مصرف بیش از حد فسفر ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سلامت
مصرف بیش از حد فسفر ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد

مصرف بیش از حد فسفر ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد فسفر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

اعتمادآنلاین| فسفر یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن است و در سلامت انسان نقش مهمی ایفا می‌کند، اما پژوهشگران بر مصرف زیاد آن تاکید ندارند.

فسفر در تمام سلول‌های بدن و بیشتر در دندان‌ها و استخوان‌ها انباشته می‌شود. این مساله نقش مهمی در سلامت بدن و یا فرسودگی بدن ایفا می‌کند.

به طور کلی توصیه رژیم غذایی حاوی فسفر به این گونه است: بزرگسالان روزانه نیازمند ۷۰۰ میلی گرم فسفر هستند در حالیکه کودکان به میزان بیشتری نسبت به آن نیاز دارند چرا که استخوان‌ها و دندان‌هایشان در حال رشد است به طوری که گروه سنی بین ۹ تا ۱۸ سال، روزانه نیازمند ۱۲۵۰ میلی گرم فسفر هستند. نیاز کودکان زیر ۹ سال به فسفر معمولا کمتر از این میزان خواهد بود.

مواد خوراکی غنی از فسفر عبارتند از گوشت، تخم مرغ، ماهی، شیر، مغزها و حبوبات.

خبری: اخبار سلامت روز دنیا

لازم به ذکر است که هر ماده‌ای که بدن به آن نیاز دارد، در صورتی که بسیار زیاد و یا بسیار کم مصرف شود، خطرناک و مضر است. فسفر از موادی است که مصرف روزانه آن به مقدار محدود ضروری بوده و استفاده بیش از حد آن می‌تواند مضر باشد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که میزان بالای فسفر در بدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. با توجه به این پژوهش‌ها، میزان بالا فسفر باعث بروز یک سیگنال استرس در سلول شده که منجر به آزاد شدن میکروذرات می‌شود و این عمل لخته شدن خون را در پی داشته که در نهایت افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی را موجب می‌شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورود محموله دارو‌های فاسد به صنعا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در پی اقدامات عمدی ائتلاف متجاوز سعودی برای نگه داشتن محموله ۳۵ تنی دارو در جیبوتی در معرض نور خورشید، این محموله در حالی به یمن رسید که دارو‌های آن فاسد شده بود. به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، سازمان‌های ذیربط در فرودگاه بین المللی صنعا، ۳۵ تن بار دارو‌های فاسد را ضبط کردند؛ کشور‌های متجاوز با نگه داشتن این دارو‌ها در جیبوتی مسبب فساد این دارو‌ها بودند. محموله‌ای که انتظار برای ورود آن به طول انجامید. محمد المرونی نماینده هیئت کل دارو در گمرک فرودگاه صنعا گفت: «با بررسی این داروها، متوجه شدیم فاسد هستند. با باز کردن کارتون دارو‌ها متوجه می‌شوید که ظاهر دارو‌ها غیر عادی است. نماینده سازمان پزشکان بدون مرز در اینجا حضور یافت و از وجود این محموله آگاه شد. این اقدام ظالمانه ائتلاف متجاوز است و به سلامت مردم یمن آسیب زیادی وارد می‌کند.
فارسفارس23 ساعت قبل
بالندگی اخلاق پزشکی در حوزه کار با کودک بیمار بسیار اهمیت دارد و حال اگر درمان، فرآیندی سخت و طولانی باشد، هر روز آن برای پزشک معالج تجربه‌ای فراتر از تخصص را رقم می‌زند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، عظیم مهرور رئیس بیمارستان فوق‌تخصصی کودکان مبتلا به سرطان محک در یادداشتی به مناسبت روز پزشک نوشت: بارها درباره اخلاق پزشکی شنیده‌ و خوانده‌ایم و درخصوص تعهدهای پزشکی گفت‌وگو کرده‌ایم. در این میان، آنگاه که صحبت از کودک بیمار می‌شود، این موضوع حساسیت بیشتر می‌یابد چرا که کودک، فردی است که آینده را می‌سازد و پزشک در آینده کودک بیمار، نقش دارد. کودک بیمار یک فرد نیست، خانواده‌ای است که مفهوم آینده را همراه خود دارد. روز پزشک بهانه‌ای می‌شود برای مرور دوباره ویژگی‌های خاص این حرفه و نگاهی مجدد به تعابیری که در دنیای متفاوت آن وجود دارد مانند کودک بیمار.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
به گزارش بی‌بی‌سی این قرص حاوی آسپیرین (داروی رقیق‌کننده خون)، یک داروی استاتینی کاهنده کلسترول و دو داروی کاهنده فشارخون است. پژوهشگران ایرانی و بریتانیایی که این بررسی را انجام داده‌اند، می‌گویند این قرص با قیمتی بسیار کم می‌تواند تأثیری بزرگ در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی داشته باشد. برای نیمی از افراد شرکت‌کننده قرص چهار دارویی و توصیه‌های بهبود سبک زندگی و به نیمی دیگر فقط توصیه‌های بهبود سبک زندگی داده شد. پس از پنج سال این یافته‌ها به دست آمد: - در گروه ۳۴۲۱ نفرهای که قرص چهار دارویی دریافت می‌کردند، ۲۰۲ مورد عارضه قلبی- عروقی رخ داد. این دارو در این بررسی به افراد بالای ۵۰ سال بدون توجه به اینکه سابقه بیماری قلبی دارند یا نه داده شد.
سلامت نیوزسلامت نیوز5 ساعت قبل
طی سال‌های اخیر مهاجرت در کشور ما ابعاد مختلفی دارد که بیشترین آمار آن مربوط به اشتغال و جست و جوی کار است. طبق آمار مرکز راهبردی وزارت کار، در سال ۹۷ در نقاط شهری بیشترین علت مهاجرت به ترتیب مربوط به پیروی از خانوار (۵۳٫۹ درصد)، پایان خدمت وظیفه (۱۳٫۵ درصد)، جست‌وجوی کار (۱۰٫۱ درصد) و جستجوی کار بهتر (۶٫۴ درصد) بوده است. بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال ۹۷، به ترتیب مربوط به جست‌وجوی کار، پیروی از خانوار و جست‌وجوی کار بهتر است و کمترین علت مهاجرت این قشر نیز مربوط به پایان تحصیل، ادامه تحصیل و انجام خدمت وظیفه بوده است. بیشترین علت مهاجرت جمعیت بیکار نیز به ترتیب مربوط به پایان خدمت وظیفه، پیروی از خانوار و جست‌وجوی کار و کمترین علت مهاجرت این قشر نیز مربوط به انتقال شغلی و انجام خدمت وظیفه و تحصیل بوده است. مهاجران مهاجرت می‌کنند تا کسب و کاری برای خودشان در شهر‌ها به خصوص پایتخت دست و پا کنند. این مهاجرت آنقدر قدیمی است و رنگ کهنگی به خود گرفته که زابلی‌ها، بومی این استان شده‌اند و برای خود کار و کاسبی تهیه کرده‌اند و شده‌اند اهالی‌‌ همان شهر و دیار.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
کمپانی‌های خارجی برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می‌گیرندرئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. برخی شرکت‌ها بیش از پنج دهه است که با ایران در حوزه تامین مواد اولیه کار می‌کنند، اما در حال حاضر با تأخیر فراوان، مواد اولیه ما را تامین می‌کنند. به عنوان مثال ما درخواستی برای تامین مواد اولیه به آنها می‌دهیم اما مدت زیادی طول می‌کشد و بعد از سه ماه پیگیری از ما تعهد می‌گیرند که این مواد اولیه را فقط برای صنعت داروسازی مصرف کنیم. شانه‌ساز با بیان اینکه این فشارها برایمان انگیزه‌ای می‌شود که بتوانیم به خودکفایی برسیم، گفت: اگر در زمینه تولید مواد اولیه دارویی ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید می‌کردیم، امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم تولید مواد اولیه را به ۸۵ تا ۹۰ درصد برسانیم که بسیار اتفاق بزرگی است. هدفگذاری برای صادرات داروی ایرانیشانه‌ساز با بیان اینکه عزمان را جزم کرده‌ایم که کشور را در زمینه داروهای ساخته شده و مواد اولیه به مرزهای خودکفایی برسانیم و بعد هم به عنوان صادرکننده عمده شناخته شویم، گفت: باید توجه کرد که در حوزه مواد اولیه ظرفیت و مزیت ما بیش از داروهای ساخته شده است؛ چرا که در این مملکت خداوند ثروت‌های زیادی در زمینه مواد نفتی، مواد پتروشیمی، کانی‌ها و … به ما عطا کرده است که می‌تواند به عنوان حلقه اولیه تولید مواد اولیه مورد استفاده قرار گیرند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
اما از طرفی از این‌که دچار چاقی شکم شده‌اید هم، ناراضی هستید و نمی‌دانید چطور چربی‌های دور شکم را آب کنید. بعضی عادات غذا خوردن باعث چاقی شکم می‌شوند و اگر می‌خواهید شکم کوچک‌تری داشته باشید، باید این عادت‌ها را کنار بگذارید. اما از طرفی از این‌که دچار چاقی شکم شده‌اید هم، ناراضی هستید و نمی‌دانید چطور چربی‌های دور شکم را آب کنید. بعضی عادات غذا خوردن باعث چاقی شکم می‌شوند و اگر می‌خواهید شکم کوچک‌تری داشته باشید، باید این عادت‌ها را کنار بگذارید. برای غذا خوردن یک بشقاب کوچک بردارید و به‌اندازه غذا بکشید.

نظرها

اخبار بیشتر