پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت

پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در حالی کلیات طرح راه‌اندازی و استفاده از پیام‎رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس رد شده که این طرح، راهکاری برای دور زدن محدودیت‌های سوئیفت است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، طرح یک فوریتی «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» که برای بررسی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شده بود، در این کمیسیون رد شد و این هفته قرار است گزارش کمیسیون درباره رد این طرح در صحن علنی مجلس قرائت شود.

با این وجود کارشناسان معتقدند کلیات طرح مذکور به لحاظ محتوای مطرح شده در آن به ویژه بخش‌های مرتبط با جایگزین پیام رسان مالی سوئیفت در شرایط حال حاضر کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است و چنانچه برخی اصلاحات در جزئیات این طرح انجام شود، می‌تواند در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

پیمان پولی راه غلبه به سلطه سوئیفت

وضوع استفاده از پیمان‌های پولی به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد در دوران تحریم، همواره از سوی صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه پولی و بانکی مدنظر قرار داشته است. در واقع، در شرایط سخت تحریمی که شبکه ارتباطی بانکی ایران با بسیاری از کشورهای عضو شبکه مالی بین‌المللی سوئیفت قطع شده یا تعاملات تجاری با ایران تحت تعقیب تحریم‌کنندگان قرار می‌گیرد، ابزارهای پیمان پولی به عنوان یک برگ برنده وارد عمل شده و تلاش می‌کنند تا در یک شبکه پوششی میان بانکهای دو کشور، زمینه‌ساز نقل و انتقالات مالی با ارزهای ملی دو کشور شوند.

در این میان، اگرچه بانک مرکزی چند سالی است که بر روی استفاده از ارزهای ملی در تجارت با برخی کشورهایی که میزان تعاملات تجاری ایران با آنها قابل توجه است، تمرکز کند، اما هنوز به صورت عملیاتی، موفق به اجرای کامل سیاست پیمان پولی نشده و این موضوع، نه تنها در دور قبلی تحریم‌ها و دور جدید آن، مغفول ماند، بلکه در دوران پس از برجام نیز که ارتباط ایران با شبکه سوئیفت به تدریج بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، برقرار شد، سیاستگذاران پولی و ارزی کشور هیچ وقت به این فکر نکردند که ممکن است به دلیل پیچیدگی شبکه مالی و بانکی دنیا با سوئیفت و نظام بانکی ایالات متحده آمریکا، مجدد محدودیت‌هایی اعمال شود و بنابراین باید در شرایط آرامش، برای دوران سختی تدبیر کرد.

حال مجلس طرحی را آماده کرده که بر مبنای آن، استفاده از پیام‌رسان‌های مالی به غیر از سوئیفت را در دستور کار قرار داده و انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چند جانبه را دنبال می‌کند. در واقع، طرح «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» که یک فوریت آن در روز ۱۳ تیر ۱۳۹۷ مورد موافقت مجلس قرار گرفت؛ در کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی و تخصصی، مورد بررسی قرار گرفته و به دلیل وجود برخی از ایرادات، از سوی این کمیسیون رد شده است.

در این طرح راهکارها و پیشنهادات مناسبی برای تسهیل مبادلات تجاری و مالی بین المللی کشور در نظر گرفته شده و راهکارهایی همچون انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه، راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی موازی سوئیفت، اتصال کارت‌های بانکی ایران با کارت‌های بانکی کشورهای دیگر و استفاده از ظرفیت ارزهای دیجیتال برای انجام تبادلات مالی بین المللی در آن دیده شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

راهکارهای ارائه شده در این طرح ظرفیت کمک به انجام تبادلات مالی بین‌المللی کشور و کاهش آثار تحریم‌ها را دارد و مطالعه تجربیات و روند تحولات بین‌المللی نشان می‌دهد که کشورها و بانک‌های دیگر نیز از این راهکارها استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، مقام معظم رهبری نیز مدتی قبل بر انجام اقدام ایجابی مجلس شورای اسلامی در مواجهه با فشارهای آمریکا تاکید ویژه داشته‌اند و بر همین اساس، با توجه به اینکه اصلی‌ترین منبع اطلاعاتی آمریکا برای رصد تراکنش‌های بانکی بین‌المللی، سوئیفت است، ایجاد و توسعه سامانه‌های موازی سوئیفت نه تنها باعث بیمه شدن کشور در مقابل تهدیدات دائمی ناشی از قطع این شبکه می‌شود، بلکه اقدامی آفندی در راستای کاهش اشراف آمریکا بر نظام مالی جهان نیز تلقی می‌شود.

در عین حال، از آنجایی که در حال حاضر پیکره اقتصاد کشور آماج حملات متعدد تحریمی از سوی آمریکا قرار گرفته است، بنابراین می‌توان پی برد که اتخاذ راهکارهایی برای مقابله با آثار سوء تحریم‌ها ضروریست. به ویژه، دو تجربه کشور در قطع دسترسی به سوئیفت (سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۷) ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب به ویژه در حوزه پیامرسان مالی را دوچندان می‌کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت روح کلی پیشنهادات طرح برطرف‌کننده نیاز حال حاضر اقتصاد کشور است.

در مورد طرح مجلس هم اگر چه اشکالاتی جدی در متن مواد پیشنهادی وجود دارد که منجر به رد آن در کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون‌های مربوطه شد، اما کلیات طرح مذکور به لحاظ محتوای مطرح شده در آن به ویژه بخش‌های مرتبط با جایگزین پیام رسان مالی سوئیفت در شرایط حال حاضر کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

بر همین اساس، چنانچه کلیات این طرح رد شود ممکن است این پیام را به افکار عمومی مخابره نماید که مجلس شورای اسلامی با ابزارهای مقابله با تحریم بانکی مخالفت کرده است و پیگیری اجرا و پیاده‌سازی این طرح‌ها در شبکه بانکی کشور دچار چالش می‌شود. حال آنکه ایرادات به نوع نگارش طرح برمی‌گردد و نه به محتوای طرح و بنابراین پیشنهاد می‌شود ایرادات وارده به طرح با ارجاع دوباره آن به کمیسیون اقتصادی اصلاح شود.

صاحبنظران این حوزه معتقدند که در صورت تصویب کلیات و بررسی جزئیات طرح در صحن علنی مجلس، پیشنهاد می‌شود مواد ۱ مرتبط با تعاریف و ماده ۲مرتبط با لیست کشورها - این ماده مغایر قانون برنامه ششم است، حذف شود.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو14 ساعت قبل

داستان محاکمه مصدق / آیا نخست‌وزیر بی‌گناه بود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
پایان نخستین روز پس از کودتا، مصدق را به این ساختمان آوردند. مصدق مدتی در باشگاه افسران زندانی بود و بعد، او را به کاخ سلطنت‌آباد بردند؛ همان‌جایی که در تالار آئینه‌اش محاکمه او جریان یافت. داستان دادگاه مصدق، از پاییز سال کودتا در این‌ ساختمان آغاز شد؛ در کاخی که ناصرالدین شاه بنایش کرد و در دوره پهلوی تحت اختیار ارتش بود. سرتیپ «امیرحسین آزموده» هم که از مخالفان سرسخت مصدق بود، دادستان دادگاه بود و مدام به مصدق در دادگاه توهین می‌کرد. مصدق خود را هنوز نخست‌وزیر می‌دانست و به همین دلیل دادگاه نظامی را فاقد صلاحیت برای محاکمه خود اعلام کرد: «تا قبل از توقیف، نخست‌وزیر بودم و اکنون هم هستم.

نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما در بخشی از سخنانش درباره نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ صحبت کرد. وی گفت: شاکله وجودی دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاورن و کسانی که به او نظر می‌دادند «کارگزاران» بودند. اگر احمدی‌نژاد یک جلسه برای نمایندگان می‌گذاشتیم طبیعی بود که برای هاشمی هم بگذاریم. قرار شد من از طریق دفتر پیگیری کنم و بعد به من اطلاع دادند آقای هاشمی نمی‌آیند. بیشتر بخوانید: قاطعیت دولت در کم کردن بودجه صدا و سیما به دلیل ساخت یک سریال + فیلمانتهای پیام/کوهکن در برنامه دست خط شبکه ۵ + فیلم

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر