آیین مسلمیه هرسال باشکوه‌تر برگزار می‌شود/ اهدا پرچم عبدالعظیم (ع) به حرم مسلم بن عقیل (ع)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس

آیین مسلمیه هرسال باشکوه‌تر برگزار می‌شود/ اهدا پرچم عبدالعظیم (ع) به حرم مسلم بن عقیل (ع)

فارسخبرگزاری فارس |
مداح اهل‌بیت(ع) گفت: آیین سنتی-مذهبی مسلمیه که 120 سال قدمت دارد در ابتدا با دو هیئت و فقط در شب شهادت حضرت مسلم(ع) برگزار می‌شد اما اکنون این مراسم به مدت سه شب و با خیل انبوه هیئات مذهبی در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار می‌شود.

غلامرضا سازگار پیشکسوت و پرچم‌دار شعر و مداحی اهل‌بیت(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به آیین عزاداری مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اظهار داشت: سابقه مراسم عزاداری برای حضرت مسلم بن عقیل(ع) در شهرری به 120 سال می‌رسد که هرساله باشکوه‌تر و پرشورتر برگزار می‌شود.

وی گفت: این مراسم در ابتدا با یکی دو هیئت برگزار می‌شد ولی به‌مرور عشق و علاقه مردم نسبت به حضرت مسلم (ع)شدت پیدا کرد و این آیین رونق گرفت.

سازگار با بیان اینکه بیش از ۴۵ سال در مراسم مسلمیه شرکت کرده است، افزود: اکنون در این مراسم مجری هستم و در سال‌های ابتدایی مستمع بودم که با جامعه مداح می‌آمدیم که در آن زمان فقط دو هیئت برای عزاداری می‌آمد.

مداح اهل‌بیت (ع) تصریح کرد: امسال به‌قدری تعداد هیئت‌ها زیاد است که به هر هیئت ۷ الی ۱۰ دقیقه زمان عزاداری در صحن آستان را می‌دهیم و گاهی هیئات تا ۳ ساعت در بازار حرم منتظر می‌مانند تا نوبتشان برسد و وارد صحن شوند.

وی با بیان اینکه آیین مسلمیه امسال یک زینت خاصی داشت، اضافه کرد: رئیس خدمه آستان حضرت مسلم بن عقیل (ع) پرچم گنبد مطهر حضرت را با تشریفات خاصی آوردند و به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) تقدیم کردند در همین راستا قرار است پرچم سیدالکریم تقدیم حرم مسلم بن عقیل (ع) در کوفه شود.

شاعر اهل‌بیت (ع) با اشاره به خاطره‌های مراسم مسلمیه در سال‌های گذشته، بیان کرد: در شب‌های بلند زمستانی هوا به‌قدری سرد بود که در یک‌شب من می‌خواستم آب جوش بخورم که پس از چند دقیقه دیدم آب جوش یخ‌بسته است اما با وجود سرمای شدید مردم از بعد از نماز مغرب و عشا تا ۳ بامداد در صحن حرم می‌ایستادند و عزاداری می‌کردند.

سازگار ادامه داد: مردم عاشق اهل‌بیت (ع) هستند و این عشق است که مردم را سرپا نگه می‌دارد مردم در هیچ صفی معطل نمی‌شوند اما برای ورود به حرم از میدان شهرری تا حرم مطهر مملو از جمعیت است تا به‌نوبت وارد صحن شوند.

وی تأکید کرد: بنیان‌گذار آیین سنتی مسلمیه سادات استان فارس بودند که در ابتدا فقط شب شهادت حضرت مسلم (ع) بود بعد دو شب شد و اکنون این مراسم به مدت سه شب از شب شهادت حضرت امام محمدباقر (ع) تا شب شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) از نماز مغرب و عشاء در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم‌الحسنی (ع) برپا می‌شود.

مداح اهل‌بیت (ع) با اشاره به حدیثی از امام هادی (ع) که ثواب زیارت عبدالعظیم (ع) را برابر با زیارت سیدالشهدا بیان کرده‌اند، افزود: عمرسعد به طمع حکومت ری امام حسین (ع) را به شهادت رساند و ری از این بابت شرمنده بود لذا از زمانی که حضرت عبدالعظیم (ع) به ری آمد، شرمندگی از ری گرفته شد و سرافرازی داده شد؛ سیدالشهدا (ع) را به خاطر ری کشتند ولی شهرری، کربلا شد و به کربلای ایران شهرت یافت.

پس از ایام مسلمیه مردم نسبت به عید غدیر توجه کنند

سازگار در ادامه با اشاره به اهمیت غدیر بیان کرد: بعد از جریان مسلمیه مردم نسبت به غدیر که افضل اعمال امت است توجه کنند و کاش تعطیلی عید غدیر نیز مانند تعطیلی عید فطر دو روز می‌شد؛ پیامبر (ص) فرمودند افضل اعیاد امت من غدیر است و اگر غدیر نبود نام بعثت هم از بین رفته بود.

وی اضافه کرد: خداوند در اهمیت غدیر به پیامبر (ص) وحی می‌فرستد که اگر علی (ع) را معرفی نکنی رسالتت را انجام ندادی لذا مردم آداب این روز را به‌جا بیاورند چند سالی هم هست که مردم در روز غدیر مانند اربعین از میدان امام حسین (ع) تا حرم عبدالعظیم (ع) راهپیمایی می‌کنند.

این مداح اهل‌بیت (ع)، با توجه به نزدیکی به ماه محرم، به مداحان توصیه کرد: اهل‌بیت (ع) را خار و خفیف نشان ندهید، روضه‌هایی بخوانید که حقیقت داشته باشد، چیزی بخوانید که اهل‌بیت (ع) تحقیر نشوند، روضه‌ای بخوانید که امام حسین (ع) شما را تحسین کند و مردم بیشتر به اهل‌بیت (ع) عشق پیدا کنند.

سازگار در پایان خاطرنشان کرد: امروز مثل قدیم نیست که حتی در صحن مسلم بن عقیل هم روضه می‌خواندیم کسی متوجه نمی‌شد، امروز در زیرزمین هم روضه‌ای بخوانیم همه‌جا پخش می‌شود حتی اگر برای ۲۰ نفر روضه بخوانید همه دنیا صدای شما را می‌شنوند لذا روضه‌هایی که سندیت ندارد نخوانید کسی که روضه دروغ می‌خواند تا از مردم گریه بگیرد مثل شمع است می‌سوزد و به مردم نفع می‌دهد ولی خودش هیچ نفعی نمی‌برد همه مداحان به‌ویژه مداحان جوان طبق شنیده‌ها روضه نخوانند و از حقیقت روضه اطلاع پیدا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.
دنیای خودرودنیای خودرو22 ساعت قبل
از آن‌جاکه ما به دنبال تعمیرات شفاف در سطح شهر تهران هستیم، این نرم‌افزار را طراحی و تعبیه کردیم. در سطح شهر تهران این مبحث قانون‌مند نشده است به‌همین‌دلیل ما به دنبال قانون‌مند کردن امداد هستیم. خودروهای امداد مذکور در شهر تهران با مراجعه به ما و پذیرش قوانین می‌توانند همکاری خود را آغاز کنند. چرا کار را از اتاق اصناف آغاز کردید؟ به هرحال متولی انجام این کار، اتاق اصناف است که امروز به دست هیات‌رئیسه افتتاح شد و می‌توان‌گفت اولین استارت‌آپ اتاق اصناف است. زیرا در این شرایط مکانیک یا تعمیرکار متعهد خرید قطعه می‌شود، با چنین عملکردی ۹۰درصد مشکلات حل می‌شود.

حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در غرب کابل/ ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، امروز یک‌شنبه (۲۷ اسد)، گفت که در این حمله زنان و کودکان در میان قربانیان این رویداد هستند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در نزدیکی ایستگاه بهادرخان و در کنار جاده فیض‌محمد کاتب در حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست. به گفته نصرت رحیمی، یک عامل انتحاری مواد منفجره همراه خود را در نزدیکی جایگاه داماد منفجر کرده است. هرچند وزارت کشور افغانستان شمار قربانیان را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است، اما برخی از شاهدان این رویداد و وکیل گذر منطقه می‌گویند شمار تلفات بیشتر از آمار رسمی است.

سیل وحشتناک در خیابان‌های استانبول + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل

نفتکش آدریان دریا در حال ترک جبل الطارق است

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ نفتکش ایرانی گریس ۱ که اوایل هفته مجوز ترک جبل الطارق را پس از یک ماه توقیف دریافت کرد، در حال ترک منطقه است. این نفتکش بدست تفنگداران دریایی انگلیس با اتهام واهی ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد سوریه توقیف شده بود. جوزف بارل کفیل وزیر خارجه اسپانیا ادعا کرد آن کشتی به درخواست آمریکا توقیف شده بود که از مدتها قبل سعی در محدود کردن صادرات نفت ایران داشته است. دولت جبل الطارق متعاقبا تایید کرد واشنگتن در آخرین دقایق بر اساس ادعاهایی درخواست کرده بود روند آزادی کشتی ایرانی توقیف شده متوقف شود. تصویر مقابل حرکت گریس ۱ را به سمت مقصد خود نشان می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر