مالکان بدهکار با یک ترفند از فوتبال فرار می‌کنند/ فدراسیون فوتبال باید به فیفا پاسخگو باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. ورزشی

مالکان بدهکار با یک ترفند از فوتبال فرار می‌کنند/ فدراسیون فوتبال باید به فیفا پاسخگو باشد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- هر سال در فوتبال ایران به فهرست طلبکارانی که به دلیل تغییر مالکیت باشگاه‌‌ها به حق و حقوق خود نمی‌رسند، اضافه می‌شود. فیفا برای مقابله با این مسئله قانون انضباطی جدید وضع کرده است. تاریخ انتشار: 12:00 - 31 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۳۴۶۳
مالکان بدهکار با یک ترفند از فوتبال فرار می‌کنند/ فدراسیون فوتبال باید به فیفا پاسخگو باشد - 0

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، فدراسیون جهانی فوتبال با تغییر قوانین انضباطی، مبارزه با مالکانی را آغاز کرده که با تغییر نام یا فروش باشگاه از پرداخت مطالبات بازیکنان و مربیان فرار می‌کنند. در فوتبال باشگاهی ایران این مورد رو به افزایش است. به همین دلیل خطر برخورد فیفا با فدراسیون فوتبال وجود دارد.

فدراسیون فوتبال با انتشار فهرست باشگاه‌های بدهکار اعلام کرد که تا این باشگاه‌ها دیون معوقه خود را نپردازند، حق نقل‌وانتقالات بازیکن و فروش باشگاه را ندارند. اما فهرست ارائه از سوی فدراسیون فوتبال به روز نیست و بدهی باشگاه‌ها در سال ۹۷ را نشان می‌دهد.

پروسه شکایت یک بازیکن یا مربی بابت پرداخت نشدن مطالبات به این صورت است که در گام نخست، شکایت به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون می‌رود. این کمیته پس از بررسی مدارک و مستندات دو طرف، حکم خود را صادر می‌کند. به دلیل شکایات فراوان و انبوه بودن پرونده‌ها، مراحل رسیدگی به یک شکایت چند ماه طول می‌کشد. بعد از اعلام حکم، باشگاهی که به پرداخت مطالبات بازیکن محکوم شده می‌تواند در کمیته استیناف فرجام‌خواهی کند که بازهم به دلیل زیاد بودن پرونده‌ها، حکم تجدید نظر هم چند ماهی زمان می‌برد. با صدور رای در استیناف، حکم نهایی لازم‌الاجرا می‌شود. این نشان می‌دهد که یک شکایت از لحظه ثبت در کمیته وضعیت تا پاسخ نهایی استیناف شاید نزدیک به یکسال طول می‌کشد. البته بسته به پرونده و مدارک این زمان متغیر است.

در حال حاضر فهرستی کمیته تعیین وضعیت مربوط به شکایاتی است که در استیناف هم برایش رای صادر شده و باشگاه‌ها ملزم به تسویه حساب با این طلبکاران هستند و چنانچه این اتفاق رخ ندهد، اجازه نقل‌و‌انتقال بازیکن یا فروش و واگذاری به باشگاه بدهکار داده نمی‌شود. از آنجا که با پایان فصل هجدم تعداد زیادی بازیکن یا مربی -چه در لیگ‌برتر و چه در لیگ یک- از باشگاه‌های خود شکایت کرده‌اند که صدور حکم نهایی آن‌ها شاید چند ماه دیگر آماده شود.

با درنظر گرفتن این شرایط و سابقه فدراسیون فوتبال در مواجه با تیم‌های بدهکار که به دلیل شکایات متعدد به باشگاه‌ها فرجه می‌داد تا به صورت اقساطی بدهی‌های خود را تسویه کنند، احتمالا باشگاه‌هایی که اخیرا در فهرست بدهکاران قرار دارند، تنها با پرداخت نهایت ۳۰ درصد بدهی هر بازیکن مجوز ثبت بازیکن جدید را می‌گیرند، اما بازهم تعدادی طلبکار از آن‌ها در نوبت قرار دارد که چند ماه بعد حکم می‌گیرند و به این لیست اضافه می‌شوند.

از سوی دیگر باشگاه‌های بدهکار لیگ یکی که معمولا امتیاز آن‌ها زیاد خرید و فروش می‌شود از این فرصت استفاده می‌کنند و تنها با پرداخت ۳۰ درصد بدهی خود مجوز واگذاری می‌گیرند. زمانی مشکل حاد می‌شود که یک باشگاه بدهکار با این ترفند تغییر مالکیت می‌دهد. مالک جدید هنگام خرید در قرارداد نقل و انتقال قید می‌کند که طلبکاران بدهی خود را از مالک قبلی باید بگیرند و مالک جدید باشگاه را بدون بدهی تحویل گرفته است. چند ماه بعد که کمیته استیناف حکم نهایی خود در خصوص شکایاتی که سال ۹۸ ثبت شده را اعلام می‌کند، مالکیت تغییر کرده و مالک جدید به استناد قرارداد خرید، ملزم به تسویه حساببا طلبکاران نیست. مالک قبلی هم که با تحویل تیم نقشی در فوتبال ندارد، مطالبات بازیکنان را حتی با حکم استیناف نمی‌پردازد و فدراسیون فوتبال هم قدرتی برای گرفتن مطالبات بازیکنان از مالکی که از فوتبال بیرون رفته ندارد.

در خبری بخوانید: داغ ترین اخبار ورزشی ایران و جهان

با اعلام فهرست باشگاه‌های بدهکار از سوی فدراسیون فوتبال، اغلب باشگاه‌هایی که طلبکاران زیادی را پشت در باشگاه می‌بینند، با تنها با پرداخت دیون گذشته که استیناف برایش حکم داده مجوز واگذاری مالکیت تیم را می‌گیرند و با انبوهی بدهی و فهرست بلندبالایی از طلبکاران که پرونده‌های‌شان در تعیین وضعیت یا استیناف به حکم نرسیده، از فوتبال فرار می‌کنند. با این اتفاق، کاری از دست مربیان و بازیکنان طلبکار بر نمی‌آید و فدراسیون هم قدرتی برای اجرای احکام خود ندارد. به همین دلیل فهرست بلند بالایی از بازیکنان و مربیان هستند که شاید از ۱۰ سال پیش مطالباتی از باشگاه‌های فوتبال دارند، اما واگذاری باشگاه با این ترفند آن‌ها را در بلاتکلیفی محض قرار داده است. ظاهرا به‌رغم تلاش کمیته تعیین وضعیت برای جلوگیری از فروش یا نقل‌وانتقال باشگاه‌های بدهکار، امسال هم بر تعداد این قبیل طلبکاران افزوده می‌شود و تا زمانی که پروسه صدور حکم در فدراسیون طولانی باشدف نه‌تن‌ها از تعداد طلبکاران کاسته نمی‌شود که هر فصل تعداد بیشتزی بازیکن بلاتکلیف خواهیم داشت.

این درحالی است که فیفا با تغییرات اساسی در مقررات انضباطی، مبارزه با مالکانی که قانون را دور می‌زنند را آغاز کرده و به شدت به فدراسیون‌هایی که در این زمینه ضعف دارند، تذکر می‌دهد. طبق قانون جدید، با فدراسیون‌هایی که نتوانند با این جریان مقابله کنند، برخورد انضباط می‌شود. از آنجا که در ایران تعداد طلبکارانی که به دلیل تغییر مالکیت باشگاه به حق خود نرسیده‌اند رو به افزایش است، خطر برخورد قانونی فیفا به شدت احساس می‌شود. فیفا در این زمینه فدراسیون فوتبال کشور‌ها را مسئول و پاسخگو می‌داند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم/ کنترل توپ تماشایی ستارگان فوتبال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

عصبانیت شدید گواردیولا از تصمیم داور/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
سرمربی منچستر سیتی در صحنه‌ای اعتقاد به خطای پنالتی به سود منچستر سیتی داشت و به عصبانیت به تصمیم داور اعتراض کرد که این موضوع مورد توجه رسانه‌ها واقع شده است.

فیلم | واکنش سرمربی پرسپولیس به محرومیتش از سوی کمیته انضباطی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
روزنوروزنو1 روز قبل
استقلال اکنون با ۲۱ گل زده بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد و با ۹ گل خورده در جایگاه هفتم بهترین خط دفاعی لیگ قرار گرفته است. با این وجود اگر ادامه حضور استراما در استقلال قطعی شود، برخی بازیکنان در نیم فصل و پنجره نقل و انتقالات زمستانی از جمع آبی پوشان پایتخت جدا می‌شوند تا نفرات تازه‌ای جای آن‌ها جذب شوند. تبریزی در جام حذفی هم مقابل گل ریحان ۸۷ دقیقه در زمین بود و یک پنالتی از دست داد. رضا آذری دیگر بازیکنی است که احتمال جدایی اش از استقلال در نیم فصل می‌رود. سینا خادم پور هم دیگر بازیکنی است که احتمال دارد مانند سال پیش در نیم فصل به شکل قرضی سر از تیم دیگری دربیاورد.

نظرها

اخبار بیشتر