همایون خرم، هنرمندی که موسیقی ایرانی را به مجامع جهانی معرفی کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
همایون خرم، هنرمندی که موسیقی ایرانی را به مجامع جهانی معرفی کرد

همایون خرم، هنرمندی که موسیقی ایرانی را به مجامع جهانی معرفی کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نهم امردادماه، هشتادونهمین زادروز شادروان همایون خرم است که با تلاش فراوان موسیقی ایرانی را به مجامع علمی – هنری جهان معرفی کرد.

با توجه به جایگاه نابه‌جای موسیقی ایرانی و عدم شناخت مردم نسبت به این هنر پرواضح است که شناساندن آن در مراکز بین‌المللی کاری بس دشوار بود ولی زنده‌یاد همایون خرم دمی از تلاش باز نایستاد و با نوشتن مقالات، سخنرانی‌ها و اجرا توانست قابلیت‌های منحصر بفرد موسیقی ایرانی و مشاهیر آن را به رخ جهانیان بکشاند.

به همت هنرمندان پژوهنده همچون مهندس خرم امروزه موسیقی علینقی وزیری، درویش‌خان، ابوالحسن صبا، روح‌الله خالقی، میرزا حسین قلی خان، سماع حضور، حبیب سماعی و بسیاری از بزرگان هنر ایران در مراکز فرهنگی هنری جهان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

ارائه مقالات گوناگون در باره موسیقی ایرانی و مشاهیر و مفاخر آن در دانشگاه‌های خارجی و داخل کشور از جمله دانشگاه گیلان، دانشگاه پزشکی شیراز، انجمن موسیقی فارس، دانشگاه علامه طباطبایی، فرهنگسرای ارسباران، دانشگاه صنعتی اصفهان و به همراه سخنرانی‌های متعدد در تالار رودکی (وحدت) تهران به مناسبت‌های مختلف را می‌توان در کارنامه هنری این استاد مشاهده کرد.

تولد و آغاز فعالیت هنری

امیر همایون خرم به سال۱۳۰۹ خورشیدی از خانواده‌ای فرهیخته و هنردوست در بوشهر متولد شد. مادرش که موسیقی ایرانی را می‌شناخت و در میان آواز‌های اصیلی ایرانی دستگاه همایون را بیش از دیگر آواز‌ها دوست داشت، این نام را بر روی فرزندش گذاشت.

همایون یک ساله بود که همراه خانواده به تهران آمد. بیش از هفت بهار از سنش نگذشته بود که با نی لبک آهنگ هایی را که دوست داشت می‌نواخت. در ۱۱ سالگی به مکتب استاد ابوالحسن صبا راه یافت و به علت استعداد شگرف و پشتکار زیاد به عنوان نوازندۀ ۱۴ ساله، در رادیو ساز تنها نواخت. بعدها در بسیاری از برنامه‌های موسیقی رادیو به ویژه در برنامۀ گلها، به عنوان آهنگساز، سلیست ویولن و رهبر ارکستر آثار با ارزشی ارائه داد.

همایون نوجوان به موازات فعالیت عاشقانه و در عین حال محققانه در موسیقی ایرانی، از کسب علم نیز غافل نشد و در اکثر مراحل تحصیل از شاگردان ممتاز بود و تحصیلات عالیۀ خویش را تا اخذ دانشنامه در رشته مهندسی برق ادامه داد.

عضویت در شورای عالی موسیقی رادیو، رهبری ارکستر سازهای ملی، استادی دانشکدۀ موسیقی ملی و هنرستان شبانه، آهنگسازی در برنامه‌های موسیقی ایرانی و برنامۀ گلها، رهبری ارکستر گلها و تکنوازی‌های ویولن، از جمله سمت‌های وی در زمینه موسیقی بود.

او در میان فعالیت هنریش آهنگ‌های بسیاری ساخت که از آن جمله می‌توان به «تو ای پری کجایی» (سرگشته)، «غوغای ستارگان»، «طاقتم ده»، «آیا همه شما بی گناهید»، «اشک من هویدا شد»، «پیک سحری»، «بستر غم»، «ساقی ببین»، «دل پریشانم زغم گرفته»، «آوای خسته دلان»، «مستم کن»، «صدای آشنا»، «عشق و گناه»، «ای نازنین»، «رسوای زمانه»، «موج آتش» و ده‌ها آهنگ دیگر اشاره کرد که هرکدام نشان از نبوغ همایون خرم در کارآهنگ سازی دارد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

از ترانه. سرایانی که با استاد خرم همکاری داشتند می‌توان از معینی کرمانشاهی، تورج نگهبان، کریم فکور، عبدالله الفت، نظام فاطمی، ابوالحسن ورزی، بیژن ترقی، بهادر یگانه، دکتر نیر سینا، اسماعیل نواب صفا و هوشنگ ابتهاج (سایه) نام برد که همزمان با ساخت ملودی، شعر آثار فوق را می‌سرودند.

روانشاد خرم بیش از بیست وپنج سال با رادیو همکاری داشت و چندین سال در روزهای جمعه به عنوان تکنواز ویولن به اجرای برنامه می‌پرداخت. همچنین در برنامه تکنوازان همراه هنرمندانی همچون جلیل شهناز، فرهنگ شریف، رضاورزنده، منصور صارمی، مجید نجاهی، فضل الله توکل، لطف الله مجد، احمد عبادی، حسین تهرانی، امیر ناصر افتتاح و جهانگیر ملک همکاری داشته است.

از برنامه‌های دیگر وی می‌توان به «شاعران قصه می‌گویند» در روزهای جمعه در رادیو اشاره کرد که بیشتر این برنامه همچنین آرم آغازین آن از این هنرمند بود.

برخی از آثار موسیقی این هنرمند در قالب تکنوازان به صورت کاست و CD شامل همنوازی با استادان جواد معروفی، جلیل شهناز و فرهنگ شریف هم اکنون درفروشگاه‌های معتبر صوتی تصویری موجود است.

خرم همچنان دارای آثار مکتوبی از قبیل ردیف اول چپ کوک (نوای مهر) شامل آوازها، چهارمضراب‌ها، قطعات و تعدادی از آهنگ‌ها و ردیف دوم راست کوک، شامل تعدادی از پیش درآمدها، چهارمضراب‌ها و رنگ‌ها بوده که هم اکنون در حال آماده سازی و چاپ است.

(وسعت صدای بانوان را «چپ کوک» و صدای آقایان را «راست کوک» می‌نامند.)

تحول در موسیقی ایرانی

به اعتقاد عموم موسیقی‌شناسان و صاحب‌نظران از همایون خرم می‌توان در کنار مهدی خالدی، علی تجویدی، حبیب‌الله بدیعی و پرویز یاحقی به عنوان تحول‌آفرینان در موسیقی ایرانی یاد کرد.

این پنج اسطوره موسیقی ایرانی با خلق آثار بدیع و فراموش نشدنی، شیوه آهنگسازی، ارکستراسیون، انتخاب شعر و بالاخره شیوۀ ویولن نوازی، دورۀ طلایی در دهۀ چهل در موسیقی سنتی ایران پدید آوردند.

استاد همایون خرم پس از یکدوره تحمل بیماری سرطان در سال ۱۳۹۱ در ۸۲ سالگی بدرود حیات گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

​تیزر جدید «پیلوت» منتشر شد / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران «پیلوت»، تیزر جدید این فیلم سینمایی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سومین فیلم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان از اوایل مهر ماه در سینماهای کشور روی پرده رفت و به تازگی با افزایش مخاطبان و سانس‌هایش روبرو شده است. در فیلم «پیلوت» جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، بهدخت ولیان، پریوش نظریه و بانیپال شومون ایفای نقش می‌کنند. ساخت تیزر: بهزاد طهماسبی

پویش تنظیم موتورخانه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک23 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر