قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور ‌به موزه ملی مهارت تبدیل می‌شود‌
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور ‌به موزه ملی مهارت تبدیل می‌شود‌

قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور ‌به موزه ملی مهارت تبدیل می‌شود‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدی‌کل فنی و حرفه ای استان البرز از احداث موزه ملی مهارت در کرج خبر داد و گفتگ:‌ مرکز شهید خدایی کرج به عنوان قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور ‌قرار است به موزه ملی مهارت تبدیل شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، تقی غیاثی‌تبار صبح امروز در نشست خبری که با اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره کل فنی و حرفه‌ای البرز برگزار شد، اظهار داشت: در استان البرز در بخش دولتی ۸ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای ‌داریم که از این مراکز شهید خدایی کرج قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور است.

وی با اشاره به اینکه مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران الزهرا ویژه بانوان است و در حوزه صنایع دستی، خدمات و صنعت فعالیت می‌کند، افزود: مرکز تخصص شیلات و کشاورزی در منطقه زیبادشت شهرستان فردیس به عنوان مرکز کشوری در حال خدمات‌دهی است و از استان‌های دیگر هم در این مرکز آموزش می‌بینند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای البرز با بیان اینکه در بخش غیر‌دولتی ۴۵۵ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد داریم که براساس پروانه‌های گرفته شده فعالیت دارند، تصریح کرد: ‌ از این مقدار ۳۰۶ آموزشگاه در حوزه خدمات، ۵۲ آموزشگاه در حوزه صنعت‌، ۷۷ آموزشگاه در حوزه فرهنگ و هنر و ۲۰ آموزشگاه در حوزه کشاورزی فعالیت دارند. ‌

وی با بیان اینکه علاوه بر آموزش‌های مهارتی بحث صلاحیت افراد را سنجش می‌کنیم که سالانه حدود ۸۰ هزار نفر در آموزش‌های ما شرکت می‌کنند، عنوان کرد: مرکز شهید خدایی کرج قدیمی‌ترین مرکز فنی و حرفه‌ای کشور است که قرار است به موزه ملی مهارت تبدیل شود.

غیاثی‌تبار با اشاره به اینکه همه آزمون‌های ما به صورت برخط برگزار می‌شود، گفت: طرح ایران‌مهارت با قوت در سال ۹۸ همچنان ادامه دارد و بین فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش است و برای دانش‌آموزان دوم‌ متوسطه با هدف نهادینه شدن فرهنگ مهارت آموزی در حال اجراست.

مدیر‌کل فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه در سال ۹۷، ۴ هزار و ۳۹۴ نفر از این آموزش‌ها بهره‌مند شدند و در سال ۹۸ در سه ماهه اول این تعداد ۷ هزار و ۲۲۲ نفر از این آموزش‌ها بهره‌مند شدند‌، طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی از جمله طرح‌هایی است که از تجهیزات واحدهای صنفی به عنوان کارگاه آموزشی استفاده و افراد مهارت‌آموز از طریق استادکاران آن کارگاه در آن ‌محیط به عنوان کارآموز فعالیت می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی افزود: طرح آموزش دوگانه نیز مشابه طرح بالا بوده و تنها بخش نظری در آموزشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش‌های ما باید ۷۵ درصد در بحث عملی باشد که در این زمینه طرح‌ها طوری طراحی شده که فرد در محیط عملی و واقعی فعالیت مهارت آموزی را داشته باشد.

وی اظهار کرد: در بخش دولتی رویکرد ما ایجاد زمینه اشتغال است و بحث اوقات فراعت اولویت دوم‌ ماست.

غیاثی‌تبار با بیان اینکه در حال حاضر ۵ هزار استاندارد شغل و شایستگی وجود دارد و وقتی استانداردهای ما کامل انجام شود منجر صدور به گواهینامه کامل می‌شود، تصریح کرد: امضای تفاهمنامه همکاری با مساجد، افتتاح مراکز کار‌آموزی به صورت ویدیو‌کنفرانس، برگزاری دوره‌های کپسولی، برگزاری مسابقات مهارت‌افزایی، افتتاح کارگاه پرورش ماهی مدار بسته در مرکز زیبا‌دشت، ایجاد میز خدمت آموزشگاه فنی و حرفه‌ای در مرکز شهید خدایی، رونمایی از سامانه میز خدمت الکترونیکی، افتتاح حوزه سنجش عملی، از جمله فعالیت‌هایی است که در این هفته صورت خواهد گرفت.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان البرز تصریح کرد: آموزش در زندان‌ها، پادگان‌ها برای مهارت‌آموزی، آموزش در صنایع، آموزش در دانشگاه‌ها، آموزش در روستاها، آموزش در سکونتگاه‌های غیر‌رسمی‌ که در بخش‌های مختلف ارائه و مخاطبان خاص خود را دارد از دیگر فعالیت‌های ما در این بخش است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۸ بازیگر مشهوری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

4+
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در برنامه افق رادیو قرآن به تشریح برخی فعالیت‌های این معاونت طی سال پرداخت. با تمام این تفاسیر نمایشگاه امسال را مجموعا و با وجود افزایش بسیار زیاد قیمت‌ها ارزان‌تر از سال قبل اجرا کردیم. فقهی‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بحث تداخل نمایشگاه قرآن با نمایشگاه کتاب اشاره و با تأکید بر برطرف شدن این مشکل در سال ۹۹، گفت: ‌ مشکل همزمانی یا قرب زمانی دو نمایشگاه کتب و قرآن را در سال ۹۷ و ۹۸ داشتیم که با موفقیت سپری شد. در سال ۹۹ هیچ مشکلی نداریم چون نمایشگاه کتاب در این سال به جای فصل بهار در فصل پاییز برگزار خواهد شد، لذا نمایشگاه قرآن بدون هیچ معارض زمانی و بدون ترس از همزمانی با آن رویداد فرهنگی بزرگ برگزار خواهد شد. در دوره جدید حتی ممکن است نمایشگاه قرآن چند روز قبل از ماه رمضان شود و تا نیمه ماه مبارک و میلاد امام حسن مجتبی (ع) ادامه داشته باشد.

شهره شهر؛ نورالدین رضوی سروستانی

تابناکتابناک9 ساعت قبل
منم که شهره شهرم به عشق ورزیدنمنم که دیده نیالوده‌ام به بد دیدنوفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیمکه در طریقت ما کافریست رنجیدنبه پیر میکده گفتم که چیست راه نجاتبخواست جام می‌و گفت عیب پوشیدنمراد دل ز تماشای باغ عالم چیستبه دست مردم چشم از رخ تو گل چیدنبه می‌پرستی از آن نقش خود زدم بر آبکه تا خراب کنم نقش خود پرستیدنبه رحمت سر زلف تو واثقم ور نهکشش چو نبود از آن سو چه سود کوشیدنعنان به میکده خواهیم تافت زین مجلسکه وعظ بی عملان واجب است نشنیدنز خط یار بیاموز مهر با رخ خوبکه گرد عارض خوبان خوش است گردیدنمبوس جز لب ساقی و جام می‌حافظکه دست زهدفروشان خطاست بوسیدن «شهره شهر» یکی از قطعات موسیقی است که نورالدین رضوی سروستانی خواننده موسیقی سنتی ایران بر اساس غزلی از دیوان حافظ با همراهی سنتور داریوش صفوت اجرا کرده و از خود بر جای گذاشته است. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «شهره شهر» یکی از قطعات موسیقی است که نورالدین رضوی سروستانی خواننده موسیقی سنتی ایران بر اساس غزلی از دیوان حافظ با همراهی سنتور داریوش صفوت اجرا کرده و از خود بر جای گذاشته است. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
تازه‌ترین نمایش سجاد افشاریان با عنوان «هرکسی یا روز می‌میرد یا شب؛ من شبانه روز» از تاریخ ٢٤ شهریور در پردیس شهرزاد روی صحنه می‌رود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پردیس تئاتر شهرزاد، سجاد افشاریان بعد از گذشت پنج سال دوری از عرصه کارگردانی، تازه‌ترین اثر نمایشی‌اش را با عنوان «هرکسی یا روز می‌میرد یا شب؛ من شبانه روز» از ٢٤ شهریور ماه سال جاری در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه خواهد برد. این نمایش پس از ٣ ماه تمرین با بازیگران جوان از تاریخ مذکور روی صحنه خواهد رفت و پیش خرید بلیت‌های این اثر نمایش از امروز سوم شهریور ماه برای علاقه مندان در سایت ایران کنسرت آغاز شده است. تبارشناسی‌ دروغ‌ و تنهایی‌، ‌ ننه‌دلاور بیرون‌ پشت‌ در، می‌سی‌سی‌پی‌نشسته‌ می‌میرد، شرقی‌ غمگین‌ و … از جمله نمایشهایی است که سجاد افشاریان پیش از این در مقام بازیگر و کارگردان در آنها حضور داشته است. تمامی بازیگران این نمایش از میان چهره‌های جوان حوزه تئاتر انتخاب شده‌اند و همانند کارهای قبلی افشاریان پر پرسوناژ بوده است.

گنجینه سحر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR بر همین اساس کلیپ صوتی «گنجینه سحر» را منتشر کرد. وقتی شما نماز شب میخوانید، گناهانی را که در روز انجام داده‌اید، آنها را از بین میبرد؛ چه چیزی از این بهتر؟ اینکه اهل معنا و اهل معرفت و اهل سلوک، نماز شب را گنجینه و ذخیره‌ی تمام‌نشدنی‌ای میدانند، به خاطر این است. نماز شب را فراموش نکنید، از دست ندهید. لکن به طور معمول ماها، امثال بنده در روز مشغولیم دیگر، ما وقتی نداریم که با خدا خلوت کنیم؛ سحر وقت خلوت با خدا است. معنویات هم همین جور است، تغذیه‌ی معنوی هم همین جور است: تلاوت قرآن، ذکر الهی، توجه به خدا، استغاثه، استغفار، نماز و نماز شب.

نظرها

اخبار بیشتر