آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با پیشرفت فناوری، عوامل آلودگی صدا از جمله ترافیک شهری، ساختمان‌سازی، سر و صدای کارخانجات، صدای آژِیر، بوق خودروها و امثال آنها نیز افزایش یافته که بسیاری از موارد ذکر شده موجب آزار ساکنان و بروز بیماری می‌شوند.

به گزارش ایسنا، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده آلودگی صوتی تهدیدی برای از دست دادن شنوایی، بروز مشکلات قلبی، اختلال شناختی، استرس و افسردگی است.

دکتر دنیل فینک، مدیر انجمن سلامت و تاثیرات آلودگی محیط بر سلامت عموم اظهار کرد: آلودگی صوتی موجب فشارخون بالا، دیابت، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ خواهد شد.

هرچند در مورد تاثیرات آلودگی صوتی بر روان انسان تحقیقات گسترده‌ای انجام نشده است، اما در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده آلودگی‌های صوتی آزاردهنده، بر بروز اضطراب و افسردگی در افراد تاثیر دارد.

در کنفرانس سال ۲۰۱۷ اتحادیه اروپا، آلودگی صوتی «قاتل خاموش» معرفی شد که هم بر سلامت جسمی و هم روان انسان تاثیرگذار است.

با وجود تمامی موارد ذکر شده هنوز به این مهم توجه نشده و از این عامل تهدید کننده زندگی انسان در برنامه کشورها چشم‌پوشی شده است. آلودگی صوتی نه فقط بر بزرگسالان بلکه بر کودکان تاثیر دارد و موجب اختلال در خواندن، تمرکز، حل مسئله و حافظه می‌شود.

بر اساس قانون سازمان بهداشت جهانی، صدایی در گروه آلاینده‌ها قرار می‌گیرد که بیش از ۸۵ دسی بل باشد و بیش از هشت ساعت در معرض آن قرار گیریم.

البته این میزان به عقیده برخی کارشناسان صدای بلندی است. بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی صدای خودرو ۷۰ دسی بل، صدای مته دستی ۱۰۰ دسی‌بل و بلند شدن هواپیما از زمین ۱۲۰ دسی‌بل است.

متخصصان قلب معتقدند صدای بیش از ۶۰ دسی‌بل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۸ کشورهای اروپایی با بیشترین آلودگی صوتی به شرح ذیل هستند:

بیشترین آمار آلودگی مربوط به مالت به میزان ۲۶٫۲ درصد است که این میزان آلودگی با جمعیت این کشور مرتبط است. آلمان با ۲۵٫۱ درصد و هلند با ۲۴٫۹ درصد در جایگاه بعد قرار دارند.

کمترین میزان آلودگی مربوط به ایرلند با ۷٫۹ درصد ثبت شده است. در هر کیلومتر مربع ایرلند ۶۵ سکنه وجود دارد و این میزان آلودگی کم با جمعیت پایین ایرلند مرتبط است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

کروواسی با میزان ۸٫۵ درصد، بلغارستان با ۱۰ درصد و استونی با۱۰٫۴ درصد آلودگی صوتی ثبت شده‌اند.

در مقایسه بین مناطق شهری و روستایی، شهرها به دلیل تعداد بیشتر سکنه، بیشترین آلودگی صوتی را دارند و بر اساس آمار، ساکنان شهری ۲۳٫۳ درصد آلودگی صوتی خیابان یا همسایگان دارند و این میزان در مناطق روستایی ۱۰٫۴ درصد است.

تفاوت‌های فرهنگی نیز در آلودگی صوتی سهیم هستند. مراسم، جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی مختلف نیز آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند.

به دلیل تاثیرات آلودگی صوتی بر سلامت انسان در سال گذشته موسسه فناوری شنوایی میامی شاخصی برای نشان دادن اهمیت این موضوع در ۵۰ شهر تعیین کرد. نتایج این تحقیق نشان داد شهرهای پر سرو صدا، سیستم شنوایی افراد را ۱۰ تا ۲۰ سال پیرتر می‌کنند.

گوانگژو در چین بیشترین سطح آلودگی صوتی در جهان را دارد و بعد از آن قاهره، پاریس، پکن و دهلی قرار گرفته‌اند. از بین ۵۰ شهر، زوریخ کمترین میزان آلودگی را داشتند.

راهکارهای ارائه شده در کاهش آلودگی صوتی: برنامه‌های عملی شامل راهبرد مدیریت ترافیک، ارتقاء سیستم‌های حمل و نقل، اتوبوس‌های الکتریکی و بهبود فرایندهای برنامه‌ریزی است.

ترافیک بزرگترین منبع آلودگی صوتی در اروپا است و حدود ۱۰۰ میلیون اروپایی را تحت تاثیر قرار داده و از راهکارهای کاهش آلودگی در این مورد، می‌توان روز بدون اتومبیل در پاریس و محدودیت استفاده از خودرو شخصی در فرانسه را نام برد.

موثرترین روش، کنترل سر و صدای منبع است.

قرار نگرفتن در معرض آلودگی صوتی شدید با استفاده از برنامه‌های مختلف مانند برنامه NoiseTube که توسط محققان دانشگاه بروکسل در بلژیک توسعه یافته است و کاربران را قادر می‌سازد که در هر کجا میزان سر و صدا را شناسایی کنند نیز موثر است. استفاده از مواد جذب‌کننده صدا مانند فوم و فایبر گلاس نیز در کاهش سرو صدا تاثیر بسزایی دارند.

منابع:

www. theguardian. com

www. euronews. com

www. worldscapitalcities

Attachments area

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتای استان سمنان گفت: در پی طرح شکایتی به پلیس فتا مبنی بر مزاحمت تلگرامی و هتک حیثیت در شبکه اجتماعی تلگرام، پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضائی تشکیل شد و با ثبت اظهارات شاکی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت. زن دایی حیثیت خواهرزاده‌اش را بردوی افزود: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت‌گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی تلگرام با ارسال پیام مبادرت به مزاحمت و هتک حیثیت شاکی پرونده در فضای مجازی کرده است. این مقام مسئول ‌در ادامه از شناسایی متهم خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت موضوع، پس از انجام اقدامات پلیسی توسط کارشناسان خبره مبارزه با جرائم سایبری و با بررسی ادله ارائه‌شده توسط شاکی و طبق مستندات جمع‌آوری‌شده، متهم شناسایی و طبق دستور مقام قضائی در مقر پلیس حاضر شد. سرهنگ صادقی بیان کرد: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه مزاحمت برای شاکی پرونده شد و با سخنان گمراه‌کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌روشدن با ادله دیجیتال لب به سخن گشود و به جرمش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همه مشمولان فارغ التحصیل دوره‌های کارشناسی و بالاتر که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۹۸/۶/۱ دریافت کرده‌اند، بایستی با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس ۱۰+)، برگ معرفی‌نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات آن اقدام کنند. رئیس پلیس بین الملل ناجا بیان کرد: اینترپل تهران، براساس اعلان قرمز صادره علیه وی، موضوع را در دستور کار خود قرار داد. برابر اطلاعات ارسالی و اقدامات فنی، طی یک عملیات غافلگیرانه توسط عوامل پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران، ردیابی، شناسایی و دستگیر شد. وی گفت: مدارک استرداد وی از طریق مبادی پلیسی و دیپلماتیک به کشورش ارسال شد. مرجع قضایی کشور متبوع نیز، با استرداد وی موافقت کردند که در نهایت نامبرده با تیم بدرقه، به کشورش بازگشت.

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری۹۷ نسبت به رای دیوان عدالت مبنی بر توقف و ابطال آزمون اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از شعب دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت مبنی بر توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری ۹۷ موافقت کرده است. در این رأی آمده که این قرار در پی شکایت برخی معترضان به نتیجه آزمون سردفتری اسناد رسمی روز ۱۵مرداد ۱۳۹۸ و با عنایت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره این آزمون صادر شده است. این رای با اعتراض پذیرفته‌شدگان این آزمون مواجه شده که می‌گویند: آینده شغلی ما که ماه‌ها خودمان را برای شرکت در آزمون آماده کرده بودیم، با این رای نابود شده است. روز گذشته، بیش از ۲۲۰ نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال ۹۷ برای اعتراض به ابطال آزمون از طرف دیوان عدالت اداری مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تجمع کردند.

جلوگیری از نفوذ دشمن با وحدت و هوشیاری

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وزیر اطلاعات گفت: اگر دشمنی در مقابل ما نباشد، باز هم باید وحدت، هم‌افزایی و انسجام داشته باشیم، وحدت حکم غذا را دارد که برای زنده بودن با آن احتیاج داریم. وی تأکید کرد: باید هوشیاری در وحدت داشته باشیم و با این هوشیاری از نفوذ دشمن جلوگیری کنیم؛ چرا که دشمن هیچ‌گاه بیکار نمی‌نشیند و زمانی که این وحدت را از بین ببرد، امید پیدا می‌کند که انقلاب اسلامی را شکست دهد. وی ادامه داد: اگر رفتار ما به گونه‌ای باشد که مردم از دین و انقلاب اسلامی زده شوند، جفا به انقلاب اسلامی است. حجت‌الاسلام علوی ادامه داد: تا زمانی که ما چنین دیدی داشته باشیم، دشمن نمی‌تواند غلطی کند و ما امروز گام‌های بلندی در مقابله با دشمن برداشتیم که این نشانه بصیرت است. وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: امروز دشمن گاهی با زبان دین وارد عمل می‌شود و به گونه‌ای عمل می‌کند تا بین ما نفوذ کند؛ لذا باید هوشیار باشیم و با بصیرت عمل کنیم.
مازن آنلاینمازن آنلاین17 ساعت قبل
با او در مورد افراد شجاع صحبت کنید و برایش قصه هایی تعریف کنید که قهرمان آنها کودکان شجاع هستند. برای از بین بردن ترس کودک هرگز او را ناگهانی با چیزی که از آن می‌ترسد روبرو نکنید بلکه او را کم کم با موقعیت ترسناک آشنا کنید. از بین بردن یا کاهش ترس کودک به زمان احتیاج دارد، این را باید قدم به قدم طی کرد یعنی تماس کودک را را باچیزی که از آن می‌ترسد به تدریج بیشتر کرد. توجه داشته باشید که تا کودک به مرحله‌ای عادت نکرده است وارد مرحله بعدی نشوید هر چه ترس کودک شدیدتر باشد زمان بیشتری را باید برای کاهش و از بین بردن ترس صرف کنید. علت ترس را بیابید، گاهی اوقات شناخت علت می‌تواند کمک بزرگی در تخفیف ترس بکند ولی همیشه کافی نیست.

نظرها

اخبار بیشتر