زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود

زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
برخی از ورزشکاران پس از بازنشستگی یا در دوران حرفه ای به دلیل استرس یا آسیب دیدگی های متعدد دچار افسردگی می شوند که ممکن است به پایان زندگی شان منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از مارکا، مایکل فلپس یکی از بزرگترین ورزشکاران تاریخ محسوب می‌شود که اعلام کرد از افسردگی رنج می‌برد. برنده ۲۸ مدال المپیک پس از خداحافظی از دنیای شنا اظهار کرد که در طول دوران حرفه‌ای اش بار‌ها با استرس و افسردگی مواجه شده است. این اتفاق موجب شد به مصرف مواد الکی روی بیاورد. شناگر آمریکایی در این رابطه گفت: من را برای موفق‌ترین ورزشکار دنیا بودن که همه تحسینش می‌کردند آماده می‌کردند اما بعد از مدتی دیگر دوست نداشتم کسی باشم که دیگران انتظار داشتند. می‌خواستم خودم باشم و این موضوع مرا تحت تاثیر قرارداد تا جایی که نمی‌خواستم زنده باشم.

فلپس مانند برخی از ورزشکاران با هر دو جنبه جهان ورزش روبرو شد. شناگر آمریکایی در سپتامبر ۲۰۱۴ به دلیل رانندگی با سرعت بالا در حالت مستی دستگیر شد. او از تیم المپیک اخراج شد و در یک مرکز توانبخشی بستری شد. هدفش بازی‌های المپیک ریو بود. ناامید نشد، دوباره خود را پیدا کرد و به اوج قدرت رسید. فلپس توانست ۶ مدال دیگر کسب کند.

شناگر آمریکایی تنها ورزشکاری نبود که درباره افسردگی اش صحبت کرد. کوین لاو، قهرمان NBA نیز اعلام کرد از حمله‌های عصبی رنج می‌برده است حتی در جریان بازی‌ها. بسکتبالیست آمریکایی گفت: در طول ۲۹ سال تصور می‌کردم سلامت روحی یک مشکل برای دیگران است اما اکنون می‌دانم این چنین نیست. همه ما درون خود چیزی داریم که می‌تواند به ما آسیب بزند و کسانی که در کنارمان هستند متوجه آن نمی‌شوند. صحبت کردن درباره آن مهمترین کاری است که می‌توان انجام داد.

زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود - 4

آندرس اینیستا و خسوس ناواس، دو فوتبالیست اسپانیایی نیز دچار این مشکل شدند. بازیکن سابق بارسلونا اعلام کرد که مرگ دنی خارکه و آسیب دیدگی‌های متعدد او را در یک شرایط بد قرار داد. اینیستا گفت: شرایط خیلی بدی را تجربه کردم. درک این موضوع برای کسانی که تصور می‌کنند ما همه چیز داریم سخت است. خیلی سخت بود اما به لطف پزشکان توانستم از آن بحران خارج شوم.

در حالی که اغلب ورزشکاران توانستند به لطف پزشکان دوران افسردگی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند برخی از آن‌ها نتوانستند خود را از این مشکل رها سازند. چند ماه پیش وینسنت سونی گارسیا، موج سوار آمریکایی به طور اورژانسی بستری شد. ابتدا دلیلش مشخص نبود اما نزدیکان و اغلب رسانه‌های محلی اعلام کردند قصد خودکشی داشته است. در سال ۲۰۰۴ ورزشکار آمریکایی اعلام کرده بود افسردگی یک شوخی نیست.

روبرت انکه، دروازه بان آلمانی در سال ۲۰۰۹ به زندگی خود پایان داد. انکه از افسردگی رنج می‌برد و از شکست می‌ترسید که مرگش جهان ورزش را تحت تاثیر قرار داد.

زمانی که حریفت افسردگی است

«یک تجربه وحشتناک داشتم. برخی مسائل بد پیش می‌رفتند اما متوجه نمی‌شدم. پزشکان تنش را در من می‌دیدند، روی من آزمایش انجام می‌دادند و متوجه چیزی نمی‌شدند. به رقابت خود ادامه می‌دادم در حالی که در ورزش غرق می‌شدم به کار خود ادامه می‌دادم. با این حال نگرانی هایم آغاز شد چون باید چیزی را کنترل می‌کردم که بدنم آن را کنترل نمی‌کرد و آن برایم گران تمام شد». اینها اظهارات آنتونیو کورگوس مهمترین ورزشکار اسپانیا در دهه ۹۰ بود. او قهرمان سه دوره المپیک (مسکو، لس آنجلس و سئول) در ماده پرش طول بود. او رکورد ۸٫۲۳ متر را به ثبت رسانده بود و نایب قهرمان اروپا نیز محسوب می‌شد. با این حال بارها با آسیب دیدگی‌های متعدد روبرو شد. به همین خاطر مجبور شد در آن سال زیر تیغ جراحی برود.

این وقفه با مشکلات خانوادگی متعدد همراه شد و به او احساس بدی دست داد. کورگوس گفت: یک شب به دلیل حالت تهوع مجبور شدم سینما را ترک کنم. احساس می‌کردم یک قطار از روی من رد شده است. مرا به بیمارستان بردند اما مشکلی نداشتم. به من گفتند یک حمله عصبی بوده است اما خیلی مهم نیست. با گذشت زمان در تمرینات حاضر شدم. این کار روتین به من کمک کرد و همیشه از لحاظ ذهنی قوی بودم.

کورگوس در سال ۱۹۹۵ تصمیم گرفت بازنشسته شود. ۶ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۱ سرمربی اش به دلیل سانحه رانندگی جانش را از دست داد. دونده اسپانیایی در این رابطه اظهار کرد: جایگاه او را به من پیشنهاد دادند و در آنجا مشکلات دوباره ظاهر شد. بدن من تحلیل رفت و ابتدا به صورت مشکل جسمانی خود را بروز داد. با این حال من بازنشسته شده بودم و دیگر ورزش مدافعی برای من بود. همه چیز برای غلبه کردن بر این مشکل شروع شده بود.

زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود - 12

ناراحتی، بی قراری، نبود انرژی، عصبی بودن ممکن است پس از بازنشستگی دیده شود، این در حالی است که ورزش باعث می‌شود این علائم از بین برود یا در فرد دیده نشود. ورزشکاران از پیامد‌ها نمی‌توانند رها باشند. خوسه کارلوس خائنس، روانشنانس ورزشی در این رابطه گفت: در ورزش حرفه‌ای مشاهده این علائم بعید به نظر می‌رسد و ما را خیلی متعجب می‌کند شاید چون ویژگی‌های اصلی آنان باید سلامتی، جوانی، جنگندگی و … باشد. با این حال آن‌ها نیز انسان هستند.

نحوه کار روانشناسان در بالاترین سطح با گذشت زمان تغییر یافته است. تونی مارتوس، روانشناس ورزشی که بیش از دو دهه در این حرفه مشغول بوده برخی تغییرات را تجربه کرده است. او گفت: چارچوب کار برای روانشناسان با توجه به شرایط تغییر یافته است و ما در سال‌های اخیر بهتر شدیم. به ورزشکاران کمک می‌کنیم تا عملکرد خود را کنترل کنند اما کار ما فراتر از آن است. باید خود را برای دوران کلیدی زندگی ورزشی (پایه یا بازنشستگی) آماده کنیم.

پس از سال‌ها فعالیت فشرده ورزشی، خداحافظی ورزشکار را با یک فقدان روبرو می‌کند که برخی از قهرمانان نمی‌توانند با آن کنار آیند. مارتوس در این رابطه اظهار کرد: ما خود را برای این لحظه آماده کردیم که دیر یا زود فرا خواهد رسید. خداحافظی مانند از دست دادن است. بدن و روح برای رسیدن به یک رویا و هدف در تلاش است. در این سال‌ها تمام زندگی ورزشکار برنامه ریزی شده است. از طریق برخی تمرین‌های گروهی از خود محافظت می‌کند و ناگهان همه چیز تغییر پیدا می‌کند. برای نخستین بار باید خود را با تصمیماتی که می‌گیرد وفق دهد. نحوه زندگی اش به شدت تغییر می‌کند. او فعالیت هایی را کنار می‌گذارد که به عادت روزانه‌اش تبدیل شده بود.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

خلاء بازنشستگی

نبود تمرینات روتین، مسابقه، سفر‌ها یا برنامه ریزی برای هر فصل یک خلاء را ایجاد می‌کند که پر کردنش سخت است. این موضوع مشکلاتی همچون ناراحتی و افسردگی را به وجود می‌آورد. کورگوس که سال‌ها از افسردگی رنج می‌برد گفت: مشکل بزرگ من این بود که نمی‌دانستم چه زمانی دوش بگیرم. هرگز برای رقابت کردن احساس بدی نداشتم. از حضور در پیست لذت می‌بردم اما ورزش یک کار با اهداف بالا است و همیشه در یک قدمی شکست قرار دارید. تصور می‌کنید روی‌ شما تاثیر نمی‌گذارد اما این اتفاق رخ می‌دهد. زمانی که ورزش را رها می‌کنید خلاء را احساس می‌کنید.

بیماری‌های روحی آسیب هایی هستند که گاهی اوقات در سکوت پیشرفت می‌کنند. به همین خاطر روانشناسان آنها را آشکار و شرایط را بررسی و تنظیم می‌کنند تا ورزشکاران به بهترین شکل ممکن با این چالش منفی روبرو شوند. زمانی که مشکل شدیدتر می‌شود می‌دانند که چگونه درخواست کمک کنند. پابلو دل ریو، روانشناس ورزشی در این رابطه اظهار کرد: نباید دوران بازنشستگی را مانند یک ضربه دانست بلکه باید آن را شروع عصر جدیدی دانست که هر ورزشکار با روش متفاوتی با آن برخورد می‌کند.

زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود - 20

با این حال تنها خداحافظی از ورزش حرفه‌ای مشکلات روحی ایجاد نمی‌کند. رقابت در بالاترین سطح استرس بالا، ناامیدی، مسئولیت و … را به همراه می‌آورد. به همین خاطر در هر دوران شرایط خاص است. رافا مونیوس، شناگر سابق اسپانیایی که توانست در سال ۲۰۰۹ رکورد ۵۰ متر پروانه را بشکند، گفت: نمی‌دانستم چگونه با موفقیت روبرو شوم. ماه‌ها بود که احساس خوبی نداشتم و آن برایم گران تمام شد. همیشه از شنا کردن لذت می‌بردم اما به یک شکنجه برایم تبدیل شد. می‌دانستم اتفاقی برای من افتاده است. سپس خود را پشت نوشیدنی پنهان کردم. روزهای زیادی مست بودم. باید در نظر داشت که عملکرد ما بستگی به وضعیت جسمانی مان دارد اما روح هم درگیرش است و باید مراقب هر دو بود.

اعتیاد به الکل یا مواد پشت مشکلات روحی برخی از ورزشکاران بزرگ قرار دارد. یکی از آن‌ها خسوس رویان (ملی پوش واترپولو) بود که در سال ۲۰۰۵ از کمیته ملی المپیک اسپانیا درخواست کمک کرد. این سازمان نیز از او حمایت کرد و ورزشکار اسپانیایی در یک کلینیک تخصصی بستری شد.

الخاندرو بلانکو، رییس کمیته ملی المپیک اسپانیا در این رابطه اظهار کرد: مساله خسوس پیچیده بود. او به همراه رییس فدراسیون شنا به دنبال من آمد و به من گفت که ۳۲ سال دارم و از هشت سالگی تنها کاری که می‌دانستم بودن در آب بود. می‌خواهم باز هم در آب باشم. به بیلبائو سفر کردم چون همسرم در آنجا است و به دنبال یک شغل در استخر بودم.

بلانکو افزود: رویان در مدت یک هفته وارد بحران شد و او را بستری کردیم اما پس از چند ماه نتوانست بر بیماری اش غلبه کند و در نهایت خودکشی کرد. زمانی که درگذشت متوجه شدم کمیته هزینه‌های بیمارستان را پرداخت کرده است. ما که به کسی نگفته بودیم چون تنها چیزی که اهمیت داشت خسوس بود.

ماجرای رویان که یکی از بزرگترین واترپولوئیست‌های دهه ۹۰ محسوب می‌شد و توانسته بود قهرمانی در المپیک آتلانتا و نقره بارسلونا را به دست آورد و همچنین دو بار قهرمان جهان شود اتفاق تلخی بود.

زمانی که افسردگی حریف ورزشکاران می‌شود - 26

بازنشستگی در ۳۵ سالگی

ورزش حرفه‌ای ویژگی‌های خاصی دارد و متفاوت با هر شغل دیگری است. رامون سید مربی سابق دوومیدانی و مدیر فنی پیشین فدراسیون اسپانیا گفت: به عنوان یم ورزشکار حرفه‌ای باید در ۳۰ یا ۳۵ سالگی بازنشسته شوید که ضربه روحی سختی خواهد بود. بازنشستگی یک انتقال است و در حقیقت درصد ورزشکارانی که در این دوران دچار افسردگی می‌شوند خیلی کم است. باید از تمام کسانی که به این مشکل بر می‌خورند حمایت کرد.

دوران ورزشی اغلب ورزشکاران از کودکی آغاز می‌شود و نوجوانی شروع گرفتن تصمیمات مهم است، مانند نقل مکان کردن به یک شهر برای حضور در یک مرکز ورزشی. پابلو ریو در این رابطه گفت: در مرکز بلوم ۳۰ درصد ورزشکاران کم سن و سال هستند. آنها به حمایت نیاز دارند و به همین خاطر برای نیازهایشان باید یک بررسی جامع داشت چون شرایط برای گروه‌های سنی متفاوت است.

علاوه بر افسردگی، بیماری‌ها یا وابستگی هایی وجود دارند که اغلب در میان جوانان دیده می‌شود. دل ریو گفت: در کنترل رژیم غذایی بالا و پایین وجود دارد مانند بی‌اشتهایی یا پرخوری. اعتیاد به تکنولوژی هم دیده می‌شود. در میان ورزشکاران چنین مسائلی کمتر وجود دارد اما پیش از این که اتفاقی بیفتد باید در زمینه تغذیه و استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی دست به کار شویم. بررسی نیازهای یک ورزشکار در دوران حرفه‌ای مهم است. باید یک برنامه برای تمرینات درست کرد اما باید برای تحصیل و اوقات فراغت نیز باید برنامه داشت.

پشت ورزشکار مستعد، موفق و فعال فردی است که ممکن است با شکست، لحظات بد، آسیب دیدگی‌ها و یا مشکلات روبرو شود. به همین خاطر باید مراقب بیماری‌های روحی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
این محقق و پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: نوشیدن این شربت می‌تواند به مرور زمان لکه‌های پوست را از بین ببرد. همچنین استفاده از آن موجب جوانسازی پوست، مو و تقویت ناخن‌ها می‌شود و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. وجود بتاکارتن در این شربت تاثیر فوق العاده‌ای بر عملکرد دستگاه‌ بینایی و چشم‌ها دارد، همچنین تاثیر چشمگیری بر بهبود بینایی افرادی دارد که دچار کمبود ویتامین A و شب کوری شده‌اند. همچنین استفاده از شربت هویج می‌تواند تولید شیر مادر را بهبود بخشیده و به رشد استخوان‌های کودکان کمک کند. همچنین مس، منیزیم، پتاسیم، فسفر و سایر املاح و مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌تواند به حفظ سلامتی بدن انسان کمک کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
وی ادامه داد: چنان جریان اقتصادی و سودآوری مواد مخدر بالاست که بعید می‌دانم سوداگران به این راحتی دست از قاچاق مواد مخدر بردارند. معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هزینه بالای مواد مخدر در کشور بیان داشت: ۱۶۷ تریلیون تومان هزینه مواد مخدر در ایران طی یک سال است یعنی ۴۷ درصد بودجه عمومی کشور و ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی مربوط به این موضوع است. منتظرالمهدی گفت: ‌بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا درگیر مواد مخدر هستند و ۴۵۰ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌أدهند ضمن اینکه در ایران نیز روزانه ۱۰ نفر ودر سال ۳۶ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر از بین می‌روند. وی یادآور شد: در این سال‌ها شاهد افزایش ۵ درصدی مصرف مواد مخدر در ایران هستیم. وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مواد مخدر در کشور افزود: مبارزه با مواد مخدر از مرزها تا شهرها ادامه دارد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که پزشک کم داریم، گفت: این کمبود فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست. وی به آمار جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: در چهار دهه قبل ۱۴ هزار پزشک در کشور داشتیم که اغلب آنها از خارج جذب می‌شدند. قاسمی با بیان این مطلب که کمبود پزشک داریم، ادامه داد: بار درمان بیماران بر دوش پزشکان می‌افتد و همین مسئله می‌تواند با مشکلاتی در ارائه خدمت همراه شود. رئیس کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، تاکید کرد: رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. قاسمی به حقوق پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: درآمد پزشک عمومی به طور متوسط در سال ۳۲ میلیون تومان است که ماهانه ۲٫۶ میلیون تومان می‌شود.
برنابرنا1 روز قبل
با این وجود، پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است به کشتن باکتری‌های پوست و توقف لکه‌دار شدن پوست کمک کند. ماسک پوست چربپوست چرب زمانی شکل می‌گیرد که منافذ پوست بیش از حد سبوم، چربی طبیعی پوست، تولید می‌کنند. موز می‌تواند به جذب چربی پوست کمک کند، در شرایطی که لیمو گزینه‌ای خوب برای پاکسازی منافذ پوست است. ماسک پوست خشکیک ماسک آبرسان صورت می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند و کدری و خارش آن را کاهش دهد. فواید ماسک صورت برای پوستیک ماسک صورت می‌تواند به احیا و مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند.

۶ فرمول برای ماسک صورت خانگی!

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از تصویب آیین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در هیات وزیران خبر داد و گفت: بر این اساس دولت مکلف است جهت تحقق سیاست‌های کلی سلامت، تامین منابع مالی پایدار حوزه سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت و مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه‌ای اقدام کند. به گزارش ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در این باره گفت: بر اساس این آیین نامه، تمام افراد بیمه نشده و تمامی روستاییان و عشایر که بیمه ندارند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند. رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: با توجه به این مصوبه دولت، حق بیمه خانواده‌هایی که مجموع درآمد و دریافتی آن‌ها بر اساس ارزیابی وسع کمتر از ۴۰ درصد حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار است یا بر اساس وضعیت مالی در یکی از دهک‌های درآمدی یک و دو و سه قرار دارند، به صورت کامل توسط دولت پرداخت می‌شود. وی افزود: همچنین ۵۰ درصد حق بیمه خانوار‌هایی که درآمد آن‌ها بر اساس ارزیابی وسع بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق مصوب است یا بر اساس وضعیت مالی در دهک درآمدی ۴ قرار دارند نیز توسط دولت پرداخت می‌شود و خانوار‌هایی که درآمد آن‌ها بر اساس ارزیابی وسع ۱۰۰ درصد حداقل حقوق و بالاتر باشد یا در دهک درآمدی ۵ و بالاتر باشند، با پرداخت حق بیمه می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند. بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، موهبتی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بر اساس این مصوبه مکلف است حداکثر تا یک ماه، پاسخ آزمون وسع را به سازمان بیمه سلامت ارائه کند و بیمه سلامت بر اساس نتیجه آزمون وسع انجام شده توسط وزارت رفاه باید افراد را تحت پوشش قرار دهد.

نظرها

اخبار بیشتر