فصل خصومت دعوی یک گام بزرگ برای کاهش پرونده‌های قضایی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اجتماعی
فصل خصومت دعوی یک گام بزرگ برای کاهش پرونده‌های قضایی است

فصل خصومت دعوی یک گام بزرگ برای کاهش پرونده‌های قضایی است

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

یحیی کمالی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تدریس و تحصیل قضات و کارمندان قوه قضایه، گفت: کامندان و قضات باید در ساعات اداری به وظیفه خودشان عمل کنند و هرگونه فعالیت دیگر به لحاظ شرعی و قانونی صحیح نیست، اما می‌توانند در زمان خارج از ساعات اداری به ادامه تحصیل و یا تدریس بپردازند و هیچ منع قانونی برای این موضوع وجود ندارد. بنابراین گله رییس جدید دادگستری تهران نیز از فعالیت‌های آنها در ساعات اداری بوده است، چرا که تعدد پرونده‌ها بسیار زیاد بوده و نباید زمان را تلف کرد.

بنیان‌های تشکیل پرونده در مراجع قضایی شناسایی شود/ افزایش قاضی راه حل مناسبی برای کاهش پرونده‌ها نیست

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، با اشاره به کمبود قاضی در کشور، افزود: حجم پرونده‌ها مطورحه در مراجع قضاییه بسیار زیاد است اما بنده معتقد ما نباید نسبت به حجم پرونده‌ها، تعداد قاضی را هم اضافه کنیم کما اینکه در برنامه ششم توسعه اختیار جذب قاضی به قوه قضاییه داده شده تا بتواند متناسب با نیازشان قاضی جذب کنند. از طرفی باید بنیان‌های تشکیل پرونده‌ها را شناسایی کرده و منافذ ورودی پرونده‌ها به دادسراها را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه افزایش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی علت و عللی دارد که باید بررسی و کنترل شوند، اظهار کرد: نباید متناسب با حجم پرونده‌ها قاضی و کارمند اضافه کنیم چرا که این کار با سیاست‌های بالادستی سازگاری ندارد، بنابراین باید به دنبال راهی برای کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجه قضایی باشیم.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

فرآیند طولانی دادرسی علت اصلی افزایش پرونده در مراجع قضایی است

کمالی پور بروکراسی اداری و فرآیند دادرسی را یکی از علت‌های اصلی افزایش پرونده در مراجع قضایی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده‌ها بسیار طولانی بوده و باید از دادسرا به دادگاه، دادگاه تجدید نظر، اعمال ماده ۴۷۷ و اعمال ماده ۴۷۴ عبور کند که زمان بسیار طولانی را طلب می‌کند. از طرفی در حوزه عملکردی و رسیدگی به پرونده‌ها کارشناس، کارمند، وکیل و قاضی نیز دخیل هستند.

