«مهند» آقازاده می‌شود؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

«مهند» آقازاده می‌شود؟!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
حامد عنقا که در سال‌های اخیر با همکاری بهرنگ توفیقی کار‌های پرمخاطبی را در تلویزیون روی آنتن فرستاده؛ اخباری از سریال جدیدشان رسانه‌ای کرد. درباره سریال «آقازاده» که قرار است برای توزیع در شبکه نمایش خانگی تولید شود. مهمترین خبری هم که عنقا داد، درباره احتمال حضور یک سوپراستار ترک در این سریال بود.

روزنامه شهروند - پولاد امین: حامد عنقا که در سال‌های اخیر با همکاری بهرنگ توفیقی کار‌های پرمخاطبی را در تلویزیون روی آنتن فرستاده؛ اخباری از سریال جدیدشان رسانه‌ای کرد. درباره سریال «آقازاده» که قرار است برای توزیع در شبکه نمایش خانگی تولید شود. مهمترین خبری هم که عنقا داد، درباره احتمال حضور یک سوپراستار ترک در این سریال بود.

موضوعی که البته خیلی‌ها پیش از انتشارش از آن خبر داشتند و حتی شنیده می‌شد که در عین این‌که سامیه لک به نمایندگی از تولیدکنندگان این سریال چند وقتی است در استانبول دارد رایزنی‌های لازم را برای حضور «کیوانچ تاتلیتوغ» به عمل می‌آورد، که خود بهرنگ توفیقی هم از دو روز قبل برای رایزنی با این سوپراستار محبوب ترک راهی استانبول شده و مذاکرات اولیه نیز درحال انجام است.

البته حامد عنقا حضور این ستاره پرطرفدار را- که در ایران نیز با سریال‌هایی، چون عشق ممنوع و کوزی گونی چهره شناخته‌شده و پرطرفداری است- صددرصد ندانست و با اشاره به این‌که «حضور یک ستاره ترک در یک پروژه ایرانی به هماهنگی با مراجع قانونی نیازمند است» وعده «اطلاع‌رسانی دقیق‌تر را در روز‌های آینده» داد. اما تا همین‌جا هم، گذشته از نام «آقازاده» که به تنهایی می‌تواند نگاه‌های کنجکاو را متوجه اثر کند، همین احتمال حضور ستاره‌ای در حد و اندازه بازیگر محبوب سریال کوزی گونی باعث شده خیلی‌ها آقازاده را در فهرست کار‌هایی که حتما آن را خواهند دید، قرار دهند.

هرچه باشد، سنگی که حامد عنقا و بهرنگ توفیقی برداشته‌اند، بسیار بزرگتر از دیگر سینماگرانی است که تاکنون در آوردن ستارگان بزرگ به ایران ناکام بوده‌اند و در بهترین شکل هم روی حضور بازیگرانی مانور داده‌اند که نیمی از اشتهار و محبوبیت «کیوانچ تاتلیتوغ» را هم نداشته‌اند. البته به شرطی که برداشتن این سنگ بزرگ نشانه نزدن نباشد!

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 5

ستارگان کمرنگ

حضور بازیگران خارجی در سینما و تلویزیون ایران وضع عجیبی دارد. در واقع به جرأت می‌توان گفت که تاکنون در تاریخ سینما و تلویزیون ایران کم پیش آمده که یا فیلمساز در آوردن یک ستاره بزرگ به پروژه‌اش به موفقیت رسیده باشد.

در حقیقت بیراه نیست اگر بگوییم حضور بازیگر خارجی در فیلم‌های ایرانی تاکنون تنها و تنها بهانه بوده برای جلب‌نظر تماشاگران. این امر حتی در سینمای قبل از انقلاب هم مصداق دارد و به‌رغم این‌که در آن سال‌ها در‌های سینما برای حضور غربی‌ها بازتر بود و همه‌ساله در جشنواره‌های سینمایی‌مان شاهد حضور ستارگان رده بالای بین‌المللی بودیم، اما حتی در آن زمان نیز حضور بازیگر خارجی در سینمای ایران شکل درستی نداشت.

شاید بشود گفت که حضور آنتونی کوئین در فیلم کاروان‌ها تنها موردی است که می‌بینیم یک ستاره بین‌المللی در فیلمی ایرانی حضور یافته است، اما وقتی درنظر می‌آوریم که این فیلم را جیمز فارگو ساخته و تنها چیزی که آن را به ایران پیوند می‌زند، این موضوع است که فیلم در ایران فیلمبرداری شده؛ می‌بینیم که فرض اولیه‌مان چندان هم بیراه نبوده و تاکنون سینمای ما در جلب و جذب ستارگان درخشان خارجی ناتوان بوده است.

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 10

این امر حتی در فیلم الماس ٣٣ کارگردان پروسواس و کمال‌گرای سینمای یاران، داریوش مهرجویی هم دیده می‌شود و می‌بینیم که او هم مثل دیگر فیلم‌هایی که روی حضور ستارگان غربی مانور داده‌اند، بازیگر بی‌نام‌ونشانی را به کار گرفته که تنها تفاوتش با سیل علاقه‌مندان بازیگری وطنی‌پوست روشن و موی بورش است.

بهانه

در سال‌های اخیر، اما به نظر می‌رسد استفاده از بازیگر خارجی تنها و تنها بهانه‌ای است برای عبور از محدودیت‌ها و خوش‌آب‌ورنگ‌کردن فیلم. چنین می‌شود که در فیلم‌هایی، چون تگزاس، من سالوادور نیستم، خانم یایا و بی‌شمار فیلم دیگر از بازیگرانی استفاده می‌شود که نه نامی و اشتهاری دارند و نه به گواهی فیلم روی پرده بازیگرند!

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | جدیدترین اخبار تفریحی

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 15

بیراه نیست اگر بگوییم پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم در فیلم همه می‌دانند و بره نیس بژو و طاهر رحیم در فیلم گذشته، هر دو فیلم از اصغر فرهادی و ژولیت بینوش در کپی برابر اصل عباس کیارستمی معروف‌ترین و موفق‌ترین بازیگرانی هستند که در سینمای ایران کار کرده‌اند. اما نگاه اندکی عمیق‌تر به این دو فیلم حکایت از این می‌کند که به دشواری بتوان این‌ها را فیلم ایرانی دانست.

علاوه بر اینها، البته بازیگران شناخته‌شده دیگری نیز در سینمای ایران کار کرده‌اند، اما تفاوت و فاصله آن‌ها با باردم و کروز و بژو چنان نجومی است که ناچاریم یک‌بار دیگر تکرار کنیم پیش از شایعه هنوز تاییدنشده حضور ستاره سریال عشق ممنوع در سریال آقازاده سینما و تلویزیون ایران در استفاده از ستارگان بزرگ دیگر ناکام بوده است.

لبنانی‌ها

البته دارین حمزه لبنانی که در فیلم‌های کتاب قانون، فرشتگان قصاب، ٣٣روز و شکارچی شنبه بازی کرده، بازیگری شناخته‌شده در تراز سینمای دنیای عرب‌زبان محسوب می‌شود.

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 20

اشتهاری که البته درنهایت پای او را از سینمای ایران برید. دارین حمزه به خاطر بازی در یکی دو سکانس که از نظر قوانین حاکم بر سینمای ایران قابل قبول نبود، مورد انتقاد‌های فراوانی از جانب رسانه‌هایی خاص قرار گرفت تا درنهایت فیلمسازان وطنی پذیرفتند دندان طمع حضور او را در فیلم‌هایشان بکنند! دیگر بازیگر لبنانی سینمای ایران لوریت حینو است که در فیلم گام‌های شیدایی حمید بهمنی بازی کرده. لوریت حینو تاکنون بیش از ٢٥ فیلم و سریال لبنانی در کارنامه دارد. جالب این‌که پیش از او قرار بود دارین حمزه این نقش را بازی کند، اما حضورش در فیلم‌ها و مراسم به‌زعم کارگردان فیلم غیراخلاقی، باعث این جایگزینی شد.

دیگر معروف‌ها

الیسا کاچر بازیگر اهل روسیه فیلم استرداد و دیا میرزا بازیگر هندی فیلم سلام بمبئی دیگر بازیگران شناخته‌شده خارجی سینمای ایران هستند. الیسا کاچر پیش از بازی در استرداد علی غفاری حدود ١٥ فیلم سینمایی روسی در کارنامه داشت و در کشورش بازیگری شناخته شده قلمداد می‌شد که در اوکراین، بلاروس و آذربایجان هم بازیگری را تجربه کرده بود.

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 24

دیا میرزای هندی هم با این ادعا به فیلم سلام بمبئی اضافه شد که یک سوپراستار است. دلیل سوپراستار محسوب‌شدن او هم از نگاه قربان محمدپور این بود که دیا میرزا در فیلم‌های بسیاری درکنار بازیگران سرشناس بالیوود مثل آمیتاب پاچان، سلمان‌خان و آیشواریا رای بازی کرده بود. اما این واقعیت که نقش‌های او همه نقش‌های فرعی بود، سطح واقعی او را در بالیوود نشان می‌دهد.

دیگر بازیگر هندی سال‌های اخیر سینمای ایران هم ایشا گوپتا بازیگر دختر شیطان است؛ که البته حرف و حدیث‌هایی که اخیرا درباره‌اش منتشر شده، او را تبدیل به یکی از اسمشونبر‌های سینمای ایران کرده است!

همسایه ستاره‌پرور

یک زمانی در سینمای ایران یک ستاره ترک بود به نام فخرالدین- که با زنده‌یاد ناصر ملک‌مطیعی همکاری‌های زیادی داشت. بعد از او تا مدت‌ها سینمای ترکیه در ایران حضوری نداشت، تا این اواخر که برای فیلم جن زیبا، مهرداد فرید نورگل یشیل‌چای را انتخاب کرد که با بازی در سریال حریم سلطان نامی آشنا برای تماشاگران ایرانی بود.

«مهند» آقازاده می‌شود؟! - 29

حالا با تصمیم عنقا و توفیقی دیگر ستاره محبوب سریال‌های ترکیه‌ای هم پا به سینما و تلویزیون ایران می‌گذارد، البته با این امید که ناکامی‌های دیگر خارجی‌ها در سینمای ایران گریبانگیر او نشود. نتیجه، اما هرچه باشد، فعلا تاکنون انتخاب سازندگان آقازاده سرشناس‌ترین خارجی سینما و تلویزیون ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر