فیلم منتشرنشده سخنرانی رهبرانقلاب درباره روز عرفه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

در ادامه بخوانید

کودتای ۲۸ مرداد و یک درس فراموش نشدنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امکان چنین مصاحبه‌ای نیست، اما پس از سال‌ها طفره رفتن آمریکا و انگلیس نسبت به انجام کودتای ۲۸ مرداد، حالا هزاران مصاحبه خبری، سخنرانی اعتراف گونه، کتاب‌های خاطرات و از همه مهم‌تر افشای اسنادی از سیستم‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس تمام راه‌ها را برای انکار ماهیت آمریکایی - انگلیسی این کودتا می‌بندد. انگلیس پیشنهاد داد و آمریکا پذیرفت که دولت دکتر محمد مصدق را سرنگون کنند و سرلشکر فضل الله زاهدی را به جای او بگمارند. دکتر مصدق که با کودتای ۲۸ مرداد عمر دولت ۲۸ ماهه‌اش به پایان رسید بعد از ترومن به دیگر روسای جمهور آمریکا نیز نامه نوشت مثل نامه به آیزن هاور که اتفاقا بی جواب ماند. اله یار صادقی سفیر وقت ایران در واشنگتن در گفتگویی که در روزنامه باختر امروز به تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۳۲ منتشر شده در گلایه از دست رد آمریکا به سینه دکتر مصدق می‌گوید. کودتای ۲۸ مرداد، شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد و باعث حاکمیت ۲۵ ساله استبداد پادشاهی با حمایت استعمارگران به خصوص آمریکا شد و تلخی خاطره آن از ذهن مردم ایران نرفت، البته کودتای ۲۸ مرداد یک درس فراموش نشدنی برای ملت ایران داشت هرجا که به آمریکا اعتماد شد و به آمریکا خوشبینی به وجود آمد از پشت خنجر خوردند و ماجرای دکتر مصدق و خوشبینی بیش از حد او آمریکایی‌ها و خنجر از پشت در کودتای ۲۸ مرداد نمونه بارز این درس تاریخی است.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه‌ای با شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» گفت: ما نمی‌بایست توافق هسته‌ای دوران ریاست جمهوری (باراک) اوباما (برجام) را امضاء می‌کردیم. ادامه دارد …

فیلم/ رفتار زشت همسر نتانیاهو درسفر به اوکراین

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
همسر بنیامین نتانیاهو که در سفر به اوکراین او را همراهی میکرد به دلیل عدم استقبال «درست» از او هنگام سوار شدن به هواپیما، خلبان را مورد سرزنش قرار داد و مردم اوکراین را نادیده گرفت.

مکرون: به توافقنامه هسته‌ای ایران احترام می‌گذاریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مکرون افزود: به توافقنامه هسته‌ای ایران احترام می‌گذاریم و برای کاهش تنش‌ها در منطقه تلاش کرده‌ایم. وی در ادامه گفت: امیدوار است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فرانسه بر سر یک نشست سران با موضوع اوکراین در هفته‌های آینده به توافق برسد. امانوئل مکرون افزود: درباره تحولات جاری در حومه ادلب سوریه نگران هستیم و امیدواریم همه طرف‌ها به توافقنامه سوچی و برقرای آتش بس در ادلب پایبند باشند. ولادیمیر پوتین همچنین گفت درباره معاهده منع آزمایش هسته‌ای و چشم انداز مسلح سازی فضا، نگران است. وی افزود: امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در ماه مه ۲۰۲۰ برای هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی، به مسکو، پایتخت روسیه عزیمت خواهد کرد.

نخستین فیلم از توقیف کشتی‌های حامل ماهی‌های قاچاق توسط سپاه

مهرمهر1 روز قبل
سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با همکاری قوه قضائیه موفق به توقیف کشتی‌های حامل ماهی‌های قاچاق توسط سپاه شد و آن‌ها را در بین مردم و کارخانه‌های بندر جاسک پخش نمود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
محمدتقی رهبر می‌گوید: جامعه روحانیت مبارز از همه گروه‌های اصولگرا خواسته است تا در جلسات جامعه روحانیت شرکت و باهم گفتگو کنند، اما جبهه پایداری این دعوت را نپذیرفته است. آن طور که حجت الاسلام محمدتقی رهبر، یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز می‌گوید گروه‌ها و احزاب اصولگرا در جلسات جامعه روحانیت شرکت می‌کنند و تا به حال تنها جبهه پایداری بوده است که نپذیرفته در جلسات شرکت کند. تلاش‌های جامعه روحانیت برای ائتلاف بین اصولگرایاندر ماه‌های اخیر جامعه روحانیت برای ائتلاف اصولگرایان تلاش‌های بسیاری انجام داده و نشست‌هایی را برگزار کرده است. جامعه روحانیت نقش پدری برای اصولگرایان داردبعضی از طیف‌های جدید اصولگرایی می‌گویند که جامعه روحانیت به جای نقش محوری، تنها به نقش مشورتی بسنده کند. فکر می‌کنید این نگاه تا چه اندازه با جایگاه اصلی که جامعه روحانیت برای خودش تعریف کرده و در گذشته هم داشته، منافات دارد؟ من تصور می‌کنم صلاح و صحیح جامعه روحانیت این است که عنوان پدری برای اصولگراها داشته باشد، نباید بگوییم که باقی اصولگراها باید زیر چتر ما قرار بگیرند، فکر هم نمی‌کنم که جامعه روحانیت چنین ادعایی داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر