مبلغ چک‌های برگشتی فارس ۱۱ درصد افزایش یافت؛ برگشت ۳۲۴ میلیارد تومان چک در یک ماه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
مبلغ چک‌های برگشتی فارس ۱۱ درصد افزایش یافت؛ برگشت ۳۲۴ میلیارد تومان چک در یک ماه

مبلغ چک‌های برگشتی فارس ۱۱ درصد افزایش یافت؛ برگشت ۳۲۴ میلیارد تومان چک در یک ماه

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در خرداد ماه امسال  ۹.۷ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای فارس به مبلغ سه هزار و ۴۲۸ میلیارد ریال برگشت خورده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، خرداد ماه امسال در کل کشور بالغ بر ۶٫۵ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۸۴۲ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹٫۲ درصد و از نظر مبلغ ۱۵٫۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کاهش 4 درصدی چک‌های مبادله‌ای فارس

در استان فارس نیز دو هزار و ۱۹۱ فقره چک مبادله‌ای (۳٫۴ درصد کل چک‌های مبادله‌ای کشور) به مبلغ ۲۷ هزار و ۴ میلیارد ریال (۳٫۲ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای کشور) مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۴٫۲ درصد و از نظر مبلغ ۲۰٫۵ درصد کاهش داشته است.

در خرداد ‌ماه ۵۰٫۹ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران (۳۳٫۱ درصد)، اصفهان (۹٫۹ درصد) و خراسان رضوی (۷٫۹ درصد) مبادله شده است. از لحاظ ارزش نیز ۶۴٫۲ درصد از مبالغ چک‌های مبادله‌ای در سه استان تهران (۵۲٫۳ درصد)، خراسان رضوی (۶ درصد) و اصفهان (۵٫۹ درصد) مبادله شده است.

وصول 90.3 درصد چک‌های مبادله‌ای

خرداد ماه امسال در کل کشور بیش از ۵٫۹ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۷۴۸ هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹٫۵ درصد و از نظر مبلغ ۱۶٫۷ درصد کاهش داشته است. در ماه مورد گزارش ۹۰٫۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای کشور و ۸۸٫۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در بین استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲٫۹ درصد)، البرز (۹۲٫۹ درصد) و یزد (۹۱٫۷ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴٫۵ درصد)، کرمان (۸۶ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۸۶٫۷ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در استان فارس یک هزار و ۹۷۸ فقره چک (۹۰٫۳ درصد تعداد چک‌های مبادله‌ای) به مبلغ ۲۳ هزار و ۵۷۶ میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۴٫۷ درصد و از نظر مبلغ ۲۳٫۷ درصد کاهش داشته است.

چک‌های برگشتی

خرداد ماه امسال در کل کشور حدود ۶۱۷ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۹۴ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۶٫۱ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱٫۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹٫۴ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱٫۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

افزایش 11 درصدی مبلغ چک‌های برگشتی فارس

در استان فارس ۹٫۷ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای (۲۱۳ فقره چک) و ۱۲٫۷ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای به مبلغ سه هزار و ۴۲۸ میلیارد ریال برگشت خورده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۰٫۹ درصد و از نظر مبلغ ۱۱٫۱ درصد افزایش داشته است.

استان‌های کردستان، هرمزگان و کرمان بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و گیلان کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

خردادماه امسال در کل کشور بالغ بر ۵۹۳ هزار فقره چک (۹۶٫۱ درصد تعداد چک‌های برگشتی) به مبلغ ۸۸ هزار میلیارد ریال (۹۴٫۴ درصد ارزش چک‌های برگشتی) به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

در استان فارس ۲۰۷ فقره چک (۹۷٫۲ درصد چک‌های برگشتی) به مبلغ سه هزار و ۳۵۱ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۲٫۸ درصد چک‌های برگشتی به دلیل عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط برگشت خورده است.

آمار چک‌‌های برگشتی از آنجا حائز اهمیت است که افزایش یا کاهش آن میزان رکود در بازار و اقتصاد را نشان می‌دهد، شاخص چک‌های برگشتی شاخص خوبی از وضعیت اقتصادی کشور و نمادی برای اعتماد بازار است. وقتی رکود در بازار حاکم باشد کسانی که کالاهای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده‌اند توانایی فروش کالا و پاس کردن چک‌ها را ندارند و در نتیجه چک آنها برگشت می‌خورد بنابراین هر چه رکود بر بازار شدیدتر باشد تعداد چک‌های برگشتی بیشتر است.

گزارش از ثریا ستاری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعزیرات این بار در شرکت‌های هواپیمایی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ اعضای گشت مشترک تعزیرات مکرر به سراغ آژانس‌های هواپیمایی رفته‌اند، اما این بار وارد شرکت‌های هواپیمایی شدند و از مسئولان شرکت‌ها علت اجرا نشدن مصوبه ۲۹ مرداد سال گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی را خواستار شدند.

فیلم/ فرار راننده بی وجدان پس از تصادف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

درخواست یک عراقی از مداح معروف ایرانی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
انتخاب هوشمندانه مضمون و قالب و زمان و مکان یکی از رموز ماندگار آثار هنری هست که در مورد این شعر میثم مطیعی اتفاق افتاده است. اینکه یک عراقی جلوی ایشان را بگیرد و درخواست کند قطعه شعری را یک مداح ایرانی برایش بخواند بارزترین دلیل اثرگذاری و ماندگاری قطعه معروف انتم الشرفاء است. امیدوارم به اندازه کافی تولیدات اینچنین برای معرفی اسلام و انقلاب و حتی فرهنگ کشورمان انجام بگیرد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

منفجر شدن گوشی آیفون بر اثر گرما+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل

نیرو‌های یمنی با ۱۰ پهپاد سکوی نفتی مرز‌های عربستان و امارات را هدف قرار دادند

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین15 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سخنگوی نیروهای مسلح یمن می‎گوید که یگان پهپادی این کشور در بزرگترین عملیات خود در عمق عربستان یک سکوی نفتی و پالایشگاه در مرزهای عربستان و امارات را هدف قرار داده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ ۱۰ فروند پهپاد یمن سکوی نفتی و پالایشگاه الشیبه در مرز‌های عربستان و امارات را هدف قرار دادند. این خبر را روز شنبه یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد و گفت این عملیات بزرگترین عملیات پهپادی در عمق عربستان بوده است. سریع تاکید کرد که تنها گزینه پیش روی متجاوزان و عربستان توقف جنگ و رفع محاصره ملت یمن است. یگان پهپادی یمن پیش از این چندین بار تاسیسات و مناطق راهبردی عربستان را هدف قرار داده و مقام‎های نظامی این کشور همواره بر ادامه این چنین عملیات تا زمان توقف تجاوز تاکید کرده‎اند.
دنیای خودرودنیای خودرو18 ساعت قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، پس از معرفی نسخه جدید رنو ساندرو و لوگان در بازار آمریکای جنوبی، نسخه اسپرت این هاچ‌بک اقتصادی با عنوان RS مدل ۲۰۲۰ معرفی شد. ازجمله ویژگی‌های بیرونی برجسته این خودرو نیز می‌توان به تیغه جلوی به سبک خودروهای فرمول یک، اسپویلر مشکی‌رنگ روی سقف و سراگزوز دوقلو اشاره کرد. ساندرو RS مدل ۲۰۲۰ از لحاظ فنی هیچ تغییری را نسبت به قبل تجربه نکرده و زیر کاپوت آن همچنان همان پیشرانه ۲ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی قرار دارد. این موتور در صورت استفاده از سوخت اتانول، ۱۵۰ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند اما درصورتی‌که بنزین در باک خودرو ریخته شود این اعداد به ۱۴۵ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتون متر گشتاور کاهش پیدا می‌کند. ساندرو RS توانایی دستیابی به حداکثر سرعت ۲۰۲ کیلومتر بر ساعت را دارد.

نظرها

اخبار بیشتر