دیابت در کمین کدام مادران باردار است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سلامت

دیابت در کمین کدام مادران باردار است؟

الفخبرگزاری الف |
یک کارشناس مامایی گفت: همگام با افزایش شیوع فاکتورهای خطر دیابت همچون چاقی، افزایش سن مادر، سابقه خانوادگی دیابت، میزان دیابت بارداری نیز افزایش می‌یابد.

فرشته درایتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دیابت بارداری، نوعی عدم تحمل کربوهیدرات است که با شدت متفاوت روی می‌دهد و برای اولین بار در بارداری اتفاق افتاده و یا تشخیص داده می‌شود.

وی ادامه داد: همگام با افزایش شیوع فاکتورهای خطر دیابت همچون چاقی، افزایش سن مادر، سابقه خانوادگی دیابت، میزان دیابت بارداری نیز افزایش می‌یابد.

این کارشناس مامایی بیان کرد: مطالعات نشان داده که دیابت بارداری با پیامدهای مختلف مانند پره اکلامپسی، ماکروزومی جنین، دیستوشی شانه و آسیب‌های زایمانی می‌تواند همراه شود.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

درایتی اظهار کرد: دیابت بارداری با افزایش خطر پیامدهای نامطلوب طولانی مدت از جمله گسترش دیابت نوع دو در مادر، افزایش چاقی، دیابت و بیماری قلبی عروقی در شیرخوار همراه می‌شود.

