«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. تکنولوژی

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: نفربر‌ها یکی از انواع خودرو‌های تاکتیکی هستند که استفاده از آن‌ها در میدان‌های نبرد بسیار اهمیت دارد.

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 1

حجم ویدیو: 13.45M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۰۵

به گزارش رکنا، نفربر نوعی خودروی زرهی جنگی است که برای حمل‌ و نقل سربازان در میدان جنگ به کار می‌رود. نفربر‌ها معمولا تنها به مسلسل مسلح هستند، اما ممکن است به سلاح‌هایی همانند موشک ضدتانک هدایت‌شونده (ATGM) یا خمپاره‌انداز هم مجهز باشند. در واقع نفربر‌ها برخلاف تانک‌ها و خودرو‌های جنگی پیاده‌نظام برای جنگ مستقیم طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای حمل ایمن نیرو‌های نظامی به خط مقدم نبرد ساخته شده‌اند و سلاح آن‌ها برای دفاع از خود است.

مسئولان صنایع دفاعی کشورمان نیز در این عرصه همانند سایر عرصه‌ها پس از اینکه کشورمان در دوران دفاع مقدس تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفت، به فکر خودکفایی افتادند و انواع مختلف آن را طراحی و تولید کردند.

در نخستین گزارش از این مجموعه، نفربر رخش را که یکی از نفربرهای تاکتیکی ساخت کشورمان است بررسی کردیم. این خودرو در صنایع شهید کلاهدوز که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صنایع دفاع است، طراحی و حوالی سال ۸۵ از آن رونمایی شد.

در دومین گزارش از این مجموعه هم نفربر طلائیه را بررسی کردیم که یک نفربر زرهی شنی‌دار فوق سبک ساخت صنایع شهید کلاهدوز یکی از شرکت‌های سازمان صنایع دفاع کشورمان است و در تاریخ سوم مهرماه سال ۹۱ با حضور سردار احمد وحیدی وزیر دفاع از آن رونمایی شد. این نفربر زرهی و چرخدار از یک تیربار ۱۴٫۵ میلی‌متری مستقر در برجک متحرک استفاده می‌کند و قابلیت حمل دست‌کم ۸ سرباز دارد.

در سومین گزارش از این مجموعه به بررسی نفربر هویزه پرداختیم که یک نفربر زرهی شنی‌دار فوق سبک «هویزه» است و در روز سوم مهر سال ۹۱ همزمان با نفربر طلائیه و با حضور سردار وحیدی وزیر وقت دفاع وقت رونمایی شد. نفربر هویزه، با وزن کم، نگهداری ساده، امکان نصب سلاح و تجهیزات مختلف بر آن، قابلیت بکارگیری سریع و آسان، سرعت مناسب، استتار موثر و اختفای آسان، امکان حمل‌ونقل آسان و امکان حمل هوایی از طریق هواپیما و بالگرد، قابل بهره‌برداری در ماموریت‌های مختلف نیرو‌های مسلح است.

در چهارمین گزارش به بررسی نفربر براق پرداختیم که یکی از نفربر‌های ساخت صنایع دفاعی کشور و از انواع نفربر‌های دوزیست است که نسبت به سایر نفربر‌های هم‌رده خود از سطح حفاظت بیشتری برخوردار است. البته این مدل الهام گرفته‌شده از نفربر‌های BMP-۱ روسی است. سیستم حرکتی این نفربر مبتنی بر شنی است که از تحرک بالا، قابلیت عبور از موانع و راه‌های ناهموار در سرعت‌های بالا و قابلیت انجام مانور‌های سنگین در سرعت بالا برخوردار است.

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 11

پنجمین گزارش مربوط به بررسی نفربر طوفان است که متن کامل بررسی آن را در زیر مطالعه می‌کنید.

نفربر طوفان

طوفان آخرین دستاورد کشورمان در حوزه خودرو‌های زرهی است که ۲۹ آبان ماه سال ۹۷ با حضور امیر سرتیپ حاتمیوزیر دفاع رونمایی شد. این خودرو از انواع خودروهای زرهی است که در دنیا به MRAP به معنای مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین معروف است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار مهم فناوری روز دنیا

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 16«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 17

این نفربر یک خودروی ۴X۴ است که قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله‌های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله‌های مختلف هسته فولادی را دارد.

طوفان به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر تحرک بالا و توانمندی عبور از موانع ذو عارضه، قابلیت عبور از کانال آب با عمق ۱٫۵ متر و عبور از موانع عمودی ۵۰سانتی متر را دارا می‌باشد. این خودروی زرهی ظرفیت حمل ۱۰ نفر سرنشین و ۲ نفر به عنوان راننده و کمک راننده را دارد و با تجهیز به چرخ‌های پنچر رو قادر است عملیات را ادامه داده و نیز برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ‌ها تا شعاع ۵۰ کیلومتری حرکت کند.

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 20

قابلیت نصب سلاح‌های نیمه سنگین، بهره مندی از دریچه‌های تیراندازی از کابین عقب، حفاظت بالستیکی برای حفاظت از نفرات کابین از دیگر مشخصات نفربر طوفان است. همچنین، این خودروی زرهی با بهره گیری از موتور ۳۶۰ اسب بخاری سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دارد و با مخازن پر که معادل ۳۶۰ لیتر سوخت دیزل است می‌تواند مسافتی معادل ۱۱۰۰ کیلومتر را بپیماید.

مشخصات فنی خاص برای طوفان ایرانی

این سطح از حفاظت برای نفربر زرهی طوفان یعنی توانایی مقاومت در برابر تهدید گلوله‌ها تا کالیبر ۵۱*۷٫۶۲، انفجار ۸ کیلو تی ان تی در زیر بدنه و انفجار یک گلوله ۱۵۵ میلی متری در فاصله ۶۰ متری را دارد. طبیعتا این خودرو ظرفیت ارتقا به سطح حفاظت بالاتر را هم دارد. در زیر بدنه طوفان نیز از طرح V شکل استفاده شده و برای تهدیداتی مثل راکت‌های سری آر پی جی می‌توان به راحتی از زره‌های قفسی که سالهاست در کشورمان موجود است روی این خودرو نصب کرد. می‌توان گفت این سطح حفاظت برای مرز‌های کشور ما کفایت کرده و بخش عمده‌ای از تهدیدات را خنثی خواهد کرد.

باتوجه به نیاز کشورها, سطح تکنولوژی و کاربرد، این خانواده از خودروهای زرهی امروز مورد توجه برخی کشورها نظیر آمریکا و کانادا قرار گرفته است.

«نفربر طوفان»، طوفان ایرانی در برابر چشمان دشمنان + فیلم و تصاویر - 25

ترکیب ارتفاع بیشتر از سطح زمین و شکل خاص V زیر بدنه باعث خواهد شد تا در صورت بروز انفجار در زیر این خودروها، نیروی انفجار به کنارین منتقل شده و از انتقال انرژی حاصل از انفجار به بدنه خودرو و نیرو‌های داخل آن تا حد زیادی کاسته شود.

طی چند سال گذشته بخش‌هایی از خطوط مرزی کشور در شرق و غرب شاهد تحرکات و ایجاد ناامنی از سوی گروهک‌های تروریستی و قاچاقچیان با نیرو‌های مرزی بوده است. از این رو ایران به خودرویی بومی در این کلاس برای افزایش سطح حفاظت نیرو‌های مرزبانی کشور نیاز داشت.

نفربر طوفان در رسانه‌های خارجی

پایگاه خبری ARMY RECOGNITION طی گزارشی به بررسی این نفربر پرداخته و ویژگی‌های فنی آن را بررسی کرده است.

پایگاه خبری JAKARTA GREATER نفربر طوفان را مورد بررسی قرارداده و ویژگی‌های فنی آن را برشمرده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.
زومیتزومیت1 روز قبل
هسته‌ی فناوری راه‌گشایان تفاوت زیستی در تابستان ۱۳۹۸ توسط هادی شعبانی در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی ایران بنیان گذاشته شد. زانوی مصنوعی، نخستین محصول این استارتاپ، در حال طراحی و توسعه با کمک مرکز رشد است. هادی شعبانی، موسس شرکت راه‌گشایان تفاوت زیستی در حاشیه‌ی نمایشگاه THL از روند مثبت توسعه‌ی زانوی مصنوعی برای معلولان قطع عضو پا از بالای زانو خبر داد. علاقه‌ی وافر شعبانی به ورزش و به‌خصوص دوچرخه‌سازی، وی را به توسعه‌ی زانوی مصنوعی سوق داد. به گفته‌ی هادی شعبانی، عرضه‌ی محدود و آزمایشی زانوی مصنوعی آغاز شده است تا در آینده شاهد تولید انبوه آن در کشور باشیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| شهاب غدیری- چین در حوزه‌ تکنولوژی‌های نوظهوری نظیر هوش مصنوعی و اتومبیل‌های خودران (بدون راننده) پیشرفت بسیار سریعی داشته است. شورای دولتی جمهوری خلق چین در جولای ۲۰۱۷ از برنامه‌ این کشور برای بخش هوش مصنوعی پرده‌‌برداری کرد. این شرکت با تمرکز بر هوش مصنوعی، اتوبوس‌های خودران تولید می‌کند. طی اقدامی جدید، به تازگی اعلام شد اتوبوس‌های خودران که با تکنولوژی دیپ‌بلو ساخته شده‌اند به زودی در بازار جهانی عرضه می‌شوند. دیپ‌بلو، برخلاف بسیاری از شرکت‌های هوش‌ مصنوعی که روی تولید نرم‌افزارهای متداول سرمایه‌گذاری می‌کنند، تولید نرم‌افزارهای هوشمند را هدف خود قرار داده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
آمریکای شمالی یکی از بزرگترین بازارهای فروش ساعت‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی در جهان به شمار می‌رود. این آمارها همچنین گویای درآمد دو میلیارد دلاری شرکت‌های تولیدکننده مربوطه از فروش گجت‌های پوشیدنی و ساعت‌های هوشمند است که اپل با فروش ۲٫۹ میلیون دستگاه ساعت هوشمند اپل واچ در این بازه زمانی در صدر فهرست رده بندی برندهای تولیدکننده ساعت هوشمند قرار گرفته است. بعد از اپل، شرکت فیت‌بیت با ۱٫۹ میلیون دستگاه ساعت هوشمند در رتبه دوم و سامسونگ با ۰٫۸ میلیون دستگاه در رتبه سوم این جدول قرار گرفته‌اند. رتبه‌های چهارم و پنجم نیز به ترتیب به برندهای گارمین و فسیل تعلق گرفته است که در دومین فصل ۲۰۱۹ میلادی، ۰٫۵ میلیون و ۰٫۳ میلیون دستگاه ساعت هوشمند روانه بازار آمریکای شمالی کرده‌اند. سایر برندها نیز در مجموع ۱٫۳ میلیون دستگاه ساعت هوشمند به بازار کشورهای ایالات متحده آمریکا و کانادا عرضه کرده‌اند.
زومیتزومیت4 ساعت قبل
سامسونگ هفته‌ی گذشته از جدیدترین عضو خانواده‌ی گلکسی نوت یعنی گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی نوت ۱۰ پلاس رونمایی کرد و در کنار آن‌ها، محصولی را برای بازار کامپیوترهای شخصی به نمایش گذاشت. گلکسی بوک اس نام لپ‌تاپ جدید سامسونگ است که با استفاده از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸cx، نوید نسل تازه‌ای از کامپیوترهای شخصی را می‌دهد. گلکسی بوک اس در دسته‌ای وارد بازار می‌شود که سامسونگ سال‌ها پیش از فرمانروایی در آن دور شد. سامسونگ با گلکسی بوک اس تصمیم خود را مبنی بر ساخت لپ‌تاپ‌هایی با عمر و قابلیت اتصال شبیه به گوشی‌های هوشمند، عملی کرد. بازار لپ‌تاپ با وجود بلوغ، هنوز فرصت‌های زیادی برای توسعه داردمعرفی گلکسی بوک اس در رویدادی به اهمیت گلکسی نوت، دلایل استراتژیکی دارد.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار1 روز قبل
ایسوس کارت گرافیک‌های سفراشی TUF Gaming X۳ را برای سری Radeon RX ۵۷۰۰ Navi معرفی کرد. سری TUF Gaming یک پله پایین‌تر از سری پرمیوم و بالا رده ROG Strix RX ۵۷۰۰ و البته بالاتر از سری مقرون به صرفه Dual قرار می‌گیرد. طراحی برد یا PCB برای هر دو کارت RX ۵۷۰۰ و RX ۵۷۰۰ XT یکسان بوده و از محفظه‌ای پلاستیکی با طراحی خاص و الگوی «استتار شهری» TUF بهره می‌برد. هر دو کارت از اورکلاک کارخانه‌ای برخوردارند، مدل TUF Gaming X۳ RX ۵۷۰۰ XT از فرکانس پایه ۱۶۵۰ مگاهرتز، فرکانس بازی ۱۷۹۵ مگاهرتز و فرکانس بوست ۱۹۰۵ مگاهرتز استفاده می‌کند در حالیکه TUF Gaming X۳ RX ۵۷۰۰ در فرکانس پایه ۱۵۶۵ مگاهرتز، گیم ۱۷۲۰ مگاهرتز و بوست ۱۷۵۰ مگاهرتز فعالیت می‌کند. این کمپانی از قیمت کارت‌های سفارشی سری TUF Gaming X۳ RX ۵۷۰۰ پرده برداری نکرده است.

نظرها

اخبار بیشتر