کشتن بیماران، تروریسم اقتصادی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

کشتن بیماران، تروریسم اقتصادی است

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
سید مصطفی خوش چشم گفت: قطعا آنچه می تواند مانع تحمیل تحریم یا تروریسم اقتصادی آمریکا یا غرب به سایر کشورها شود شکل گیری بازارهای مشترک و روابط اقتصادی قدرتمندی با بازیگران مستقل عرصه بین الملل مثل چین و روسیه و حضور کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه هستیم تا از این طریق مانع بزرگی در برابر تحریم ها و قوانین فراملیتی آمریکا قرار دهیم

سید مصطفی خوش چشم تحلیلگر مسائل بین الملل و سیاست خارجه در گفت و گو با قدس آنلاین در خصوص غیر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه تحریم‌های یک جانبه‌ای که از سوی آمریکا به ایران یا هر کشوری تحمیل می‌شود اول باید این موضوع را روشن نمود که هرتحریمی خارج از منشور سازمان ملل و فصل هفتم منشور سازمان ملل بر کشورها اعمال شود تحریمی غیر قانونی است. بنا بر آنچه به عنوان بدیهیات قوانین بین المللی شناخته می‌شود آنچه که آمریکا به عنوان تحریم به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده غیر قانونی است؛ ضمن آنکه ایالات متحده آمریکا با دست زدن به اقدامات تحریمی حاکمیت و استقلال سایر کشورها را نقض کرده است، به عبارت ساده‌تر آمریکا با قوانین تحریمی فراملی خود استقلال و حاکمیت دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار داده و آنها را به زور مجبور به قطع ارتباط با بسیاری از کشورهای جهان کرده است.

وی درادامه افزود: قطع یقین چنین اقدامی نه فقط تضعیف کشورهایی است که از سوی آمریکا تحریم می‌شونداست؛ بلکه مجموعه اقدامات خود سرانه و یک سویه آمریکاییها به نوعی تضعیف نهادهای بین المللی چون سازمان ملل، شورای امنیت ودیگر نهادها را هم به دنبال دارد.

تحلیل‌گر مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: متاسفانه گسترش سیاست‌ها و رفتارهای یک جانبه و تحمیل اراده قدرتمندانه و زورگویی به سایر ملتها منجر می‌شود که زورمندان عالم و سایر کشورها تنها به دنبال تامین منافع قانونی یاغیر قانونی خود باشند و با اکتفا به قوانین و اقدامات یک جانبه‌ای که نهایتا منجر به هرج و مرج در حوزه در صحنه بین الملل خواهد شد در جهان اعمال حاکمیت کنند. بی تردید در فضایی که کشورهای قدرتمند خود را حاکم بر دنیا می‌دانند سیاست خارجه بی معنا خواهد بود و روابط بین الملل براساس قوانین بین المللی تعریف نمی‌شود لذا می‌توان گفت جهان نیز براساس قانون جنگل اداره می‌شود؛ رفتاری که متاسفانه در حال حاضر به وضوح به چشم می‌آید. به عبارت دیگر این گونه قوانین در دنیا باعث می‌شود که بازیگران جهانی و سران کشورها مسوولیت رفتار خود را نپذیرند این اولین سری از نقاط پیامدهای منفی اینگونه اقدامات یک جانبه از سوی آمریکا یا سایر قدرتهای بین المللی است که به جهان تحمیل می‌شود.

سید مطفی خوش چشم تحلیل‌گر سیاست بین الملل گفت: متاسفانه در ساختار فعلی شورای امنیت سازمان ملل و با وجود حق وتو برای پنج قدرت جهانی خروج از قانون جنگل بسیار مشکل است؛ در چنین فضایی سایر کشورها به سادگی نمیتوانند به شکل همه جانبه، قدرتمند و سریع مانع اقدامات یک جانبه زورگویان شوند. از سوی دیگر گرچه توجه در به کارگیری اقدامات سیاسی در محکومیت قوانین ظالمانه لازم است اما به تنهایی کفایت نمی‌کند آنچه که می‌تواند مانع بزرگی بر سراینگونه اقدامات آمریکایی و کشورهایی که از چنین قوانینی بهره می‌برند باشد افزایش قدرت اقتصادی و مالی کشورهاست.

وی دراین باره بیان داشت: قطعا آنچه می‌تواند مانع تحمیل تحریم یا تروریسم اقتصادی آمریکا یا غرب به سایر کشورها شود شکل گیری بازارهای مشترک و روابط اقتصادی قدرتمندی با بازیگران مستقل عرصه بین الملل مثل چین و روسیه و حضور کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه است تا از این طریق مانع بزرگی در برابر تحریم‌ها و قوانین فراملیتی آمریکا قرار دهیم. قطعا گسترش ارتباط با کشورهای یاد شده به معنای قطع کامل ارتباط اقتصادی با دنیای غرب نیست، بلکه افزایش ارتباطات با کشورهای همسایه و دوست در افزایش استقلال اقتصادی و کاهش وابستگی مثمر ثمر خواهد بود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: حضور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سیاسی, امنیتی و اقتصادی در منطقه به منزله افزایش تثبیت خود است؛ امروزه جمهوری اسلامی ایران یکی از بازیگران اصلی منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود اما آنچه منجر به چالش هایی در اقتصاد ما شده عدم بهره برداری مناسب از ظرفیت‌ها و ابزارهای در دسترس بوده است.

مصطفی خوش چشم گفت: به نظر می‌رسد با ایجاد قطب‌های اقتصادی در کشورهای عضو محور مقاومت و ایجاد یک شبکه مستقل در کشورهای عراق؛ ایران، سوریه و لبنان بتوان سد غیر قابل نفوذی در برابر تحریم‌های آمریکا ایجاد کرد. اصولا تحریم فقط درمورد دسته‌ای از قوانین و اقداماتی باید به کار برده شود که در منشور سازمان ملل و فصل هفت صورت گرفته باشد؛ بنابراین آنگونه که اشاره شد در سایر موارد اقدامی غیر قانونی است فلذا شاید به گفته آقای ظریف بهتر است واژه تروریسم اقتصادی به جای تحریم اقتصادی استفاده شود؛ چرا که بسیاری از تعالیمی که درخصوص تروریسم صادق است در قوانین فرا ملی آمریکا هم صادق است که از جمله آن می‌توان به هدف قرار دادن کور کشورها با تحمیل فشارهای اقتصادی اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: به عبارتی تحریم اقتصادی همانند حملات تروریستی به شکل کور انجام گرفته و ترو خشک را با هم می‌سوزاند. سران آمریکایی هدف گذاری مشخصی در زمینه جمعیتی که قرار است در معرض حمله اقتصادی قرار بگیرند ندارند بنابراین تحریم‌های اقتصادی منجر به ایجاد نگرانی و هرج و مرج در عموم مردم و افزایش فشار به طبقات متوسط به پایین جامعه می‌شود همانگونه که حمله تروریستی منجر به افزایش هرج و مرج و نگرانی در جامعه می‌شود.

خوش چشم در پایان تصریح نمود: یکی از مهمترین اهداف تحریم اقتصادی ایران ایجاد نگرانی، دلهره، اضطراب و هرج و مرج در جامعه ایران است که آمریکا با شدت آن را دنبال می‌کند. از جمله مصادیق شباهت تروریسم اقتصادی با تحریم اقتصادی آن است که در یک حمله تروریستی اصولا بسیاری از مردم غیر نظامی کشته می‌شوند؛ در تحریم اقتصادی نیز به دلیل عدم تامین دارو یا غذای مورد نیاز بشر بسیاری از بیماران و نیازمندان بدون کمترین گناهی قربانی اقدامات آمریکا می‌شوند لذا تروریسم اقتصادی آمریکا عبارت بهتری است که باید جایگزین تحریم‌های اقتصادی قرار بگیرد چرا که نوع حمله و اهداف آن شباهت‌های بسیاری با حمله تروریستی دارد، از این رو به جهت غیر قانونی بودن اقدامات آمریکا در قبال مردم بی گنا «نام تروریسم اقتصادی» به جای «تحریم‌های اقتصادی» گذاشته شود تا ذیل آن با فشار کشورها و نهادهای بین المللی مسوولیت هایی به واشنگتن وارد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
در حالی که به منظور تشویق و ترغیب مردم به استفاده از کارت سوخت شخصی، استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران با میزان ۲۰ لیتر در هر نوبت سوخت‌گیری محدود شده، این سوال مطرح است که آیا سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی نیز محدودیت دارد؟ اعتمادآنلاین|‌ طبق آنچه در سامانه هوشمند سوخت تعریف شده، در هر نوبت با کارت سوخت شخصی می‌توان تا ۶۰ لیتر سوخت‌گیری کرد. شهرام رضایی، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآروده‌های نفتی گفت: سامانه هوشمند کارت سوخت به نحوی طراحی شده که باید عددی به عنوان سقف سوخت در آن ثبت شود و ما هم براساس سابقه‌ای که وجود داشت سقف ۲۵۰ لیتر در ماه را برای سامانه تعریف کرده‌ایم، اما این سقف به معنای تعیین سهمیه سوخت خودرو‌ها نیست. او افزود: عدد ۲۵۰ لیتر در ماه براساس سابقه مصرف عموم مردم تعیین شده و بیش از ۶۰ لیتر در هفته می‌شود که این عدد برای اغلب مصرف کنندگان عدد درشتی است. رضایی بابیان اینکه از ۲۲ میلیون کارتی که هم اکنون در اختیار مردم است تنها ۱۰۰۰ کارت به سقف ۲۵۰ لیتر رسیده است، گفت: با این حال این افراد نیز نگران نباشند، چون در صورت رسیدن به سقف ۲۵۰ لیتر، کارت جایگاه‌ها همچنان فعال است و این مالکان می‌توانند تا شارژ دوباره کارت در ماه بعد از کارت جایگاه داران استفاده کنند. منبع: خودروتک
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
من از سه سال پیش تاکنون تلاش می‌کنم از دردهای مردم لبنان بکاهم. مردم نیز از سه سال پیش تاکنون برای ایجاد اصلاحات و تغییر بیش از یک بار به ما فرصت داده‌اند. وی افزود: اصلاحات اقتصادی به معنای اعمال مالیات‌های جدید نیست بلکه به معنای تغییر رویکردی است که دولت بر اساس آن حرکت می‌کند. من از سه سال پیش تاکنون تلاش می‌کنم از دردهای مردم لبنان بکاهم. مردم نیز از سه سال پیش تاکنون برای ایجاد اصلاحات و تغییر بیش از یک بار به ما فرصت داده‌اند. وی افزود: اصلاحات اقتصادی به معنای اعمال مالیات‌های جدید نیست بلکه به معنای تغییر رویکردی است که دولت بر اساس آن حرکت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر