مشکلات شهرستان‌ها را جدا از تهران نبینیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
مشکلات شهرستان‌ها را جدا از تهران نبینیم

مشکلات شهرستان‌ها را جدا از تهران نبینیم

همشهریخبرگزاری همشهری |
لیلی خرسند: معضلات شهرستان‌های تهران را جدا از شهر تهران نبینیم.»؛ این اولین درخواستی بود که اعضای شورای شهر و شهرستان ملارد از الهام فخاری داشتند. فخاری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران و رئیس شورای استان تهران، بازدیدی از ملارد و صفادشت داشت.

در این بازدید که با میزبانی شورای شهرستان و ریاست فرماندار برگزار شد، اعضای شورای استان تهران، شهرملارد، صفادشت، شهرداران و دهیاران و دیگر مسوولان شهری حضور داشتند. نکته اصلی این بود که اگر مشکلات استانی دیده شود، مسایل شهری مثل ملارد هم زودتر برطرف می‌شود.

در آغاز این نشست حسین عبادی، رئیس شورای شهرستان ملارد گزارشی از وضعیت کشاورزی، صنعتی و … ملارد داد. او ازنداشته‌های شهر هم گفت، از نبود فضاهای فرهنگی، سینما، از نداشتن قطار شهری. حجت الاسلام حسین حسینی‌نوری، امام جمعه شهر هم از رنجی که مردم ملارد می‌کشند صحبت کرد، این که زیرساخت‌های شهر به تناسب جمعیت رشد نکرده است. او از نظر او اصلی‌ترین مشکل ملارد، بی‌توجهی به مسایل فرهنگی است، مساله‌ای که زیربنای توسعه در هر بخشی است.

اعضای‌ شوراها، دهداری‌ها و دیگران مسوولان شهری مشکلی را مطرح کردند؛ یکی از نیمه‌کاره ماندن کمربندی صفادشت گلایه کرد، دیگری از هدر رفت آب از انعشابات غیرمجاز صحبت کرد، آب شربی که یا به مصرف گاوداری‌ها می‌رسد یا با آن ویلاباغ‌ها آبیاری می‌شوند و مردم شهرها و روستاهای منطقه هر روز با قطعی آب و برق روبه رو می‌شوند. دوستعلی، معاون طرح و توسعه آب و فضلاب ملارد هم از مصوبه بودجه هشت و نیم میلاردی گفت، بودجه‌ای که فقط ۸۷۰ میلیون تومان آن به دستشان رسیده است. محمد علی کریمی، شهردار صفادشت معترض بود که چرا ۸۰ درصد جرائم رانندگی در شهر تهران به شهرداری می‌رسد و شهرستان‌های اطراف از این سهم محروم‌اند، او تاکید داشت که باید جایگاه قانونی اعضای شوراها مشخص شود. معضلات حیوانات رها، دادن ۷۰ درصد حقابه مرداد به رباط کریم و شهریار مسایل دیگری بود که اعضا به اطلاع فخاری رساندند.طرح هادی روستایی

اصلی‌ترین موضوعی که در این نشست مطرح شد، اصلاح طرح هادی روستاها بود، طرحی که زمان‌بر است و به گفته اعضای شوراها بنیاد مسکن با بی‌توجهی به اصلاح این طرح، مردم را با دهیاری‌ها درگیر کرده است. از نظر صفری یکی از اعضای شورای شهر ملارد، مهاجرپذیر بودن روستاهای ملارد و دیگر روستاهای غرب تهران و ساکن شدن جمعیت سرریز تهران در این روستاها، ایجاب می‌کند که این طرح زودتر از زمان ۱۰ ساله‌ای که در نظر گرفته شده، اصلاح شود. مشخص نبود قدر سهم دهداری‌ها در این طرح، مشخص نبودن این که باید دهداری مجوز ساخت وساز صادر کند یا بنیاد مسکن و … از مشکلاتی بود که مطرح شد. انصاری بخشدار صفادشت معتقد بود که قوانین موازی دلیل اصلی حل نشدن مسایل است. علی خوئینی‌ها، معاون عمرانی بیناد مسکن نیز که در این جلسه حضور داشت، با تایید این موضوع گفت که بنیاد طبق قوانین عمل می‌کند و بهترین راه اصلاح قوانین است. خوئینی‌ها موضوع دیگری را هم مطرح کرد، این که ۸۲ درصد از ۱۶ هزار واحد مسکونی روستایی ملارد نامقاوم است. او انتقاد کرد که چرا روستاییان از ۴۰ میلیون وامی که دولت برای مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در نظر گرفته است، استفاده نمی‌کند. جواب اعضای شوراها به این انتقاد هم این بود که بانک‌ها برای دادن این وام همکاری نمی‌کنند و موانع ایجاد می‌کنند.

فخاری به عنوان رئیس شورای استان تهران، به اعضا اطمینان داد که موضوعاتی را که در این جلسه مطرح شد، جمع‌بندی و برای حل در جدول زمان بندی اولویت‌بندی می‌شود: «این زمان‌بندی باید قابل اجرا باشد. نه نامحدود رها می‌کنیم و نه تاریخ غیرعملی برای آن درنظر می‌گیریم. در جلسه‌ دیگری که با هماهنگی فرماندار و رئیس شورای شهرستا و با حضور مدیران مربوطه در محل شورای استان تهران برگزار می‌کنیم، پیگیر مسایل می‌شویم.» فخاری موضوعات دیگری را هم که ملارد با آن روبه‌رو است، مطرح کرد: «باید بررسی کنیم که چرا ساخت بیمارستان ملارد نیمه کاره مانده است. اگر مشکل بودجه‌ای است، تهران خیرین سلامت توانمندی دارد که می‌توانند کمک کند.» پیگیری راه‌انداری آرامستان ملارد، تقاطع‌های غیرهم سطح و تعیین تکلیف جاده چیتگر هم موارد دیگری بود که فخاری به آنها اشاره کرد: «نکات منفی را لیست می‌کنیم که بتوانیم حل کنیم. در شورای برنامه‌ریزی استان هم خوشبختانه از نقش عضو فاقد حق رای به عضو دارای حق ارتقا پیدا کرده‌ایم. نگاه اجتماعی محسنی‌بندپی استاندارد محترم تهران را هم فرصت مثبت می‌دانم. امیدواریم با همت و تلاش مشترک همه، بتوانیم مسایل ملارد را برطرف کنیم. مسایل و تهدیدهای شهر تهران نباید در شهرستان‌های اطراف پخش شود و فرصت‌ها فقط به شهر تهران. امیدواریم سیاست‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود هماهنگ باشد.»

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

قبل از این که تریبون به حسین توکلی، فرماندار ملارد برسد، زارعی عضو دیگر شورا چند مساله دیگر را هم مطرح کرد: «حق الجسه شورایی که ۸ میلیارد پول را مدیریت می‌کند، ماهانه ۲۸۰ هزار تومان است و این تهدید برای نظام و شورا است. چرا کسی که پنج سال عضو شوار بوده یک روز بیمه تامین اجتماعی ندارد؟ مالیات ارزش افزوده سال ۹۶ سه برابر مبلغی بوده که امروز واریز می‌شده بوده و این هجمه‌ای به شوراها و دهیاران وارد می‌کند و …»

فرماندار با تمجید از زارعی که موضوعات مهمی را مطرح کرده است، صحبت‌هایش را آغاز کرد: «ما این جلسه هم‌اندیشی را به فال نیک می‌گیریم. اگر می‌خواهیم قدرت تصمیم‌گیری‌مان را تقویت کنیم باید با هم ارتباط داشته باشیم و گفت‌وگو کنیم. اگر گفت‌وگو کردیم، می‌توانیم مسایل را حل کنیم. اگر فقط مشکلات ملارد ببینم، نمی‌شود کاری کرد. می‌گویند شش سال است که از شورای استان کسی پا به ملارد نگذاشته است، اما امروز که نماینده از استان به این شهر آمده می‌تواند تاثیرگذار باشد. اگر در شورای برنامه‌ریزی استان بخواهند برای ملارد تصمیم بگیرند، اعضا می‌توانند نظر بدهند چون ملارد را دیده‌اند و مشکلاتش را می‌دانند.»

توکلی از غیب مدیرانی که به جلسه دعوت شده بودند، انتقاد کرد: «آنها باید می‌آمدند و مسایل مردم را متوجه می‌شدند تا تصمیماتشان آنها را در نظر بگیرند.»

فرماندار دو سه خواسته را هم مطرح کرد، این که مصوبه‌های مجلس و هیات وزیران فقط برای یک شهر نباشد و سطح کشور را در بر بگیرد، مدیران روستایی جایگاه مشخص و قدرت تصمیم‌گیری و اجرایی داشته باشند، قانون شهرداری‌ها اصلاح شود، راه و شهرسازی ملارد از سه شهرستان دیگر جدا شود.

توکلی و فخاری بعد از این جلسه در نشست با خبرنگاران هم حاضر شدند. سوال اصلی از آنها وضعیت پسماند غرب تهران بود. فخاری اعلام کرد که جمع‌آوری پسماند موضوع استانی است و کارگروهی برای حل این موضوع تشکیل شده و نیاز است جمع‌آوری باید از مبدا متحول شود.

اورژانس هم مساله مردم ملارد است. آنها در مواقع اضطراری باید با اورژانس تهران تماس بگیرند و با دستور آنها آمبولانس اعزام شود. زمان‌بر بودن این کار، جان مرد ملارد را به خطر انداخته وحتی چندی پیش کشته هم داده است. توکلی به عنوان فرماندار وعده داد که این موضوع را پیگیری و حل می‌کند. حمل و نقل ریلی شهر و موضوعات دیگری که اعضای شورا مطرح کرده بودند، در این نشست هم دوباره مطرح شد.

فخاری بازدیدی هم از ملارد و صفادشت داشت. او از بیمارستان، تالارهای فرهنگی، فرهنگسرا، صنعت کشت قارچ و حیات وحش این دو شهر دیدن کرد. فخاری به دیدار خانواده شهید شیرعلی در روستای بیدگنه رفت. کد خبر ۴۴۹۰۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشچندی قبل دختر جوانی با مراجعه به پلیس از یک مرد شیاد شکایت کرد و گفت: من تازه نامزد کرده بودم و برای خرید جهیزیه‌ام نیاز به پول داشتم. در یکی از سایت‌های آگهی در فضای مجازی تبلیغ فروش وام ۱۵ میلیون تومانی دیدم و با شماره‌ای که داده بودند تماس گرفتم. مرد جوانی تلفن را جواب داد و بعد از چند دقیقه که با هم گفتگو کردیم به من گفت می‌تواند برایم وام بیشتری هم بگیرد. اما گفت این شرط من برای پرداخت وام بود حالا وام را برایت جور می‌کنم. اما مأموران در بررسی گوشی تلفن همراه متهم چند عکس خصوصی از دختر جوان پیدا کردند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
دادستان سقز خبر داد: عصر کرد - ایسنا/کردستان دادستان عمومی و انقلاب سقز از دستگیری مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز خبر داد. علیرضا رضاپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی در عروسی متواری شده‌ بود، صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در سقز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد. وی افزود: فرد نام برده به طور فعلی و به قید وثیقه در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سقز، با اشاره به اینکه در راستای صدور و اجرای حکم برای مالک تالار عروسی در سقز تا کنون حکمی در نظر گرفته نشده است بیان کرد: برای این مهم باید بعد از نظریه کارشناسی و اظهارات مالک، میزان تقصیر وی برآورد و سپس حکم نهایی صادر شود. حادثه تالار عروسی سقز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ شب اتفاق افتاد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مسافران خط متروی میلان (لیلا M۵)، خود را در میان مناظر طبیعی فصل‌های چهارگانه می‌بینند، اطرافشان با برچسب‌های رنگی روی دیوار قطار‌ها و کف آن پوشیده شده است. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. بنا به گزارش وب سایت ایتالیایی milanotoday، این پروژه اولیه که در هجدهم نوامبر افتتاح شده، با هدف استفاده بهینه از سطوح داخلی قطار‌ها راه اندازی گشته است.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

طرح زمستانی کنترل جاده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، طرح زمستانی کنترل جاده‌ها با حضور سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی آغاز شد، به گفته پلیس راهور گردنه‌های برفگیر و خطرناک در کشور شناسایی شده و چندین پایگاه امداد و نجات در این مناطق برای ارائه خدمات به آسیب دیدگان ایجاد شده است. در این طرح مردم با رعایت کردن قانون و همکاری با دستگاه‌های مربوطه، نقش بسزایی در کنترل ترافیک جاده‌ای دارند.

نظرها

اخبار بیشتر