تکثیر ترامپ در بریتانیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
تکثیر ترامپ در بریتانیا

تکثیر ترامپ در بریتانیا

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : بوریس جانسون روز سه‌شنبه به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار حاکم و نخست‌وزیر آتی بریتانیا انتخاب شد. او وعده داده است ظرف مدت سه ماه شعار «یا انجام بده یا بمیر» را برای اجرای برگزیت پیگیری کند. به گزارش رویترز،‌ بوریس جانسون و رقیبش جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا ماه گذشته زمانشان را صرف کسب رای حدود ۲۰۰ هزار عضو حزب محافظه‌کار(توری) کردند تا یکی از آنها به‌عنوان رهبر جدید بریتانیا انتخاب شود. روز دوشنبه توری‌ها با ۹۲۱۵۳ رای در برابر ۴۶۶۵۴ رای بوریس جانسون را به جرمی هانت ترجیح دادند.

بوریس جانسون با رای ۶۶درصدی توانست نخست وزیر بریتانیا شود. از پیش هم در نظرسنجی‌ها مشخص شده بود که بوریس جانسون شانس بالاتری برای ورود به خانه شماره ۱۰ دارد. رای‌گیری عصر دوشنبه به پایان رسید و بوریس جانسون برنده این دوئل شد. برنده این رای‌گیری که بوریس جانسون است، به‌طور رسمی امروز عصر به‌عنوان نخست‌وزیر منصوب و جایگزین ترزا می‌می‌شود. ترزا می‌به‌دلیل ناکامی‌های فراوانی که درباره برگزیت داشت، مجبور به استعفا شد. جانسون، شهردار سابق لندن که سال گذشته در اعتراض به طرح‌های برگزیت ترزا می‌از سمت وزیر امورخارجه استعفا داده بود، گزینه مطلوب جانشینی ترزا می‌بود و نظرسنجی‌های متعددی شانس او را افزون بر ۷۰ درصد می‌دانستند.

او وارث بحران سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد شد که باید تا ۳۱ اکتبر (نهم آبان ماه) اجرایی شود. جانسون باید اتحادیه اروپا را برای احیای مذاکرات درباره یک توافق خروج ترغیب کند؛ توافقی که این نهاد تاکید دارد قابلیت مذاکره دوباره ندارد. در غیر این صورت بریتانیا وارد تبعات اقتصادی یک خروج بدون توافق می‌شود. تنها توافق موجود، سه بار از سوی پارلمان بریتانیا رد شده است و بسیاری از قانون‌گذاران از جمله شورشی‌های حامی اروپا در حزب محافظه‌کار، متعهد شده‌اند تا جلوی تلاش جانسون برای خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا، آن هم بدون توافق، بایستند.

شهردار سابق لندن گفته‌ است: تدارکات برای یک خروج بدون توافق را فراهم می‌کند تا مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا مجبور شوند نظرشان را درباره توافق تغییر دهند. جانسون ماه گذشته به تاک‌رادیو گفت: «قطعا طرح خودمان را به سوی اقدام عملی می‌کشانیم و آماده‌ایم که ۳۱ اکتبر خارج شویم، هر چه می‌خواهد بشود … یا انجام بده یا بمیر، هر چه پیش‌‌ آید خوش آید.» بعید به‌نظر می‌رسد جانسون تا پیش از عصر امروز پست‌های وزارتی مهم را اعلام کند اما انتظار می‌رود پیروزی او در رقابت رهبری حزب توری با استعفاهایی همراه شود که نشان‌دهنده عمق دودستگی در حزب محافظه‌کار بریتانیا است. در این راستا دو وزیر از پیش اعلام کرده ‌بودند که به‌دلیل تمایل بوریس جانسون به برگزیت بدون توافق، از کابینه کنار خواهند رفت. انتظار می‌رود فیلیپ هاموند، وزیر دارایی و دیوید گوکه، وزیر دادگستری از سمت خود کناره‌گیری کنند. خروج بدون توافق ممکن است پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کند. منتقدان می‌گویند این نوع خروج روی رشد جهانی تاثیر منفی خواهد گذاشت و بازارهای مالی را شکننده و موقعیت لندن را در مراکز مالی جهان ضعیف خواهد کرد. پیش‌تر مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرده بود که کسری بودجه این کشور در ماه ژوئن به ۱۵/ ۷ میلیارد پوند رسیده است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون بی‌سابقه بوده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته دست کم دو برابر افزایش یافته است. هاموند در سمت وزیر دارایی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی نسبت به خروج بدون توافق هشدار داد، چراکه معتقد است این‌گونه خروج تاثیر بدتری روی اقتصاد بریتانیا خواهد گذاشت.

می‌میرد یا انجام می‌دهد؟

گاردین پس از اینکه پیروزی بوریس جانسون محرز شد، در گزارشی نوشت که نخست‌وزیر جدید بریتانیا روزهای آسوده‌ای نخواهد داشت. در این گزارش آمده است: از زمانی که برخی از محافظه‌کاران فهمیده بودند بوریس جانسون بخت بالایی برای پیروزی دارد، گروهی از هم‌حزبی‌های نخست‌وزیر جدید بریتانیا که به شورشی‌ها شهره هستند، به این مرد آشفته مو هشدار داده‌اند در صورت عدم توافق برای خروج از اتحادیه اروپا روزگار را بر وی سخت خواهند کرد. وی آنگاه باید برای بقای خود در این سمت بجنگد. در عصر حاکمیت جانسون بر توری‌ها، برخی از اعضای ارشد حزب به وی نامه هشدارآمیز داده‌اند که خروج بدون توافق او را در مسیر برخورد با پارلمان قرار خواهد داد.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

روی استیوارت، رقیب سابق جانسون که به فیلیپ هاموند و دیوید گوکه پیوسته است، می‌گوید او نیز ترجیح می‌دهد در تیم جانسون نباشد و از کابینه کناره‌گیری کند. این در شرایطی است که موج استعفاها و تمایل به استعفا پس از آن بروز کرد که شانس بوریس جانسون برای نخست‌وزیری بالا رفت. روز دوشنبه آلن دانکن، معاون امور اروپایی و آمریکا در وزارت‌خارجه بریتانیا که از حامیان اتحادیه اروپا است، از سمت خود استعفا داد. طرح دانکن برای برگزاری یک جلسه فوری درخصوص نخست‌وزیری جانسون هر چند از سوی رئیس پارلمان پذیرفته نشد، اما این یک نشانه از سازماندهی تشکیلات قوی برای سخت‌تر کردن مسیر مستاجر جدید خانه شماره ۱۰ است. دانکن می‌گوید که از بی‌تصمیمی بوریس جانسون بسیار نگران است. با این حال مجلس عوام بریتانیا گفته است که در تشکیل دولت به بوریس جانسون کمک خواهد کرد. سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: اگر بوریس جانسون به‌دنبال یک ماه‌عسل است باید درخصوص تفکر خود تجدیدنظر کند. زمانی که ترزا می‌قصد داشت برگزیت را به یک سرانجام خوش برساند، با روی بد پارلمان روبه‌رو شد. این انتظار که آمدن بوریس جانسون موجب می‌شود پارلمان روی خوش به او نشان دهد فکر غلطی بوده و ممکن است حتی کار برای بوریس جانسون سخت‌تر باشد. شورشی‌های محافظه‌کاران تمایلی ندارند که بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا بیرون بکشد. آنها تهدید کرده‌اند که اگر جانسون طرح خود را مبنی بر «انجام بده یا بمیر» پیاده کند، پیش از اینکه دوره‌اش تمام شود، از شرش خلاص خواهند شد. اگر وی نتواند به توافق برسد، محافظه‌کاران اجازه نخواهند داد وی بریتانیا را یک‌طرفه از اتحادیه اروپا بیرون بکشد.

در شرایطی که توری‌ها دچار تفرقه شده‌اند یکی از اعضای تیم انتقالی بوریس جانسون به گاردین گفت که رهبر جدید توری‌ها قصد دارد تا حزب را به یکپارچگی فرا بخواند. شورشی‌ها قصد دارند این تابستان را به بوریس جانسون فرصت دهند که برگزیت را به سر و سامان برساند، اما اگر نتوانست این مساله را حل‌وفصل کند، آنگاه آنها وارد عمل خواهند شد. یکی از وزرای سابق بریتانیا اعلام کرد که ۴۲ تن از نمایندگان مجلس عوام این کشور که گفته‌اند علیه خروج بدون توافق وارد عمل خواهند شد، هفته گذشته گفتند اگر بوریس جانسون از مسیر توافق خارج شود، راه را بر او خواهند بست. فیلیپ لی، یکی دیگر از شورشی‌های توری‌ها که وزیر بهداشت سابق این کشور هم بوده است و به رفراندوم دوم اعتقاد دارد، گفت: «حکومت کردن برای بوریس جانسون بسیار سخت خواهد بود. من نمی‌دانم او چگونه اکثریت را برای حکمرانی به‌دست آورد. اما موقعیت وی بسیار شکننده است و برتری وی در کسب اکثریت اندک بوده است.»

تکثیر ترامپ در بریتانیا - 9

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر12 ساعت قبل

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
نتایج اعلام‌شده نشان از آن دارد که حزب سوسیالیست اسپانیا توانسته در انتخابات روز گذشته -‌یکشنبه- اکثریت کرسی‌های پارلمان را از آن خود کند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی، نتایج اعلام‌شده نشان از آن دارد که حزب سوسیالیست اسپانیا توانسته در انتخابات روز گذشته -‌یکشنبه- اکثریت کرسی‌های پارلمان را از آن خود کند. این در حالی است که حزب راست افراطی ووکس کرسی‌های خود را دوبرابر کرد. حزب محافظه‌کار مردم (پی‌پی) توانست دومین رتبه را در نتایج انتخابات کسب کند. این در حالی است که نتایج انتخابات در ماه آوریل به هیچ اکثریتی ختم نشد و سوسیالیست‌ها نتوانستند تشکیل دولت دهند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر