲ نفر مشترک باشد و یکی از ۲ شریک سهم خود را به شخص دیگری بفروشد، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و مالک سهم فروخته شده شود. ینابراین با استفاده از این حق دوست شما می‌تواند با پرداخت ثمن معامله به خریدار سهم فروخته شده را در ملکیت خود درآورد. شما می‌توانید مشکلات حقوقی خود را از طریق آی‌دی @Modiretemad در تلگرام با ما در میان بگذارید، و مشاوران حقوقی ما در اعتمادآنلاین پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر