سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس

ایلناخبرگزاری ایلنا |
اسماعیل خلج نمایشنامه‌نویسی صاحب سبک است؛ نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتری که آثارش عموما در قهوه‌خانه‌ها می‌گذشت و قصه‌هایش درباره مردمان جنوب شهر بود. اما خلج به جز تئاتر، شعر هم می‌گوید و در کنارش نقاشی هم می‌کند؛ این روزها نمایشگاهی از نقاشی‌های او با عنوان «سایه» در خانه هنرمندان برپا شده است.

سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، «هنر آرامش و طمانینه خاصی برای خودش دارد. برای اینکه باید به معناهای عمیق برسد؛ با عجله نمی‌شود به معنای عمیق رسید» این را اسماعیل خلج می‌گوید که این روزها نمایشگاه آثار نقاشی او در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران برپا شده است. نمایشگاه «سایه» در کنار نقاشی‌های خلج، مروری بر پنج دهه فعالیت هنری او در نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی و بازیگری هم هست.

کسی که بسیاری از نویسنده‌ها و کارگردان‌های هم‌عصرش، او را نمایشنامه‌نویسی صاحب سبک می‌خوانند؛ «اکبر رادی» اسماعیل خلج را مصداق زنده‌ای از مثلث «نویسنده، کارگردان، بازیگر» خوانده که به اعتقاد او، شماری از بهترین نمایشنامه‌های معاصر ما را با استتیک خالص ایرانی نوشته، اجرا و بازی کرده است. رادی درباره خلج نوشته است: «آنچه در پروازهای درخشان او روی صحنه دیده‌ام، قطعه‌های نفیسی از دوران باروری تئاتر ایران و پیشتازی «کارگاه نمایش» است؛ سرپناه کوچک باشکوهی برای عاشقان بازی ناب که نگین پرتلالوی تئاتر زمان بود.»

در کارگاه نمایش سه نسل از هنرمندان کنار هم کار می‌کردند؛ گروه «تئاتر تجربی» را ایرج انور و شهرو خردمند، گروه «بازیگران شهر» را آربی اوانسیان، گروه «اهرمن» را آشور بانی‌پال‌بابلا و «کوچه» را اسماعیل خلج تشکیل داده بودند. خلج و گروه نمایشی‌اش «کوچه» تعدادی از جوانان جنوب شهر تهران بودند که تا پیش از تاسیس کارگاه نمایش جای ثابت و مکان مشخصی برای تمرین نداشتند و در کوچه و خیابان به تمرین می‌پرداختند.

«گلدونه خانوم»، «جمعه‌کشی»، «حالت چطوره، مش رحیم؟»، «صغرا دلاک» و «باجه» از جمله نمایشنامه‌های اوست که همراه گروه «کوچه» در حوالی سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۶ در کارگاه نمایش روی صحنه برده است.

در بروشوری که برای اجرای دو نمایش «حالت چطوره، مش رحیم؟» و «گلدونه خانوم» به نویسندگی و کارگردانی اسماعیل خلج در کارگاه نمایش و در تاریخ آبان سال ۱۳۵۰ منتشر شد، «آربی اوانسیان» برای خلج نوشته است: «در اجرای این نوشته‌ها نویسنده توانسته است با وسایل اندک و مستقیم؛ و با بیابانی که نتیجه حضور بازیگران است ارتباطی ناپیدا ولی واقعی و کاملا موثر در میان گفت‌و‌گوهای در ظاهر بی‌اهمیت روزمره پیدا کند. در این مسیر کمتر جست‌وجو شده و نتیجه آن به ندرت تئاتر ساده و واقعی بوده است. این اجراها نیز در این مسیر فراموش شده قرار می‌گیرد.»

اجراهای بداهه و اجرای متن‌های ایرانی و تئاتر روحوضی از ویژگی‌های گروه کوچه بود. اسماعیل خلج از کف اجتماع، از درون توده مردم کم درآمد جنوب شهر می‌آمد و اغلب صحنه نمایش‌هایش در قهوه‌خانه بود و اکثرا از اخلاق مردمان پایین شهر تصویر می‌ساخت.

«عباس نعلبندیان» نیز به همین شناخت خلج، از محیطی که در آن بزرگ شده بود اشاره کرده و می‌گوید این شناخت به خوبی در نمایشنامه‌هایش آشکار بوده است؛ و در کنار و همراه این شناخت، برداشت و نگر او بر زندگی، هم کاملا روشن است.

نعلبندیان در توصیف زبان، قصه‌ها و نگاه نمایشنامه‌های اسماعیل خلج در بروشوری که برای دو نمایش «گلدونه خانوم» و «حالت چطوره، مش رحیم؟» منتشر شده بود، نوشته است: «خلج، بی‌اینکه تصنعی در گفتن حرف ساده اما سنجیده و بسیار حساب شده خود داشته باشد سخن خویش را با مردمان ساده جنوب شهری و با کلام بسیار روان و بسیار طبیعی ایشان، قالب می‌دهد. و همین مردمان‌اند که بی هیچ فلسفه‌بافی و بی هیچ اندیشه و گفتار جدا از خود، گویای اندیشه‌های او در سیر زندگی‌اش هستند. گفتار و رفتار آدم‌های نمایشنامه‌های او (این آدم‌های معمولا ساده خوب حراف که در عین حال آگاهی پوشانده در خود خاصی دارند) همه، بازگوی نکته‌بینی و حساسیت بسیار او، بر آنچه که در اطرافش و در دنیای کنارش می‌گذرد، هستند. نمایشنامه‌های خلج بازگوی نگاه دقیق او به آن چیزی است که «زندگی» می‌خوانیمش؛ به آن چیزی، به آن خطی است که در زندگی می‌یابد و ساده، به تفکر می‌اندازدش؛ به روابط معمولیِ آدم‌هایِ معمولی؛ به چهره‌های مختلف زندگی خودمان و نیز به این امر عظیمی که «مرگ» می‌نامیمش.»

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

خلج در سال ۱۳۴۲ به واسطه حضور در نمایش تلویزیونی «عشقبازان» به کارگردانی فیروز وکیلی در شبکه دو، اولین حضور حرفه‌ای خود را نشان داد و از آن سال تاکنون، نیم قرن از فعالیت‌های هنری او در تئاتر، سینما و تلویزیون می‌گذرد؛ کسی که «منصور خلج» در کتاب «نمایشنامه‌نویسان ایرانی؛ از آخوندزاده تا بیضایی» او را چنین توصیف می‌کند: «آثارش عموما در قهوه‌خانه‌ها و مکان‌های پست ته شهر، میان ولگردان، روسپیان، قاب بازان و مطرودان می‌گذرد. او با زبانی به غایت عامیانه، گزنده و در عین حال پالوده به پلشتی زندگی مردمان تیره‌روز طبقه فرودست می‌پردازد، تا حدی که می‌توان گفت خلج نمایشنامه‌نویسی ناتورالیست است.»

خیلی‌ها به زبان نمایشنامه‌های او اشاره می‌کنند و محیطی که برای روایت فرهنگ ساکنان و قصه‌هایش انتخاب کرده را از جمله مهم‌ترین نکته‌ها در آثارش می‌دانند؛ «اکبر رادی» زبان آثار خلج را جنس نویی می‌خواند که ساخته در پاتوق‌های ماتحت تهران و پرداخته در فرمالیسم «کارگاه نمایش» است؛ این نمایشنامه‌نویس درباره کاری که خلج در ادبیات نمایشی کرده می‌نویسد: «یعنی هموست که جاماندگان لایه‌های عفونی شهر را با عقده‌های زنگ زده در شبکه رفتارها به صحنه کشانده و در میزانسن‌های فرم خود، ادبیات نمایشی ما را یک پله بر کشیده، از این حیث رتبه‌ای هم طراز {صادق} چوبک در ادبیات داستانی ایران احراز کرده است. ابایی ندارم از اینکه بگویم جذب ریخت‌های برهنه زبان، ریتم، رنگ، موزیک، هم‌آمیزی احساس و حرکت و کلام و معجون پخته این سه در دیالوگ‌نویسی قهوه‌خانه‌ای، حاصل تاثرات من از دنیای جنوبی (جنوب شهری) او بوده است؛ بافه موزون غمزه‌های سیاهی که در «گلدونه خانوم» او به قله تبلور و زیبایی رسیده و تا هم‌الساعه در تئاتر ما بی‌ردیف مانده است.»

اما فعالیت‌های هنری اسماعیل خلج تنها به نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی و بازیگری ختم نمی‌شود؛ سال ۱۳۹۲ خلج مجموعه اشعارش را در کتابی به نام «کودکی و تماشای زمین» منتشر کرد و این روزها نیز نمایشگاهی از نقاشی‌های رنگ و روغن خود را با نام «سایه» برپا کرده است؛ نمایشگاهی که مروری بر پنج دهه فعالیت هنری این هنرمند است و تا ۲۹ مرداد از ساعت ۱۴ تا ۲۲ در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران میزبان بازدیدکنندگان است.

سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 15سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 16سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 17سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 18سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 19سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 20سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 21سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 22سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 23سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 24سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 25سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 26سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 27سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 28سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 29سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 30سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 31سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 32سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 33سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 34سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 35سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 36سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 37سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 38سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 39سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 40سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 41سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 42سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 43سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 44سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 45سایه «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان +فیلم و عکس - 46

حجم ویدئو: ۱۰٫۲۶M | زمان ویدئو: ۰۰:۰۳:۲۹دانلود فایل ویدئویی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک21 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این هیات با توجه به اهمیت نظارت بر نحوه مصرف کاغذ نشر و با توجه به مفاد شیوه‌نامه اجرایی کارگروه کاغذ در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد تا امر نظارت بر نحوه توزیع و مصرف کاغذ را انجام دهد. همچنین، شیوه‌نامه رسیدگی به تخلفات کاغذ نشر در حال تدوین است که به زودی همراه با اعضای هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب اعلام خواهد شد. این کارگروه متشکل از تشکل‌های صنف نشر، معاونت امور فرهنگی و نهادهای نظارتی خواهد بود.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، احمد ناصری بعد از ظهر در جلسه هماهنگی ستاد اسکان فرهنگیان استان اردبیل اظهار داشت: تمامی مسئولان آموزش و پرورش و ستادهای اسکان فرهنگیان در نواحی و مناطق ۱۹ گانه استان اردبیل برای ارائه خدمات مطلوب برای مسافران فرهنگی در فصل تابستان تلاش می‌کنند. وی از اسکان بیش از ۱۶۳ هزار میهمان فرهنگی در فصل تابستان امسال در استان اردبیل خبر داد و افزود: امسال در فصل تابستان تا به امروز بیش از ۱۶۳ هزار میهمان فرهنگی را در نواحی و مناطق مختلف سطح استان اسکان داده‌ایم و از این به بعد نیز برای ارائه خدمات مطلوب برای فرهنگیان مسافر به استان اردبیل تلاش می‌کنیم. ناصری با بیان اینکه در استان اردبیل ۱۹ پایگاه اسکان فرهنگیان آماده ارائه خدمات به مسافران فرهنگی است تصریح کرد: ستاد اسکان فرهنگیان استان اردبیل از ۱۹ پایگاه اسکان فرهنگیان تشکیل شده است که در مجموع ۱۲۲۳ کلاس در ۱۴۴ مدرسه و ۶ مرکز آموزشی و رفاهی و خانه معلم استان با تجهیزات کامل در تعطیلات تابستانی آماده پذیرش و اسکان فرهنگیان مسافر به استان اردبیل را دارند. مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با تاکید بر اینکه هدف ما رفاه فرهنگیان مسافر در استان اردبیل است بیان کرد: امسال از آغاز فصل تابستان بیش از ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ نفر از فرهنگیان در قالب ۴۵ هزار و ۴۹۰ خانوار در پایگاه‌های اسکان فرهنگیان در سطح استان اردبیل اسکان شده‌اند که امیدواریم توانسته باشیم خدمات بهتری ارائه کنیم. وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات عوامل اجرایی ستادهای اسکان در مناطق مختلف استان اردبیل اظهار کرد: امسال در ستادهای اسکان در مناطق مختلف استان اردبیل ۴۷۳ همکار فرهنگی به عنوان عوامل اجرایی پایگاه‌های اسکان فرهنگیان استان فعالیت می‌کنند که تاکنون خدمات خوبی به مسافران فرهنگی ارائه شده است.

نظرها

اخبار بیشتر