پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن!

پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
دستگاه سیاست خارجی کشورمان برای اولین بار همزمان با ورود بن علی وزیر خارجه عمان به تهران، اعلام کرد که توقیف نفتکش از سوی بریتانیا ضربه مهلک به توافق هسته ای است. چرا ایران این دو موضوع را بهم مرتبط کرد؟

زهره نوروزپور: روز شنبه ۵ مرداد ماه سال جاری یوسف بن علوی برای دومین بار در ماه گذشته وارد تهران شد و با وزیر خارجه و رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

ظریف پس از دیدار با همتای عمانی خود در توئیت خود نوشت: «از این که امروز در تهران میزبان دوست برجسته‌ام یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان هستم، بسیار خرسندم. درباره تاثیرات تروریسم اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان گفتگو کردیم.»

وزیر خارجه کشورمان در اینباره توضیح بیشتر و خبر بیشتری ارائه نکرد این در حالی است که که موسوی سخنگو دستگاه دیپلماسی در نشست هفتگی خود اعلام کرد که سفر بن علوی میانجیگری نبوده است بلکه صحبت های طبیعی میان دو دیپلمات بوده است. وی در اینباره گفت:«یکی از موضوعات مطرح در نشست هیات عمان و ایران، بحث توقیف کشتی حامل نفت ایران بود که تلقی ما این است که آن اقدام، نقض برجام است. آنها استدلالاتی کردند. ایران این اقدام را غیرقانونی دانسته و راهزنی دریایی بودن آن را تکرار کرده است.»

موسوی درباره اظهارات وزیر امور خارجه عمان مبنی بر آمادگی کشورش برای تامین امنیت خلیج فارس تنگه هرمز تصریح کرد: «ایران حدود ۱۵۰۰ مایل ساحل در خلیج فارس دارد و بیشتر آبراهه تنگه هرمز در مجاورات ایران است. امنیت آنجا با ماست و کشورهای منطقه مانند عمان روبه‌روی ما هستند.

پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن! - 5

وی اضافه کرد: «معتقدیم اگر امنیت منطقه و خلیج فارس می‌خواهد تضمین شود، راهی جز هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه وجود دارد و ریشه همه ناامنی‌ها و مشکلات، به دخالت نیروهای فراسرزمینی برمی‌گردد که هزاران مایل دورتر از سرزمین خود در منطقه ما دخالت می‌کند. ما با عمان برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز همکاری داریم. 

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان می‌داند که در حال حاضر برای ایران دستیابی تفاهم با آمریکا مقدور نیست و از اینرو، وی روی متوقف کردن تنش میان تهران و لندن حساب می‌کند و می‌خواهد نشان دادن دهد که میانجی‌گری با ایران دستاوردهای عملی دارد.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بن علوی پس از سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران آمد. پیش از این نیز رسانه‌های خبری جهان عرب مانند روزنامه الاخبار نیز سفر نخست وزیر عراق به تهران را فرستاده‌ای از لندن تلقی و اعلام کردند که او برای میانجیگری راهی تهران شده است. تصوری که این رسانه‌ها برای بن علوی نیز عنوان کرده‌اند. اما نه برای تهران و واشنگتن بلکه برای تهران و لندن!

نصرت الله تاجیک کارشناس خاورمیانه در وبلاگ خود برای خبرآنلاین نوشت: عمان میانجی‌گر نیست،‌ پیام‌آور است

«مذاکره دو کشوری که دارای منافع مشترک و یا دید مشترک به مسائل هستند هیچ گاه منفی و چالشی نیست؛ یعنی چیزی نیست که عمانی‌ها خطوط قرمز برای ما ترسیم کنند یا ما برای عمانی‌ها که در نهایت به مسائل چالشی تبدیل شود.

بلکه به این صورت است که عمانی‌ها شنیده‌ها و درکی از مسائل دارند و آن را به طرف ایرانی منتقل می‌کنند. طرف ایرانی هم نقطه نظرات خود را درباره مسائلی که عمانی‌ها مطرح می‌کنند، می‌دهد و بالعکس.

تاجیک درباره سفر وزیر خارجه عمان به ایران و اینکه وزارت خارجه عمان اعلام کرده بود که این سفر در چارچوب تحولات اخیر در منطقه انجام می‌شود، گفت: احساس می‌کنم که بالاخره پیام هایی در حال رد و بدل شدن است ولی اینکه این تبادل پیام را میانجی‌گری فرض کنیم یا اینکه طرف عمانی صرفا دغدغه‌ها و مطالبی در بحث نفتکش‌های توقیف شده در جبل الطارق و تنگه هرمز از طرف انگلیس و آمریکا برای ایران آورده، موضوع دیگری است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: احتمال می‌دهم موضوع، بیشتر تبادل پیام باشد تا میانجی‌گری. زیرا بعید می‌دانم در حال حاضر ظرفیت میانجی‌گری بین دو طرف وجود داشته باشد. ولی نفی نمی‌کنم که دو طرف پیام‌های برای یکدیگر می‌فرستند؛ حالا این پیام‌ها هم بصورت علنی فرستاده می‌شود هم به روش‌های دیگر؛ مانند صحبت هایی که وزیر خارجه ما یا وزیر خارجه آمریکا مطرح می‌کنند.

او تصریح کرد: نمی‌شود امید داشت که این سفرها موثر واقع شوند. اما از این جهت که موضوعات شفاف بیان می‌شود تا از اشتباه محاسبات جلوگیری شود، خوب است.»

پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن! - 16

بن علوی در تهران چه می‌خواهد؟

اداره کل رسانه‌های خارجی به نقل از روزنامه العرب آنلاین انگلیس نوشت:

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان می‌داند که در حال حاضر برای ایران دستیابی تفاهم با آمریکا مقدور نیست و از اینرو، وی روی متوقف کردن تنش میان تهران و لندن حساب می‌کند و می‌خواهد نشان دادن دهد که میانجی‌گری با ایران دستاوردهای عملی دارد.

در این میان طبق اطلاعات به دست آمده، بن علوی حامل طرح ابتکار عملی برای فراهم آوردن آزادی نفتکش انگلیس است که توسط ایران توقیف شده تا پس از آزاد سازی این نفتکش، نفتکش توقیف شده ایران نیز در جبل طارق آزاد شود.

خبرگزاری رسمی ایران نوشت این سفر در چارچوب رایزنی‌های دو جانبه و ادامه دار میان دو کشور با هدف گفتگو و تبادل نظر درباره تحولات اخیر در منطقه قرار می‌گیرد بدون این به جزئیات این میانجیگری اشاره کند.

اما ناظران سایسی این سفر را به تنش زایی کنونی میان ایران و انگلیس به علت توقیف نفتکش انگلیس مرتبط دانستند و اشاره کردند میانجیگری قبلی بن علوی در محقق ساختن هرگونه موفقیتی در جریان تنش میان ایران و دولت ترامپ شکست خورد و مسقط به عرصه بحران جدید میان لندن و تهران گام گذاشته و به دنبال موفقیت میانجیگری خود و نشان دادن این مسئله است که نزدیک ترین کانال برای گرفتن امتیاز از ایران است و تلطیف موضع گیری های کشورهای غربی به جای تنش زایی مهم است.

این سفر دوم بن علوی در طول دو ماه گذشته محسوب می‌شود به این ترتیب که وی در تاریخ بیستم ماه مه به منظور بحث و گفتگو درباره تحولات منطقه به ایران سفر کرد و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد و پس از آن کشور پادشاهی عمان تکذیب کرد این سفر ارتباطی با میانجیگری میان آمریکا و ایران داشته باشد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

ناظران فرصت موفقیت این بار میانجیگری عمان را کم دانستند با توجه به این که مشکل پیچده است و تهران بر تنش زایی و رساندن اوضاع به لبه پرتگاه تحت تحریم‌های آمریکا پافشاری دارد و این مسئله احتمالا نخست وزیر جدید در لندن یعنی بوریس جانسون را به سمت اتخاذ همان شیوه دولت ترامپ یعنی تهدید به استفاده از گزینه نظامی به منظور تامین امنیت دریانوردی سوق خواهد داد.

تلاش نومیدانه دیپلمات‌ها برای جلوگیری از جنگی تمام عیار بر سر توقیف نفتکش

همچنین وب سایت اخبار نظامی اکسپرس انگلیس در اینباره نوشت: وزیر خارجه ایران با همتای عمانی خود، یوسف بن علوی دیدارکرد تا تاثیرات اقدامات امریکا را مورد بحث قراردهند. عمان از روابط دوستانه با ایران و امریکا برخوردار است و پیش از این نیز نقش واسطه را میان دو کشور ایفا کرده است.

ظریف درتوئیت خود نوشت: «درباره تاثیرات تروریسم اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان گفت‌وگو کردیم.»

وزیرخارجه عمان نیز در توئیت خود نوشت در دیدار با ظریف ثبات و امنیت در منطقه و آزادی دریانوردی در تنگه هرمز را که میان دوکشور مشترک و تنها راه ورود و خروج به خلیج فارس است، بررسی شد.

تنش‌ها پس از سرنگونی پهپاد امریکایی بر فراز خلیج فارس شدت گرفته است. تشدید تنش در منطقه خلیج فارس علت نگرانی از احتمال جنگ میان ایران و امریکاست.

ایران در موضوع توقیف نفتکش‌ها از خود نرمش نشان داده و در قضیه پرونده هسته‌ای تنش زایی می‌کند

روزنامه العربی جدید چاپ انگلیس نیز در اینباره نوشت: در حالیکه یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در تهران سرگرم مذاکره است تا تنش‌ها در خلیج فارس را کاهش دهد؛ ایران از آمادگی خود برای مبادله نفتکش‌های توقیف شده خبر داد، اما این کشور در اجرایی کردن تهدیدهای خود درباره کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای قاطع بود و نیت خود را برای از سرگیری فعالیت رآکتورهای هسته‌ای اراک اعلام کرد.

درحالیکه نشست کمیته مشترک طرف‌های مشارکت کننده در توافق هسته‌ای در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای امور خارجه روز یکشنبه در وین برگزار شد یک نماینده مجلس ایران از علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نقل قول کرد ایران بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را آغاز کرده است.

مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقل اصولگرای مجلس گفت صالحی امروز در دیدار خود با اعضای این فراکسیون گفته است ایران گام‌های خود را در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای به صورت تدریجی اجرایی می‌کند.

تهران پیش از آغاز اجرایی کردن مرحله دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای درتاریخ هفتم ماه جاری اعلام کرده بود در طول این مرحله رآکتور اراک را راه اندازی کنند اما این کار را به تاخیر انداخت و گام‌های مرحله دوم را به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم به ٤,٥ درصد محدود کرد.

عراقچی در وین گفت در خلال ماه اخیر شاهد تحولات بسیاری در توافق هسته‌ای بودیم که نیازمند برگزاری جلسه اضطراری کمیته مشترک توافق هسته‌ای شد. وی گفت کشورش در این دوره تهدیدهای خود را در زمینه کاهش تعهداتش اجرایی و آژانش بین المللی هسته‌ای این مسئله را تایید کرده است.

وی گفت آمریکا نیز در این دوره به شورای حکام آژانش رجوع کرد و خواست موضوع کاهش تعهدات ایران را مطرح کند اما کشورهای اروپایی موضع گیری منطقی داشته و شورای حکام را مکان مناسی برای بحث و گفتگو در این مورد ندانستند.

عراقچی به موضوع نفتکش ایران از سوی انگلیس در آب‌های جبل طارق در ماه جاری توقیف شده است اشاره کرد و گفت این مسئله نقض توافق هسته‌ای است و کشورهای عضو این توافق نباید صادرات نفت ایران را با مانع مواجه کنند.

او گفت درباره این موضوع در نشست امروز کمیته مشترک توافق هسته‌ای بحث و گفتگو خواهد کرد.

از سوی دیگر سخنگوی دولت ایران اشاره کرد کشورش پیشنهادهایی را برای حل بحران نفتکش‌ها از سوی شخصیت‌های خارجی سفر کننده به این کشور دریافت کرده است و همزمان گفت این مسئله به معنای میانجی‌گری نیست.

ربیعی تاکید کرد موضع ما در قبال نفتکش ایرانی  ربوده شده توسط انگلیس روشن است آن ها باید به این دزدی دریایی در درجه نخست پایان دهند و سپس ما با حسن نیت تصمیم گیری می کنیم. این اشاره ای غیر مستقیم به آمادگی ایران برای تبادل دو نفتکش توقیف شده بود.

وی افزود درست نیست ما نخست نفتکش آن‌ها را آزاد کنیم و سپس آن‌ها نفتکش ما را رفع توقیف کنند.

پیام مسقط از لندن آمد نه از واشنگتن! - 43

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در همین باره نیویورک تایمز نیز نوشت: ایران توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس را ضربه‌ای به توافق هسته‌ای می‌داند.

این روزنامه پر تیراژ آمریکایی در ادامه نوشت: ایران برای نخستین بار روز یکشنبه توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس را ضربه‌ای به توافق هسته توصیف کرد و هر گونه اختلال در صادرات نفت از سوی ایران را خلاف برجام خواند. به نظر می‌رسد ایران با ارتباط دادن این دو موضوع به یکدیگر به دنبال فشار بر اروپایی‌ها برای اقدام در جهت تحقق مزایای اقتصادی وعده داده شده به ایران در برجام است.

این در حالی است که موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در نشست هفتگی خود با اشاره به اجرای گام سوم تعهدات برجامی عنوان کرد: اقدام انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران به عنوان یک اقدام نقض برجام در جلسه کمیسیون برجام مطرح کردیم. توافق خاصی انجام نشد بلکه نشست رو به جلویی برای انجام تعهدات طرفین بود. بحث اینستکس مطرح شد که بحث مهمی نیست زیرا مقدمه اجرای تعهدات طرف مقابل است. اگر این اقدامات منجر به اقدمات عملی نشود، مورد قبول ایران نیست و گام سوم را با قاطعیت برمی‌داریم. یکی از توافقات نشست وزرای امور خارجه برجام است که نیازمند برخی بررسی‌ها و مقدمات است که به محض دست یافتن انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر