بازگشت بیش از ۱۱۰۰ نخبه ایرانی مقیم خارج به کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
بازگشت بیش از ۱۱۰۰ نخبه ایرانی مقیم خارج به کشور

بازگشت بیش از ۱۱۰۰ نخبه ایرانی مقیم خارج به کشور

ایسناخبرگزاری ایسنا |
بر اساس گزارش معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علاوه بر آنکه بیش از هزار و ۱۰۰ نخبه ایرانی ساکن سایر کشورها به کشور بازگشته‌اند، در سال گذشته ۲۳۴ طرح کلان ملی فناوری تصویب و تعداد ۱۵۷ پتنت ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، در جلسه یکصد و سوم کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی با عنوان «نگاهی اجمالی به اکوسیستم استارتاپی کشور» از سوی معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شد.

در این گزارش تعاریف و مفاهیم استارتاپ، شرکت دانش‌بنیان، شتابدهنده ارائه شد و همچنین در ادامه تفاوت شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد، انواع شتابدهنده خدماتی و فناوری، اجزای کارکردی اقتصاد دانش‌بنیان در زیست‌بوم استارتاپی، بازیگران زیست‌بوم استارتاپی (نوآوری) و چارچوب کلی زیست‌بوم استارتاپی ارائه شد.

بر اساس این گزارش، ۱۸۰۰ طرح توسعه فناوری بنیادین در سال ۱۳۹۷، ۱۰۰ شتابدهنده و مرکز نوآوری، اشتغال ۳۰۰ هزار نفر در ۴۴۱۹ شرکت دانش‌بنیان، تصویب ۲۳۴ طرح کلان ملی فناوری، ۱۵۷ پتنت ثبت شده، ۳۰۰۰ هسته کسب‌ و کار استارتاپی، ۴۰۹ شرکت خلاق و ۱۱۳۶ نخبه ایرانی که به کشور بازگشته‌اند به ثبت رسیده است.

در بخش تشریح عملکرد و برنامه‌ها اشاره شد که در سه ماهه نخست سال ۹۸، تعداد ۱۳ شتابدهنده در حوزه‌های سلامت، انرژی، فناوری‌های آب، تولید محتوا، فناوری‌های سخت‌افزاری و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، در مرکز شتابدهی نوآوری مورد تائید قرار گرفتند.

در ادامه گزارش نیز اشاره شد که با عضویت این ۱۳ شتابدهنده، اعضای مرکز شتابدهی نوآوری به ۴۰ عضو افزایش یافت و همچنین گزارش عملکرد و نتایج برنامه توسعه زیست بوم استارتاپی، فعالیت‌های انجام شده در سطح شهر تهران به عنوان نمونه‌ای از توسعه زیست بوم استارتاپی (نوآوری و کارآفرینی) شهری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، جهت‌دهی به تأمین و تدارک دولتی نیز در این بخش مورد توجه قرار گرفت.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

پس از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل «اعتبارسنجی و راستی آزمایی کلیه آمارهای بخش علمی و فناوری»، «توجه به آثار اجتماعی و فرهنگی ناشی از نوع فعالیت شرکت‌های استارتاپی خدماتی در جامعه»، «لزوم طراحی برنامه مدون توسط متخصصین و تقویت زیرساخت‌ها در خصوص استارتاپ‌ها»، «توجه بیشتر معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در ایجاد و رشد استارتاپ‌های فناوری»، «اجتناب از هرگونه فعالیت نمایشی و بدون پشتوانه علمی و توجه بیشتر به شاخص‌های کیفی (مانند خروجی، دستاورد و اثر) تا پرداختن به شاخص‌های کمی (مانند تعداد شرکت‌ها و ….)» و «سرمایه‌گذاری بیشتر بر ایجاد استارتاپهای فناوری» است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با توجه به اتمام وقت جلسه ادامه بررسی موضوع به جلسه آینده موکول شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد

مهرمهر1 روز قبل
شهید باقری در صوت ماندگاری که از وی به جا مانده است می‌گوید: برای نتیجه فقط اخلاص عمل فایده دارد، به والله، اگر کسی در این جنگ تاثیر داشته باشه، چه با تجربه چه بی‌تجربه.

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر مراسم اهدای جایزه و تقدیر از آثار چاپ شده ادبی با درون مایه بیان حقیقت و روشنگری با عنوان جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو عصر امروز سوم شهریور همزمان با روز شهادت علی اندرزگو در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو پس از سه سال کار کارشناسی برگزار شد و ۵ عنوان کتاب را به عنوان آثار برگزیده معرفی می‌کند. وی تاکید کرد: معتقدم نویسندگان باید نذر کنند که با موضوع روشنگری درباره تاریخ معاصر ایران اثری بنویسند. وی ادامه داد: این جایزه بنام شهید سیدعلی اندرزگو نامگذاری شده است و این مهمترین ویژگی این جایزه ادبی است. ساسان ناطق سرداور این بخش گفت: داستان انقلاب وقتی خودش را نشان می‌دهد که در راستای داستان ایرانی حرکت کند و روایت انقلاب باید روایت انسان ایرانی و امیدآفرین باشد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی (ص)، نشست خبری فراخوان چهارمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) با حضور اقای مهدی صفری، دبیر چهارمین نشست بین‌المللی ایسا، اقای صائم ستارزاده، دبیر اجرایی چهارمین نشست بین‌المللی ایسا و اقای سید علی عمرانی، مدیر اجرایی بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) برگزار شد. وی بیان کرد: چهار محور اصلی بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) شامل اعتبار بخشی، شبکه سازی، ظرفیت سازی و گفتمان سازی است. ‌وی ادامه داد: در زمینه شبکه سازی، فعالیت‌ها با محوریت افراد برجسته شکل گیرد تا جهان اسلام از داشته‌های خویش آگاه شود. اقای صائم ستارزاده دبیر اجرایی چهارمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) نیز گفت: نشست ایسا، فرصتی را فراهم می‌کند تا نیاز‌های گروهی از جامعه علمی شرکت‌کننده در نشست برطرف شود و افراد بتوانند دستاورد‌های خود را در حوزه تولیدات و خدمات فناوری به بازار‌های جدید با تمرکز بر جهان اسلام معرفی کنند. وی افزود: EISA به معنای آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام و برای ما مهم است که شرکت کنندگان یک سطح از شاخصه‌های دانش را دارا باشند.

واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید

14+
الفالف16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این مراسم همزمان با سالروز شهادت سید علی اندرزگو که طولانی‌ترین مبارزات چریکی علیه رژیم پهلوی را در کارنامه داشته، برگزار شده است. از میان ۴۷۵ اثر ارسالی به دبیرخانه اولین جایزه ادبی شهید اندرزگو ۲۳۵ اثر به مرحله داوری‌ها راه یافت که از این تعداد ۵۶ اثر مربوط به بخش رمان بلند، ۴۷ اثر مربوط به بخش کودک و نوجوان و ۱۳۲ اثر مربوط به بخش تاریخ شفاهی و روایت انقلاب بوده که از مجموع این آثار ۱۴ اثر نامزد دریافت جایزه شناخته و از ۵ اثر به عنوان برگزیده نهایی قدردانی شد. هدف از برگزاری این جایزه، مقابله ادبی با تحریف کنندگان تاریخ معاصر و مقابله با جریان تحریف پهلوی است که نویسندگان ناشران و گردآورندگان را به بیان حقایق و مقابله با جریان تحریف تاریخی تشویق می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر