قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا

قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا : قایق‌های تندرو در حوزه‌های گشت دریایی، حفاظت از مرز‌های آبی و دفاع از حملات و تهاجم‌های احتمالی کاربرد بسیاری دارد.

حجم ویدیو: 6.13M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۱:۰۰

به گزارش رکنا، قایق‌های تندرو نوعی از شناورهای کوچک و با سرعت بالا هستند که در حوزه‌های گشت دریایی، حفاظت از مرزهای آبی و دفاع از حملات و تهاجم‌های احتمالی متجاوزان مانند دزدان دریایی و کشورهای متخاصم به مرزهای آبی و دریاهای یک کشور کاربرد فراوان دارند.

کشورمان هم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با خرید ناو‌های و ناوچه‌ها می‌توان قدرتمندترین کشور منطقه در حوزه دریا بود، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تهاجم دشمن بعثی فرماندهان نظامی سپاه در حوزه دریا به این فکر افتادند که برای وظایف یادشده از نوعی شناور‌های تندرو با قابلیت نصب انواع سلاح مانند مین‌های دریایی، پرتابگر‌های راکت‌های کوتاه برد و تیربار‌های ۷٫۱۲ میلیمتری داشتند، بهره ببرند.

استفاده از این قایق‌ها پس از نتایج به دست آمده در عملیات کربلای ۵ که در آن عراق با همه گونه آمادگی اطلاعاتی، تسلیحاتی و لجستیکی حضور داشت، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همچنین، ایران هم دو هفته قبل از آن عملیات ناموفق کربلای ۴ را به دلیل ارسال اطلاعات ماهواره‌ای به دشمن (توسط آمریکا) پشت سر گذاشته بود، کشور‌های پشتیبان عراق وارد مرحله جدیدی در حمایت‌های خود از صدام شده و به رویارویی مستقیم با ایران پرداختند.

در دوران دفاع مقدس و همزمان با تهاجم سراسری رژیم بعث عراق، آمریکایی‌ها فعالترین نقش را در پشتیبانی از صدام ایفا کردند. به طوری که ایجاد مشکل در مسیر‌های صادرات و واردات دریایی، حمله به کشتی‌های ایرانی، ورود به آب‌های سرزمینی ایران، حمله به سکو‌های نفتی، انهدام ناو‌های جوشن و سبلان و از همه بی شرمانه‌تر، ساقط کردن یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس با ۲۹۰ نفر انسان بی گناه بخشی از آن اقدامات بوده است. بعد از عملیات کربلای ۵ حضور آمریکایی‌ها بسیار متفاوت از قبل شد. در اوایل سال ۶۶، تعداد ۸۵ ناو و شناور آمریکایی در جنگ با ایران حضور فعال داشتند در حالی که تا پیش از این سال حدود ۱۰ فروند فعال بود. در این مقطع حساس، مسئولیت به سپاه واگذار شد تا در این منطقه به اقدامات متقابل و دفاع دست بزند و می‌توان گفت شکل گیری نیروی دریایی سپاه با حضور آمریکایی‌ها همزمان شد.

قایق ‌های تندرو در دوران دفاع مقدس به قدری موفق بودند که شکل گیری نیروی دریایی سپاه بر اساس آن‌ها صورت گرفت و این موفقیت همچنین باعث تحول در دکترین حوزه‌های مختلف شد. هرچند این قایق‌ها در سایر نقاط دنیا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی آنچه در ایران اتفاق افتاد و تولید علم محسوب می‌شود، استفاده از نوعی است که در شرایط مختلف دریا، پایداری داشته و توانایی حمل و به کارگیری انواع سلاح را دارند.

پس از دوران دفاع مقدس، تلاش برای به خدمت گرفتن بهترین قایق ‌های تندروی دنیا در کنار توسعه بومی آن‌ها و سایر فناوری‌های کاربردی نظیر سلاح، ادوات ناوبری و مسیریابی و سامانه‌های مخابراتی امن آغاز شد و با روندی بی توقف و رو به رشد ادامه یافت. در زمینه‌های تسلیحاتی، به کارگیری پایدار کننده‌های هیدرولیکی و سامانه کنترل آتش، باعث شلیک موثرتر راکت ۱۰۷ میلیمتری از فاصله دورتر و چند کیلومتری (بیشتر از برد سامانه‌هایی مانند فالانکس) شده و نصب توپ‌های ۲۳ میلیمتری تک لول نیز آتش سنگین‌تری در مقایسه با تیربار‌های ۷٫۱۲ میلیمتری ایجاد می‌ کند.

اما در عصری که در تمام رده‌ها سلاح موشکی یافت می‌شود، موشک‌های کروز کوتاه برد و میان برد دریایی با عملکرد خودکار، قایق ‌های تندروی ایرانی را حتی از برد توپ‌های کالیبر بالای ناو‌های دشمن دور نگه می‌دارند. همچنین سطح مقطع کم این شناور‌ها و سرعت بالای آنها، ترک سریع محل شلیک و عدم فرصت کافی برای پاسخ دشمن را ممکن می‌سازد. در حال حاضر شناور‌های تندروی نیروی دریایی سپاه از متوسط سرعت حدود ۵۵ گره دریایی (نات) برخوردار بوده و شناور‌هایی با سرعت ۶۰ تا ۷۰ نات نیز موجود است.

به همین دلیل در ابتدا با استفاده از قایق تندرو عاشورا و سپس هم با طراحی و ساخت انواع آن قدرت خود را در عرصه دریا حفظ، تثبیت و ارتقا داده‌اند که این مهم تا امروز هم با قدرت بیشتر ادامه دارد.

در اولین بخش از این گزارش‌ها به بررسی قایق سراج پرداخته‌ایم که در ادامه متن کامل بررسی آن را مطالعه می‌کنید. قایق

قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 13قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 14قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 15قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 16قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 17قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 18قایق سراج، چشم بینای نیروهای مسلح ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس - 19

قایق تندرو سراج

سراج یک قایق تندرو تهاجمی راکت انداز، رادار گریز و یا طراحی متناسب با مناطق آب و هوایی گرمسیری است که روز اول شهریورماه سال ۸۹ توسط سردار وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. این شناور توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع کشورمان و از جنس فایبرگلاس ساخته شده که مجهز به امکانات پیشرفته بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است.

استفاده از این امکانات باعث می‌شود تا تغییرات ارتفاعی ناشی از حرکت بر روی آب و صدای زیاد آن در سرعت‌های بالا در داخل کابین احساس نشود. سرعت این قایق تقریباً به ۶۰ نات می‌رسد که سرعت بسیار بالایی برای یک قایق دریایی است. همچنین در شرایط طوفانی دریا، سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد. این شناور در زمینه‌های مختلفی چون حفظ تعادل در سرعت بالا، رفتار مناسب عملیاتی در شرایط گوناگون و قدرت موتور بالا در کنار طراحی و ساخت بدنه مناسب از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار بوده و توان دریایی ایران را افزایش می‌دهد.

سراج در رسانه‌های خارجی

خبرگزاری CNN آمریکا در گزارشی مربوط به ۲۴ آگوست سال ۲۰۱۲ خبر از رونمایی قایق سراج داد و طی این گزارش ویژگی‌های شاخص آن را برشمرد.

روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن هم طی گزارشی نوشته جان استوک در آگوست سال ۲۰۱۲ قایق سراج و ویژگی‌های آن را تحلیل و بررسی کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

فیلم/ فرار راننده بی وجدان پس از تصادف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ضربه فنی آمریکایی بی اخلاق به سبک ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در خارج از گود این هفته خواهید دید: >> چند روزی است که گفته می‌شود استراماچونی مربی ایتالیایی استقلال از شرایط ناراضی است و می‌خواهد برود>> بیرانوند به همراه کاپیتان‌های پرسپولیس از مامور نیروی انتظامی عذرخواهی کردوی چندی پیش برخورد نامناسبی با یکی از ماموران نیروی انتظامی داشت که می‌خواست با بازیکنان پرسپولیس عکس یادگاری بگیرد>> کوهپیمایی کوهنوردان نابینا و کم بینا>> نخستین مدال شمشیربازی ایران در جهان>> وقتی عموزاد به رسم ادب و احترام خواست با کشتی گیر آمریکایی دست دهد، کشتی گیر آمریکایی امتناع کرد و عموزاد نیز در میدان، این بی احترامی را پاسخ داد

فیلم/سردار از دوقدمی گل نزد!

الفالف20 ساعت قبل
فیلم/سردار از دوقدمی گل نزد! گروه ورزشی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۵۷ ۳۹۸۰۵۲۶۱۹۳سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در دیدار مقابل احمد گروژنی از دوقدمی دروازه‌ نتوانست توپ را درون دروازه قرار دهد و دروازه‌بان حریف او را ناکام گذاشت.

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر