استادی که در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد/ پیشکشی به «دست‌پیش»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
استادی که در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد/ پیشکشی به «دست‌پیش»

استادی که در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد/ پیشکشی به «دست‌پیش»

فارسخبرگزاری فارس |
ناصر فیض گفت: استاد دست پیش در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری کرده است و فعالیت‌های تحقیقی ایشان تأثیرات زیادی در زبان فارسی و ترکی داشته است که از جمله آن می‌توان به دایرة‌المعارف ایشان اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چهل و هشتمین شب شاعر، پاسداشت فعالیت‌های فرهنگی و هنری «محمود دست پیش» شاعر ترک زبان کشور، عصر روز یکشنبه در نخلستان سازمان اوج برگزار شد.

در این مراسم که با حضور گسترده شاعران، هنرمندان و فرهنگ دوستان کشور برگزار شد، ناصر فیض اولین فردی بود که پشت میکروفن قرار گرفت و از ویژگی‌های محمود دست پیش سخن گفت.

استادی که در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد/ پیشکشی به «دست‌پیش» - 3

* فیض: استاد دست پیش در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد

وی اظهار داشت: استاد دست پیش در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری کرده است و فعالیت‌های تحقیقی ایشان تأثیرات زیادی در زبان فارسی و ترکی داشته است که از جمله آن می‌توان به دایره المعارف ایشان اشاره کرد.

فیض سپس به فعالیت‌های ایشان در شورای موسیقی صدا و سیما اشاره کرد و گفت: ایشان علاوه بر تسلط بر حوزه شعر، آشنایی کاملی با موسیقی مقامی دارد و همین مسأله باعث شده است اقدامات ماندگاری در زمینه موسیقی با حمایت ایشان انجام شود.

این شاعر کشور در پایان خاطر نشان ساخت: بنده افتخار می‌کنم که در مجلس تجلیل از استاد دست پیش حضور داشتم و به خاطر این مراسم به اهل فرهنگ و هنر تبریک عرض می‌کنم.

* مومنی: شهرت «استاد دست پیش» در کشورهای دیگر بیشتر از کشور خودمان است

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری به آوازه دست پیش در کشورهای ترک زبان اشاره کرد و گفت: شهرت ایشان در کشورهای دیگر بیشتر از کشور خودمان است و کمتر مناسبی در تقویم داریم که ایشان در مورد آن شعر نگفته باشند.

وی ادامه داد: از اشعار مهم ای شاعر، معرفی ایران به زبان ترکی است که نشان از عرق و علاقه بالای ایشان به کشور ایران دارد. از سوی دیگر ایشان اشعاری دارد که بارها توسط خوانندگان مختلف ترک زبان در کشورهای آذربایجان و ترکیه اجرا شده است.

استادی که در حوزه ادبیات آذری اقدامات ماندگاری انجام داد/ پیشکشی به «دست‌پیش» - 11

* اسرافیلی: محمود دست پیش از خادمان بزرگ زبان فارسی است

حسین اسرافیلی شاعر نام آشنای کشور، سخنران بعدی این مراسم بود. وی صحبت خود را اینگونه آغاز کرد: محمود دست پیش از خادمان بزرگ زبان فارسی است که انشاالله عمرشان پر برکت و طولانی باشد.

وی افزود: در این مراسم در مورد کیفیت اشعار ایشان صحبت شده است ولی در مورد پژوهش هایشان در مورد زبان آذری کمتر صحبت شده است. در حالیکه پژوهش‌های ایشان کمتر از اشعارشان اهمیت ندارد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

اسرافیلی در ادامه به کتاب «از فضولی تا شهریار» اشاره کرد و گفت: ایشان در کتاب ارجمند «از فضولی تا شهریار» شاعران نامدار آذری را معرفی کرده است و همچنین در کتاب‌های دیگری خدمات زیادی به زبان‌های فارسی و ترکی نموده است.

اسرافیلی سخنان خود را به سخت بودن فعالیت پژوهشی به پایان رساند و گفت: ممکن است یک شاعر برای سرودن شعری یک ماه درگیر شود ولی پژوهش‌های استاد دست پیش ماه‌ها و بلکه سال‌ها وقت ایشان را معطوف به خود نموده است.

* دیدار شاگرد و معلم در یک مراسم

محمدرضا اصلانی هم در این مراسم گفت: استاد دست پیش معلم مدرسه ما بوده‌اند و در این سالها مدتی بود از ایشان جدا شده بودم ولی هر آنچه که در زندگی هنری و فرهنگی خود دارم را مدیون ایشان هستم.

* امینی: ارتباط دست پیش با تحقیق و پژوهش بر اساس عشق است

اسماعیل امینی به عنوان سخنران بعدی به نسل استاد دست پیش اشاره کرد و اظهار داشت: دست پیش از بازماندگان نسلی است که ارتباطشان با تحقیق و پژوهش بر اساس تکلیف نیست بلکه بر اساس عشق است.

وی ادامه داد: کار نظام تربیت امروزی ما، آماده کردن کارمند برای جامعه است و در این سلسله مراتب حتی افرادی که به مقام استادی می‌رسند نیز با محققین و دانش پژوهان گذشته تفاوت معناداری دارند.

امینی خاطر نشان کرد: چه چیزی جز عشق می‌تواند استاد دست پیش را مجاب کند که در سنین بازنشستگی مثنوی را به صورت منظوم ترجمه کند و دایره المعارف ترکی را تألیف کند در حالیکه ریالی از بیت المال خرج ننماید؟

* شرفشاهی: خصوع و اخلاق متواضعانه وجه بارز استاد دست‌پیش است

کامران شرف شاهی آخرین شاعری بود که در این مراسم به سخنرانی پرداخت. وی گفت: آشنایی من با محمود دست پیش به دهه ۶۰ بر می‌گردد. به دورانی که جمع‌های صمیمی تکرار نشدنی شاعران را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: وجه بارزی که استاد دست پیش برای من دارند، خصوع و اخلاق متواضعانه ایشان است. امروز ما شاعران زیادی داریم و در این زمینه کمبود نداریم ولی افراد اخلاق مداری چون ایشان باید به عنوان الگو به جامعه معرفی شوند.

این مراسم با تجلیل و اهدای لوح یادبود به استاد دست پیش به پایان رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک15 ساعت قبل

قنبریان: مرحوم هاشمی مشوق تجمل‌گرایی بود

مهرمهر1 روز قبل
حجت‌الاسلام قنبریان در برنامه ثریا گفت: مرحوم هاشمی در دهه شصت بیشترین خطبه‌ها را درباره عدالت اجتماعی داشتند اما بعد از جنگ دعوت به مانور تجمل میکرد!

پرواز تا اقتدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بدون تعارف این هفته به یکی از آشیانه‌های هواپیما‌های جنگنده نیروی هوایی ارتش رفته است. مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی دارد. سرهنگ حمید گرجی خلبان هواپیمای جنگنده از قابلیت‌های جنگنده‌های ایرانی می‌گوید.

مسابقات ذهنی ریاضی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم پایانی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امشب همزمان در خیابان بهشت و تماشاخانه سنگلج در فضایی شاد و با حضور مردم و هنرمندان برگزار شد. اتابک نادری کارگردانی مراسم بخش داخلی را برعهده داشت و میلاد نیک‌آبادی هم کارگردانی بخش خیابانی را عهده دار بود. در این مراسم دبیر جشنواره کیک ویژه آیین پایانی را که منقش به پوسترهای جشنواره بود، برید. در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نصیریان رییس افتخاری جشنواره، سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره، اردشیر صالح پور، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج و تعدادی دیگر از هنرمندان و مدیران تئاتر حضور داشتند. اجرای قطعه‌ای زورخانه‌ای در مدح حضرت علی (ع)، پخش نماهنگی درباره بخش‌های مختلف جشنواره و اجرای نمایش سیاه بازی از بخش‌های مراسم امشب بود.

نظرها

اخبار بیشتر