فرهیختگان: یاران خاتمی دنبال گروگان‌گیری هستند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

فرهیختگان: یاران خاتمی دنبال گروگان‌گیری هستند!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
روزنامه فرهیختگان در گزارشی به نقد استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم پرداخته است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی به نقد استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم پرداخته است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید.

با نزدیک شدن به اسفندماه ۹۸ فضای حاکم بر ادبیات گروه‌های سیاسی انتخاباتی‌تر از قبل شده است. در این میان هر طیف ایده‌ای را در دستورکار قرار داده و تلاش دارد راه را برای فتح پاستور توسط نیروهای نزدیک به خود هموار سازد.

فرهیختگان: یاران خاتمی دنبال گروگان‌گیری هستند! - 3

معنای روشن همه این اظهارنظرها و ده‌ها و صدها اظهارنظر مشابه دیگر آن است که شورای نگهبان فتیله تایید صلاحیت‌ها را پایین کشیده و راه را برای حضور تعداد بیشتری از کاندیداهای اصلاح‌طلب باز کند؛ در غیر این صورت حاکمیت باید قید حضور اصلاح‌طلبان را بزند و به انتخاباتی ضعیف، با مشارکتی پایین تن دهد و البته هزینه‌های داخلی و خارجی‌اش را هم بپذیرد.

احمد زیدآبادی فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید «فشار خارجی فرصت خوبی برای امتیازگیری تحول‌خواهان از نظام است و هسته مرکزی قدرت وقتی برابر فشار خارجی ضعیف شود به اصلاحات جدی و اساسی در داخل تن می‌دهد.»

اظهارنظری تامل‌بر‌انگیز که زیدآبادی اگرچه بعد از آن تلاش کرد در چند پست تلگرامی به‌نحوی آن را روتوش کرده و قرائتی خفیف‌تر از آن ارائه دهد، اما خب آب رفته را نمی‌شود به جوی بازگرداند و اصل حرف، خواسته یا ناخواسته به‌نحو غافلگیرکننده‌ای به‌صورت عریان و بدون پیچیده‌شدن در زرورق الفاظ و تعابیر چندپهلو به میان آمده است. ایده امتیازگیری از کشور با نظر به تحولات بیرون از مرز‌ها و موقعیت کشور در عرصه بین‌الملل را در حقیقت باید ترجمه همان چیزی دانست که پیش‌تر، سایر نیروهای اصلاح‌طلب با زبان نرم نبوی یا خط و نشان تاج‌زاده، حجاریان، خاتمی و … در قالب «انتخابات تحریم‌شکن» و البته «مشروط» از آن یاد کرده بودند. همه این واژه‌پردازی‌ها در حقیقت از یک جنس هستند و معنای همگی آن است که کشور در شرایط تشدید فشارهای خارجی، برای تقویت جایگاه خود هم که شده باید به اصلاح‌طلبان باج انتخاباتی دهد. به بیان دقیق‌تر، در این صورت‌بندی، این اصلاح‌طلبان هستند که در مواجهه با سیستم می‌توانند خود را در موقعیت دست بالا قرار داده و به‌واسطه شرایط بیرونی، انتخابات را به گروگان بگیرند.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

چسبندگی به دولت از سویی و قرار گرفتن بدنه اجتماعی آن در حضیض کم‌سابقه‌ای که نظیرش به‌سختی در این چهار دهه یافت می‌شود از سوی دیگر، راه را برای هرگونه کنش حداکثری و فعال از سوی اصلاح‌طلبان می‌بندد. هرچه باشد بدنه اجتماعی دولت ریشه در بدنه اجتماعی جریان اصلاحات دارد و در شرایطی که روحانی با محبوبیت کمتر از ۱۰ درصدی مواجه است و فراکسیون امید نیز داد بدنه را درآورده، به این راحتی‌ها نمی‌توان استراتژی انتخاباتی تعریف کرد و فراتر از آن، از خط‌ونشان برای شورای نگهبان سخن گفت. به ‌بیان روشن، این وضعیت را می‌توان در انتقادهای هفته پیش رئیس دولت اصلاحات از روحانی و فراکسیون امید ملاحظه کرد.

روی دیگر شرط‌گذاری برای کشور، تحریم انتخابات است و معنای روشن این موضوع افتادن به ورطه رادیکالیسمی است که اصلاح‌طلبان در مقاطع تاریخی مختلف آن را بارها تجربه کرده‌اند. فرجام این رویه اما انسدادی شد که در انتخابات ۹۰ آنها را به کلی از دور خارج کرد و در انتخابات‌ ۹۲ و ۹۶ نیز از سخنران اجتماع ۲۳ تیر ۷۸ علیه حوادث کوی دانشگاه، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری روی دست‌شان گذاشت و آنها را وادار ساخت معاون اول دولت اصلاحات را در حمایت از او از میدان خارج کنند. محصول همین رویه حالا اصلاح‌طلبان را به وضعیتی دچار کرده که روزی حضور در رحم اجاره‌ای دولت روحانی را به فال‌نیک بگیرند و روزی دیگر با یاران لاریجانی برای حضور در مجلس ائتلاف کنند و دیگر روز هم قبای ریاست‌جمهوری را بر تن رئیس مجلس مناسب بخوانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر جدید نیروی دریایی راهبردی با عملیاتی شدن «باور ۳۷۳» / نسل مدرن‌تر ناوهای ایرانی با انبوه موشک‌های کروز می‌آیند +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
از دهه ۸۰ میلادی در شناورهای غربی و شرقی پرتابگرهای عمودی کم کم وارد کار شدند. در دنیا ما با دو نوع پرتابگر رو به رو هستیم که یکی سرد و دیگری گرم هستند و آنچه جمهوری اسلامی ایران با سامانه باور ۳۷۳ بدست آورده پرتابگرهای عمودی از نوع پرتاب گرم است. نکات مثبت درباره پرتابگرهای گرم این است که به دلیل عدم نیاز به تامین کننده هوا برای پرتاب موشک به بیرون حامل نیاز این نوع پرتاب گرها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. در صورتی که نداجا بخواهد از سیلوهای پرتاب عمودی در کلاس موج بهره ببرد به نظر می‌رسد باید به سمت توسعه مدل‌های کوچک‌تر از پرتاب گرهای استفاده شده در سری باور ۳۷۳ برود. در همین روزهای اخیر آمریکا از یک پرتاب مارک ۴۱ نصب شده روی زمین موشکی کروز از مدل تاماهاوک را آزمایش کرد.

مهمترین محورهای گفتگوی آقای ظریف با رسانه‌های اروپایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در سفر به چند کشور اروپایی با رسانه مطرح فرانسوی گفتگوی اختصاصی داشت که مهمترین محورهای آن به شرح زیر است. ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ما حالا هم در حال جنگ هستیم. ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ما همچنان برای پیشرفت به مردم خود متکی خواهیم بود و من اطمینان دارم به نتیجه خواهیم رسید. ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴امانوئل مکرون و حسن روحانی به مدت چند هفته با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند. ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴آدریان دریا هیچ قانونی را نقض نکرده است و طبق قوانین بین المللی عمل می‌کند.

کشمیر، زخم خباثت انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «من از وضع کشمیر ناراحتم، حالا این دوستان وزارت خارجه اینجا حضور ندارند، واقعا به مردم مسلمان کشمیر دارد زور گفته میشود، حقیقتا دارد فشار وارد آورده میشود، یک سیاست منصفانه‌ای بایستی برای این مردم نجیب که در آنجا هستند، در پیش گرفته بشود از سوی دولت هند. ما البته با دولت هند روابطمان روابط خوبی است ولی این انتظار و توقع را نسبت به آنها داریم. این را هم به شما عرض بکنم، این کار انگلیس خبیث است؛ این زخمی است که در شبه قاره از سال ۱۹۴۷ انگلیس‌ها این زخم را ایجاد کردند؛ از همان اول که داشتند خارج میشدند و شبه قاره به دو قسمت تقسیم شد -یعنی هند و پاکستان- از همان وقت این زخم کشمیر را آنها اینجا کاشتند و گذاشتند و تعمد در این قضیه داشتند که این زخم خوب نشود و همیشه بین این دو کشور، مشکل و اختلاف و دعوا وجود داشته باشد؛ خب این فشارهایی که روی مردم می‌آید هم عوارضش است دیگر.» ۱۳۹۸/۰۵/۳۰پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کشمیر، زخم خباثت انگلیس» را منتشر کرد.
برنابرنا8 ساعت قبل
مشاور رئیس جمهور در حساب کاربری خود در توئیتر با بیان این که مسئول اجرای سیاست خارجی بر اساس عزت بر عهده محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه است، نوشت: حصر ایران خواهد شکست. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «حسام الدین آشنا»، مشاور رئیس جمهور، در توییتر خود نوشت: مسئول تدبیر نظام بر اساس حکمت، رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند و مسئول مدیریت راهبردی سیاست خارجی بر اساس مصلحت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری است.

حمله موشکی اسرائیل به جنوب دمشق/ ادعای نیروی هوایی اسرائیل: مقر پهپادهای ایران در دمشق را زدیم

فراروفرارو14 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش داد که پدافند هوایی ارتش برای مقابله با اهداف متخاصم، فعال شده است. در پی وقوع انفجار‌ها در آسمان دمشق، ارتش رژیم صهیونیستی وضعیت امنیتی در شمال سرزمین‌های اشغالی را به حالت هشدار افزایش داد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم نیز ضمن تایید حمله هوایی به سوریه، مدعی شد: «در عملیاتی بزرگ، ما مانع حمله نیرو‌های ایرانی و شبه‌نظامی به اسرائیل شدیم. بر این اساس، تمام جوخه‌های نیروی هوایی رژیم صهیونیستی «از بیم پاسخ ایران، سوریه یا حزب‌الله» به حالت هشدار درآمده و جنگنده‌های اسرائیلی نیز به پرواز در حریم هوایی لبنان ادامه می‌دهند. فیلمی از شلیک پدافند هوایی ارتش سوریه که توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| شهیندخت مولاوردی، دستیار سابق رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در تبیین علت پدیدی آمدن فساد و ضرورت‌های مبارزه با آن بیان کرد: فساد اقتصادی پدیده‌ای نوظهور نیست؛ امروزه مساله‌ای جهانی است. فساد بیماری است که اگر دیر بجنبیم و به موقع اقدام نکنیم به سایر اندام‌ها هم متاستاز «سرایت» کرده و دیگر درمان آن کارساز نخواهد بود. فساد گسترده و فراگیر از علایم ضعف حاکمیت‌هاست که توان آنها را در روند توسعه و رشد اقتصادی به تحلیل می‌برد. همچنین ظاهرا قرار بر این هست برای مردمی سازی مبارزه با فساد دستورالعمل سازوکار حمایت و تشویق گزارشگران فساد از سوی قوه قضاییه منتشر شود. در این الگو بحث از دولت نماینده و دولت مشارکتی است که از این طریق راه را برای فعالیت سایر بخش‌ها هموار می‌سازد.

نظرها

اخبار بیشتر