مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: سازش با آمریکا سراشیبی سقوط است/ تجربه‌ ده‌ها کشور جهان این را ثابت می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: سازش با آمریکا سراشیبی سقوط است/ تجربه‌ ده‌ها کشور جهان این را ثابت می‌کند

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: سازش با آمریکا سراشیبی سقوط است/ تجربه‌ ده‌ها کشور جهان این را ثابت می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یک تحلیلگر برجسته آمریکایی اعتقاد دارد رهبران اروپایی باید از رویکرد خود در تسلیم محض دربرابر زورگویی‌ واشنگتن دست بکشند و توصیه کرد که رویکرد مقاومت با وجود عهدشکنی‌های غرب، موثرتر است چرا که نتیجه مداخلات آمریکا کودتاهایی مانند ۲۸ مرداد بوده است

- اخبار بین الملل -

«ریک استرلینگ» تحلیلگر امور سیاسی از سن‌فرانسیسکوی آمریکا در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم، با تاکید بر جریان فزاینده مقاومت دنیا را در مقابل آمریکا گفت که «رهبران اروپایی باید سر فرود آوردن در برابر زورگویی‌ واشنگتن را متوقف کنند» و بخاطر منافع شهروندان خود دربرابر این زورگویی ایستادگی کنند.

وی در عین حال خطاب به سران اروپایی هشدار داد که جنگ‌های اقتصادی که واشنگتن علیه ایران، روسیه و چین در پیش گرفته است به منافع اروپایی‌ها کمک نمی‌کند بلکه به آن آسیب میزند.

استرلینگ در پاسخ به سؤالی درباره تجربه کشورهای که استراتژی مقاومت را در مقایسه با کشورهایی که راهکار مماشات و مصالحه در برابر کشورهای قدرتمند و زورگو از جمله آمریکا در پیش گرفته‌اند، با تصریح بر لزوم پشتوانه و ضمانت برای هر گونه مصالحه‌ای، گفت: «مقاومت نیازمند انعطاف و در عین حال استحکام بنیادین است. ما دیده‌ایم زمانی که سازش بدون ضمانت اتفاق می‌افتد، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.»

او با ذکر نمونه‌ای تاریخی برای این امر، گفت: در اوایل دهه ۱۹۹۰ و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ‌ این کشور به خواسته‌‌های غرب و وعده هایی مبنی بر بهبود سطح زندگی و عدم گسترش ناتو به سمت شرق تن‌ داد اما چون این مصالحه ضمانتی نداشت، اقتصاد روسیه سقوط کرد، «الیگارشی» شکوفا شد و ناتو به طور فزاینده‌ای تبدیل به تهدیدی برای روسیه شد.

وی با اشاره به راهکار روسیه برای این عهدشکنی، گفت: اما روسیه از آنجایی که راه مستقل خود را درپیش گرفت توانست اقتصاد خود را بهبود بخشد و سیاست خارجی خود را دوباره بازسازی کند.

او با ذکر مثال تاریخی دیگر از نتیجه سازش دربرابر غرب، اضافه کرد: سازمان آزادیبخش فلسطین مثال دیگری از این دست است. تحت موافقتنامه‌های اسلو، سازمان آزادیبخش فلسطین از مقاومت دست کشید. آنها انتظار داشتند که بطور متقابل به رسمیت شناخته شوند، اما به جای آن اسرائیل وعده‌ها و تعهداتشان را زیر پا گذاشت.

وی ادامه داد: علیرغم عهد شکنی‌ها، مقاومت در برابر سلطه‌گری ایالات متحده و متحدانش در حال افزایش است و تسلط غرب بر روسیه شکست خورد. اسرائیل نتوانسته فلسطین را نابود کند. عربستان موفق به تسخیر یمن نشده است. ایالات متحده در براندازی دولت‌های مردمی از قبیل ونزوئلا، بولیوی، نیکاراگوئه و کوبا ناکام مانده است. پس از ۸ سال تلاش و خونریزی، ایالات متحده و متحدانش شکست خوردند و نتوانستند سوریه و متحدان آن را شکست دهند. ایالات متحده، ناتو، اسرائیل و عربستان سعودی می‌خواستند که «محور مقاومت» را نابود کنند، اما در عوض آن را قوی‌تر ساختند.

این کارشناس آمریکایی همچنین در جواب به این سؤال که آیا کشورهای حامی قدرت‌های بزرگ باید تجربیات کشورهای محور مقاومت را در پیش بگیرند تا بتوانند از استقلال خود محافظت کنند و در برابر یکجانبه‌گرایی بایستند گفت: همیشه برای مردمی که ایالات متحده در امور کشورشان مداخله می‌کند و یا آن را تحت سلطه قرار می‌دهد، اوضاع بد می‌شود. ایران پس از کودتای ۱۹۵۳ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) به طور مستقیم آن را تجربه کرد. اخیرا، کودتای ۲۰۰۹ در هندوراس منجر به فساد و خشونت عظیمی شد. در کلمبیا، دولت تحت سلطه آمریکا، شاهد جوخه‌های مرگ و فروپاشی روند صلح بود. در برزیل، دولت جدید راستگرا که اتفاقا طرفدار ایالات متحده هم هست، در حال کاهش سطح خدمات درمانی است و باعث تخریب محیط زیست و قتل عام بومیان شده است. با سکوت و همدستی تکان دهنده بین المللی، ایالات متحده، قوانین بین المللی، منشور ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی را نقض کرده است. در حال حاظر برای همه از جمله افرادی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند بسیار مهم است که از آزار و اذیت‌های جهانی آمریکا جلوگیری کنند و حقوق بین الملل و منشور ملل متحد را احیاء کنند.

تحلیلگر آمریکایی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره هشدار اخیر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور مبنی بر منفعل بودن اروپا و پذیرفتن تحقیر آنها توسط آمریکا، گفت که رهبران اروپایی باید «سرسپردگی و تسلیم محض در برابر زورگویی‌ واشنگتن را متوقف کنند و برای منافع شهروندان خود ایستادگی کنند. ترامپ از تمام کشورهای عضو ناتو خواسته است که هزینه‌های نظامی را به ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهند. این مبلغ پول عظیمی است که تنها می‌تواند با افزایش مالیات و کاهش خدمات اجتماعی انجام شود. این اتفاق احتمال بیشتر شدن جنگ و خشونت را در اروپا به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: دولت آمریکا عملا می‌خواهد کشورهای اروپایی آن را به عنوان الگوی خود قرار دهند، دولتی که عمدتا در خدمت بنگاه‌های اقتصادی و صنعت نظامی است. حقیقت غم‌انگیز این است که در آمریکا، حدود ۶۷۰ میلیاردر در کنار میلیون‌ها نفر از مردمی زندگی می‌کنند که هیچ مسکن و خدمات درمانی ندارند و میلیون‌ها نفر دیگر هم در زندان به سر‌می‌برند. به جای پیروی از آمریکا، اروپا باید به دنبال حفظ منافع مردم خود باشد. این ایالات متحده است که باید دوباره به یک کشور «عادی» تبدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا6 ساعت قبل
رهبر حزب برگزیت گفت که نخست‌وزیر بریتانیا به احتمال زیاد در انتخابات ۱۲ دسامبر می‌تواند با اکثریتی کوچک پیروز شود. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «نایجل فاراژ» رهبر حزب برگزیت، امروز -‌سه‌شنبه- گفت که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا به احتمال زیاد در انتخابات ۱۲ دسامبر می‌تواند با اکثریتی کوچک پیروز شود، اما تا به اینجا کار دو طرف با وعده‌های غیرواقعی، طرح چندان چشمگیری ارائه نکرده‌اند. وی در ادامه گفت: «به‌نظر می‌رسد که بوریس جانسون بزرگ‌ترین حزب را خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد که او با اکثریتی اندک پیروز خواهد شد. نمی‌توانم تصور کنم که هیچ حزبی توانسته باشد مانند احزاب بریتانیا تا به این اندازه مردم را نومید کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
نماینده سازمان ملل در امور لیبی خواستار توقف تجهیز طرف‌های درگیر در این کشور به سلاح شد و گفت که خطر‌ همچنان طرابلس را به دلیل دخالت مستقیم برخی کشورها و نهادهای نظامی تهدید می‌کند. به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، نماینده سازمان ملل در امور لیبی گفت که طرابلس به دلیل دخالت مستقیم برخی کشورها و نهادهای نظامی در معرض خطر قرار دارد. یک گزارش محرمانه سازمان ملل نشان می‌دهد که اردن، ترکیه و امارات قطعنامه این سازمان در خصوص تحریم تسلیحاتی لیبی که سازمان ملل از سال ۲۰۱۱ آن را تصویب کرده است، نقض کرده‌اند. در این گزارش آمده است که طرف‌های لیبیایی سلاح، تجهیزات نظامی و حمایت فنی دریافت کرده‌اند که نقض تحریم تسلیحاتی است. غسان سلامه در ادامه خواستار توقف تجهیز طرف‌های درگیر در لیبی به سلاح شد و افزود: «با طرف‌های بین‌المللی مختلف برای حل بحران لیبی همکاری می‌کنیم».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
