حضور ۵ دانشگاه کشور در کنسرسیوم طراحی و ساخت ۳ ماهواره استاندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
حضور ۵ دانشگاه کشور در کنسرسیوم طراحی و ساخت ۳ ماهواره استاندارد

حضور ۵ دانشگاه کشور در کنسرسیوم طراحی و ساخت ۳ ماهواره استاندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به کنسرسیومی متشکل از دانشگاه‌ها برای طراحی ۳ نوع ماهواره، گفت: در این کنسرسیوم دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر و مالک اشتر برای طراحی ۳ ماهواره استاندارد حضور دارند.

دکتر منوچهر منطقی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته به منظور ایجاد بستر توسعه ماهواره‌های عملیاتی مدار پایین، اقدام به برنامه‌ریزی برای توسعه سه پلتفرم ماهواره ملی کرده است، اظهار کرد: بر اساس مطالعاتی که ما در دنیا بر روی پروژه‌های طراحی و ساخت ماهواره انجام دادیم، مشاهده کردیم که ماهواره‌های کوچکی که توسط دانشگاه‌ها و یا شرکت‌ها طراحی می‌شوند، بر اساس شاخص‌ها و استانداردهای خاصی هستند.

وی ادامه داد: نتایج این مطالعات نشان داد که بیشترین ماهواره‌هایی که در دنیا ساخته می‌شوند، در محدوده‌های ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم، ماهواره‌هایی که در قالب منظومه ماهواره‌ای تعریف می‌شوند، بین ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم و ماهواره‌هایی که ماندگاری آنها در مدار بیشتر باشد و دارای کاربردهای بیشتری هستند، در محدوده وزنی ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم قرار دارند.

منطقی با تاکید بر اینکه این مطالعه از سوی محققانی که در طراحی ماهواره فعال هستند، اجرایی شده است، خاطر نشان کرد: بر این اساس برای طراحی و ساخت ماهواره پلتفرم «ایران‌باس ۱۵» را تعریف کردیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، پلتفرم ایران باس ۱۵ را استانداردی برای طراحی و ساخت ماهواره توصیف کرد و یادآور شد: استفاده از این پلتفرم‌ها، کاهش هزینه‌های ساخت ماهواره را به همراه دارد. پلتفرم‌ها یک مفهوم پیشرفته است که در حال حاضر در مجموعه‌های معتبر فضایی دنیا که فناوری ماهواره را به کشورهای دیگر می‌فروشند، ۳ تا ۵ پلتفرم را مد نظر قرار داده‌اند.

منطقی خاطر نشان کرد: در حوزه هماهنگی برای توسعه صنعت فضایی کشور، پلتفرم «ایران باس» ۱۵۰، ۷۰ و ۱۵ کیلوگرمی، مطالعه یکپارچه‌سازی ایستگاه زمینی و مطالعه یکپارچه‌سازی آزمایشگاه AIT تهیه شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی از ایجاد کنسرسیومی از دانشگاه‌های کشور برای طراحی و ساخت ۳ ماهواره استاندارد در قالب پروژه «پروژه ایران باس ۱۵» خبر داد و یادآور شد: این پروژه یک پلتفرم ماهواره ۱۵ کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن ۵ متر) است و توسط کنسرسیومی از دو دانشگاه «صنعتی شریف» و «صنعتی مالک اشتر» در حال انجام است. در این پروژه طراحی مفهومی و اولیه انجام‌ شده و در حال حاضر در مرحله طراحی تفصیلی است.

وی پروژه ایران باس ۷۰ را پروژه دیگری دانست که شامل پلتفرم ماهواره ۷۰ کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن ۵ متر) است که توسط کنسرسیومی از دانشگاه‌های «صنعتی امیرکبیر» و «خواجه‌ نصیرالدین طوسی» در حال انجام است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اضافه کرد: پروژه «ایران باس ۱۵۰» پلتفرم ماهواره ۱۵۰ کیلوگرمی با محموله تصویربرداری (رزولوشن یک تا ۲ متر) است که از سوی دانشگاه علم و صنعت در حال انجام است.

به گفته وی در برخی از پروژه‌های فضایی که تعریف شده، قرار است از این پلتفرم‌ها استفاده شود تا پروژه‌ها بر اساس پلتفرم‌های استاندارد اجرایی شود.

منطقی، استانداردهای ماهواره‌ها را شامل استانداردهای «عملیاتی» و «حرفه‌ای» دانست و یادآور شد: همه ماهواره‌های‌ ساخته شده دارای استانداردهای عملیاتی بودند، ولی زمانی که به بلوغ صنعتی رسیدیم و می‌خواستیم وارد دنیای رقابتی شویم، نیازمند استانداردهای حرفه‌ای هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.
فارسفارس14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.

حقوق زن در کشاکش سنت وتجدد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

رویدادهای فناورانه رباتیک و اتوماسیون

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
با حضور شرکت‌های دانش بنیانرویدادهای فناورانه رباتیک و اتوماسیوندر رویداد شرکت‌های دانش بنیان حوزه رباتیک و اتوماسیون، فعالان این حوزه در صندوق نوآوری و شکوفایی به دنبال افزایش سهم از بازار‌های داخلی هستند.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.

گشایش نمایشگاه اشیا و وسایل قدیمی برج آزادی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مدیر مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، تعداد آثار تاریخی این نمایشگاه را حدود ۲۵۰ اثر برشمرد و گفت: اشیاء و وسایل قدیمی در قالب هفت بخش به نمایش گذاشته شده است. حفیظی افزود: بخش‌های اسناد و مدارک، ​ مهندسی و معماری، آثار هنری و صنایع دستی، صنایع بصری، لوازم اداری، کتب نفیس و انقلاب اسلامی از مهمترین قسمت‌های این نمایشگاه است. وی گفت:: آثار به جا مانده شامل وسایلی است که از سال ۱۳۵۰ تاکنون در برج آزادی استفاده شده است. تقدیر از پیشکسوتان معماری و فرهنگی این مجموعه و رونمایی از تمبر یادبود برج آزادی از دیگر بخش‌های این مراسم بود. در پایان ضمن برگزاری آئین گشایش نمایشگاه اشیاء و وسایل قدیمی، تصویر بازدید رهبرمعظم انقلاب در سال ۱۳۶۴ از این مجموعه و دست نوشته ایشان رونمایی شد.

نظرها

اخبار بیشتر