کارنامه صادرات نفت ایران در پساتحریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
کارنامه صادرات نفت ایران در پساتحریم

کارنامه صادرات نفت ایران در پساتحریم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
دولت ترامپ از ۱۲ اردیبهشت امسال، سیاست تحریم کامل نفت ایران را کلید زد. صادرات نفت ایران، پس از تحریم‌های حداکثری آمریکا، چه وضعیتی داشته است؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مردم سالاری، ایران در حال حاضر چقدر نفت تولید می‌کند و چه میزان از این نفت صادر می‌شود؟ مدت‌ها است که هیچ آمار رسمی در مورد میزان تولید و صادرات نفت ایران منتشر نمی‌شود و این آمار بین مسئولان وزارت نفت و مقامات دولتی در کشور، جنبه محرمانه پیدا کرده است. با این حال، تعدادی از موسسات بین‌المللی مرتبا وضعیت تولید و صادرات نفت ایران را رصد می‌کنند و آمارهایی غیررسمی در این مورد منتشر می‌شود. در کنار آمار این موسسات بین‌المللی، با رجوع به تغییراتی که در بودجه سال ۹۸ ایجاد شده است، می‌توان به نمایی از میزان صادرات نفت ایران پی برد. آژانس بین‌المللی انرژی گفته است که تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی (ماه ژوئیه) به کمترین میزان از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون رسیده است. این نهاد بین‌المللی عنوان کرده که در ماه ژوئیه تولید نفت ایران، ۵۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه ژوئن کاهش یافته و به ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. آژانس بین المللی انرژی همچین میزان صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی را ۴۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است. طبق برآورد این نهاد که مقر آن در پاریس است، تنها در ماه ژوئیه صادرات نفت ایران، ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

تأثیر تحریم‌های حداکثری آمریکا بر تولید و صادرات نفت ایران

تولید نفت ایران، پیش از خروج آمریکا از برجام، در حدود ۳٫۸ میلیون بشکه در روز تثبیت شده بود. آخرین گزارشی که اوپک منتشر کرده، برآورد تیره‌تری را نسبت به برآورد آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد: طبق برآورد منابع ثانویه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژوئن ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار بشکه در روز بوده است. اوپک هنوز گزارش خود در مورد میزان تولید کشورهای عضو این سازمان در ماه ژوئیه را منتشر نکرده است. اگر هر کدام از آمارهای منابع ثانویه اوپک یا آژانس بین‌المللی انرژی را ملاک بگیریم، تولید نفت ایران پس از اجرای سیاست خصمانه دولت ترامپ مبنی بر تحریم حداکثری صنعت نفت ایران، بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. تحریم‌های دولت آمریکا بر صادرات نفت ایران، اثر بزرگ‌تری، نسبت به تولید نفت، داشته است. بنا به آمارهای منتشر شده توسط پلتس، صادرات نفت ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸، یعنی زمانی که آمریکا هنوز از برجام خارج نشده بود، ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار بشکه در روز بوده است. در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹، یعنی پس از اعمال اولین دور تحریم‌های نفتی توسط دولت ترامپ، صادرات نفت ایران به یک میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه در روز رسید. در واقع، اگر برآورد آژانس بین‌المللی انرژی درست باشد، میزان صادرات نفت ایران نسبت به پیش از خروج آمریکا از برجام، بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است! در کنار کاهش جدی صادرات نفت ایران، قیمت نفت نیز نسبت به سال گذشته کاهش داشته که این امر بدان معناست که درآمدها نفتی کشور نسبت به سال گذشته، کاهش شدیدی را تجربه کرده است. گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که در حال حاضر چین تنها کشوری است که به‌صورت مداوم نفت از ایران خریداری می‌کند؛ با این حال، میزان خرید نفت چین از ایران نیز به شدت کاهش یافته و واردات نفت این کشور از ایران، در ماه ژوئن امسال نسبت به ژوئن سال گذشته، کاهش ۶۰ درصدی را تجربه کرده است. برخی از منابع غربی، برآورد کرده‌اند که از صادرات نفت حدودا ۴۰۰ هزار بشکه در روز ایران، حدود ۷۰ درصد به چین و حدود ۳۰ درصد به سوریه می‌رود. این آمارها ممکن است نمایی کلی از وضعیت صادرات نفت ایران به دست دهند، اما با این حال، باید گفت از آنجا که صادرات نفت ایران در «بازار خاکستری» صورت می‌گیرد، ممکن است که این آمارها چندان دقیق نباشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

انعکاس کاهش صادرات نفت در تغییر بودجه سال ۹۸

به جز آمار منتشرشده توسط سازمان‌های بین‌المللی، از طریق تغییراتی که اخیرا در بودجه سال ۹۸ ایجاد شده هم می‌توان به نمایی از میزان صادرات نفت ایران پی برد. قانون بودجه سال ۹۸ بر اساس صادرات ۱٫۵ میلیون بشکه در روز بسته شد؛ اما اخیرا دولت مبنای محاسبه درآمدهای نفتی در بودجه سال جاری را تغییر داده و در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مصوب کرده است که صادرات ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت، ملاک درآمدهای نفتی دولت در سال جاری باشد. گرچه دولت آمار رسمی صادرات نفت را منتشر نمی‌کند اما این تغییر اساسی در بودجه سال جاری نشان می‌دهد که صادرات نفت، پس از اعمال سیاست خصمانه و ضدانسانی دولت ترامپ در اردیبهشت سال جاری، کاهش بسیار شدیدی یافته است. حتی میزان صادرات نفت، که ملاک درآمدهای نفتی دولت در سال جاری قرار گرفته، کمتر از برآورد آژانس بین‌المللی انرژی از صادرات نفت ایران در شرایط فعلی است. با این وضع صادرات نفت، دولت باید کم کم به فکر راهکارهایی باشد که وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را به شدت کاهش دهد. محدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، امروز گفته است: با توجه به اینکه در شرایط سخت تحریمی، بخش قابل توجهی از منابع بودجه را از دست خواهیم داد، ضرورت دارد که اصلاح ساختار بودجه را به سمتی سوق دهیم که میزان اتکای مستقیم به منابع نفتی به تدریج به صفر برسد. باید دید آیا دولت می‌تواند با تغییر ساختار بودجه، تبعات کاهش شدید صادرات نفت را تقلیل دهد یا خیر.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
جام نیوزجام نیوز5 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
درحالیکه در سه شهر آمریکا، مالیات بر فروش بالای ۱۰ درصد است، در برخی ایالت‌ها، هیچ مالیاتی در این زمینه پرداخت نمی‌شود. نرخ مالیات بر فروش که به صورت مالیات پرداختی مصرف کننده به ازای هر ۱۰۰ دلار خرید تعریف می‌شود، در سه شهر شیکاگو در ایالت ایلینویز و شهرهای لانگ بیچ و گلن‌دیل در ایالت کالیفرنیا ۱۰٫۲۵ درصد است. از مبلغ فوق، ۶٫۲۵ درصد مالیات مستقیم به حکومت محلی، ۱٫۲۵ درصد مالیات به شهرداری و ۲٫۷۵ درصد مالیات به دیگر ادارات است. علاوه بر مالیات بر خرید، شهروندان آمریکایی بخش زیادی از درآمد خود را به عنوان مالیات بر درآمد به دولت می‌پردازند. آن طور که سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام کرده است، مالیات بر درآمد ۱۶٫۹ درصد از درآمد مالیاتی دولت آمریکا را تشکیل می‌دهد که بیشتر از متوسط ۱۳٫۵ درصدی کشورهای عضو این سازمان است.

نظرها

اخبار بیشتر