از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- ششمین روز از مرداد ماه ۱۳۹۸ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به گلایه‌های کارگردان «دیدن این فیلم جرم است» به عدم اکران این فیلم اشاره کرد. تاریخ انتشار: 17:00 - 06 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۶۹۸۹

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، ششمین روز از مرداد ماه ۱۳۹۸ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به گلایه‌های کارگردان «دیدن این فیلم جرم است» به عدم اکران این فیلم اشاره کرد.

اعمال روز «دحو الارض» /شکر پروردگار به خاطر رحمتش در این روز با عظمت

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: «دحو الارض» مصادف با ۲۵ ذی القعده است روز که خداوند به کره زمین حیات بخشید به همین سبب اعمال خاصی برای این روز در نظر گرفته شده تا مومنان شکر گزار خداوند باشند.

علی اکبر اسکندری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان با اشاره به معنی دحو‌الارض گفت: دحو الارض به معنی بسط و گسترش زمین است، در این روز پیدایش زمین از زیر خانه کعبه آغاز می‌شود، به عبارت دیگر زمانی تمام سطح زمین را آب فراگرفته بود، خشکی‌ها از زیر آب بیرون آمدند و روز به روز گسترش یافتند تا به وضعیت فعلی در آمدند.

وی به مهمترین رویداد نیمه دوم ذی القعده یعنی «دحو‌الارض» اشاره و افزود: بعد از ولادت امام رضا (ع) مهمترین رویداد ماه ذی‌‌ ‌‌القعده دحوالارض است، اعمال ویژه‌ای برای ۲۵ ذی القعده مطرح شده است و این روز و اعمال آن از جایگاه خاصی برخوردار هستند. این روز علاوه بر دعا نماز مستحبی را هم دارد. در برخی روایات نیز بر ولادت حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسی (ع) و حتی ظهور حضرت قائم (عج) در این ماه تاکید کرده‌اند، در برخی دیگر از روایات آمده قوم بنی اسرائیل برای بخشش گناه خود ۴۰ روز دعا کردند و در روز چهلم که مصادف با «دحو الارض» بود خداوند گناهان این قوم را بخشید و این اتفاق با واسطه حضور حضرت موسی (ع) در کنار دعا کنندگان بود.

از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ - 6

این کارشناس دینی با اشاره به اعمال مستحب دحو الارض اظهار کرد: در این روز نماز مستحبی نیز وارد شده است، در کتب آمده دو رکعت نماز در وقت چاشت بوده، در این نماز در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره و الشمس خوانده می‌شود و بعد سلام نماز گفته می‌شود.

اسکندری خاطر نشان کرد: دحو الارض مصادف با ۲۵ ذی القعده روزی که خداوند به کره زمین حیات بخشید. به همین سبب اعمال خاصی برای این روز در نظر گرفته شده تا مومنان شکر گزار خداوند باشند. در روز دحو الارض ادعیه فراوانی وارد شده است، از جمله یکی از دعا‌ها که در آن گفته می‌شود‌: ای خدایی که زمین را از زیر کعبه گسترانیدی و دانه را در جوف زمین شکافتی و سختی‌ها را از بندگان برطرف ساختی و هر غم و اندوه را از دل‌ها زایل نمودی، در اینجا دعا به عظمت و رحمت خداوند اشاره دارد و شکر پروردگار به خاطر رحمتش به خاطر این روز با عظمت را یاد آور می‌شود.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

قیمت کاغذ به تعادل نزدیک شده است/در آستانه ماه مهر باید به فکر ثبات این وضعیت باشیم

رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت: ثبات قیمت کاغذ طی روز‌های اخیر ریشه در تدابیر اندیشیده شده در دولت دارد، وزارت صمت تلاش کرده تا با کاهش موانع بر سر راه واردات کاغذ و مقوا قیمت را به تعادل نزدیک کند.

حسن میرباقری رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان با اشاره به علل ثبات بازار کاغذ گفت: ثبات قیمت کاغذ طی روز‌های اخیر ریشه در تدابیر اندیشیده شده در دولت دارد، وزارت صمت تلاش کرده تا با کاهش موانع بر سر راه واردات کاغذ و مقوا قیمت را به تعادل نزدیک کند.

وی در خصوص کاهش قیمت کاغذ تحریر ابراز کرد: کاهش قیمت کاغذ تحریر منوط به تصمیاتی است که در دو وزارتخانه صمت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته می‌شود دارد، زیرا بخشی از کاغذ تحریر که به انتشاراتی‌ها داده می‌شود از سوی وزارت ارشاد و با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است و بخشی از کاغذ و مقوا نیز از سوی وزارت صمت و با کمک ارز نیمایی به وارد کنندگان اختصاص پیدا می‌کند.

از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ - 14

رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا با تاکید بر حرکت بخش خصوصی در کنار بخش‌های دولتی اظهار کرد: تصمیمات دولت تاثیر فراوانی بر بازار کاغذ دارد. عدم دخالت دولت در قیمت گذاری طی چند ماه اخیر سبب شده عرضه و تقاضا در کشور به سطح مطلوبی برسد و این امر ثبات و کاهش قیمت برخی اقلام کاغذ و مقوا در بازار به دنبال داشته است.

رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا بیان کرد: مشخص شدن متولی اصلی حوزه کاغذ به دو نرخی بودن این کالا پایان خواهد داد. در عین حال باید توجه داشت که افزایش نیاز کاغذ با نزدیک شدن به مهر ماه می‌طلبد تا تدابیری اندیشیده شود تا ثبات بازار حفظ شود.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

«دیدن این فیلم جرم است» زیرزمینی ساخته شد/لطفا ما را رسوا کنید

کارگردان فیلم «دیدن این فیلم جرم است» گفت: لطفا بروید این‌ها را از تک‌تک عوامل فیلم بپرسید؛ آن‌ها به تنهایی‌های این فیلم، شهادت خواهند داد. هیچ کس و هیچ کجا حاضر نشد پای ساخت این فیلم بایستد. تا جایی که عملا فیلم را «زیرزمینی» ساختیم!.

رضا زهتابچیان کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، درباره زمان اکران این فیلم گفت: بخاطر عدم صدور مجوز اکران، متاسفانه هنوز زمان دقیق اکران این فیلم مشخص نیست.

وی در همین راستا ادامه داد: در زمان جشنواره فجر، عدهٔ زیادی، ساده‌انگارانه و سطحی‌نگرانه به این فیلم برچسب سفارشی زدند و خیلی‌ها با همان تحلیل‌های کلیشه‌ای گمان می‌کردند که جایزه‌باران خواهیم شد و بهترین زمان اکران هم به ما تعلق خواهد گرفت.

این کارگردان سینما درباره قضاوت‌های ناعادلانه در مورد فیلم خود تاکید کرد: این سطحی‌نگری را نه تنها برخی از اهالی سینما، بلکه عده‌ای قلیل از مخاطبین عام هم دچار شدند. یعنی به محض مواجهه با فیلمی که لوگوی حوزه‌هنری را داشت و قصهٔ آن در یک پایگاه بسیج می‌گذشت، بدون دقت به عدالت‌خواهی بی‌تعارف فیلم و ظرایف مضمونی مردم‌دارانه‌اش، بی‌درنگ آتش حمله به فیلم را برافروختند؛ و با توجه به شناختی نسبی که ما از این فضای آلرژی‌زدهٔ هیجان‌محور داشتیم، پیشاپیش آماده این حملات بودیم.

از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ - 24

وی درباره پیش بینی اکران گسترده فیلم «دیدن این فیلم جرم است» ادامه داد: علی‌رغم کسانی که گمان می‌کردند دستگاه‌های مربوطه بهترین‌ها را برایمان تدارک دیده‌اند، ما می‌دانستیم که اکران‌مان در هاله‌ای از ابهام است. به همان دلیلی که هنگام تصمیم به تولید این فیلم، می‌دانستیم با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به عدم حمایت دولتی از این فیلم تاکید کرد: از ماجرای طولانی و پر پیچ‌وخم پروانه ساخت که بگذریم، در فرایند تولید، به جز حوزهٔ هنری که سپر بلای ما شد، هیچ نهاد، ارگان یا سازمانی، چه دولتی و چه حکومتی، ما را یاری نکرد. اصلا لطف کنید و بروید استعلام کنید تا اگر خدای‌ناکرده دروغ می‌گوییم، رسوا شویم و مچ مظلوم‌نمایی‌هایمان گرفته شود! حتی ۲-۳ ماشین پلیسی که در فیلم هست را خودمان درست کردیم. ماشین‌های امنیتی داخل فیلم، همگی شخصی و اجاره‌ای اند. حتی چراغ‌گردون روی سقف آن‌ها را هم خودمان تهیه کردیم؛ اگر اشتباه نکنم دانه‌ای ۴۰ هزار تومان؛ و حتی لباس و تجهیزات پلیس را!. یعنی هیچ و هیچ و هیچ کمکی از هیچ‌کجا نشدیم.

زهتابچیان ادامه داد: ما حتی اجازهٔ فیلمبرداری در سطح شهر را هم نداشتیم و مجبور شدیم در گوشه‌ای از شهرک‌غزالی کار کنیم. تنها یک سکانس در سطح شهر گرفتیم که سکانس افتتاحیهٔ فیلم است، و بچه‌های تولید با مجوز یک کار کوتاه کودک مدیریتش کردند! با عجله آن سکانس را گرفتیم و گریختیم! لطفا بروید این‌ها را از تک‌تک عوامل فیلم بپرسید؛ آن‌ها به تنهایی‌های این فیلم، شهادت خواهند داد. هیچ کس و هیچ کجا حاضر نشد پای ساخت این فیلم بایستد. تا جایی که عملا فیلم را «زیرزمینی» ساختیم!

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

«قسم» محسن تنابنده از چهارشنبه اکران می‌شود/پایان اکران برای متری شیش و نیم

سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: براساس جلسه امروز شورای صنفی نمایش مقرر شد که فیلم سینمایی قسم به کارگردانی محسن تنابنده بدلیل نزدیک بودن ایام محرم از چهارشنبه نهم مرداد خارج از گروه اکران شود.

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، درباره جلسه شورای صنفی نمایش که در تاریخ یکشنبه ششم مرداد ماه برگزار شد گفت: براساس جلسه امروز شورای صنفی نمایش مقرر شد که فیلم سینمایی قسم به کارگردانی محسن تنابنده بدلیل نزدیک بودن ایام محرم از چهارشنبه نهم مرداد خارج از گروه اکران شود.

وی ادامه داد: اکران فیلم زهرمار در سرگروه زندگی ادامه داشته و پس از خاتمه سقف سرگروه به تاریخ ۱۶ مرداد فیلم سینمایی قسم در این سر گروه به کار خود ادامه می‌دهد.

از گلایه زهتابچیان به عدم اکران «دیدن این فیلم جرم است» تا نزدیک شدن به تعادل در قیمت کاغذ - 33

فرجی درخصوص سایر تصمیمات شورای صنفی نمایش اظهار کرد: همچنین قرارداد سال دوم دانشکده من در سرگروه استقلال بعد از ایده اصلی به ثبت رسید و قرارداد فیلم شاه کش بعد از فیلم سرکوب در گروه آستارا ثبت شد.

سخنگوی شورای صنفی نمایش خاطرنشان کرد: در آخر قرارداد فیلم درخونگاه گروه باغ کتاب بعد فیلم روسی ثبت شد فیلم سینمایی متری شش و نیم با توجه به خاتمه سقف نمایش روز سه شنبه هشتم مرداد آخرین روز نمایش در همه سینما‌های تهران می‌باشد.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر1 روز قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

نظرها

اخبار بیشتر