مردم از امروز مالک شرکت پدیده شرکت هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. اقتصادی
مردم از امروز مالک شرکت پدیده شرکت هستند

مردم از امروز مالک شرکت پدیده شرکت هستند

موجخبرگزاری موج |
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی گفت: مردم از امروز مالک شرکت هستند و هر مالکی باید نسبت به ملک خود دلسوزی و حمایت داشته باشد. اگر در فضای مجازی مطلبی علیه شرکت مطرح کردند، علیه منافع مردم است.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامعلی صادقی، دادستان مشهد در جلسه اعلام احکام پرونده شرکت پدیده در دادسرای انقلاب مشهد، گفت: شما اصحاب رسانه وقتی حضور دارید یعنی همه مردم حضور دارند. جلسات دادگاه ویژه جرایم اقتصادی با جدیت و فوریت در استان تشکیل و بعد از ۱۶ جلسه مستمر دادگاه، رای پرونده پدیده شاندیز صادر شد.

وی با بیان اینکه یکی از ابهامات در این پرونده علت دیر ورود پیدا کردن دستگاه قضا است، عنوان کرد: پدیده از ۸ آبان سال ۸۸ فعالیت خود را در روز ولادت امام رضا (ع) آغاز کرد، در آن زمان جای نگرانی خاصی نبود زیرا ابتدا بحث سهام‌فروشی مطرح نشد، تا زمانی که روند فعالیت پدیده به بحث فروش سهام رسید و از سال ۹۲ آغاز شد. حجم گسترده‌ای از تبلیغات و فروش سهام صورت گرفت. اوایل سال ۹۲ به دلیل غیر مترقبه نبودن قیمت سهام جای نگرانی نبود.

دادستان مشهد افزود: قیمت از ۱۰۰ تومان شروع شد که توسط خود متهم ردیف اول و اعضای هیات‎مدیره به صورت روزشمار تعیین می‌شد. در تعیین قیمت سهام بحث عرضه و تقاضا مطرح است اما پهلوان قاعده عرضه و تقاضا را کنار گذاشت و خودش هر چند روز قیمت سهام را تعیین می‌کرد. زمانی که قیمت کاهش پیدا می‌کرد، عوامل خود را بسیح می‌کرد که سهام بخرند و چک صادر کنند تا قیمت سهام تنزل نکند.

صادقی ادامه داد: از نیمه دوم سال ۹۳ که این قیمت ۱۰۰ تومانی خود را به ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان رساند، نگرانی شروع شد. اقدامات پیشگیرانه ما موجود است. از سال ۹۲ به صورت جدی جلسات و اخطار فرستادیم و از سال ۸۸ نیز به جهات دیگری مکاتبات و اخطارها را شروع کردیم. دادگستری دیر به موضوع ورود پیدا نکرد، زمانی که نگرانی تشدید شد ورود پیدا کردیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی بیان کرد: ابهام دیگر تعطیلی شرکت است که ما شرکت را تعطیل نکردیم، بلکه بیان کردیم با دو شرط پروژه‌ها را ادامه دهید و این دو شرط این بود که ۲۰ درصد سهام فروخته شده و بیش از این نفروشند و تبلیغات گسترده را نیز تعطیل کنند. پهلوان این دو شرط را شرط ادامه فعالیت خود قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: ابهام دیگری که در اذهان وجود دارد این است که تخلفاتی به دلیل عدم نظارت دستگاه‌های اجرایی و دولت صورت گرفته، پس چرا از منابع دولتی و بانک مرکزی استفاده نشده است. در خصوص تعاونی‌ها بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی و دولتی برای سپرده‌گذاران استفاده شد، برای استفاده پدیده از منابع دولتی و بانک مرکزی نیز پیگیری کردیم اما اعلام کردند که این به دولت مربوط نمی‌شود و جواب منفی دادند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

دادستان مشهد در خصوص اقدامات قوه‌قضاییه قبل جلسه، زمان رسیدگی و بعد از جلسه، گفت: قبل از جلسه دادگاه، تعقیب متهمان و حفظ اموال صورت گرفت. امروز می‌توانیم با خیال آسوده به سهامداران و طلبکاران بگوییم که حقوق آن‌ها محفوظ است زیرا اموال را حفظ کردیم. وظیفه ما در درجه اول تعقیب متهمان، حفظ اموال و تکمیل پرونده برای دادگاه بود. در دادگاه دو انتظار از قوه‌قضاییه وجود دارد که تعیین مجازات و تعیین تکلیف اموال و سرمایه شرکت است.

صادقی اضافه کرد: مجازات قانونی از حبس ابد تا دو سال حبس تعیین تکلیف شد، طلبکاران به سهامداران تبدیل شدند و اموال شرکت، اموال همه طلبکاران و سهامداران شد. به دلیل سهامدار بودن، شریک هستند. خدمت دیگر دادگاه این بود که پهلوان بیان می‌کرد ۸۰ درصد سهام متعلق به خودش است که دادگاه با اختیارات قانونی آن را سلب کرد و در سبد شرکت گذاشت که از محل آن مطالبه تمام طلبکاران تسویه و همه اموال شرکت با این تسویه حساب رفع توقیف خواهد شد و در اختیار شرکت برای ادامه فعالیت قرار خواهد گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با بیان اینکه سهامداران عمده مجموعه بانک و موسسات مالی هستند، عنوان کرد: تقاضای ما این است که از امروز بانک‌ها و موسسات مجموعه‌های پولی و نقدینگی شرکت را تحویل بگیرند و برای ادامه فعالیت برنامه‌ریزی کنند. سهامداران باید به هر طریقی شرکت را حمایت کنند. امروز شرکت متعلق به طلبکاران، سهامداران و مردم است و دولت، قوه‌قضاییه، پهلوان و هیچ کس حقی ندارد. خودتان شرکت را حمایت کنید.

وی بیان کرد: امکان جذب سرمایه و نقدینگی باز هم برای شرکت فراهم است و اگر کسی در قالب رای دادگاه و با ظرفیت مردم برای نقدینگی و مشارکت آمدند، این شرایط فراهم است. مردم از امروز مالک شرکت هستند و هر مالکی باید نسبت به ملک خود دلسوزی و حمایت داشته باشد. اگر در فضای مجازی مطلبی علیه شرکت مطرح کردند، علیه منافع مردم است. افرادی از باب دلسوزی موجی ایجاد کردند را پیگیری کردیم و سهامی در شرکت نداشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.

نظرها

اخبار بیشتر