آخرین وضعیت قراردادهای گازی ایران/ فرصت‌هایی که در نبود متولی مشخص از دست می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
آخرین وضعیت قراردادهای گازی ایران/ فرصت‌هایی که در نبود متولی مشخص از دست می‌رود

آخرین وضعیت قراردادهای گازی ایران/ فرصت‌هایی که در نبود متولی مشخص از دست می‌رود

فارسخبرگزاری فارس |
در حالی ایران در شرایط تحریم نفت می تواند روی صادرات گاز حساب کند که متاسفانه به دلیل نبود متولی فرصت های صادراتی یکی پس از دیگری از دست می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس استفاده از سوخت‌های پاک نظیر گاز طبیعی و ال ان جی در سبد انرژی کشورهای جهان در حالی افزایش یافته است که طبق پیش بینی آژانس بین المللی انرژی تا سال ۲۰۴۰ سهم گاز طبیعی در تولید الکتریسیته نیز افزایش چشم گیری خواهد یافت و تا این بازه زمانی مصرف گاز طبیعی به بالاترین حد خود خواهد رسید، این مسئله به این معناست که تقاضای جهانی برای گاز طبیعی به دلیل آلایندگی کمتر از نفت افزایش خواهد یافت.

این شرایط در حالی رقم خواهد خورد که ایران با دارا بودن منابع عظیم انرژی تاکنون نتوانسته است از صادرات انرژی در سیاست خارجی خویش بهره گیرد. با وجود اینکه دومین ذخایر عظیم گاز در ایران قرار گرفته است ولی سهم کشورمان در بازار جهانی گاز کمتر از یک درصد است.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته ایران در پایان سند برنامه ششم توسعه می‌بایست ده درصد از تجارت جهانی گاز طبیعی را در اختیار داشته باشد، اما میزان مصرف بالای داخلی و عدم توانایی ایران برای جذب سرمایه و تکنولوژی و نبود متولی در امر صادرات گاز باعث خواهد شد تا نتواند به اهدافش در بخش انرژی در برنامه ششم توسعه و هم در سند چشم انداز توسعه دست یابد.

این در حالی‌ست که همه کشورهای تولید کننده گاز طبیعی و ال ان جی با سرمایه گذاری وسیع هم در صدد حفظ سهم خویش در بازار جهانی هستند و هم برای افزایش سهم خود در این بازار برای کوتاه مدت و بلند مدت برنامه ریزی کرده‌اند.

به گفته کارشناسان انرژی ایران در سال ۹۷ میزان تولید گاز شیرین خود را به حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز رساند که عملا این میزان تولید گاز معادل ۵ میلیون بشکه نفت خام است که ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد.

در حال حاضر ایران بجز صادرات گاز به ترکیه و عراق متقاضی عمده دیگری ندارد که این موضوع نشان می‌دهد متولیان امر صادرات گاز که البته با انحلال شرکت صادرات گاز دیگر متولی جدی در این زمینه در ایران وجود ندارد منتظر هستند تا مشتری‌ها خودشان به سراغشان آیند تا گاز را به آنها بفروشند. در صورتی‌که دیگر کشورهای دارای گاز فعالیت گسترده بازاریابی دارند.

به هرحال با وجود اینکه اکثر کشورهای همسایه ظرفیت بازار خوبی برای گاز طبیعی ایران محسوب می‌شوند، اما پروژه‌های انتقال گاز ایران نیمه تمام باقی مانده است. در کنار آن تحریمها و سیاست خارجی ایران باعث شده تا کشور نتواند در بازار منطقه‌ای گاز طبیعی و در شرایط فعلی حرفی برای گفتن داشته باشد.

*پروژه‌های نیمه تمام صادرات گاز ایران

۱) خط لوله ایران- پاکستان

پروژه صادرات گاز ایران به هند و پاکستان از طریق خط لوله‌ای که قرار بود پیام آور صلح و دوستی در شبه قاره هند باشد تا کنون نیمه تمام باقی مانده است. هند و پاکستان برای تامین امنیت این خط لوله، تصمیم به کاهش اختلافات فی مابین داشتند، به همین دلیل این خط به خط لوله صلح موسوم شد.

مطابق طرح اولیه قرار بود روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز ایران به هند و پاکستان صادر شود که ۹۰ میلیون مترمکعب آن برای هند و ۶۰ میلیون مترمکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده بود.

در سال ۲۰۱۱ هند به دنبال عقد قرارداد هسته‌ای با آمریکا از این پروژه کنار کشید. ایران در سال ۲۰۱۴ خط لوله مورد نیاز برای انتقال گاز به مرز ایران و پاکستان را احداث نمود ولی پاکستان به بهانه تحریم ایران و نبود منابع مالی نتوانسته است تا به امروز خط لوله مورد نیاز را تا مرز ایران احداث کند.

در جریان سفر اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران نیز در مورد آینده این پروژه پیشرفت خاصی مشاهده نشد.

پاکستان در حال حاضر واردات ال ان جی از قطر و آمریکا را افزایش داده و در صدد خرید ال ان جی از روسیه است. شرکت سوکار آذربایجان نیز قراردادی برای صادرات ال ان جی با پاکستان به امضا رسانیده است. این به معنای آن است که ادعای مسئولان ارشد بخش نفت درباره اینکه پاکستان پولی برای پرداخت هزینه واردات گاز از ایران ندارد هیچ نسبتی با واقعیت ندارد.

از طرف دیگر عربستان نیز با سرمایه گذاری در زیر ساخت انرژی پاکستان در صدد تاثیرگذاری در سیاست خارجی این کشور است و قطعا در عدم تکمیل پروژه خط لوله ایران- پاکستان هم بی تاثیر نبوده است.

۲) خط لوله ایران- عمان

قرارداد پروژه خط لوله زیردریایی ایران- عمان در سال ۲۰۱۳ به امضا رسید. این قرارداد ٦٠ میلیارد دلاری، برای ٢٥ سال اعتبار دارد. به طوری که برای ١٥ سال روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز ایران از طریق یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود. قرار بود بخشی از این مقدار گاز برای تولید ال ان جی در تاسیسات ال ان جی عمان مورد استفاده قرار گیرد و ایران بتواند با صادرات تولیدات ال ان جی این مجتمع به صادر کننده ال ان جی تبدیل شود.

ایران پنج پروژه ال ان جی با ظرفیت ۷۰ میلیون تن داشت که هزینه‌های گزاف احداث واحدها و پس از آن تحریمها باعث شد شرکتهای خارجی از این پروژه‌ها خارج شوند و این پروژه‌ها نیمه کاره رها شوند. البته اغلب این پروژه‌ها به دلیل قیمت‌گذاری بالا برای احداث واحدها که برای ایران به هیچ عنوان اقتصادی نبود به مرحله ساخت نرسیدند. تنها پروژه LNG که بخش بزرگی زا آن احداث شد پروژه ایران LNG بود اما معطل ماندن این پروژه نیز مسئله موجب شد تا تجهیزات آن به صورت تدریجی در معرض نابودی باشند. تاکنون خط لوله ایران-عمان پیشرفت خاصی نداشته است. با توجه به اینکه روابط دو کشور همیشه در سطح عالی بوده انتظار می‌رفت این پروژه تاکنون به بهره بردای برسد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

*آیا قرار داد صادرات گاز به ترکیه تمدید می‌شود؟

نکته مهمی که باید در این گزارش به آن اشاره کرد بی نتیجه بودن مذاکرات گازی ایران و ترکیه برای تمدید قرارداد صادرات گاز به این کشور است.

ایران در حال حاضر بطور متوسط روزانه بین ۲۶ تا ۳۳ مترمکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند که این قرارداد صادرات گاز در سال ۲۰۲۶ به اتمام خواهد رسید و مذاکرات طرفین برای تمدید این قرارداد تا به امروز بی نتیجه مانده است.

ترکیه در فصول سرد سال برای مناطق شرقی به گاز ایران نیازمند است. چون سیستم گاز رسانی ترکیه یکپارچه نیست و نمی‌تواند گاز وارداتی از روسیه و آذربایجان را به این مناطق منتقل کند. با این حال ترکیه در حال افزایش واردات ال ان جی از آمریکا است و این در حالی است که این کشور پروژه‌های جدید را برای گاز رسانی به مناطق شرقی دارد.

به عنوان مثال دو پروژه تاناپ که سال پیش افتتاح شد و پروژه ترک استریم نیز امسال به بهره برداری می‌رسد که این دو نشان از افزایش سهم گاز طبیعی روسیه و آذربایجان در سبد انرژی ترکیه دارد. همچنین در کنار آنها باید شاهد افزایش واردات ال ان جی از قطر و آمریکا بود که این موضوعات نشان می‌دهد سهم ایران در بازار گاز ترکیه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

با این وجود مسئولان شرکت ملی گاز ایران هنوز اقدام جدی برای محکم کردن جای پای خود در بازار ترکیه نکرده‌اند به طوریکه مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران معتقد است مذاکره برای تمدید قرارداد صادرات گاز در ۵ سال آخر هر قرارداد صورت خواهد گرفت.

*فرصت‌هایی که در نبود متولی از دست می‌رود

در همین رابطه محمد احسان روزبهانی یکی از کارشناسان صنعت گاز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: در تحریم فروش نفت از جمله تحریم‌های اساسی که موجب کاهش فروش نفت ایران و به تبع آن کاهش درآمدهای کشور شد تحریم کشتیرانی و بیمه‌ای بود.

وی افزود: به طوری که آمریکا با وضع تحریم‌هایی در حوزه حمل و نقل دریایی عملا مانع رفت و آمد کشتی‌های ایرانی و پهلو گرفتن آن‌ها در بنادر بین‌المللی شد. از طرف دیگر نیز آمریکا با تحریم بیمه‌ای مانع بیمه شدن نفتکش‌های حامل نفت ایران شد، تا عملا صادرات نفت ایران را با مشکلی جدی مواجه کند.

به گفته وی در این دوران مسئولان وقت تلاش کردند تا با به کار بردن روش‌های دور زدن تحریم مانع از کاهش فروش نفت ایران شوند، روش‌هایی که اگر چه در کوتاه مدت توانست اثر تحریم نفتی ایران را کم کند، اما با هزینه‌های مازادی که بر صادرات نفت ایران وارد می‌کرد، عملا کارآمدی بالایی نداشت.

روزبهانی تاکید کرد: مسئولان می‌توانستند در این شرایط به دنبال راه‌حل‌های اساسی‌تری باشند، تا به طور کامل مانع اثر تحریم‌ها بر کشور شوند که آسان‌ترین راه هم مذاکرات جدی با کشورهایی است که خواستار گاز ایران هستند.

وی ادامه داد: در طول یک سال گذشته می‌شد پروژه صادرات گاز به عمان را تعیین تکلیف کرد و یا با پاکستانی‌ها جدی‌تر حرف زد و حتی از انها شکایت کرد. الان دیگر وقت تسامح نیست زیرا کشور نیازمند ارز است.

به گفته این کارشناس انرژی ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز دنیا پتانسیل بالایی برای تامین گاز مورد نیاز کشورهای منطقه و کسب درآمد از این طریق دارد، اما در حال حاضر سهم کمتر از یک درصدی از بازار صادرات گاز دنیا را در اختیار دارد که این فاجعه محسوب می‌شود.

روزبهانی خاطرنشان کرد: صادرات گاز در دنیا عمدتا به وسیله خط لوله انجام می‌گیرد، به طوریکه صادرات با خط لوله دو سوم بازار صادرات گاز را به خود اختصاص داده است علت اصلی ان هم این است که در صادرات به روش خط لوله تبعات کمتری را برای کشورهای صادر کننده دارد به عنوان مثال در صورت تحریم شدن دیگر شامل تحریم بیمه و کشتیرانی نمی‌شود.

* نقش ایران در امنیت انرژی منطقه و جهان

وی ادامه داد: به عنوان مثال جمهوری خلق چین در طی چند سال گذشته تلاش کرده تا با واردات گاز از طریق خط لوله از کشور ترکمنستان عملا مانع از تحریم واردات گاز خود و فشارهای احتمالی از این طریق به کشورش شود.

به گفته روزبهانی این کشور با احداث ۳ خط لوله با طول ۵۰۰۰ کیلومتر از مسیر ازبکستان و قزاقستان اقدام به واردات گاز از ترکمنستان در همسایگی ایران کرده است، اقدامی که شاید از نگاه اقتصادی توجیه پذیر نباشد، اما به دلیل اهمیت آن در تامین امنیت چین عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: شاید یکی از عمده مسائلی که ایران نتوانسته گاز خود را صادر کند قدرت چانه زنی باشد که این موضوع هم راه حل دارد به عنوان مثال ایران می‌تواند از طریق کشوری مانند روسیه این کار را به خوبی انجام دهد به طوریکه از طریق روسیه وارد پروژه‌های بزرگ گازرسانی شود که این کار اکنون شدنی است.

به گزارش فارس، تمدید واردات گاز عراق از ایران از سوی امریکا نیز نشان می‌دهد که صادرات گاز تحریم از طریق خط لوله تحریم پذیر نیست و میتوان به عنوان یک گزینه در شرایط حساس کنونی رویش حساب باز کرد. ولی متاسفانه نبود متولی باعث شده است تا ایران نتواند از این مزیت استفاده کند و تنها در این شرایط به دو بازار ترکیه و عراق بسنده کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
اصغری ادامه داد: سامانه سردی از شمال غربی کشور در حال ورود است و ابرهای باران زا وارد کشور شده‌اند که استان‌های آذربایجان غربی و کردستان را در بر گرفته است. این کارشناس سازمان هواشناسی، گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل خزر با کاهش دما و بارش برف مواجه می‌شود. اصغری افزود: استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و غرب استان فارس نیز تحت تاثیر این بارش‌ها خواهند بود. وی گفت: هسته بارش‌های این سامانه سرد در سواحل غربی خزر متمرکز است، اما کوه‌های زاگرس را نیز در بر خواهد گرفت. اصغری با عنوان این مطلب که دمای تهران تا روز دوشنبه کاهش می‌یابد و به منفی ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رسید، افزود: دمای ۴ درجه زیر صفر برای تهران غیر معمول نیست.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
مارک چمپیون در بلومبرگ نوشت: به نظر می‌رسد فشار شش ساله ایران برای ادغام با اقتصاد جهانی دیگر به پایان رسیده است. از بسیاری جهات جای تعجب دارد که اقتصاد ایران با این شرایط همچنان سر پا مانده است. اقتصاد ایران با تحریم‌های جدید به شدت آسیب دیده، آن هم در شرایطی که قیمت پایین نفت در هر حال باعث کاهش درآمد دولت شده است. استاد اقتصاد در ویرجینیا ضمن ابراز رضایت از مدیریت اقتصادی دولت می‌گوید اقتصاد ایران به دلیل شدت تحریم‌ها فقط در حال حاضر برای خودش زمان خریده است. گرانمایه افزود: انگیزه‌های ژئوپلیتیکی‌ای برای روسیه و چین وجود دارد که آن‌ها را مجاب می‌کند تا اطمینان حاصل کنند تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را به کلی نابود نخواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
این مقام انتظامی بیان کرد: نتیجه تحقیقات صورت گرفته در اختیار مراجع قضائی قرار گرفت و دستور شناسایی و دستگیری متهم از سوی قاضی پرونده صادر شد. سرهنگ نادر مرادیدستگیری خواننده لس آنجلسیمعاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت از دستگیری خواننده لس آنجلسی خبر داد. کلانتر محله تهرانسر افزود: هر دو طرف دعوی برای بررسی موضوع به کلانتری منتقل شدند و تحت تحقیقات پلیسی قرار گرفتند. سرهنگ مالمیر با اشاره به اعتراف متهم به جرم ارتکابی، افزود: متهم برای اخذ دستور قضائی به مرجع قضائی معرفی شد. سرهنگ نثاری ابراز داشت: متهم با دستور شعبه اول دادیاری دادسرای ناحیه ۱۵ تهران روانه زندان شد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، واحد اطلاعاتدویچه بانک در گزارش جدید خود از وضعیت مسکن در شهرهای مختلف جهان به بررسی بازار اجاره پرداخت. این گزارش که با اندازه گیری هزینه‌های مسکن در ۵۶ شهر مختلف جهان تهیه شده است، هزینه اجاره را برابر با متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در محدوده مرکز شهر تعریف کرده است. در ادامه با گران‌ترین شهرها آشنا می‌شوید:۱- هنگ‌کنگمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۳۶۸۵ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: یک درصد کاهش۲- سان فرانسیسکو - آمریکامتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۳۶۳۱ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: یک درصد کاهش۳- نیویورک- آمریکامتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۹۰۹ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: دو درصد افزایش۴- زوریخ- سوئیسمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۵۳۸ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: ۹ درصد افزایش۵- پاریس- فرانسهمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۴۵۵ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: یک درصد کاهش۶- لندن- انگلیسمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۳۳۸ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: سه درصد کاهش۷- بوستون - آمریکامتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۲۰۱ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: دو درصد افزایش۸- دوبلین - ایرلندمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۲۰۱۸ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: یک درصد کاهش۹- سیدنی - استرالیامتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۱۹۶۹ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: چهار درصد کاهش۱۰- توکیو - ژاپنمتوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر در سال ۲۰۱۹: ۱۹۰۳ دلارتغییر قیمت نسبت به سال قبل: ۹ درصد کاهش
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
الفالف2 ساعت قبل
احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی یادداشتی خطاب به خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی از وی خواست تا سریعا نتیجه اقدامات جبرانی خود در ارتکاب تخلف در مجمع بانک کشاورزی را به اطلاع عموم، مسئولان و دیده بان برساند. ۰ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۴ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۴۶ ۳۹۸۱۱۰۴۰۲۹به گزارش الف در ماه‌های گذشته مدیرعامل بانک کشاورزی پس از برگزاری جلسه با اعضای مجمع این بانک، در اقدامی خلاف واقع مبادرت به اهداء هدایایی گران قیمت به اعضاء نمود. از مالی که برای آن مقصود فراهم شده، شما برای ۱۸ نفر به اصطلاح خودتان (میهمانان مجمع بانک کشاورزی) مبلغ ۸۲ میلیون تومان موبایل و ۳۳۳ میلیون تومان لپ‌تاپ می‌خرید. در تماس تلفنی آقای جلواتی قائم مقام مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت ضمن پذیرش خطاهای خود گفته‌اید که گزارش کار را به دیوان محاسبات داده‌اید. (اسناد متقن در دفتر دیده بان شفافیت و عدالت موجود است.)

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ثبت ملی کوچه هلند در تهران

رکنا36 دقیقه قبل

با اراده و اخلاص و می‌توان حاج قاسم‌ها را تربیت و به جهان اسلام تقدیم کرد

ایسنا36 دقیقه قبل

ابلاغ ۹۰میلیارد ریال اعتبار برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

مهر38 دقیقه قبل

پخش زنده بازی نساجی و پیکان

ایلنا38 دقیقه قبل

انتشار یک سند محرمانه دیگر؛ بعد از استراماچونی نوبت به فرهاد مجیدی رسید؛ تخریب قبل از دیدار حساس!

طرفداری38 دقیقه قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهری40 دقیقه قبل

علی‌نژاد: AFC میزبانی دور برگشت در ایران را بدون پیش‌شرط پذیرفت/ تصمیم آن‌ها را تغییر دادیم

ایسنا40 دقیقه قبل