استفاده آمریکا از آب گل‌آلود تنگه‌ هرمز/ ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران و واکنش کشورها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
استفاده آمریکا از آب گل‌آلود تنگه‌ هرمز/ ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران و واکنش کشورها

استفاده آمریکا از آب گل‌آلود تنگه‌ هرمز/ ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران و واکنش کشورها

برناخبرگزاری برنا |
تنگه هرمز تامین‌کننده امنیت انرژی در جهان؛

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛تنگه هرمز یک راه آبی است که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد. این تنگه حد فاصل میان استان هرمزگان در ایران و استان مسندم کشور عمان را در بر می‌گیرد. عرض این تنگه در برخی از نواحی کمتر از ۳۸ کیلومتر و عمق آن در نقاط مختلف از ۳۵ تا ۱۰۰ متر در نوسان است.

تنگه هرمز تابع مقررات عهدنامه کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاهاست. حق ترانزیت در شرایط صلح برای همه کشتی‌های نظامی و بازرگانی برقرار است. دولت ایران این کنوانسیون را امضا کرده‌ و بر اساس حقوق معاهدات، ملزم به رعایت مفاد آن تا زمانی است که امضای خود را پس بگیرد. این عهدنامه در داخل ایران به تصویب نرسیده و یکی از بندهای اختلافی موجود در این کنوانسیون بند مربوط به تردد کشتی‌های نظامی در آب‌های سرزمینی است. همچنین در ماده ۵ قانون مناطق دریایی ایران در خلیج فارس و دریای عمان عبور شناورهای خارجی از مرزهای دریایی سرزمینی ایران مادامی که مخل امنیت و نظم کشور نباشد، بی‌ضرر محسوب می‌شود.

آب‌های این تنگه به سه دسته تقسیم می‌شود؛ آب‌های سرزمینی ایران، عمان و آب‌های آزاد. حضور کشتی‌های نظامی در آب‌های سرزمینی ایران قابل پذیرش نیست. در سال ۸۷ مواجهه نیروهاى دریایى سپاه پاسداران با سه رزم ناو آمریکایى در خلیج فارس به موضوعى براى مناقشه طرفین تبدیل شد. هرچند این مناقشات به رویارویی نظامی منجر نشد اما زمینه را برای برخوردهای نظامی فراهم می‌کند، به همین دلیل است که ایران حتی حضور نظامی‌ آمریکا را حتی در آب‌های آزاد خود قبول نمی‌کند و همواره اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام می‌دارد.

این تنگه به لحاظ استراتژیک برای ایران اهمیت فراوانی دارد. تنگه هرمز به تنهایی محل نقل و انتقال ۳۰ درصد از نفت دنیاست لذا ناامنی و ایجاد مخاطره در این تنگه برابر است با ناامنی در حوزه تامین انرژی بسیاری از کشورهای دنیا. بخش عمده نفت ایران، عربستان، امارات، کویت و قطر از این تنگه ارسال می‌شود. قطر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز مایع، همه محصولات گاز مایع خود را از این تنگه عبور می‌دهد. در سال ۲۰۱۷ روزانه بیش از ۱۷ میلیون بشکه از این تنگه به نقاط مختلف جهان فرستاده شده است.

در سراسر دنیا هشت تنگه مهم وجود دارد که با توجه به میزان تامین نفت جهان تنگه هرمز مهم‌ترین آنها محسوب می‌شود. امارات و عربستان برای رهایی از تردد از این منطقه دست به احداث خط لوله‌هایی زده‌اند، طبق آخرین گزارش‌ها ظرفیت نهایی خط لوله عربستان و امارات در حدود ۶/۵ میلیون بشکه در روز است. در سال ۲۰۱۸ روزانه ۲/۷ میلیون بشکه نفت از این دو خط لوله حمل شد، و ۳/۸ میلیون بشکه از ظرفیت این دو خط لوله بلا استفاده ماند.

حساسیت این تنگه و تنش‌های موجود در آن، محدود به این روزها نیست. در طول هشت سال جنگ تحمیلی ایران با عراق دو کشور صادرات نفتی یکدیگر را در این تنگه مختل می‌نمودند. همچینین در سال ۱۳۶۷ آمریکا یک هواپیمای مسافربری ایران را در این منطقه مورد هدف قرار داد که با وقوع این حادثه ۲۹۰ نفر کشته شدند. آمریکا در سال ۲۰۰۸ مدعی شد که شناورهای ایران در تنگه هرمز چند کشت جنگی آمریکایی را تهدید کرده‌اند. به نظر می‌رسد که حضور نظامی آمریکا در این منطقه مهم، تنش‌ها را افزایش می‌دهد این در حالی است که نیروهای نظامی ایران نقش مهمی را در تامین امنیت این تنگه ایفا می‌کنند. در سال ۱۳۸۵ مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را بر عهده سپاه پاسداران گذاشتند. موشک‌های ضد کشتی «خلیج فارس» با برد ۳۰۰ کیلومتر، «نور» با برد بیش از ۱۷۰ کیلومتر، موشک ضد کشتی «قادر» با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر و موشک ضد کشتی «نصر ۱» با برد کوتاه و توان نابودی کشتی‌های ۱۵۰۰ تن از جمله تجهیزات موشکی است که در حوزه خلیج فارس در اختیار ایران قرار دارد. همچنین ایران در این ناحیه با قایق‌های تندرو با قدرت مانور بالا، مین‌های دریایی و زیردریایی‌ها و … به منظور تامین امنیت و رفع نیازهای دفاعی تجهیز شده است. امنیت تنگه هرمز موضوعی که «فرانسوا لاکوانتر»، فرمانده ارتش فرانسه، به آن اعتراف کرد و گفت: «معتقدم وضعیت در خلیج فارس همچنان کنترل‌شده است. بارها نیروهای دریایی ارتش و سپاه با برخورد با دزدان دریایی تامین امنیت این حوزه را به اثبات رسانده است.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

استفاده آمریکا از آب گل‌آلود تنگه‌ هرمز/ ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران و واکنش کشورها - 8

در دوره احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۰ محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، هشدار داد در صورت تحریم خرید نفت ایران توسط کشورهای غربی، ایران جلوی عبور نفت سایر کشورها را از تنگه هرمز خواهد گرفت. این سخنان با واکنش‌های فراوانی همراه شد. «مارتین دمپسی»، فرمانده وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا، در این خصوص گفت: «ایرانی‌ها روی قابلیت‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که در واقع می‌تواند برای مدتی تنگه هرمز را مسدود کند. ما هم روی قابلیت‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم اگر چنین اقدامی انجام شود، می‌توانیم تنگه را باز کنیم. بنابراین پاسخ ساده، این است که بله، آنها می‌توانند (تنگه هرمز را) مسدود کنند.»

پس از خروج آمریکا از برجام و نیت خصمانه این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، روحانی در سخنرانی‌ای اظهار داشت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چراکه اصلا معنی ندارد نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.» برخی معتقد بودند رئیس‌جمهور تلویحا به بستن این تنگه اشاره کرده است.

همزمانی توقیف نفتکش ایران در تنگه جبل‌الطارق به بهانه تحریم سوریه و توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز، اقدام ایران در قالب مقابله به مثل تلقی شد. اما «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، در این خصوص اظهار کرد: «ایران علیه یک کشتی در تنگه هرمز اقدام کرد تا طبق قانون بین‌الملل عمل کند نه اینکه بخواهد دست به عملی تلافی‌جویانه برابر اقدام بریتانیا در توقیف نفتکش ایرانی بزند. ایران در پی درگیری نیست.»

وزیر خارجه بریتانیا توقیف نفتکش استینا ایمپرو را راهزنی دریایی دولتی خوانده و پیشنهاد داده بود امنیت کشتیرانی در خلیج فارس به اروپایی‌ها واگذار شود. همچنین ژنرال «جوزف دانفورد» در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد ائتلافی بین‌المللی برای پشتیبانی از تردد آزاد کشتی‌ها و نفتکش‌ها در تنگه هرمز و باب ‌المندب خبر داد. گفته می‌شود بر اساس این طرح، فرماندهی و نظارت بر تردد آزاد کشتی‌ها و مقابله با تهدیدهای احتمالی از سوی ایران و متحدان این کشور در منطقه برعهده آمریکا خواهد بود. کشورهای دیگر نیز با اعزام کشتی می‌توانند در کنترل و گشت‌زنی در آب‌های دریای عمان و خلیج فارس با آمریکا همکاری کنند اما انگلیس و ژاپن از پیوستن به این ائتلاف امتناع کردند.

این در حالی است که در طول سالیان گذشته نقل و انتقالات انرژی و امو بازرگانی در این منطقه طبق روال همیشگی‌اش در جریان بوده است. مانورهای نظامی ایران در تنگه هرمز تلاشی برای برقراری نظم و امنیت و ایجاد آمادگی برای اقدامات مقابله‌ای بوده است. حسن روحانی در دیدار با نخست وزیر عراق در این باره اظهار داشت: «ایران در طول تاریخ اصلی‌ترین حافظ امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.»

تنگه هرمز شاه‌راه حیاتی انرژی در جهان محسوب می‌شود اما اینکه راهی برای جنگ‌افروزی و ایجاد تنش باشد مورد قبول هیچ یک از کشورها نخواهد بود و هیچ کشوری از آشفتگی آب‌های این منطقه منتفع نخواهد شد. اینکه ایران در این منطقه مانورهای نظامی برگزار می‌کند نشان‌دهنده تلاش برای حفظ تمامیت ارضی و امنیت است. استفاده آمریکا از آب گل‌آلود تنگه‌ها، تحریک حساسیت‌های مرزی و به حق ایران با استقرار نیروهای نظامی در این منطقه و اقداماتی نظیر توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس به تحریک آمریکا، نتیجه‌ای جز افزایش تنش‌ها نخواهد داشت.

خبرنگار: مهناز براتی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۵ دی ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلفی همچون نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب سیل در سیستان بلوچستان و جلسه هیئت دولت … پرداخته است. انتهای پیام/

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

برگشت ثبات و رشد به اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عبدالناصر همتی در مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان این که سال ۹۷ و ۹۸ جزو سال‌های بسیار سخت بر اقتصاد کشور بوده و یکی از کم سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشورمان اجرا شد و همچنان ادامه دارد، افزود: خوشبختانه با تدبیری که در بانک مرکزی و دولت اندیشیده شد در چنین شرایطی روز به روز شاهد ثبات بیشتر در شرایط اقتصادی کشور هستیم و بازار‌های مختلف به سمت ثبات حرکت می‌کند. نتیجه اقدامات بانک مرکزی در وضعیت اقتصاد کلانوی ثبات در بازار‌های مختلف را نتیجه اقدامات بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: مهمترین هدف دشمن از اعمال تحریم‌ها حمله به بازار ارز بود و با توجه به ناترازی‌های انباشته شده از دو دهه قبل و همچنین حجم عظیم نقدینگی این انتظار وجود داشت که کشور با شوک ناشی از کاهش درآمد‌های نفتی در پی اعمال تحریم‌ها دچار یک رکود تورمی سخت شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که حل رکود تورمی در شرایط عادی نیز بسیار سخت است، افزود:، اما با تدابیر اندیشیده شده در کشور کاری کرده‌ایم که در مدت کوتاهی مجموعه اقتصاد کشور از فشار ناشی از تحریم‌ها خارج شود و این در حالیست که این فشار‌ها همچنان با قدرت وجود دارد. همتی با بیان این که رشد اقتصاد غیر نفتی کشور در شش ماهه اول امسال مثبت بوده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که توانسته‌ایم بر رکودی که از نظر فعالیت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شده بود غلبه کنیم. وی بخش نفتی را برون زا دانست و افزود: به همین دلیل دست دولت و بانک مرکزی در این زمینه زیاد باز نیست و علیرغم تلاش‌های بسیار خوب وزارت نفت صادرات نفت ما به مراتب کمتر از قبل شده و فشار‌های ناشی از تحریم نفت همچنان بر اقتصاد کشور برقرار است. رئیس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری مبنی بر این که اثرات تحریم نفت نیز در سال ۹۹ به کلی از بین برود، گفت: در طول حداقل یک سال و نیم گذشته در سه مقطع اقدامات سازنده‌ای انجام شد که موفق شدیم شوک بازار ارز را در کوتاه مدت کنترل و مهار کنیم. همتی در تشریح اقدامات انجام شده افزود: محدود کردن تقاضای سفته بازی، کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی، فراهم کردن زمینه بازگشت ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی و به حداقل رساندن امکان نوسان شدید و آسیب پذیری نرخ ارز از تحولات سیاسی و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و نگهداری ارز در نزد مردم مهمترین اقداماتی بوده که بانک مرکزی از مهر سال ۹۷ تا به امروز انجام داده است. وی با بیان این که از سال ۹۷ برای نخستین بار بانک مرکزی به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شد، گفت: اکنون بانک مرکزی به عنوان عنصر بازار ساز در بازار ارز کشور نقش آفرینی می‌کند و به همین دلیل در یک سال و نیم گذشته مهمترین تنش‌های سیاسی و نظامی نتوانسته است چارچوب ارزی ما را به هم بزند. همتی در خصوص اهم اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز خاطرنشان کرد: اولین اقدام بانک مرکزی آن بود که به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شود و با خرید و فروش و نه صرفا تزریق به ثبات نرخ ارز بپردازد. اقدام دوم بسیار مهم بانک مرکزی کنترل بر مبادلات ریالی بود با این اطمینان که بدون کنترل نقل و انتقالات ریالی امکان ایجاد ثبات در بازار ارز و کاهش تقاضای سفته بازی وجود ندارد و این اقدام نیز بسیار موثر افتاد. سومین اقدام بانک مرکزی تلاش برای تامین تقاضای ارز عاملان اقتصادی با استفاده از بازار دوم یا سامانه نیما بود و کاهش تدریجی تفاوت شدید نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد برای تشویق برگشت ارز‌های صادراتی و جلوگیری از فساد و آربیتراژ بوده است. وی افزود: از جمله اقدامات دیگر بانک مرکزی مدیریت انتظارات از طریق خنثی کردن شایعات و تحریکات رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی بوده است که به طور معمول افراد غیرحرفه‌ای را دچار زیان می‌کند. وی در خصوص توجه بانک مرکزی به تشدید تدریجی نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری و توقف رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های نظامی، تعیین هیئت سرپرستی برای برخی موسسات اعتباری دچار ناترازی شدید، عزل و تعیین اعضای هیئت مدیره برای برخی بانک‌ها و تشدید اقدامات هیئت انتظامی در برخورد با بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله اقدامات بوده است و به نظر می‌رسد پیامد‌های مثبت آن به تدریج در حال ظاهر شدن است. رئیس شورای پول و اعتبار در زمینه مدیریت نقدینگی ادامه داد: بانک مرکزی با درک این موضوع که شوک هزینه‌ای شدید وارد شده به اقتصاد نیاز‌های سرمایه در گردش بنگاه‌ها را به شدت افزایش داده و در نتیجه تنگنای اعتباری را که از قبل هم وجود داشته، تشدید کرده است، کوشید تا از انقباض در رشد کمیت‌های پولی پرهیز کند و اصطلاحا انبساط اسمی اقتصاد را همسازی (Accommodation) کند که در غیاب آن می‌توانست عمق رکود بسیار شدیدتر باشد. عبدالناصر همتی خاطرنشان کرد: از آنجا که بخش قابل توجهی از رشد نقدینگی متکی به نرخ سود بالای سپرده‌ها بود که مصلحت نبود در شرایط وجود انتظارات تورمی بالا، کاسته شود و از آنجا که کاهش درآمد‌های دولت به طور اجتناب ناپذیر به منابع بانکی فشار وارد می‌کرد، بانک مرکزی کافی بود مطمئن شود که رشد نقدینگی از محل رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و مسابقه نرخ سود دچار افزایش شدید نمی‌شود و در حدی که با انبساط اسمی اقتصاد هماهنگی داشته باشد، حفظ شود. با وجود آنکه ابزار رایج سیاست پولی در قالب هدف گذاری تورم و لذا هدف گذاری میانی نرخ سود به طور رسمی هنوز اجرایی نشده بود و اجرایی کردن آن به سرعت قابل انجام نبود، بانک مرکزی با مدیریت بازار بین بانکی سعی کرده است در جهت کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و لذا جلوگیری از افزایش نرخ سود سپرده‌ها متاثر از افزایش تورم انتظاری عمل کند و همچنین از اتکای بی قاعده بانک‌ها به منابع بانک مرکزی جلوگیری کند. رئیس کل بانک مرکزی در خصوص آغاز سیاست‌های ثبات ساز بانک مرکزی از مهر ماه سال ۱۳۹۷ گفت: از مهر ۱۳۹۷ که بانک مرکزی اختیاراتی را از شورای هماهنگی سران قوا گرفت و خوشبختانه در

نظرها

اخبار بیشتر