خدمات غیرحضوری برای مستمری‌بگیران آب و نان نمی‌شود/ به‌نظر می‌رسد برای رسیدگی به بازنشستگان استراتژی وجود ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

خدمات غیرحضوری برای مستمری‌بگیران آب و نان نمی‌شود/ به‌نظر می‌رسد برای رسیدگی به بازنشستگان استراتژی وجود ندارد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نائب رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی استان قزوین تاکید دارد که با توجه به رابطه نزدیک مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با دولت، همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران باید در اولویت برنامه‌ها باشد.

خدمات غیرحضوری برای مستمری‌بگیران آب و نان نمی‌شود/ به‌نظر می‌رسد برای رسیدگی به بازنشستگان استراتژی وجود ندارد - 1

«عیدعلی کریمی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از مستمری‌بگیران حداقلی‌بگیر هستند، مستمری که تنها کمتر از ۳۰ درصد هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد، گفت: با توجه به رابطه نزدیک مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با دولت، همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران باید در اولویت برنامه‌های آقای سالاری قرار گیرد؛ به نحوی که در نیمه دوم سال ۹۸ اجرایی شود.

وی با بیان اینکه همسان‌سازی‌ حقوق‌ها وعده‌ نیست بلکه قانون است، گفت: الزامی بودن همسان‌سازی توقعات بازنشستگان را افزایش داده است اما تاکنون جز وعده هیچ نشنیده‌ایم. قانون باید اجرا شود و یک روز تاخیر هم جایز نیست. عدم اجرای قانون همسان‌سازی بازنشستگان را دچار اختلال هراس کرده است. روزی نیست که کارگران بازنشسته پس از مراجعه به کانون نپرسند: چرا در هفته تامین اجتماعی مسئولان از اجرای همسان‌سازی در سریع‌ترین زمان خبر می‌دهند اما بعد به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار کارگران بازنشسته بچه سرراهی هستند؟!

نائب رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی استان قزوین با تاکید بر اینکه با انتصاب آقای سالاری به عنوان مدیرعامل سازمان، توقعاتمان در مورد اجرای قانون بسیار افزایش یافته است، گفت: مدیران عامل پیشین در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هیچگاه تا این اندازه به دولت نزدیک نبوند و به همین بهانه مدعی عدم همکاری دولت می‌شدند. از این رو با توجه به نسبت آقای سالاری با دولت انتظار داریم که هرچه سر گام‌های عملی برداشته شود.

وی با بیان اینکه شیرین‌ترین خبری که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی می‌تواند به بازنشستگان اعلام کند، تعیین منابعی مشخص برای همسان‌سازی مستمری‌هاست، گفت: چند سالی است که سازمان تامین اجتماعی بیشتر تمرکز خود را بر توسعه خدمات غیرحضوری گذاشته و به موضوعات معیشتی و رفاهی ورود نمی‌کند. شاید مانور دادن بر خدمات غیرحضوری به این خاطراست که سازمان مجبور نشود دائم در مورد رفاهیات بازنشستگان پاسخگو باشد. البته توسعه خدمات الکترونیکی خوب است اما آنچه برای بازنشستگان مهم است بهبود شرایط زیستی، داشتن زندگی با کیفیت، برخورداری از امکانات درمانی در شهرهای کوچک و مراکز استان‌ها، افزایش ارزش دفترچه بیمه‌‌‌ها در مراکز غیرملکی و … است.

دبیرخانه کارگر قزوین افزود: رضایت‌مندی کارگران بازنشسته با تمرکز سازمان بر همسان‌سازی حقوق‌ها، گسترده کردن حمایت‌‌‌های غیرنقدی، پرداخت تسهیلات بانکی بیشتر و … محقق می‌شود. در حال حاضر بازنشستگان هیچ کدام از اینها را یا ندارند یا اگر دارند آنقدر نیست که به کارشان آید. به نظر می‌رسد که سازمان به خاطر مشکلاتی که در دریافت مطالبتش از دولت دارد برای رسیدگی به بازنشستگان، استراتژی ندارد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

کریمی با بیان اینکه گفته می‌شود که آقای سالاری درباره دریافت بدهی‌های دولت جدی است و برای آن برنامه دارد، گفت: امیدوارم که ایشان بتواند تکانی به سازمان بدهد. برخی مدیران سازمان به خاطر ضعف قدرت چانه‌زنی نتوانستند یا نخواستند حرکتی جدی در این زمینه انجام دهند اما از آقای سالاری انتظار دیگری می‌رود. با توجه به اینکه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به بیش از ۲۰۰هزار میلیارد تومان رسیده باید روابط دولت با سازمان تامین اجتماعی به نحوی تنظیم شود که سازمان از یک رابطه نابرابر ضرر نبیند.

وی افزود: امیداریم که مدیرعامل جدید سازمان از این به بعد کمتر بر حرف نه در عمل، بر توسعه خدمات غیرحضوری مانور دهد و بیشتر بر بدهی دولت و همسان‌سازی متمرکز شود. این را از این جهت می‌گویم که تا به حال کارگران بازنشسته از خدمات غیرحضوری خیری ندیده‌‌اند. در واقع خدمات غیرحضوری برای مستمری‌بگیران تامین اجتماعی آب و نان نمی‌شود.

نائب رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی استان قزوین با بیان اینکه در حالی مدام از توسعه خدمات غیرحضوری سخن گفته می‌شود که بازنشستگان برای هرخدمتی ناچار به مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی هستند، افزود: معنای غیرحضوری سرراست است و نباید به حضور الزامی در کارگزاری‌ها منتهی شود. جدای از این بحث بعضی خدمات الکترونیک در همان کارگزاری‌ هم با سرعت کمی انجام می‌شود و گهگاه ارتباط اینترنتی قطع می‌شود.

کریمی افزود: از طرفی بیشتر بازنشستگان به خاطر ضعف مهارتی قادر نیستند از خدمات غیرحضوری بهره ببرند از این رو ناچار به مراجعه به کارگزاری یا کافی‌نت‌ها هستند که به معطلی و پرداخت هزینه از جیب می‌انجامد. از این رو باید نحوه کار با سیستم‌ها را به بازنشستگان به صورت رایگان آموخت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر19 ساعت قبل

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حالا چند روز تا آغاز رای‌گیری یازدهمین دوره انتخابات مجلس یعنی دوم اسفند ماه باقی مانده، اما حواشی آن با شروع تبلیغات انتخابات رونق گرفته است. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرهای مختلف هر کدام به روشی در تلاشند تا توجه مردم را به خود جلب کنند. این موارد بخش از وعده‌های این نامزد انتخابات مجلس است. وعده «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود از «ابتذال در تبلیغات انتخاباتی برخی نامزدهای انتخابات مجلس» انتقاد کرده و نوشته است: «تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس در مواردی به ابتذال کشیده شده. یکی از نامزدهای ورود به مجلس در تابلوی تبلیغاتی خود «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» را وعده داده است.

نظرها

اخبار بیشتر