«پشت بام» مجله‌ای از هنرهای تجسمی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. فرهنگ
«پشت بام» مجله‌ای از هنرهای تجسمی

«پشت بام» مجله‌ای از هنرهای تجسمی

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نشست خبری رونمایی دومین شماره مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت بام، ‌ با حضور فرشید پارسی‌کیا مدیر مسئول، صاحب‌امتیاز و سردبیر مجله، حمید جانی‌پور، زروان روحبخشان و کیانوش معتقدی اعضای شورای سیاست‌گذاری و آرش سلطانعلی مدیر مسئول مجموعه فرهنگی هنری ایده، در گالری ایده برگزار شد.

در ابتدا آرش سلطانعلی، پس از خوش‌آمدگویی به حضار و اصحاب رسانه از تلاش دوستان پشت‌بام جهت نشر این مجله تخصصی و ارائه مطالب مفید در این حوزه تشکر کرد.

فرشید پارسی‌کیا، ضمن عرض خوش‌آمد و سپاس از مجموعه ایده، مجله پشت‌بام را معرفی کرد.

نشریه پشت‌بام در دو فرمت کاغذی و آنلاین با دو تیم مجزا و محتوای مستقل از اسفند ماه سال ۹۷ شروع به کار کرده است.

پشت‌بام کاغذی فصلنامهایست با رویکرد تاریخی – تحلیلی، که هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد و تلاش می‌کند با تحلیل جریان‌های مرتبط پژوهش‌نامه‌ای در قالب کتاب با خوانش تفسیری و تحلیلی ارائه کند.

شماره دوم نشریه پشت‌بام با موضوع «انجمن هنری خروس جنگی» در ۲۴۰ صفحه منتشر شده است. این انجمن در سال ۱۳۲۷ فعالیت خود را حمایت از هنر مدرن آغاز کرده است. موسسین انجمن هنری خروس جنگی جلیل ضیاپور، ‌غلامحسین غریب و حسن شیروانی بودند، مصطفی کمال پوتراب در ابتدا همراه آنان بوده که خیلی زود جدا شده. ومنوچهر شیبانی از فعالان این انجمن، با شروع نشریه همکاری خود را با آنها آغاز کرده است. حضور اسامی افرادی از جمله نیما یوشیج، بهمن محصص و سهراب سپهری به صورت میهمان در کنار انجمن دیده می‌شود.

دور سوم نشریه خروس جنگی با هوشنگ ایرانی و تندروی‌های او قوت گرفت. غریب در این مورد جمله معروفی دارد: «عنوان خروس جنگی را من انتخاب کردم، ‌ نشان خروس جنگی را ضیاپور طراحی کرد، اما خروس جنگی واقعی ایرانی بود.»

نشریه خروس جنگی در دور اول به دلیل حضور ضیاپور بیشتر در فضای هنرهای تجسمی حرکت کرده و در دور دوم به دلیل حضور ایرانی در فضای ادبیات گام برداشته است.

صفحات ابتدایی پشت‌بام به سالشمار خروس جنگی می‌پردازد که از سال ۱۲۸۹ تا ۱۳۳۵ را در بر می‌‌گیرد و به روند و گستره این انجمن، افراد تاثیرگذار و مقتضیات زمان آن می‌پردازد، و اطلاعات مهم هر سال را ارائه می‌دهد.

در ادامه این شماره با آثار و نوشتاری از: شمس آقاجانی، ‌ ماهرخ باقری، ‌ فرشید پارسی‌کیا، فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی، مرجان تاج‌الدینی، حمید جانی‌پور، ‌ سیامک دل‌زنده، یحیی ذکاء، آزاد روح‌بخشان، زروان روح‌بخشان، گلنوش زنجانپور، خسرو سینایی زکیه شادلو، حمیدرضا شش‌جوانی، محمد شمس لنگرودی، محسن شهرنازدار، جلیل ضیاپور، فرید قاسمی، بهنام کامرانی، یوریک کریم‌مسیحی، نرگس مرندی، کیانوش معتقدی، به بررسی انجمن خروس جنگی و کارکردهای آن پرداختیم.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در ادامه کیانوش معتقدی افزود که یکی از دغدغه‌های ما در مجله پشت‌بام ارایه نگاه و نقدی منصفانه نسبت به تاریخ هنر ایران و جریانات تاثیرگذار در شکل گیری هنر مدرن است. همچنین یکی از ویزگی‌های هر شماره ارایه کتابشناسی با هدف معرفی کلیه منابع مطالعاتی فارسی و لاتین برای مطالعه بیشتر علاقمندان است.

زروان روح­بخشان نیز با اشاره به سالشمار هر پرونده درباره روند پژوهش و تدوین سالشمار توضیح مختصری ارائه داد و در ادامه افزود هوشنگ ایرانی را اغلب به عنوان شاعری رادیکال می­شناسند حال آن­که از وی طراحی­های منحصر به فردی به جا مانده که نیمی از آنها در این شماره به چاپ رسیده است. مطالب مفید و تکمیلی درباره موضوع شماره دوم مجله پشت‌بام ارائه دادند.

مراسم رونمایی این شماره با حضور خسرو سینایی و شمس لنگرودی همراه با اکران فیلم‌ «نقاشی مدرن ایران» از خسرو سینایی و فیلم «شاعر، شاعران» از حمید جانی‌پور، ‌بهمراه نمایش اصل نشریات خروس جنگی، کویر و ضمیمه‌ها و لوازم شخصی استادان جلیل ضیاپور و غلامحسین غریب در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸ تا ۲۱ با حمایت موسسه فرهنگی هنری ایده برگزار خواهد شد.

صاحب امتیاز و سردبیر: فرشید پارسی‌کیا، شورای سیاست گذاری: یوریک کریم‌مسیحی، ‌ حمید جانی‌پور، ‌ زروان روحبخشان، ‌ فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی، ‌ فرانک احمدزاده، کیانوش معتقدی، مهدی فاتحی، معاون سردبیر: زکیه شادلو، مترجم: نرگس مرندی، ویراستار: ‌ بابک آتشین جان، طراح نشان: ‌ مهدی فاتحی، طراح گرافیک و مدیر هنری: استودیو پارسی/ محسن حسین‌خانی، مشاور بازرگانی: مهدی ایمانی‌مهر، مسئول روابط عمومی: نجمه فامیل دشتی، مدیر تولید: میلاد قلیچ/چاپ کوفا، گروه پژوهش: گلنوش زنجان پور، زکیه شادلو، نرگس مرندی، زهرا منصف، تحریریه مجله آنلاین:، دبیر نیومدیا: ماهیار چرمچی، دبیر عکاسی: ‌ صمد قربانزاده/ زهرا منصف، دبیر تصویرسازی: ‌ سمیه علی‌پور، دبیر مجسمه: ‌ فرزانه حسینی، دبیر طراحی و نقاشی: ‌ نجوا عرفانی، دبیر بامگردی: مهدی مشایخی، دبیر فشن دیزاین: امیر طباطبایی، دبیر گرافیک: ‌ امیرحسین نباتی/ وانیا امان زاده، دبیر مجله آنلاین: فاطمه شادلو، پژوهشگر: یاسمن شاپوری، مدیر رویدادها: امیر طباطبایی، طراح موشن: ‌ میلاد فداکار

«پشت بام» مجله‌ای از هنرهای تجسمی - 16

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برای دیدن این نمایش باید پاسپورت بگیرید!

ایرناایرنا1 روز قبل
«پرواز عمود کبوتر دریایی دودی بر فراز آب‌های سرد و معتدل اقیانوس اطلس» نمایشی تعاملی است. افرادی که علاقه‌مند به تعامل در اثر نباشند، می‌توانند درخواست پناهندگی بدهند. این نمایش تا بیست بهمن در سالن شماره دو تماشاخانه سپند روی صحنه است.

بشنوید | پزشک معالج شجریان از وضعیت استاد می‌گوید

همشهریهمشهری2 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عباسی پزشک هماهنگ‌کننده تیم پزشکان معالج محمدرضا شجریان گفت: آقای شجریان برای چکاپ و کنترل بیشتر اینجا هستند و هرچندوقت یک‌بار ما دو روز در خدمت ایشان هستیم. آقای شجریان یکی دو روز آینده مرخص می‌شود. او ادامه داد: شرایط اصلا وخیم نیست و او برای رسیدگی‌های جزیی که لازم بوده اینجا است و تنها به‌ خاطر کنترل بیشتر در سی‌سی‌یو بستری شده است. فایل صوتی توضیحات پزشک معالج را بشنوید:

فیلم هایی که بیشترین جایزه اسکار را کسب کردند + عکس

5+
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) فرهنگسرای عترت چندین سال است با جمع آوری نذورات مردمی، مراسم سنتی سمنو پزان را در میدان امام حسین (ع) برگزار می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، همه ساله بین ۴ تا ۵ هزار ظرف سمنو میان سوگواران و عزاداران شهادت حضرت زهرا (س) در میدان امام حسین توزیع می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: با توجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) دارای دو شبستان است یکی از این شبستان‌ها به عنوان گرمخانه در اختیار افرادی که شرایط اسکان (بی‌خانمان) ندارند یا مسافرانی هستند که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند و امکان اسکان ندارند قرار گرفته است. مجتبی عبدالهی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد طرح شرایط اسکان برای افراد بی‌خانمان یا در راه مانده در امامزاده معصوم (ع) اظهار کرد: باتوجه به فصل سرما و برودت هوا طی طرحی تلاش کردیم شرایطی برای اسکان افرادی که مکانی برای استراحت ندارند یا از سفر رسیده و شرایط مالی برای اسکان ندارند را فراهم کنیم تا این افراد در این سرما در خیابان‌ها نمانند. وی ادامه داد: باتوجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) واقع در خیابان قزوین از دو شبستان برخوردار است این امامزاده برای خدمات‌رسانی به هموطنان عزیز در نظر گرفته شده است. مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان تهران تاکید کرد: از محل نیت یکی از واقفین به نام سرکار خانم ملوک هاشمی که نیت تهیه سوخت و لباس گرم را داشتند توانستیم پتوهای نو و حوله‌های یکبار مصرف را تهیه کنیم. باتوجه به حمام‌های داخل این امامزاده امکان استحمام نیز وجود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در سومار (کرمانشاه)، صالح آباد (ایلام) در ساعت ۸ و ۳۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه و در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد.

نظرها

اخبار بیشتر