دست چپ‌‌های خیلی خاص! + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی

دست چپ‌‌های خیلی خاص! + فیلم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
شنیده شده چپ دست ها منطقی ترند، با دست دلشان می نویسند و با پای منطقشان راه می‌روند؛ چه اقلیت جالبی هستند این دست چپ های خیلی خاص!

سیزده اوت، مصادف با ۲۲ مردادماه روز جهانی چپ دستان است، نام این روز در سال ۱۹۷۶ همزمان با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد و به تصویب رسید.

هدف از نامگذاری چنین روزی، مبارزه با برخی باورهای خرافی درباره چپ دست‌ها و سعی در تغییر آنها و همچنین انتقاد از طراحی تمام امکانات موجود برای اکثریت که راست دست‌ها هستند، بود.

علی رغم دیدگاه عموم، دست غالب یک انتخاب نیست و چپ دستان حدود یک دهم از جمعیت دنیا هستند، نقش وراثت در این ویژگی پررنگ است و گفته می‌شود فرزندانی که یکی از والدین آنها چپ دست باشد، احتمال چپ دست بودن آنان به ۱۷ درصد می‌رسد و اگر هر دو راست دست باشند، این احتمال به ۱۰ درصد خواهد رسید.

تخمین زده می‌شود بین ۱۰ تا ۱۳٫۵ درصد از جمعیت جهان راست‌دست‌ نیستند؛ اگر چه تعداد کمی از این افراد مهارت استفاده از دو دست را دارند اما بیشتر آنها چپ‌دست هستند. از آن جایی که چپ‌دست بودن نمایشی از عملکرد مغز به شمار می‌رود، با شناخت در ارتباط است. آنهایی که چپ‌دست هستند نیم‌کره سمت راست مغزشان توسعه یافته‌تر است. این بخش از مغز به فرآیندهایی نظیر استدلال فضایی اختصاص دارد.

تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهد بافت سلول عصبی رابط میان دو نیم‌کره مغز در افراد چپ‌دست بزرگ‌تر از افراد راست‌دست است. این بدان معناست که برخی از افراد چپ‌دست ارتباط بهتری میان دو نیم‌کره مغزشان برقرار است و به همین دلیل پردازش اطلاعات در مرکز فرماندهی بدنشان با قدرت بیشتری انجام می‌شود.

اما این که چرا اکثر افراد چپ‌دست قدرت پردازش مغزی بهتری دارند، هنوز به درستی مشخص نیست. یک نظریه می‌گوید زندگی در دنیایی که برای راست‌دستها طراحی شده، چپ‌دستها را مجبور به استفاده از هر دو دست کرده که این نتیجه‌ای جز افزایش ارتباط میان دو نیم‌کره مغز ندارد.

خیلی‌ها باور دارند که چپ دستان باهوش‌تر و یا عاطفی‌تر و مهربانترند که هنوز چنین ادعاهایی را نمی‌توان بر پایه علمی ثابت کرد، اما نکته قابل توجه این است که با وجود همه سختی هایی که چپ دستان در استفاده از وسایل دارند، بسیار از چپ دست بودنشان خرسند و راضی اند و حاضر به تغییر این ویژگی خاص نیستند.

برخی پژوهشگران معتقدند وقتی صحبت از بقای کامل‌ترین و سازگارترین‌ها به میان می‌آید، چپ دست‌ها یک سر و گردن از همه بالاتر هستند. زیرا در مبارزه‌ی تک به تک، استفاده از دست چپ مانند استفاده از ترفندی غافلگیرکننده است.

واقعیت این است که چپ دست‌ها اقلیت هستند و این اقلیت راضی و خوشحال با وجود سختی هایی که در استفاده از وسایل داشتند، این ویژگی را خاص دانسته و خوشحالی شان آنجا اوج می‌گیرد که در تقویم‌ نیز یک روز را به نام خود دارند.

یکی از این چپ دست‌ها به خبرنگار ایسنا گفت: «یکی از سوال هایی که همیشه جواب مثبت دادن به آن حس خیلی خوبی به من می‌دهد این است که آیا چپ دستی؟ و من با غرور و خوشحالی جواب می‌دهم‌ بله، من این ویژگی ام‌ را خیلی دوست دارم چون خاص است.» الهام خاطره خوبش از چپ دست بودنش را نیز مربوط به روزی عنوان کرد که متوجه شده بود همسرش نیز مثل خودش چپ دست است.

فاطمه نیز حس خوبی نسبت به چپ دست بودنش داشت، ولی عنوان کرد "چون خودم در آن نقشی نداشته‌ام بنابراین به خاطرش مغرور نمی‌شوم.

نکته جالبی که فاطمه اشاره کرد این بود که او اصلا به استفاده از صندلی‌های مخصوص چپ دست‌ها تمایلی نداشته، او در این باره گفت: «آنقدر که روی صندلی هایی با دسته سمت راست امتحان داده‌ام که از آنها بیشتر خوشم‌ می‌آید.»

فاطمه یکی از دلایلی را که باعث انتخاب همسرش شده بود، چپ دست بودنش عنوان کرد و گفت این یکی از خاطرات خوب اش در مورد چپ دست بودن اش است.

یاسین در این باره می‌گوید: «من به عنوان یک چپ دست سی و یک ساله خاطرات زیادی از چپ دست بودنم دارم. از زمانی که سر سفره غذا، مادرم من را مجبور به گرفتن قاشق با دست راست می‌کرد، و دقیق یادم است که غذا نخوردن را به خوردن با دست راست ترجیح می‌دادم، چون واقعا اذیت می‌شدم.»

او اشاره می‌کند که در گرفتن قیچی هم مشکل داشته و دارد، و ادامه می‌دهد: «الان هم که به عنوان یک مهندس عمران مشغول به کار هستم، مثلا موقع استفاده از متر به مشکل بر می‌خورم و متوجه شده‌ام حتی متر نیز برای راست دست‌ها طراحی شده است، مخصوصا مترهایی که تقسیم بندی سانتی متری و اینچی دارند.»

«در مدرسه هم برای باز و بسته کردن دفترهای فنری ام به مشکل برمی خوردم، و اوج مشکلات آن‌جایی بود که برای آزمون‌های کنکور باید از چپ دست بودن به عنوان یک معلولیت نام می‌بردیم!»

یاسین ادامه می‌دهد: «با همه‌ی این‌ها چپ دست بودن را به خاطر حس خاص بودن و عضو یک جامعه کم جمعیت بودن دوست دارم، حتی اگر تا آخر عمر نتوانم کاغذی را درست برش بزنم و یا در عوض کردن دنده ماشین به مشکل بر بخورم.»

زهرا عضو دیگری از اقلیت چپ دستان است که از این اتفاق احساس خوبی دارد؛ او از اینکه باید امتحانات و آزمون‌ها را روی صندلی‌های مخصوص راست دست‌ها می‌گذرانده یاد کرده و معتقد است با همه ان مسائل باز هم چپ دست بودنش را بسیار دوست دارد.

سعید ۲۹ ساله، یادش نمی‌آید از کی متوجه چپ دست بودنش شده است. او با خنده می‌گوید: "با این موضوع راحت بودم و کلی هم برایم کلاس داشت. در کلاس خط اذیت می‌شدم و به همین دلیل هم آن را رها کردم. استاد به بقیه آموزش می‌داد و بعد مجبور بود جداگانه به من هم یاد بدهد …

او برای رانندگی یا استفاده از وسایل دیگر مثل قیچی که برای راست دستان طراحی می‌شوند مشکلی نداشته است. می‌گوید «مشکل خاصی ندارم و راحتم. در خیلی از کارها دو دستم و در خیلی کارها هم اصلا با دست چپ نمی‌توانم کار کنم.»

بعد می‌خندد و ادامه می‌دهد «کلا موجود عجیبی هستم! مثلا برای باز کردن در بطری و شیشه و این چیزها با دست راست راحت ترم، برای رانندگی با دو دستم راحتم، شاید آنقدر این موضوع برای من معمولی شده که دیگر احساس دشواری ندارم.»

«نوشتن و برداشتن وسایل و یا قاشق را معمولا با دست چپ انجام می‌دهم. موهایم را با همان دست راست شانه می‌زنم. کارت عابر بانک و با کار کردن با موس را با همان دست راست انجام می‌دهم و تایپ کردن هم با دو دستم می‌توانم ولی با دست چپ سریع‌ترم.»

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز انجمن چپ دست‌های ایران با ارسال نامه‌ای به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست کرد روز ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) به عنوان روز جهانی چپ دست‌ها در تقویم ملی کشورمان ثبت شود.

فرزانه معصومیان دبیر این انجمن گفته بود: بر اساس مصوبه سازمان ملل متحد از سال ۱۳۵۵ یک روز در تقویم جهانی به چپ دست‌ها اختصاص داده شده است. دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از این است که تمام ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند (مانند صندلی‌های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، قانون‌های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک‌ها و اداره‌ها و …) و چپ دست‌ها را مجبور به کاربرد از دست راست می‌کنند.

همچنین یکی از اهداف این روز، مبارزه با باورهای خرافاتی درباره چپ دست‌ها است.

معصومیان تصریح کرد، خوشبختانه در ایران برخوردهای خرافی و غلط با چپ دست‌ها بسیار محدود است و عموم جامعه به چپ دست‌ها نگرش مثبتی دارند، با این‌حال این قشر مجبورند مثل اغلب مناطق جهان با ابزارهای راست دستی کار کنند.

دبیر انجمن چپ دست‌ها از ارسال نامه به مرکز آمار ایران و درخواست برای اصلاح پرسش‌نامه برای سرشماری تعداد چپ دست‌ها در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: در این‌باره مسئولان قول مساعد داده‌اند.

او افزوده بود، همچنین با توجه به اینکه همه ساله تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های مختلف از جمله کنکور، چپ دست‌ها هستند و این در پرسش‌نامه نیز از آنان سوال می‌شود، اما متاسفانه صندلی مناسب در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد که باید در این‌باره اقدام مناسب صورت بگیرد.

گزارش از «فاطمه توانا»؛ خبرنگار ایسنا بوشهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.

تعزیرات این بار در شرکت‌های هواپیمایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ اعضای گشت مشترک تعزیرات مکرر به سراغ آژانس‌های هواپیمایی رفته‌اند، اما این بار وارد شرکت‌های هواپیمایی شدند و از مسئولان شرکت‌ها علت اجرا نشدن مصوبه ۲۹ مرداد سال گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی را خواستار شدند.

دریاچه‌ای با میلیون‌ها حباب یخ زده! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دریاچه آبراهام که در کوه‌ها راکی کانادا واقع شده است به یک پدیده جذاب مخصوصا برای عکاسان تبدیل شده است. گاز‌های متان که از کف این دریاچه با صورت حباب‌های هوا خارج میشوند در این فصل سال به مرور با یخ زدن دریاچه یخ می‌زنند و منظره‌ای زیبا و جالب را پدید می‌آورند. بیشتر بخوانید: گونه‌های جانوری استان کردستان در معرض خطر انقراض + فیلمانتهای پیام/حباب‌های منجمد هوا در زیر آب + فیلم
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسید مستجاد حسینی با بیان اینکه کاروان ویژه حج جانبازان، روز جمعه اول شهریورماه به میهن اسلامی بازخواهد گشت، گفت: این کاروان روز جمعه اول شهریورماه ساعت ۱۶ و پنج دقیقه به وقت عربستان با پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی هما به شماره ۱۵۵۳ به میهن اسلامی باز خواهد گشت. اخبار اجتماعی- مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اعمال زائرین جانباز در حال اتمام است، رمی جمرات به پایان رسیده و طواف، نماز طواف، سعی، طواف و نماز نسا و زیارت دوره مکه از برنامه‌هایی است که به مرور در زمان باقیمانده انجام خواهد شد. حسینی در خصوص شرایط سلامتی جانبازان نیز تصریح کرد: یکی از جانبازان شیمیایی با مشکل تنفسی به مدت دو روز در بیمارستان هلال احمر بستری بود که پس از به دست آوردن سلامتی نسبی به کاروان بازگشت، بقیه نیز تحت مراقبت پزشک کاروان در سلامت هستند. هرچند با توجه به انبوه جمعیت و انتشار سریع بیماری‌های دستگاه تنفسی بدون رعایت ملاحظات بهداشتی ابتلای به این بیماری‌ها محتمل است. گفتنی است کاروان ویژه حج جانبازان با بدرقه معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز سه‌شنبه اول مردادماه از فرودگاه امام خمینی (ره) عازم مدینه منوره شد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای عمار سعیدیان‌فر گفت: میانگین تردد ساعتی اوج عصر در ورود به محدوده طرح کنترل آلودگی هوا هم ۳۰ درصدی کاهش یافته است. وی افزود: این آمادگی وجود دارد که داده‌های تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا برای بررسی و اعتباریابی نتایج در اختیار کارشناسان قرار گیرد. آقای سعیدیان فر ادامه داد: معاونت حمل‌ونقل و ترافیک از هرگونه نقد سازنده و بر اساس تحلیل آمار و ارقام و نه بر اساس مخالف‌خوانی مغرضانه یا بررسی یک معبر و تعمیم به‌کل محدوده‌های دوگانه، استقبال می‌کند. این مدیر حوزه ترافیکی تأکید کرد: همکاران بنده در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک ۲۴ ساعته پاسخگوی شهروندان به‌صورت حضوری و غیرحضوری هستند، ولی بعضی از افراد در پشت در‌های بسته نشسته‌اند و بیان می‌کنند که طرح کنترل آلودگی هوا بسترساز حجم انبوهی از اعتراض‌ها و شکایت شده است. وی افزود: شهروندان فهیم تهرانی در طرح کنترل آلودگی هوا مشارکت و همکاری بسیار عالی دارند و اظهارنظر‌های غیرعلمی و عوام‌پسند نمی‌تواند مانع موفقیت اجرای طرح‌ها شود.

نظرها

اخبار بیشتر