بیست و دومین جلسه دادگاه پرونده بانک سرمایه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

بیست و دومین جلسه دادگاه پرونده بانک سرمایه

تابناکخبرگزاری تابناک |

بیست و دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به صورت علنی آغاز شد.

به گزارش مهر، بیست و دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به صورت علنی آغاز شد.

در اولین مرحله رسیدگی‌های قضائی، پرونده علی بخشایش فرزند روح الله به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی فرزند درویش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و محمدرضا توسلی فرزند غلامرضا به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت در امانت در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی در ۴ جلسه علنی و به ریاست قاضی مسعودی مقام رسیدگی شد.

بدهی این سه متهم حدود ۳ هزار میلیارد تومان است.

پس از پایان رسیدگی به این مرحله از پرونده، ۲۷ اسفند ماه سال گذشته اعضای هیأت مدیره بانک سرمایه، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی هر کدام به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شدند.

در مرحله دوم رسیدگی به این پرونده، حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر در ۶ جلسه و در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و اقتصادی محاکمه شدند.

بر این اساس، حسین هدایتی به جرم اخلال عمده در نظام پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس و محرومیت دائم از بکارگیری در خدمات دولتی و رد مال معادل ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد.

در دور سوم رسیدگی به این پرونده سیدهادی رضوی و احسان دلاویز دو نفر از تسهیلات گیرندگان بانک سرمایه و ۲۹ نفر از مدیران وقت این بانک در این دادگاه محاکمه می‌شوند. در این مرحله رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و احسان دلاویز به پایان رسیده است.

متهم از اخبار پشت پرده فساد خبر نداشته اما می‌دانسته قوانین رعایت نمی‌شود

در ابتدای این جلسه رسول قهرمانی نماینده دادستان در رابطه با اعلایی یکی از متهمان پرونده گفت: اعلائی یک ویژگی منفی در بانک سرمایه داشت و این ویژگی منفی این بود که او بسیار حرف گوش کن بود به نحوی که به طور جدی ابزار دست طراحان فسادر در بانک سرمایه شده است.

وی افزود: نامبرده به قدری حرف گوش کن بود که گاهی شخصا در شعبه حضور یافته و دستورات مدیران را به روسای شعب تحمیل می‌کرد. البته واقعیت این است که اعلایی از اخبار پشت پرده فساد خبر نداشت ولی با توجه به اینکه فردی دارای تخصص بانکی بوده، می‌دانسته قوانین رعایت نمی‌شود و همین مقدار برای ارتکاب جرم کافی است.

در ادامه پیش از آنکه اعلایی برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد قاضی مسعودی مقام خطاب به وی گفت: اگر به اسامی اشخاص می‌خواهید استناد کنید هیچ ایرادی ندارد اما مستند باشد.

در ادامه اعلایی در بیان دفاعیات خود به اظهارات پری یدیسار رئیس یکی از شعب بانک سرمایه مبنی بر اینکه اعلایی در شعب حضور یافته و دستور می‌داد گفت: خانم یدیسار در نامه‌هایی که برای من می‌فرستاد یک رونوشت نیز به بخشایش مدیرعامل وقت بانک سرمایه می‌زد و بدون اینکه نامه‌ای را هامش کنم مدیرعامل بانک سرمایه پیرو نامه رونوشت شده به من دستور می‌داد در صورتی که رونوشت زدن به مدیرعامل بانک اصلا مرسوم نبود و خانم یدیسار به خاطر ارتباطاتی که داشت مستقیم به مدیرعامل رونوشت می‌زد. بنابراین اینطور نبود که من بالای سرشان بروم و دستور بدهم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی به بازدیدهای خود از شعب اشاره کرد و افزود: بازدیدهای من در دفاتر شعب منعکس است و در این بازدیدها از هیچ چیزی چشم‌پوشی نمی‌کردم.

رئیس وقت حوزه ۱۰ بانک سرمایه اضافه کرد: ما یک غندالی می‌گفتم صد غندالی از دهانمان بیرون می‌آید و فکر نمی‌کردیم غندالی یک جوانی را بیاورد و همه اختیار را به او بدهد

این متهم با بیان اینکه کاظمی، توسلی و بخشایش سر ما داد می‌زدند گفت: غندالی در همه جلسات می‌آمد و می‌گفت که اگر من دستوری دادم اجرا نکنید اما از آن طرف آدم می‌آورد و معرفی می‌کرد.

وی افزود: مشتریانی که به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند یا از سوی غندالی و ریخته‌گران معرفی می‌شدند و یا از سوی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره. می‌رفتند پشت پرده و به ما ابلاغ می‌کردند و کوچکترین تخلفی در ذهن و مخیله ما وجود نداشت.

اعلایی افزود: هر موقع برای سرکشی شعب از ساختمان بانک سرمایه بیرون می‌رفتم خودرو غندالی را می‌دیدم و هر موقع جلسه هیئت مدیره بود غندالی هم حضور می‌یافت؛ من که نمی‌توانستم جلوی غندالی را بگیرم که در جلسه شرکت نکند و در بعضی از شرکتها با دو امضا در هیئت مدیره مصوبه گرفتند و به اعتبارات ابلاغ شده است.

وی گفت: در زمان مدیریت دکتر احمدی برای اینکه یک کتابفروشی در ایرانشهر که مالکش هم یک استاد دانشگاه بود ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرد نامه زدم اما موفقت نکردند.

این متهم با بیان اینکه محمد امامی می‌آمد و به ما دستور می‌داد گفت: یک روز امامی با من تماس گرفت و خواست به دفترش بروم در آن جلسه امامی به من گفت که لیست شرکتهایی که جذب کرده‌ام به او بدهم و من نیز پذیرفتم اما وقتی از جلسه بیرون آمدن تصممم عوض شد زیرا فکر می‌کردم امامی می‌خواهد تمام تلاشهای من برای جذب شرکتها را به نام خود تمام کند.

وی اضافه کرد: همین شرکت مپنا را که چند وقت پیش آقای جهانگیری برای بازدید به آنجا رفته بود چهار بار برای شعبه میرداماد به منظور دادن ضمانتنامه جذب کردم اما آقای بخشایش مجوز ضمانتنامه نداد.

اعلایی به اقدامات خود در بانک سرمایه از سال ۹۱ و۹۳ اشاره کرد و گفت: در این سالها حدود ۱۳ هزار میلیارد وصولی نقدی داشتیم و ۱,۷۰۰ میلیارد تومان تعیین تکلیف شد.

متهم اعلایی با بیان اینکه هر چه بابت مدیران بانک سرمایه بگویم کم گفتم، اظهار داشت: در برخی از امور اراده قلبی مدیرعامل بانک بوده نه من که اندازه یک پیک هم ارزش نداشتم.

وی افزود: من مداحم تا فردا صبح هم اجازه داشته باشم می‌توانم صحبت کنم. الان هم هیچ چیز برای از دست دادن ندارم. فقط از دلسوزی میخواهم صحبت کنم حتی اگر سرم را هم ببرند.

وی افزود: هر ساله می‌آمدند یک سری ضوابط و سیاست برای بانک‌ها طراحی می‌کردند و به کلیه افراد ابلاغ می‌شد.

اعلایی در رابطه با روند بررسی درخواست‌های بانکی گفت: پرونده در اعتبارات بررسی می‌شد و از نظر مالی و اقتصادی بررسی و سپس به کمیته ارسال می‌شد.

وی با بیان اینکه به اداره اعتبارات اعتماد داشتیم، گفت: به اداره اعتبارات و به مدیران بالادستی هم اعتماد داشتیم و چه می‌دانستیم چه می‌خواهد بشود؟

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: بعد از آمدن غندالی ایشان به همدان رفته و در یک سخنرانی می‌گوید در بانک به آقای فلانی چند میلیارد پول می‌دهند.

در حال به روز رسانی ….

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز19 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فعالان بازار سرمایه به سهامداران توصیه می‎کنند، سهام صنایعی را خریداری کنند که تولیدات آنها در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این صنایع در روزهای آینده از رشد خوبی برخوردار خواهند بود.

اهمیت تولید روستایی در اقتصاد ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس آخرین سرشماری‌ها ۲۰ درصد جمعیت کشور ساکن روستا‌ها هستند؛ درحالیکه این جمعیت، ۲۶ درصد تولید ملی کشور را بر عهده دارند این به آن معناست که حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب12 ساعت قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۶ مرداد ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۹۴ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۶۹ هزار تومان است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ از مشاورانش در کاخ سفید خواسته تا درباره امکان خرید این جزیره از دولت دانمارک بررسی کنند. دو منبع مطلع از درون کاخ سفید به وال استریت ژورنال گفته‌اند: ترامپ با دستیارانش در این باره صحبت کرده و از آنها پرسیده که چطور می‌شود گرینلند را خرید. بر اساس اعلام دو منبع داخلی از کاخ سفید، ترامپ ظاهرا در ارایه پیشنهاد خرید خود جدی بوده و در بهار امسال این مساله را حتی با وکیل کاخ سفید مورد بررسی قرار داده است. ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز پیشنهاد خرید گرینلند را به دولت دانمارک داده بود. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ترامپ به این امید است که هزینه‌های زیاد نگهداری گرینلند برای دانمارک، در نهایت دولتمردان کپنهاگ را مجاب به پذیرش پیشنهاد فروش گرینلند کند.

نظرها

اخبار بیشتر