شماره دوم مجله پشت‌بام رونمایی می‌شود/ اکران فیلمی از خسرو سینایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
شماره دوم مجله پشت‌بام رونمایی می‌شود/ اکران فیلمی از خسرو سینایی

شماره دوم مجله پشت‌بام رونمایی می‌شود/ اکران فیلمی از خسرو سینایی

مهرخبرگزاری مهر |
مراسم رونمایی شماره دوم «پشت‌بام» با حضور خسرو سینایی و شمس لنگرودی همراه با اکران فیلم «نقاشی مدرن ایران» ساخته خسرو سینایی ۳ مرداد در گالری ایده برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری رونمایی دومین شماره مجله تخصصی هنرهای تجسمی «پشت‌بام» سه شنبه اول مردادماه با حضور فرشید پارسی‌کیا مدیر مسئول، صاحب‌امتیاز و سردبیر مجله، حمید جانی‌پور، زروان روحبخشان و کیانوش معتقدی اعضای شورای سیاست‌گذاری و آرش سلطانعلی مدیر مسئول مجموعه فرهنگی هنری ایده، در گالری ایده برگزار شد.

در ابتدای این نشست، آرش سلطانعلی، و فرشید پارسی‌کیا به معرفی مجله «پشت‌بام» پرداختند.

پارسی کیا گفت: مجله «پشت‌بام» در دو فرمت کاغذی و آنلاین با دو تیم مجزا و محتوای مستقل از اسفند ماه سال ۹۷ شروع به کار کرده است. «پشت‌بام» کاغذی فصلنامه‌ای است با رویکرد تاریخی – تحلیلی، که هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد و تلاش می‌کند با تحلیل جریان‌های مرتبط پژوهش‌نامه‌ای در قالب کتاب با خوانش تفسیری و تحلیلی ارائه کند. شماره دوم نشریه «پشت‌بام» با موضوع «انجمن هنری خروس جنگی» در ۲۴۰ صفحه منتشر شده است. این انجمن در سال ۱۳۲۷ فعالیت خود را حمایت از هنر مدرن آغاز کرده است. موسسین انجمن هنری خروس جنگی جلیل ضیاپور، غلامحسین غریب و حسن شیروانی بودند، مصطفی کمال پوتراب در ابتدا همراه آنان بوده که خیلی زود جدا شد و منوچهر شیبانی از فعالان این انجمن، با شروع نشریه همکاری خود را با آنها آغاز کرد. حضور اسامی افرادی از جمله نیما یوشیج، بهمن محصص و سهراب سپهری به صورت میهمان در کنار انجمن دیده می‌شود.

وی افزود: دور سوم نشریه خروس جنگی با هوشنگ ایرانی و تندروی‌های او قوت گرفت. غریب در این مورد جمله معروفی دارد: «عنوان خروس جنگی را من انتخاب کردم، نشان خروس جنگی را ضیاپور طراحی کرد، اما خروس جنگی واقعی ایرانی بود.» نشریه خروس جنگی در دور اول به دلیل حضور ضیاپور بیشتر در فضای هنرهای تجسمی حرکت کرده و در دور دوم به دلیل حضور ایرانی در فضای ادبیات گام برداشته است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

مدیر مجله «پشت بام» بیان کرد: صفحات ابتدایی پشت‌بام به سالشمار خروس جنگی می‌پردازد که از سال ۱۲۸۹ تا ۱۳۳۵ را در بر می‌گیرد و به روند و گستره این انجمن، افراد تاثیرگذار و مقتضیات زمان آن می‌پردازد، و اطلاعات مهم هر سال را ارائه می‌دهد. در ادامه این شماره با آثار و نوشتاری از: شمس آقاجانی، ماهرخ باقری، فرشید پارسی‌کیا، فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی، مرجان تاج‌الدینی، حمید جانی‌پور، سیامک دل‌زنده، یحیی ذکاء، آزاد روح‌بخشان، زروان روح‌بخشان، گلنوش زنجانپور، خسرو سینایی زکیه شادلو، حمیدرضا شش‌جوانی، محمد شمس لنگرودی، محسن شهرنازدار، جلیل ضیاپور، فرید قاسمی، بهنام کامرانی، یوریک کریم‌مسیحی، نرگس مرندی، کیانوش معتقدی، به بررسی انجمن خروس جنگی و کارکردهای آن پرداختیم.

در ادامه کیانوش معتقدی گفت: یکی از دغدغه‌های ما در مجله «پشت‌بام» ارایه نگاه و نقدی منصفانه نسبت به تاریخ هنر ایران و جریانات تاثیرگذار در شکل گیری هنر مدرن است. همچنین یکی از ویزگی‌های هر شماره ارایه کتابشناسی با هدف معرفی کلیه منابع مطالعاتی فارسی و لاتین برای مطالعه بیشتر علاقمندان است.

زروان روح بخشان نیز با اشاره به سالشمار هر پرونده درباره روند پژوهش و تدوین سالشمار توضیح داد: هوشنگ ایرانی را اغلب به عنوان شاعری رادیکال می‌شناسند حال آنکه از وی طراحی‌های منحصر به فردی به جا مانده که نیمی از آنها در این شماره به چاپ رسیده است. مطالب مفید و تکمیلی درباره موضوع شماره دوم مجله پشت‌بام ارائه دادند.

مراسم رونمایی شماره دوم «پبشت بام» با حضور خسرو سینایی و شمس لنگرودی همراه با اکران فیلم «نقاشی مدرن ایران» ساخته خسرو سینایی و فیلم «شاعر، شاعران» از حمید جانی‌پور، به همراه نمایش اصل نشریات خروس جنگی، کویر و ضمیمه‌ها و لوازم شخصی استادان جلیل ضیاپور و غلامحسین غریب در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸ تا ۲۱ با حمایت موسسه فرهنگی هنری ایده برگزار خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فن آوری در دانشگاه امیر کبیر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

جشنواره فیلم و موسیقی فجر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته این هفته کلاکت به جشنواره فیلم فجر و سرود قسم به خون سلیمانی میپردازد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشنواره فیلم تئاتر و موسیقی فجر و سرود قسم به خون سلیمانی پرداخته است.

نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دهمین نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم از ۲۰ دی تا ۱۰ بهمن اجرا می‌شود و مردم به طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند. تعداد بازدید: ۷ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر