نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
برگزاری مرتب دادگاه‌های مربوط به پرونده‌های فساد اقتصادی باعث شده که قضات این دادگاه‌ها مورد توجه مجدد رسانه‌ها قرار گیرند. به این بهانه نگاهی کردیم به فهرست برخی از قضاتی که بعد از انقلاب دارای شهرتی عمومی شدند.

صادق خلخالی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 1

داستان قاضی‌هایی که توانستند نام خود را در لایه‌های عمومی جامعه و نه‌فقط در جامعه حقوقی جا بیندازند باید از همان اول انقلاب شروع کنیم. وقتی شیخ صادق خلخالی حاکم شرع بود و بی‌محابا کارگزاران و وابستگان رژیم گذشته را محاکمه می‌کرد و فورا بسیاری از آن‌ها را اعدام. محاکمه‌هایی که از همان زمان تا به حال بسیاری نسبت به آن انتقاد‌هایی داشتند و آن را مطابق برخی از موازین محاکمه منصفانه و عادلانه نمی‌دانستند. گوش خلخالی، اما به این حرف‌ها بدهکار نبود. همان رویه را در مبارزه با زندانیان مواد مخدر هم ادامه داد تا اینکه بی‌احتیاطی‌اش در صدور حکم اعدام به گوش امام (ره) رسید و محترمانه برکنارش کردند.

محمد محمدی گیلانی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 5

محمدی گیلانی نام دیگری است که از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۲، حاکم شرع و رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی مرکز بود و دادگاه‌های زیادی از جمله دادگاه تروریست‌هایی که قصد تصرف شهر آمل را داشتند برگزار کرده است، اما شاید آنچه بیشتر به ذهن میانسالان امروز و جوانان ابتدای دهه ۶۰ مانده باشد دادگاه مربوط به جاسوسی عباس امیرانتظام بود. امیرانتظام که ستاره بختش روزی تا سخنگویی نخستین دولت انقلابیون هم پیش رفته بود، ولی غروب ناگهانی این ستاره او را کشاند تا پشت میله‌های زندان اوین و این محمدی گیلانی بود که حبس طویل‌المدتش را امضا کرد. یکی از دراماتیک‌ترین صحنه‌های قضایی – سیاسی تاریخ ایران، اما شاید وقتی بود که پیری افتاده بود به جان هر دو و در بستر بیمارستان اسیر کرده بود و محکوم، تصمیم گرفت سری به محکوم‌کننده بزند و از قاضی‌اش عیادت کند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 8

عمر محسنی اژه‌ای اگرچه بیش از هر چیز در دادستانی گذشته و مرحله تحقیق، اما او صاحب قضاوت‌هایی هم هست که تا همین الان شاید شاخص‌ترین مورد در کارنامه او از نظر مردم باشد. شاخص‌ترین دادگاهی که اژه‌ای ریاست آن را بر عهده داشته است، دادگاه غلامحسین کرباسچی است. دست تقدیر دو غلامحسین و البته دو فارغ‌التحصیل سابق مدرسه حقانی در قم را گذاشته بود روبه‌روی هم، ولی خب یکی شهردار سابق بود و یکی قاضی فعلی. دادگاه از تلویزیون پخش می‌شد و آنقدر برای مردم جذاب بود که تنه به تنه پخش مسابقات فوتبال جام جهانی ۹۸ می‌زد که همزمان با آن پخش می‌شد. هنوز هم برخی از اعتراضات غلامحسین کرباسچی در این دادگاه نسبت به اژه‌ای و به‌طور کلی روند رسیدگی به صورت کلیپ دست به دست می‌شود.

سعید مرتضوی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 11

این نوشتار بسیار ناقص خواهد بود اگر یادی نکنیم از سعید مرتضوی که قاعدتا این روز‌ها خود در زندان است. روزگاری دادستان تهران بود و روزگاری پیش از آن قاضی مجتمع قضایی کارکنان دولت و بسیاری از روزنامه‌نگاران خاطرات تلخی از قرار‌ها و احکام قضایی دارند که او صادر کرده است. مخصوصا آن قراری که در اردیبهشت ۱۳۷۹ نوشت و تقریبا تمام روزنامه‌های دوم خردادی آن دوران را توقیف کرد. مرتضوی البته بعد‌ها به عنوان دادستان تهران هم منصوب شد، ولی ستاره بخت او نیز در تابستان ۱۳۸۸ غروب کرد، وقتی مشخص شد که عده‌ای از بازداشتی‌ها حوادث بعد از انتخابات آن سال به بازداشتگاهی غیراستاندارد در جنوب تهران منتقل شدند و در همان بازداشتگاه جان خود را از دست داده‌اند.

خبری: اخبار اجتماعی ایران | اخبار حوادث دیروز

ابوالقاسم صلواتی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 15

در آن حوادث نام یک قاضی دیگر نیز به وفور توسط رسانه‌ها بیان شد: قاضی ابوالفضل صلواتی. رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب که البته رئیس یکی از شعب دادگاه‌های ویژه اخلالگران اقتصادی هم است. صلواتی البته پیش از برگزاری دادگاه‌های ویژه نیز تجربه قضاوت در پرونده‌های کلان اقتصادی را دارد و مهم‌ترین دادگاهی که در آن ریاست و قضاوت داشته، مربوط به بابک زنجانی است که منجر به حکم اعدام زنجانی شد.

ناصر سراج

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 18

رئیس فعلی سازمان بازرسی کل کشور نیز به خاطر ریاست در دادگاه مربوط به متهمان فساد سه هزار میلیارد تومانی برای مردم شناخته شده است. سراج البته در سال‌های پیش از آن دادگاهی مثل حادثه پارک شهر تهران را هم رسیدگی کرده بود؛ پرونده‌ای که در آن به دلیل سانحه یک قایق در استخر میان پارک شهر تهران، شش دختر دانش‌آموز جان خود را از دست داده بودند.

نورالله عزیزمحمدی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 21

یکی از مشهورترین قضات جنایی کشور، قاضی نورالله عزیزمحمدی است. کسی که به گفته خود نزدیک به ۴ هزار پرونده قتل را رسیدگی کرده و ۳ هزار حکم قصاص ثابت کرد. او البته از حق خود در زمینه قصاص قاتل پدرش که برای دزدی به منزل او آمده بود و پدر را در یک درگیری به قتل رسانده بود گذشت کرد. روایت این ماجرا در مستندی به نام «قاضی و مرگ» به تصور کشیده شده که در حال حاضر در گروه هنر و تجربه به اکران در آمده است. عزیز محمدی در حال حاضر بازنشسته شده و مشغول وکالت است.

حمید گودرزی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 24

نام حمید گودرزی این روز‌ها بیش از هر چیز با پرونده قتل محمدعلی نجفی گره خورده چرا که او یکی از وکلای این متهم است، اما خوب است بدانیم که گودرزی پیش از این قاضی بوده و در پرونده مهمی مثل خفاش شب، قاضی رسیدگی کننده به پرونده بوده است. همچنین نام او به عنوان بازپرس پرونده مشهور شاهرخ و سمیه نیز مطرح شده است.

سیامک مدیر خراسانی

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 27

نام او را هم باید به عنوان یکی از قضات مشهور به‌خصوص در پرونده‌های سیاسی ببریم. او که ۱۲ سال رئیس شعبه ۷۶ کیفری استان تهران بود؛ پرونده‌های مهمی را در دوران قضاوت خود رسیدگی کرد؛ پرونده‌هایی مثل پرونده سعید مرتضوی، اختلاس بیمه، پرونده مالی محمدرضا رحیمی معاون اول دولت محمود احمدی‌نژاد و پرونده تخلفات شخص رئیس جمهور سابق. او همچنین برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی یک رئیس جمهور را در دوران ریاست جمهوری‌اش به دادگاه احضار کرد که البته این احضار با بی‌توجهی محمود احمدی‌نژاد همراه شد.

اسدالله مسعودی مقام

نام وکیل نجفی در میان ۱۰ قاضی مشهور ایران + عکس و بیوگرافی - 30

با وجود اینکه مسعودی مقام نزدیک به ۲۴ سال سابقه خدمت دارد، اما این روز‌ها نام او مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است و اصلی‌ترین دلیل آن هم مربوط به قضاوت او در پرونده بانک سرمایه است. او البته از حدود سال ۱۳۷۹ وارد پرونده اقتصادی و کارمندان دولت شده، ولی تجربه رسیدگی به چند پرونده امنیتی از جمله پرونده بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور سابق را دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
در این مقاله ۶ ورزش چربی سوزی که برای شروع عالی هستند همراه با دفعات تکرار آن‌ها در ابتدای برنامه آورده است. چربی سوزی با پلانکروی زمین دراز بکشید و ساعد را روی زمین قرار دهید در حالی که آرنج درست زیر شانه‌ها قرار گرفته باشد. چربی سوزی با کرانچ دوچرخهروی زمین دراز بکشید و دست‌ها را در کنار بدن قرار دهید. برای سوزاندن چربی و سالم بودن باید مداوم ورزش کنید و بهترین زمان برای ورزش کردن زمانی است که بتوانید به طور موثر ورزش کنید. معایب ورزش هنگام غروببعد از یک روز کاری سخت ممکن است خسته باشید و انرژی کافی برای ورزش کردن نداشته باشید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
معاون اجتماعی ناجا گفت: امروز از نقطه صفر مرزی تا پایتخت، مردم در تولید، حفظ و ارتقای امنیت نقش و سهم بسزایی دارند از سویی پلیس خدمتگزار به خود می‌بالد که مورد اعتماد مردم و پشتیبان و محل رجوعی برای حل مسائل و مشکلات آنان است. زندگی پرافتخار و الهام بخش بی بی دو عالم، سرمشق زیبا و جامعی برای همه انسان‌های با ایمان به ویژه بانوان خداجو است. نوریان در ادامه این گردهمایی به موضوع امنیت اشاره و اظهارکرد: امنیت امروز ایران اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران ستمشاهی نیست. معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه براساس افکارسنجی‌های انجام شده در موضوع انتخابات، اعتماد به پلیس دربالاترین سطح قرار دارد، اظهارکرد: این اعتماد و مشارکت عمومی بزرگترین سرمایه اجتماعی پلیس در حفظ نظم و امنیت عمومی کشور است که حاصل پایبندی پلیس به مبانی و ارزش‌های دینی و انقلابی، مردمی بودن آن، مشی خدمتگزاری، تعهد، دلسوزی و مسئولیت‌پذیری کارکنان و دانش‌پایه و علمی بودن، تحول گرایی و روزآمدی پلیس است. وی خاطرنشان کرد: تحقق امنیت بی‌نظیر در سراسر کشور، افزایش نسبی امنیت روانی و احساس امنیت در جامعه، افزایش نسبی اقتدار پلیس، افزایش اعتماد به پلیس، افزایش رضایتمندی و افزایش منزلت اجتماعی پلیس نتایج زحمات شبانه‌روزی و مخلصانه کارکنان خدوم در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد صبح امروز در همایش طرح ملی مسکن با بیان اینکه همواره یکی از چالش‌های کشور نظام شهری بوده است، گفت: متأسفانه نظام شهری ما از بیماری سندروم کلان شهری رنج می‌برد که نتیجه مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهرها و سپس از شهرهای میانی به کلان شهرها بوده و در دهه ۸۰ این مهاجرت‌ها به اوج خود رسید. وی ادامه داد: در زمانی که مسکن مهر اجرا می‌شد همواره یکی از دغدغه‌های نظام شهری این بود که اقداماتی انجام شود تا در کنار ساخت مسکن، نظام شهری دچار آسیب نشود این موضوع باید در زمان اجرای طرح ملی مسکن نیز مدنظر قرار گیرد. معاون وزیر کشور با اشاره به سرشماری سال ۹۵ گفت: در این سرشماری برای نخستین بار از تکنولوژی‌هایی برای تبادلات جمعیتی استفاده شد که در نتیجه آمار دقیقی از مهاجرت‌ها به دست آمد. رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور یادآور شد: بر اساس این آمارها استان تهران دیگر جزو استان‌های مهاجرپذیر نیست و شهر تهران دارای مهاجرت منفی شد به گونه‌ای که مردم ساکن در شهر تهران به شهرستان‌های استان مهاجرت کردند. جمالی نژاد افزود: چهار شهر کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران به حساب می‌آیند.
مازن آنلاینمازن آنلاین15 ساعت قبل
پیام مازند - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.
کرد آنلاینکرد آنلاین15 ساعت قبل
به دلیل بارش برف؛ عصر کرد - سنندج – به دلیل بارش برف و برودت هوا، مدارس ابتدایی شهرستان بیجار در نوبت صبح امروز سه شنبه تعطیل اعلام شد و مدارس شهرستان سقز نیز با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می‌کنند. به گزارش خبرنگار مهر و بر اساس اعلام اداره کل آموزش و پرورش کردستان، به دلیل بارش برف، لغزندگی معابر و برودت هوا، بر اساس پیشنهاد مدیران آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق تابعه و موافقت فرمانداران محترم، امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۸ تعدادی از مدارس استان در نوبت صبح تعطیل و یا با تاخیر آغاز می‌شود. بر این اساس مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی سطح شهر و روستا در شهرستان بیجار در نوبت صبح امروز سه شنبه تعطیل است. کلیه مدارس سطح شهر و روستا در شهرستان سقز و منطقه زیویه امروز سه شنبه با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود.
کرد آنلاینکرد آنلاین15 ساعت قبل
عصر کرد - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.

نظرها

اخبار بیشتر