پیشگیری و بهبود سفتی مدفوع
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

پیشگیری و بهبود سفتی مدفوع

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
هیچگاه اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید. مدفوع سفت یکی از نشانه های باقی ماندن طولانی مدت مدفوع در روده بزرگ است.

سفت و خشک شدن مدفوع می‌تواند تجربه‌ای بسیار ناخوشایند را برای شما رقم بزند. افراد ممکن است گاهی اوقات یا به طور مزمن با سفت شدن مدفوع و عبور دشوار آن از روده بزرگ و رکتوم مواجه شوند. ابتلا به این شرایط می‌تواند به بروز عوارض مختلفی نیز منجر شود.

پیشگیری و بهبود سفتی مدفوع - 2

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "نیو هلث ادوایزر"، برخی افراد مدفوع سفت را اغلب با ابتلا به یبوست مرتبط می‌دانند، اما امکان تجربه سفت و خشک شدن مدفوع بدون ابتلا به یبوست نیز وجود دارد.

چه چیزی موجب سفتی مدفوع می‌شود؟

غذایی که می‌خورید در معده تجزیه می‌شود تا گوارش آن تسهیل شود. پس از معده، غذای نیمه گوارش شده وارد روده کوچک می‌شود تا مواد مغذی جذب شوند و پس از آن، مایع و فیبر باقیمانده راهی روده بزرگ، محل شکل گیری مدفوع، می‌شوند. بیشتر آب همراه غذا توسط روده بزرگ دوباره جذب می‌شود و مدفوع نیمه جامد و آماده برای خروج از بدن باقی می‌ماند. اگر مدفوع برای مدت زمانی طولانی در روده بزرگ باقی بماند، مقدار آب جذب شده از آن افزایش یافته و موجب خشک و سفت شدن مدفوع می‌شود.

چگونگی پیشگیری یا تسکین سفتی مدفوع

مدفوع سفت شرایطی ناخوشایند را ایجاد می‌کند. بر همین اساس، برای اجابت مزاج بهتر و راحت‌تر آگاهی از چگونگی پیشگیری از این شرایط اهمیت دارد.

پرهیز از برخی غذاها

غذاهای کم فیبر. فیبر برای نرم شدن مدفوع اهمیت دارد زیرا می‌تواند به جذب مقادیر زیاد مایع و افزایش حجم مدفوع کمک کند. از جمله خوراکی‌های کم فیبر که باید از آنها پرهیز کنید می‌توان به تخم مرغ، گوشت، پاستا، نان و برنج سفید، سبزیجات کنسروی، میوه‌های کنسروی، میوه‌های بدون پوست، و آبمیوه‌های بدون پالپ اشاره کرد.

غذاهای چرب. غذاهای چرب به آرامی از روده عبور می‌کنند و می‌توانند سفتی مدفوع را تشدید کنند زیرا کندی حرکت می‌تواند به جذب مجدد محتوای آب مدفوع منجر شود. هرچه آب بیشتری از مدفوع جذب شود، میزان سفتی و خشکی آن نیز افزایش می‌یابد. از جمله خوراکی‌های چرب که باید از آنها پرهیز کرد می‌توان به سیب زمینی سرخ شده، کره، بستنی، مارگارین، چاشنی‌های سالاد، شیر کامل و ماست پر چرب اشاره کرد.

غذاهای فرآوری شده. غذاهای فرآوری شده حاوی فیبر بسیار کمی هستند که احتمال مواجهه با سفتی مدفوع را افزایش می‌دهد. از جمله خوراکی هایی که باید از آنها پرهیز کنید می‌توان به کیک‌ها، کراکرها، دونات‌ها، غذاهای کنسروی و وعده‌های غذایی آماده مانند پیتزای منجمد اشاره کرد.

کربوهیدرات های پالایش شده. این نوع از کربوهیدرات‌ها می‌توانند نقش چشمگیری در سفتی مدفوع داشته باشند و ممکن است به یک بی تعادلی در جمعیت باکتری‌های روده منجر شوند. از جمله کربوهیدرات‌های پالایش شده که باید از آنها پرهیز کرد می‌توان به کیک‌ها و شیرینی‌ها، پاستا، برنج و نان سفید اشاره کرد.

فیبرهای نامحلول. گوارش این نوع از فیبر دشوارتر است و مصرف بیش از حد آن می‌تواند مساله‌ساز شود. از جمله خوراکی‌های حاوی فیبر نامحلول می‌توان به گندم و سبوس اشاره کرد.

کافئین، غذاهای تند و شیرین کننده های مصنوعی از دیگر خوراکی هایی هستند که برای پرهیز از سفتی مدفوع یا بهبود این شرایط باید از آنها پرهیز کرد.

افزودن برخی غذاها به رژیم غذایی

برخی خوراکی‌ها می‌توانند به بهبود شرایط اجابت مزاج و نرم شدن مدفوع کمک کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غذاهای سرشار از فیبر. مصرف منظم فیبر به افزایش حجم و نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. مقدار مصرف توصیه شده روزانه فیبر ۲۰ تا ۳۵ میلی گرم برای فیبر محلول و نامحلول است.

از جمله خوراکی‌های سرشار از فیبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نان‌ها و سریال‌های تهیه شده از غلات کامل

- میوه‌ها و میوه‌های خشک شده، مانند سیب، توت‌ها، گلابی و آلو

- حبوبات و مغزدانه‌ها، مانند لوبیاها، دانه‌های چیا، دانه‌های کتان، عدس و نخود

- سبزیجات، مانند مارچوبه، بروکلی، جوانه‌های بروکسل، اسفناج، تره فرنگی و ذرت شیرین

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

غذاهای سرشار از ویتامین C. غذاهای سرشار از این ویتامین می‌توانند به نرم شدن مدفوع کمک کرده و امکان عبور راحت‌تر و سریع‌تر آن از روده بزرگ را فراهم کنند. از جمله منابع غذایی خوب برای ویتامین C می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- میوه هایی مانند پرتقال، کیوی و توت فرنگی

- سبزیجاتی مانند بروکلی، فلفل و گوجه فرنگی

غذاهای سرشار از منیزیم. منیزیم به ماهیچه‌ها در ارائه عملکرد درست خود کمک می‌کند و حرکات روده را بهبود می‌بخشد که می‌تواند به دفع مدفوع از بدن کمک کند. از جمله غذاهای سرشار از منیزیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- بادام، بادام هندی، و دانه‌های آفتابگردان

- آووکادو و سبزیجات برگدار سبز

- نان‌های تهیه شده از غلات کامل

- کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند سبزیجات و غلات کامل

نوشیدن آب بیشتر

هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند به پیشگیری از تشکیل مدفوع سفت و خشک و عبور دشوار مدفوع از روده بزرگ کمک کند. کم آبی بدن موجب می‌شود تا آب بیشتری از مدفوع جذب شود که سفت‌تر و خشک‌تر شدن آن را در پی دارد.

روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید. مصرف میوه‌ها، نعناع و چای‌های گیاهی نیز می‌تواند به تسهیل روند گوارش کمک کند. از نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار نیز پرهیز کنید زیرا هر دو موجب کم آبی بدن می‌شوند.

استفاده از توالت در زمان نیاز

هیچگاه اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید. مدفوع سفت یکی از نشانه‌های باقی ماندن طولانی مدت مدفوع در روده بزرگ است. پس هر زمان که بدن سیگنال نیاز به استفاده از توالت را ارائه می‌کند، آن را نادیده نگیرید. اجابت مزاج امری طبیعی است که نباید آن را به تاخیر انداخت.

ورزش منظم

تحرک داشتن و دنبال کردن یک برنامه ورزشی با شدت متوسط به صورت منظم می‌تواند به فعالیت روده‌ای و دفع راحت‌تر مدفوع کمک کند. پیاده‌روی و انجام ورزش برای ۳۰ دقیقه در روز را هدف گذاری کنید. برای بهبود عملکرد روده خود می‌توانید پیلاتس و شنا را مد نظر قرار دهید.

تسکین یا به حداقل رساندن استرس

استرس می‌تواند موجب سفت شدن مدفوع شود. پس زمانی را برای کسب آرامش اختصاص دهید. همچنین، وعده‌های غذایی روزانه را با آرامش بخورید زیرا به عملکرد درست دستگاه گوارش کمک می‌کند.

درمان جایگزین

ماساژ. ماساژ می‌تواند فعالیت روده را بهبود بخشیده و پوست و عضلات اطراف روده را تحریک کند.

طب سوزنی. این روش به تحریک روده بزرگ از طریق فرو کردن سوزن هایی نازک در نقاط مختلف بدن کمک می‌کند. اگرچه کارایی این روش به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما باور بر این است که علائم منفی را تسکین داده و درد ناشی از مدفوع سفت را کاهش می‌دهد.

درمان های دیگر. درمان‌های هومئوپاتی روش هایی طبیعی و غیر سمی هستند که به نرم‌تر شدن مدفوع کمک می‌کنند. در همین راستا، از ملین‌های گیاهی استفاده می‌شود. با این وجود، پیش از آغاز این روند درمانی با پزشک خود مشورت کنید تا از مواردی مانند تداخل دارویی پیشگیری شود.

استفاده از نرم کننده‌های مدفوع

نرم کننده‌های مدفوع محصولات بدون نسخه‌ای هستند که به نرم شدن مدفوع و بهبود حرکات روده طی ۱۲ تا ۷۲ ساعت کمک می‌کنند. این محصولات میزان مایعی که روده از مدفوع جذب می‌کند را کاهش می‌دهند و از کاهش بیش از حد محتوای آب مدفوع پیشگیری می‌کنند. به طور کلی، استفاده از این محصولات بی خطر است، اما تنها در کوتاه مدت باید به کار گرفته شوند.

دریافت کمک پزشکی

دریافت کمک پزشکی در صورت پایدار بودن علائم ضروری است. به طور معمول، پزشک نرم کننده‌های مدفوع، ملین‌ها و داروهای بدون و با نسخه را توصیه خواهد کرد که می‌توانند به حفظ آب مدفوع کمک کنند.

در موارد مشکلات شدید گوارشی، ممکن است عمل جراحی به عنوان یک گزینه مد نظر قرار بگیرد. برداشتن بخش هایی از روده بزرگ یا رکتوم ممکن است برای کمک به پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
وی ادامه داد: چنان جریان اقتصادی و سودآوری مواد مخدر بالاست که بعید می‌دانم سوداگران به این راحتی دست از قاچاق مواد مخدر بردارند. معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هزینه بالای مواد مخدر در کشور بیان داشت: ۱۶۷ تریلیون تومان هزینه مواد مخدر در ایران طی یک سال است یعنی ۴۷ درصد بودجه عمومی کشور و ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی مربوط به این موضوع است. منتظرالمهدی گفت: ‌بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا درگیر مواد مخدر هستند و ۴۵۰ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌أدهند ضمن اینکه در ایران نیز روزانه ۱۰ نفر ودر سال ۳۶ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر از بین می‌روند. وی یادآور شد: در این سال‌ها شاهد افزایش ۵ درصدی مصرف مواد مخدر در ایران هستیم. وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مواد مخدر در کشور افزود: مبارزه با مواد مخدر از مرزها تا شهرها ادامه دارد.

۶ فرمول برای ماسک صورت خانگی!

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، بهاره رهنما در یک گفت ‌و گو خبر از تصمیمش برای تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی در سال آینده داد. وی افزود: ‌هم اکنون دانشجوی مکاتبه‌ای دکترای تئاتردرمانی هستم. وی خاطرنشان ساخت: من به تئاتر درمانی به شدت معتقدم. ‌‌چرا که ده سال پیش که به علت مشکلات زندگی شخصی‌ام، به افسردگی شدید مبتلا شده بودم، ‌و روزانه هشت قرص مصرف می‌کردم، و از طریق تئاتردرمانی حالم خوب شد. وی افزود: به همین علت است که خود را به پرکارترین بازیگر زن تئاتر ایران تبدیل کردم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
برنابرنا1 روز قبل
با این وجود، پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است به کشتن باکتری‌های پوست و توقف لکه‌دار شدن پوست کمک کند. ماسک پوست چربپوست چرب زمانی شکل می‌گیرد که منافذ پوست بیش از حد سبوم، چربی طبیعی پوست، تولید می‌کنند. موز می‌تواند به جذب چربی پوست کمک کند، در شرایطی که لیمو گزینه‌ای خوب برای پاکسازی منافذ پوست است. ماسک پوست خشکیک ماسک آبرسان صورت می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند و کدری و خارش آن را کاهش دهد. فواید ماسک صورت برای پوستیک ماسک صورت می‌تواند به احیا و مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
محمدرضا قینی در باره «بیماری آلزایمر»، اظهار داشت: آلزایمر بیماری است که در کل، سلول‌های مغزی دچار تحلیل می‌شوند؛ در نتیجه کارکرد مغز به خصوص حافظه کاهش یافته و کارکردهای دیگر از جمله تصمیم و تعقل مختل می‌شود. وی با اشاره به علل ایجاد این بیماری، گفت: برخی عوامل محیطی در این موضوع دخیل هستند؛ به خصوص تمام عواملی که باعث می‌شود خون‌رسانی مغز دچار اختلال شود؛ مانند افرادی که در سنین میانسالی دچار بیماری دیابت و فشار خون شده یا کسانی که سیگار مصرف می‌کنند، خطر آلزایمر در آنها بالاست؛ ضمن اینکه زمینه‌های ژنتیکی در ایجاد این بیماری مؤثر است. این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این پرسش که «چه اقداماتی در جلوگیری از بیماری آلزایمر مؤثر است؟»، خاطرنشان کرد: مطالعه کردن در جلوگیری از آلزایمر بسیار موثر است؛ چرا که قوای ذهنی مانند دیگر اعضای بدن هستند که در صورت تقویت آنها کارکرد بهتری دارند. قینی در پاسخ به این پرسش که «چه توصیه‌های کاربردی برای جلوگیری از بروز آلزایمر دارید؟»، گفت: ‌افراد باید فعالیت‌های ذهنی معمول را داشته باشند؛ ضمن اینکه جدول پر کردن، مطالعه داشتن، داشتن زندگی منظم، خواب سر وقت، مصرف کافی آب، احتراز از مصرف غذاهای ناسالم، عدم مصرف روغن‌های جامد، نداشتن فشار خون بالا و داشتن فعالیت‌های فیزیکی؛ در مجموع می‌تواند باعث شود آلزایمر دیرتر اتفاق بیفتد. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا بیماری آلزایمر درمان قطعی دارد؟»، خاطر نشان کرد: ‌ وقتی این بیماری ایجاد شد، دیگر درمان ندارد اما می‌توانیم با برخی درمان‌ها علائم آلزایمر را کنترل کنیم؛ چرا که این بیماری مزمنی است و وقتی فردی دچار آن شد، ممکن است ۱۰ سال نیز با آن علائم زندگی کند.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد استفاده از سیگارهای الکترونیکی عاری از نیکوتین نیز در نخستین بار منجر به ایجاد تغییراتی در رگ‌های خونی افراد می‌شود. به گزارش ایسنا، این مطالعه که اخیرا در مجله رادیولوژی منتشر شده نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی به طور موقت بر عملکرد رگ‌های خونی در افراد سالم تأثیر می‌گذارد. استفاده از سیگارهای الکترونیکی رو به افزایش است و در همین حال داده‌هایی مبنی بر مضر بودن آن‌ها نیز رو به رشد است. یافته‌های علمی حاکی از آن است که سیگارهای الکترونیکی نسبت به سیگارهای عادی علاوه بر آسیب‌رسانی از طریق نیکوتین، مواد افزودنی دارند که منبعی بالقوه مضر برای سلامت عروق محسوب می‌شوند. بنابر گزارش سی‌ان‌ان، اگر چه به طور کلی متخصصان بر این عقیده‌اند که سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری به نسبت سیگارهای عادی دارند اما باید گفت که هنوز اطلاعات سم‌شناسی کمی درمورد طعم دهنده‌ها، ذرات، فلزات سنگین و سایر اجزای مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی موجود است.

نظرها

اخبار بیشتر