وی یادآور شد: تشخیص و درمان به موقع دیابت بارداری در کاهش ماکروزومی، دیستوشی شانه و پره اکلامپسی- اختلالات فشارخون در بارداری، موثر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
به گزارش بی‌بی‌سی این قرص حاوی آسپیرین (داروی رقیق‌کننده خون)، یک داروی استاتینی کاهنده کلسترول و دو داروی کاهنده فشارخون است. پژوهشگران ایرانی و بریتانیایی که این بررسی را انجام داده‌اند، می‌گویند این قرص با قیمتی بسیار کم می‌تواند تأثیری بزرگ در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی داشته باشد. برای نیمی از افراد شرکت‌کننده قرص چهار دارویی و توصیه‌های بهبود سبک زندگی و به نیمی دیگر فقط توصیه‌های بهبود سبک زندگی داده شد. پس از پنج سال این یافته‌ها به دست آمد: - در گروه ۳۴۲۱ نفرهای که قرص چهار دارویی دریافت می‌کردند، ۲۰۲ مورد عارضه قلبی- عروقی رخ داد. این دارو در این بررسی به افراد بالای ۵۰ سال بدون توجه به اینکه سابقه بیماری قلبی دارند یا نه داده شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتروی با بیان اینکه هر کس که تحصیلات دیپلم به بالاتر داشته باشد، می‌تواند مجوز تاسیس داروخانه را دریافت کند، افزود: منتها متقاضیان بر اساس مفاد آیین‌نامه و ضابطه‌ای که وجود دارد، اولویت‌بندی می‌شوند. شرایط صدور مجوز تاسیس داروخانهشیبانی فرید با بیان اینکه کسانیکه امتیاز بالاتری داشته باشند، مجوز داروخانه برایشان صادر می‌شود، افزود: شرایط صدور مجوز داروخانه چیزی مانند کنکور سراسری است؛ همانطور که هرکسی که دیپلم دارد می‌تواند در کنکور سراسری شرکت کند. وی با بیان اینکه از طرفی طبق ضابطه فعلی ارائه مجوز تاسیس داروخانه بر اساس نصاب جمعیتی ارائه می‌شود، افزود: به عنوان مثال برای تهران به ازای هر ۴۵۰۰ نفر یک مجوز تاسیس داروخانه تعلق می‌گیرد و این مجوز به کسی که امتیازش بالاتر است، داده می‌شود. این کمیسیون هم مجوز تاسیس داروخانه را صادر می‌کند و صلاحیت فنی آن مسئول فنی را بررسی خواهد کرد. برای تاسیس داروخانه، کمیسیون ماده ۲۰ دانشگاه، صلاحیت فرد را به عنوان موسس یا مسئول فنی داروخانه بررسی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای حسین کرمانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به مناسبت اول شهریور - روز پزشک - گفت: افزایش سواد سلامت سبب کاهش بیماری‌ها می‌شود. وی افزود: با آموزش و پیشگیری حتی می‌توان سخت‌ترین بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان کرد. آقای کرمانپور با بیان اینکه تغذیه بد، کم تحرکی، دخانیات، آلودگی‌های محیطی و استرس‌ها؛ شرایط را برای ظهور بیماری‌های نوپدید فراهم می‌کند، گفت: هرچه اموزش ارتقا یابد، این بیماری‌ها کمتر پدید می‌آید و پزشکان در صف اول این آموزش هستند. وی با اشاره به ویزیت رایگان بیماران تهرانی در ۴ نقطه شهر به مناسبت روز پزشک گفت: در تفاهمنامه‌ای که سازمان نظام پزشکی با شهرداری تهران منعقد کرده است، قرار شد در تهران که از نظر عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها شیوع بیشتری داریم، به عنوان الگو در فرهنگسرا‌ها و سرای محلات با همکاری پزشکان داوطلب، ارائه خدمات رایگان پزشکی و طرح معاینه رایگان ادامه یابد. آقای کرمانپور افزود: با این کار در افق ۵ یا ۶ سال اینده فضای بهتری از نظر سواد سلامت و کاهش بیماری‌ها در تهران خواهیم داشت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- رئیس سندیکای مواد موثره دارویی گفت: در حوزه دارو‌های مرتبط با ترک اعتیاد توانسته‌ایم به صادرات دست یابیم؛ علاوه بر اینکه همه نیاز‌های داخل را با قیمت مناسب و ارزان تامین می‌کنیم. مدیرعامل تولید مواد اولیه داروپخش در حاشیه این کنگره در جمع خبرنگاران گفت: سه محصول از این هشت محصول در حوزه ترک اعتیاد است. فرامز اختراعی، رئیس سندیکای مواد موثره دارویی نیز گفت: دارو‌های ترک اعتیاد که در داخل کشور تولید می‌شود کاملا برای مدل اعتیاد‌های داخل کشور ساخته شده است. اختراعی افزود: در حوزه دارو‌های مرتبط با ترک اعتیاد همچنین توانسته‌ایم به صادرات دست یابیم علاوه بر اینکه همه نیاز‌های داخل را با قیمت مناسب و ارزان تامین می‌کنیم. تا سال ۱۳۸۵ سومین کشور از نظر ظرفیت تولید دارو‌های ترک اعتیاد بودیم و موفقیت‌های بیشتری را پیش رو خواهیم داشت.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
اما از طرفی از این‌که دچار چاقی شکم شده‌اید هم، ناراضی هستید و نمی‌دانید چطور چربی‌های دور شکم را آب کنید. بعضی عادات غذا خوردن باعث چاقی شکم می‌شوند و اگر می‌خواهید شکم کوچک‌تری داشته باشید، باید این عادت‌ها را کنار بگذارید. اما از طرفی از این‌که دچار چاقی شکم شده‌اید هم، ناراضی هستید و نمی‌دانید چطور چربی‌های دور شکم را آب کنید. بعضی عادات غذا خوردن باعث چاقی شکم می‌شوند و اگر می‌خواهید شکم کوچک‌تری داشته باشید، باید این عادت‌ها را کنار بگذارید. برای غذا خوردن یک بشقاب کوچک بردارید و به‌اندازه غذا بکشید.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، معاون بهداشت، درمان و امداد ناجا در مراسم افتتاحیه نشست تخصصی بین المللی روانشناسی و روانشناختی (پاسفیک) گفت: این معاونت در چارچوب تدابیر و ماموریت ذاتی خود در حفظ و سلامت اعضای ناجا و با درک اهمیت و ضرورت توجه به سلامت روان در نیروی اتنظامی، برنامه‌های روانشناختی با نگاه دیروز، امروز و آینده اجرا کرده است. سرهنگ محمدرضا حسینی با بیان اینکه سلامت روان در میان نیرو‌های مسلح از اهمیت بیشتری برخوردار است، افزود:: تمرکز بر سلامت روان نیرو‌های نظامی و انتظامی به دلیل مراوده و ارتباط مستقیم با مردم، ضروری است و در این حوزه نیاز مبرم به روانشناسی و روانشناختی احساس می‌شود. معاون بهداشت، درمان و امداد ناجا با بیان اینکه بهره گیری از دانش‌های روان شناسی و روان پزشکی برای تقویت پلیس دانش بنیان ضروری است، افزود: تمرکز بر استفاده از روانشناسی برای حفظ بنیان خانواده اعضای ناجا هم از دیگر تلاش‌های سازمان بهداشت، درمان و امداد نیروی انتظامی است تا اعضا بدون دغدغه در انجام ماموریت‌های بهینه، کوشا باشند و به همین منظور مرکز تخصصی روانشناسی ایجاد کردیم. وی ادامه داد: از آنجا که اساس همه سازمان‌ها بر منابع انسانی بنا شده است، دانش روانشناختی که به مقوله نیروی انسانی می‌پردازد، اهمیت زیادی دارد. سرهنگ حسینی با بیان اینکه هدف غایی ما استفاده از علوم مختلف از جمله روانشناسی برای نیرو‌هایی مسلح است، گفت:: وظیفه خطیر حفظ امنیت و ثبات بر عهده نیرو‌های انتظامی و نظامی در سراسر کشور است و در این نشست تخصصی میزبان ۳۰ استان به صورت مستقیم از طریق ویدئو کنفرانس هستیم. دبیر علمی نشست تخصصی روانشناسی و روانشناختی نیرو‌های مسلح نیز در این نشست با اشاره به اجرای برنامه‌های مختلف در حوزه روانشناسی نیرو‌های نظامی گفت: باید یک نیرو را از زمانی که وارد سازمان می‌شود تا بازگشت او به آغوش خانواده تحت نظارت و پوشش روانشناسی قرار داد. آقای علی فتحی آشتیانی با بیان اینکه روانشناسی خود را مدیون سازمان‌های نظامی و انتظامی می‌داند، افزود: در واقع ریشه علوم روانشناسی و روان پزشکی به سازمان‌های نظامی می‌رسد. وی با بیان اینکه در این نشست به آینده روانشناسی در نیرو‌های نظامی می‌پردازیم، گفت: کمیته بین المللی طب نظامی، مسئولیت بحث روانشناسی در نیروی انتظامی را بر عهده ایران گذاشته است.

نظرها

اخبار بیشتر