سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

الفخبرگزاری الف |
روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله خود درباره گزینه های انگلیس در برخورد با بحران نفتکش ها نوشت، اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایران، کبریت زدن به مخزن بنزین است.

به گزارش الف این روزنامه با اشاره به جمله «هنری کیسینجر» دیپلمات سابق آمریکایی و مشاور مقطعی وزیر خارجه انگلیس که زمانی گفته بود: سیاست، هنر احتمالات و دانش نسبیت است" نوشت: زمانی که بحث پیدا کردن ائتلاف و توانمندی‌ها است، آن هم در شرایطی که در محیط خطرناک آزموده شده باشند، اگر نگوییم هیچ گزینه‌ای برای انگلیس وجود ندارد، باید گفت گزینه‌های مناسب چندانی نخواهد بود.

این سرمقاله با بیان آنکه سفیر سابق انگلیس در آمریکا – سر پیتر وستماکوت- هم منطق ربودن کشتی ایرانی را زیر سوال برده است، افزود: صرفنظر از مساله‌ی قانونی بودن این اقدام که مورد اختلاف است، فرود تفنگداران سلطنتی در آن مانند آن است که به اجاقی پر از سوخت، کبریت زد.

در ادامه این مقاله به نقل از «سر کیم داروچ»، سفیر انگلیس در آمریکا که به زودی محل ماموریت خود را ترک می‌کند، آمده است: جرمی هانت از حمایت غیرقابل اعتماد رئیس جمهور آمریکا برخوردار است، فردی که مقاصدش در خصوص ایران کاملا از انگلیس متفاوت بوده و اقداماتش در سال‌های اخیر برابر است با خرابکاری دیپلماتیک.

به نوشته‌ی گاردین: به علت کاهش چند دهه‌ای هزینه‌های دفاعی، هانت توانایی آن را ندارد که به عنوان یک قدرت مستقل دریایی عمل کند، وی همچنین نگران است که آمریکا چگونه عملیات امنیت دریایی خلیج فارس را اجرا می‌کند.

نویسنده با اشاره به آنچه که بی رغبتی ترامپ برای جنگ با ایران می‌خواند و انگیزه‌ی اطرافیان وی – از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا - برای جنگ، افزود: در کشمکش‌های روزانه در دوران ترامپ به سختی بتوان پیش بینی کرد که برنده کیست. بولتون ادعا میکند که وی تنها مشاور امنیت ملی رئیس جمهور است و نه تصمیم گیرنده، اما هر روز در کاخ سفید مساله‌ی جدید رخ می‌دهد. لذا در این فضای محبوس، انگلیس احتمالا می‌خواهد راهی برای تنش زدایی بیابد، تحریم‌های محدود علیه برخی افراد در سپاه پاسداران غیرقابل اجتناب است. البته تحریم‌های پیش از برجام بازنخواهد گشت.

در این سرمقاله آمده است: تلاش برای حفاظت از کشتی‌های تجاری انگلیس در خلیج (فارس) تشدید خواهد شد – البته شاید با تاخیر – اما مشخص نیست که آیا آمریکا باید در راس نیروهای حفاظتی منطقه قرار گیرد یا خیر.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

نویسنده‌ی سرمقاله‌ی گاردین با بیان آنکه ضرب الاجل‌های سیاسی هم پیش روی انگلیس قرار دارد، می‌نویسد: کمیسیون مشترک برجام قرار است به زودی در سطح مدیران سیاسی تشکل جلسه دهد، تا درباره‌ی کاهش تعهدات برجامی ایران از جمله افزایش سطح غنی سازی گفت و گو کند. تاکنون انگلیس، فرانسه و آلمان از ایران انتقاد کرده‌اند اما دوشنبه‌ی گذشته اعلام کردند که با قاطعیت نمی‌توانند بگویند که مکانیسم رسمی اقدامات تنبهی علیه ایران، اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به سیستم مالی اتحادیه‌ی اروپا درخصوص ایران – موسوم به اینستکس – آن را شبیه چسب زخم خواند و افزود: تصمیم راهبردی بزرگ این است که آیا نخست وزیر جدید به این اعتقاد دارد که برجام را می‌توان حفظ کرد. با توجه به فشارهای شدید آمریکا به نظر می‌رسد که اروپا قادر است عمر برجام را برای مدتی کوتاه حفظ کند.

گاردین می‌افزاید: مهم‌ترین وظیفه نخست وزیر جدید آن است که از ترامپ بخواهد که مشخص کند، در ایران دنبال چیست: محدودیت در بلندپروازی‌های هسته‌ای، یا تسلیم شدن در قبال مسایل منطقه‌ای. ترامپ هم باید در شیوه‌ای قابل اتکاتر، توضیح دهد که از نظر او موفقیت شبیه چیست.

نویسنده با توصیه به انگلیس برای حفظ «نقش سنتی» خود در این بحران، می‌افزاید همان طور که «دیوید رینولدز» استاد تاریخ سیاسی دانشگاه کمبریج، اشاره کرد،: هدف ما باید استفاده از قدرت آمریکا برای مقاصدی باشد که از نظر ما مناسب است، اگر به شیوه‌ای درست به دنبال کارخود باشیم، می‌توانیم به این کشتی غول پیکر یعنی ایالات متحده‌ی آمریکا کمک کنیم مسیر خود را به سمت بندر مناسب، طی کند.

گاردین در پایان می‌نویسد در حالی که کشتی در بندری نامناسب پهلو گرفته است، انتقال حساب شده آن به ساحل امن، بسیار دشوار است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در غرب کابل/ ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، امروز یک‌شنبه (۲۷ اسد)، گفت که در این حمله زنان و کودکان در میان قربانیان این رویداد هستند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در نزدیکی ایستگاه بهادرخان و در کنار جاده فیض‌محمد کاتب در حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست. به گفته نصرت رحیمی، یک عامل انتحاری مواد منفجره همراه خود را در نزدیکی جایگاه داماد منفجر کرده است. هرچند وزارت کشور افغانستان شمار قربانیان را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است، اما برخی از شاهدان این رویداد و وکیل گذر منطقه می‌گویند شمار تلفات بیشتر از آمار رسمی است.

تقویت بنیه دفاعی عراق از راهبرد‌های اصلی ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی بر اهمیت ارتقاء توان و بنیه دفاعی نیرو‌های نظامی و انتظامی عراق در مقابله با تهدید‌ها تاکید کرد. امیر سرتیپ حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت ارتقاء توان و بنیه دفاعی نیرو‌های نظامی و انتظامی عراق در مقابله با تهدید‌ها تصریح کرد: تقویت بنیه دفاعی عراق یکی از راهبرد‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران است. وزیر دفاع با بیان اینکه همواره همکاری با وزارت کشور عراق برای ما حائز اهمیت بوده است، گفت: امنیت عراق را در امتداد امنیت خودمان می‌دانیم و به همان اندازه که برای ثبات و امنیت خودمان تلاش داریم، امنیت عراق نیز برای ما مهم است. آقای «یاسین طاهر الیاسری» وزیر کشور عراق نیز در این دیدار با تقدیر و تشکر از مقاومت و ایستادگی و حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی گفت: همکاری نظامی امنیتی میان دو کشور از اولویت‌های اصلی دولت عراق به شمار می‌رود. وزیر کشور عراق با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که در نبرد عراق با داعش در کنار مردم عراق ایستاد، گفت: در اذهان سیاسیون و نظامیون عراقی شکل گرفته و نهادینه شده است که ایران می‌تواند تکیه گاه قابل اطمینانی در مواقع بحران باشد.

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو23 ساعت قبل

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

فیلم | سکانس‌های دیدنی از نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در جستجوی فریده، اثر کوروش عطائی و آزاده موسوی، فیلم مستند بلندی درباره دختری است در آستانه چهل سالگی به نام فریده، که در کودکی توسط زوجی هلندی از ایران به فرزندخواندگی گرفته شده است.

نظرها

اخبار بیشتر