عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر |
چهاردهمین روز این جشنواره در بخش موسیقی دستگاهی به سازهای عود و قانون اختصاص داشت و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داوران قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، دوشنبه بیست و یکم مرداد و در چهاردهمین روز از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان که به بخش موسیقی دستگاهی و سازهای عود و قانون اختصاص داشت، نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داوران قرار گرفتند. در این روز حسین بهروزی‌نیا، محمد فیروزی و سعید نایب‌محمدی هیأت داوران ساز عود و مینا افتاده، پریچهر خواجه و ملیحه سعیدی هیأت داوران ساز قانون را تشکیل می‌دادند.

بر اساس این گزارش، بخش نخست چهاردهمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان به ساز عود اختصاص داشت و رده سنی الف که به دو بخش الف ۱ و الف ۲ تقسیم شده بودند، آغازگر این بخش بودند. در ابتدا منصور تاج الدینی از رده سنی الف ۱ به روی صحنه آمد و قطعات خود را آغاز کرد. پس از او ماکان رضا نورمحمدی و آوا پریشانی از این رده سنی و همچنین صدرا ساعی دهقان، حمید کریمیان تکبلاغ، امیرحسین اسفندیاری، ماهور براره، آوین احمدی و نگین لشگری از رده سنی الف ۲ به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 3

پس از آن نوبت به گروه سنی ب رسید و عودنوازان این رده سنی شامل ستار محمدی، محمدرضا حسن خانی، ماه گل مقتدر و امیررضا نصیری بودند. سپس نوبت به گروه سنی ج رسید و هومن شیرعلی و محمد توکلی شوریجه مقابل هیات داوران قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

در پایان بخش نخست چهاردهمین روز جشنواره، نشست نقد و بررسی اجراها برگزار شد و اعضای هیأت داوران اجراها را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 6

بخش دوم چهاردهمین روز جشنواره موسیقی جوان هم به ساز قانون اختصاص داشت و شرکت کنندگان راه یافته به مرحله نهایی در دو رده سنی الف و ب به رقابت با یکدیگر پرداختند. مایسا نادری، ستایش سادات موسوی وند، محیا سادات حسینی نژاد، فاطمه بهرامی، نگار سوهانی، باربد یکدانه، زینب بابایی فرد و ستایش حامدی از رده سنی الف مقابل هیات داوران قرار گرفتند و قطعات خود را اجرا کردند. سپس نوبت به گروه سنی ب رسید و کیمیا عماری و نگار غفاری به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

بخش سوم و پایانی روز چهاردهم، به نشست نقد و بررسی اجراها اختصاص یافت و هیأت داوران اجراها را مورد بررسی قرار دادند. مینا افتاده، پریچهر خواجه، ملیحه سعیدی و هومان اسعدی در این نشست حضور داشتند.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 9

روش استفاده از انگشت گذاری ایرانی توسط نوازندگان در یک جلسه نقد

نشست نخست نقد و بررسی اجراهای روز سوم بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز عود، ظهر روز دوشنبه بیست و یکم مردادماه و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، محمد فیروزی، حسین بهروزی نیا و سعید نایب محمدی (اعضای هیأت داوران) برگزار شد و اجراهای بخش نخست امروز را مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای این نشست محمد فیروزی عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش عود در مورد اجراهای این بخش گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و بی نهایت از شرکت کنندگان تشکر می‌کنم که امسال در رده‌های سنی الف و ب نسبت به سال گذشته اجراهای بسیار بهتری داشتند. نکته مهمی که وجود دارد این است که شرکت کنندگان باید در انگشت گذاری‌ها دقت بیشتری داشته باشند و اگر انگشت گذاری‌های موسیقی ایرانی را انجام دهید، خیلی بهتر خواهد شد. ضمن اینکه به نظر من در قسمت اجرای ردیف‌ها نیز تمام شرکت کنندگان بسیار خوب بودند اما متأسفانه در رده سنی ج تنها دو شرکت کننده داشتیم که یکی از آن‌ها به دلیل اجرا نکردن انگشت گذاری چهارگاه دو، اجرایش مورد قبول قرار نگرفت.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 13

وقتی یکی از داوران از افزایش شرکت کنندگان خوشحال می‌شود

حسین بهروزی نیا عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش عود نیز در مورد اجراهای امروز جشنواره گفت: در ابتدا بسیار خوشحالم که تعداد نوازندگان این ساز بسیار زیاد شده است. تقریبا ۴۰ سال گذشته در هنرستان موسیقی همراه با آقای فیروزی بر روی این ساز کار می‌کردیم. من همیشه دوست داشتم که یک روزی در نوازندگی این ساز به آقای فیروزی برسم و به یاد دارم که یکی از معلمان به من گفت که نگران نباش به آقای فیروزی رسیدید. خوشبختانه در حال حاضر رقابت در این ساز بسیار زیاد شده است و این موضوع باعث خوشحالی است.

وی افزود: نکته‌ای که باید عرض کنم این است که همان طوری که آقای فیروزی نیز به آن اشاره کردند، ما بیشتر انگشت گذاری ایرانی را مدنظرمان است و نوع ملودی هایی که ما در موسیقی مان استفاده می‌کنیم با موسیقی عربی متفاوت است و آن‌ها نیز انگشت گذاری‌های خاص خودشان را دارند و ما نمی‌گوییم انگشت گذاری‌های آنها اشتباه است اما نوع موسیقی ما ایجاب می‌کند که بیشتر از انگشت گذاری ایرانی استفاده کنید.

این هنرمند بیان کرد: نکته دیگری که در اجراهای امروز وجود داشت و بنده نیز از این موضوع گله مند بودم، این است که قطعاتی که برای نوازندگان عود کار شده است، قطعاتی نبود که مختص این ساز باشد و امیدواریم با برنامه ریزی هایی که صورت خواهد گرفت رفته رفته بتوانیم این نقص را برطرف کنیم. نکته آخری که وجود دارد این است که نوازندگان رده‌های سنی بالاتر زمانی که قطعاتشان را اجرا می‌کنند، به خوبی از پس کار برمی آیند اما زمانی که مقامی در این جشنواره کسب می‌کنند و پس از آن باید به عنوان یک نوازنده حرفه‌ای گام بردارند، به سختی می‌توانند دقایقی را به صورت بداهه قطعه‌ای اجرا کنند و امیدواریم در این بخش نیز تدبیری اندیشیده شود و این نقص نیز برطرف شود.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 20

یک پیشرفت قابل ملاحظه در نوازندگی

در پایان این نشست سعید نایب محمدی دیگر عضو هیأت داوران در بخش ساز عود در مورد اجراهای روز چهاردهم جشنواره موسیقی جوان گفت: من هم به نوبه خودم خیلی خوشحال هستم که فرصتی دست داد در خدمت شما عزیزان باشیم. اتفاق خوبی که در اجراهای امروز رخ داد این بود که تعدادی از نوازندگانی که در سال گذشته در این جشنواره حضور داشتند، در این دوره نیز حاضر شدند و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نسبت به سال گذشته داشتند و این موضوع باعث خوشحالی است. در کل از اجراهای امروز بسیار راضی بودم و امیدوارم در سال‌های آینده نیز شاهد اجراهای بهتری از نوازندگان جوان باشیم.

نشست دوم نقد و بررسی اجراهای روز سوم بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز قانون، عصر روز دوشنبه بیست و یکم مردادماه و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، ملیحه سعیدی، مینا افتاده و پریچهر خواجه (اعضای هیأت داوران) برگزار شد و هیأت داوران اجراهای بخش قانون را مورد بررسی قرار دادند.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 24

خوش بینی به آینده سازقانون و طرح یک انتقاد ناراحت کننده

در ابتدا ملیحه سعیدی عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش قانون دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: امروز اجراهای خوبی را از نوازندگان جوان ساز قانون شاهد بودیم البته توقع من خیلی بیشتر از این‌ها است. بنده در تمام این سال‌ها سعی کردم که فرم ایرانی به ساز قانون بدهم. اما بنده می‌خواهم نکاتی را در مورد اجراهای امروز عرض کنم و اولین نکته این است که تعدادی از نوازندگان در هنگام اجرای قطعات، حرکات اضافه انجام می‌دهند و بنده به شخصه از این حرکات بیزار هستم. معمولا در نواختن سازها حرکات اضافه معقول نیست و متأسفانه به تازگی در نواختن بعضی از سازها می‌بینم که نوازندگان حرکات اضافه انجام می‌دهند اما به اعتقاد من کسی که سازی را می‌نوازد، باید کوک و اجرای نوازنده خوب باشد و نباید با حرکات اضافه خودشان را نشان دهند. به همین دلیل از نوازندگان جوان ساز قانون درخواست می‌کنم که از انجام حرکات اضافه خودداری کنند.

ملیحه سعیدی در پایان خاطرنشان کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که به دلیل اینکه ساز قانون سال‌های سال دور از مملکت ما بوده و بیش از صد سال است که به مملکت ما بازگشته است، مقداری دقت و کار بیشتری را می‌طلبد و باید تلاش بیشتری کنید و انشالله شاهد موفقیت‌های بیشتری از جانب شما جوانان باشیم و بنده به شخصه به آینده این ساز بسیار خوشبین هستم.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 28

تکنیک باید در اختیار شعور و فکر موسیقی باشد

سپس پریچهر خواجه دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش قانون نیز دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: خیلی خوشحالم که در خدمت نوازندگان جوان ساز قانون هستم. برای من موسیقی ایرانی بسیار پرارزش و پراهمیت است و امیدوارم با کمک یکدیگر بتوانیم برای موسیقی کشورمان کاری انجام دهیم و بتوانیم میراث و فرهنگ موسیقی را زنده نگه داریم. زمانی که بنده ساز قانون را زیر نظر خانم سعیدی آغاز کردم، در آن زمان عوام به دلیل اینکه ساختار و صدای آن را کمتر شنیده بودند، نمی‌دانستند که قانون چه سازی است و گمان می‌کردند که این ساز عربی و یا ترکیه‌ای است و خانم سعیدی همت کردند و شاگردانی مانند من را تربیت کردند. به هر حال دغدغه بنده فقط موسیقی ایرانی است و خیلی خوشحالم که امروز نوازندگان جوانی چون شما ادامه‌دهنده راه فرهنگ و موسیقی کشور هستید. موضوع تکنیک یعنی بهره‌برداری از موضوعات نوازندگی. تکنیک باید در اختیار شعور و فکر موسیقی باشد و اگر در اختیار فکر موسیقی باشد خیلی خوب است.

پریچهر خواجه در پایان در مورد سطح کیفی نوازندگان شرکت‌کننده در این جشنواره گفت: به نظر من سطح اجراهای امسال بسیار بالا بود خصوصا رده سنی الف که قطعات بسیار خوبی را از این رده سنی شنیدم و باز هم تاکید می‌کنم که دست در دست هم دهیم تا فرهنگمان را گرامی بداریم و هیچ‌کس در دنیا مانند یک ایرانی دغدغه کشورش را ندارد.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 32

بهترین فرصت برای دور شدن از اضطراب

در پایان این نشست نیز مینا افتاده از دیگر داوران ساز قانون در مورد اجراهای روز چهاردهم جشنواره موسیقی جوان گفت: بنده متخصص نیستم اما در عین حال متخصص هستم! به دلیل اینکه از سالی که در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل شدم، قانون ساز دوم بنده بود و خوشحالم که در حال حاضر به ساز تخصصی بنده تبدیل شده است. امروز اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و خوشحالم که بالاخره یک نوازنده قانون آقا همانند سال گذشته در این جشنواره حضور داشت و بسیار هم زیبا نواختند.

افتاده در پایان تصریح کرد: نکته‌ای که به ذهن من رسید این است که نوازندگان زمانی که به روی استیج می‌آیند، بهترین فرصت است که اضطراب و ترس را از خودشان دور کنند و در حال حاضر چنین فرصتی برای آن‌ها پیش نمی‌آید که بر روی استیج قرار بگیرند و برای مخاطبین ساز بنوازند به همین دلیل باید سعی کنند با آرامش بر روی استیج قرار بگیرند و اجراهای بهتری را داشته باشند.

عود نوازی با قانون در تالار رودکی/ وقتی داورها خوش بین می‌شوند - 36

سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران در حال برگزاری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسدوبل؛ انجمن موسیقی آلخمسی

تابناکتابناک1 روز قبل

حمله احسان علیخانی به بازیگر زن سینما: کجای تلویزیون رقصیدی؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اخیرا ویدئوی بامزه‌ای منتشر شده از عادل فردوسی‌پور و دوستانش که به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس نود در یکی از رستوران‌های تهران دور هم جمع شده‌اند و در ضیافتی مشترک، خاطرات برنامه‌ای را مرور می‌کنند که حالا دیگر نیست. در ادامه یادداشت رسول بهروش «وجه «بامزه» ویدئوی همنشینی عادل و رفقا هم بیشتر به‌خاطر آوازخوانی هنرمند مسنی است که در قطعه شعر مشهور «نازنین‌مریم» اسم فردوسی‌پور را به جای مریم می‌نشاند و باعث ریسه رفتن عادل از خنده می‌شود؛ خنده‌هایی که جای همان‌ها هم ماه‌هاست در شبکه سه خالی مانده و پر نمی‌شود. در عین حال اما به‌نظر می‌رسد انزوای خودخواسته عادل فردوسی‌پور و محدود شدنش در چنین ضیافت‌هایی هم دیگر کافی باشد. در حقیقت حق هواداران او و هنرش بیش از آن است که فقط گاه گاهی شاهد کلیپ‌های همنشینی عادل با رفقای نودی‌اش باشند و چلوکباب خوردن آنها را تماشا کنند. قطعا کار عادل برای اثبات خودش سخت‌تر است، اما وقتی میلیون‌ها نفر به استعداد و توانایی او ایمان دارند، دلیلی برای موفق نشدن وجود ندارد.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.
ایسناایسنا1 روز قبل
«طرح وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دو دهه اخیر حدود هشت مرتبه در مجلس بررسی شده است؛ تا سرانجام رأی مثبت نمایندگان مجلس را گرفت. ما منتظریم که رییس جمهور سریع‌تر برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدام کند. در نتیجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محیط امنی شده بود. یا قرار است یک سایت میراث فرهنگی را حفاظت و مرمت کنیم باید شرایط بازدید گردشگران از آن را هم درنظر بگیریم. در واقع میراث فرهنگی و گردشگری به صنایع آن منطقه کمک کرده بود و همه‌ی آن‌ها در خدمت یکدیگر بودند.

نظرها

اخبار بیشتر