منابع مطلع امروز «سه‌شنبه» اعلام کردند، انس حقانی و ۲ عضو دیگر طالبان که بخشی از تبادل زندانیان این گروه با ۲ گروگان غربی بودند، آزاد شده‌اند اما این افراد در دوحه در بازداشت خانگی خواهند بود. اعتمادآنلاین| طلوع‌نیوز به نقل از منابع معتبر خبر داد که انس حقانی، برادر رهبر گروه حقانی و مالی خان و حافظ رشید، ۲ عضو برجسته طالبان پس از آزادی از زندان بگرام به قطر فرستاده شدند اما این افراد در دوحه در بازداشت خانگی خواهند بود. پیشتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته بود انس حقانی و دو تن دیگر از رهبران شبکه حقانی هنوز در زندان هستند. فردای روزی که رئیس جمهوری افغانستان گفت تصمیم گرفته سه زندانی طالبان شامل انس حقانی را آزاد کند، خبر آزادی و حتی رسیدن این زندانیان به قطر منتشر شد. رئیس جمهوری افغانستان هدفش از رها کردن اعضای ارشد شبکه حقانی را زمینه‌سازی برای مذاکره گروه طالبان با دولت افغانستان و رها شدن استادان مذکور از اسارت طالبان ذکر کرده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
منابع از کنترل نیروهای یمنی بر دو ناو ائتلاف سعودی در مقابل ساحل الحدیده خبر دادند. به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، یک منبع نظامی یمنی تصریح کرد، نیروهای دریایی یمن دو کشتی جنگی ائتلاف سعودی را در مقابل ساحل الحدیده تحت کنترل خود درآوردند. این منبع تصریح کرد که این یک عملیات ویژه توسط نیروهای انصارالله بوده است. در همین حال، ائتلاف متجاوز سعودی اعلام کرد: "ما حوثی‌ها را مسئول سلامت کادر کشتی چند تابعیتی می‌دانیم. ما به اتخاذ تدابیر قاطعانه برای حفظ امنیت منطقه‌ای و بین المللی ادامه می‌دهیم".
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ یک مقام ارشد کره شمالی از مخالفت پیونگ‌ یانگ با پیشنهاد مذاکره با آمریکا از طریق میانجیگری سوئد خبر می‎دهد. مذاکره کننده ارشد کره شمالی می‌گوید: آمریکا پیشنهادی برای مذاکره از طرق سوئد برای ما ارسال کرده است. این مقام ارشد کره شمالی در بیانیه خود گفته است: در حال حاضر کره شمالی و آمریکا شناخت خوبی از یکدیگر دارند و نیازی به تلاش سوئد برای مذاکره میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن نیست. کیم میونگ گیل سومین مقام کره شمالی است که در طول شبانه‌روز گذشته درباره تغییر موضع آمریکا هشدار داده است. این در حالی است که «کیم یونگ چول»، سرپرست سابق تیم مذاکره کننده کره شمالی با آمریکا، نیز روز سه شنبه گفت ک کره شمالی تمایلی به مذاکره با آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای ندارد مگر اینکه واشنگتن از سیاست خصمانه خود عقب نشینی کند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
دو تن از سناتورهای برجسته آمریکا از دولت این کشور درخواست کردند که فورا قوانین سختگیرانه‌تری را برای صادرات فناوری‌های پیشرفته‌ به چین وضع کند که می‌توانند در تقویت ارتش به این کشور کمک کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا مسئول قانونی است که در سال ۲۰۱۸ برای سختگیرانه‌تر کردن مقررات صادراتی برای فناوری‌های پیشرفته وضع شد. یک سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا ضمن بیان این که این وزارتخانه این نامه را دریافت کرده، اظهار کرد: روند تعیین مقررات در زمینه فناوری‌های پیشرفته در جریان است و وزارت بازرگانی شماری از مقررات پیشنهادی خود را در روند بررسی قرار داده است. شومر و کاتن در این نامه اظهار کردند، چین به دنبال دستیابی به آن دسته از فناوری‌های آمریکاست که هم کاربرد نظامی دارند و هم غیرنظامی. وزارت بازرگانی آمریکا همچنین نتوانست تا ضرب‌الاجل ماه اکتبر برای وضع مقرراتی به منظور حفاظت از زنجیره ارتباطات مخابراتی از تهدیدهای امنیت ملی اقدام کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

گفت‌وگویی جذاب با عزت‌الله مهرآوران بازیگر فوق لیسانسه‌ها/ سروش صحت دیوار را می‌شکند

رکنا3 دقیقه قبل

مقدماتی جام جهانی؛ گروه B؛ آتش بازی اردن برابر برابر چین تایپه با ۵ گل؛ کویت، نپال را شکست داد

طرفداری4 دقیقه قبل

عراق۰- بحرین۰/ جام جهانی برای ایران زنده ماند

رکنا9 دقیقه قبل

هری کین اولین بازیکن انگلیسی که در تمامی بازی‌های مقدماتی یورو گلزنی کرده است

طرفداری9 دقیقه قبل

غایب همیشگی تمرینات پرسپولیس، کالدرون را خشمگین کرد!

ورزش ۱۱10 دقیقه قبل

بیانیه فرانسه در واکنش به افزایش ذخایر آب سنگین ایران

خبرآنلاین10 دقیقه قبل