آرای قضات از اتفان کافی برخوردار نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه آرای قضات از اتفان کافی برخوردار نیست، افزود: عدم اتفان رای قضات یکی از مشکلات بزرگ در مراجع قضایی است، چرا که قضات ما در رسیدگی هایشان فصل خصومت نمی‌کنند و قاطع دعوی نیستند و اگر دعوایی در دادگستری‌ها مطرح شود و قضات بتوانند فصل خصومت کنند در همان‌جا پرونده به اتمام می‌رسد و دیگر ادامه نخواهد داشت، اما اگر فصل خصومت نشود و فقط پرونده مختومه شود، ده‌ها پرونده دیگر مشابه آن در دادگستری مطرح می‌شود. بنابر این نحوه بسته شدن پرونده‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه شود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره انتشار فیلمی مبنی بر آزار و اذیت سگها در فضای مجازی گفت: پلیس حامی صیانت از حقوق حیوانات است. فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: پلیس با افرادی که اقدام به حیوان‌آزاری می‌کنند، برخورد می‌کند. وی با بیان اینکه فیلم مربوط به آزار سگها مربوط به چند سال گذشته بود، خاطرنشان کرد: منتشرکننده این فیلم باعث تشویش اذهان عمومی شده و به زودی بازداشت می‌شود. انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
وی ادامه داد: چنان جریان اقتصادی و سودآوری مواد مخدر بالاست که بعید می‌دانم سوداگران به این راحتی دست از قاچاق مواد مخدر بردارند. معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هزینه بالای مواد مخدر در کشور بیان داشت: ۱۶۷ تریلیون تومان هزینه مواد مخدر در ایران طی یک سال است یعنی ۴۷ درصد بودجه عمومی کشور و ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی مربوط به این موضوع است. منتظرالمهدی گفت: ‌بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا درگیر مواد مخدر هستند و ۴۵۰ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌أدهند ضمن اینکه در ایران نیز روزانه ۱۰ نفر ودر سال ۳۶ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر از بین می‌روند. وی یادآور شد: در این سال‌ها شاهد افزایش ۵ درصدی مصرف مواد مخدر در ایران هستیم. وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مواد مخدر در کشور افزود: مبارزه با مواد مخدر از مرزها تا شهرها ادامه دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. می‌خواستم بپرسم آیا من می‌توانم یک دانگ از سهم خودم را بفروشم یا به کس دیگری واگذار کنم؟ اعتمادآنلاین| میراندا مهدوی- پرسش مخاطبان اعتمادآنلاین: من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. این نکته قابل توجه است که بر اساس قانون چنانچه شما ملک را به شخصی غیر از شریکتان بفروشید برای شریکتان حقی ایجاد می‌شود که در قانون به آن «حق شفعه» یا همان حق شریک دوم می‌گویند و به این معنی است که هرگاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین ۲ نفر مشترک باشد و یکی از ۲ شریک سهم خود را به شخص دیگری بفروشد، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و مالک سهم فروخته شده شود. ینابراین با استفاده از این حق دوست شما می‌تواند با پرداخت ثمن معامله به خریدار سهم فروخته شده را در ملکیت خود درآورد. شما می‌توانید مشکلات حقوقی خود را از طریق آی‌دی @Modiretemad در تلگرام با ما در میان بگذارید، و مشاوران حقوقی ما در اعتمادآنلاین پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام صبح چهارشنبه در نخستین جلسه ستاد خیرین آموزش و توسعه اشتغال مددجویان زندان‌های خراسان‌جنوبی اظهار کرد: براساس توافق‌نامه بین اتاق ایران و سازمان زندان‌ها، ستاد خیرین آموزش و اشتغال مددجویان در استان‌ها نیز باید شکل بگیرد. وی افزود: به عنوان فعالان اقتصادی باید همانطور که از امکانات محیط زیست و جامعه استفاده می‌کنیم در کنار آن در راستای رسالت خود در حوزه اجتماعی و به ویژه موضوع مهم اشتغال‌زایی نیز خدماتی ارائه دهیم. احتشام با اشاره به اینکه باید خدمات اجتماعی تولید کنندگان در نهایت به رفاه اجتماعی منجر شود، ادامه داد: فعالان اقتصادی نباید تنها به سود شخصی توجه داشته و از رسالت‌ اجتماعی خود در عرصه‌های مختلف غافل باشند. وی بیان کرد: بی شک معضلات اجتماعی به ویژه در حوزه اعتیاد از مسیر رونق تولید کاهش می‌یابد و نرخ جرم با افزایش اشتغال به حداقل می‌رسد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند ادامه داد: بسیاری از افرادی که به دلایلی در زندان‌ هستند از هوش بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌توان از توانمندی‌های آنان در حوزه تولید و اشتغال استفاده کرد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با تیتر امشب شبکه خبر به جایگاه صنایع دفاعی کشور اشاره کرد و افزود: از دو منظر کمی و کیفی می‌توان جایگاه صنایع دفاعی را در کشور ارزیابی کرد. یکی از طریق آثار و پیامد‌های رشد صنایع دفاعی و دیگری از منظر مقایسه دو موقعیت قبل و بعد از انقلاب. وی گفت: امروز که در شرایط تهدید و تحریم‌های جدی روبرو هستیم مرز‌ها از امنیت خوبی برخوردار هستند که این نشان از ارزیابی مثبت صنایع دفاعی کشور است. فضای کار و مدیریت جهادی در کنار تلاش و اخلاص از جمله نکات بارز خودکفایی در تجهیزات دفاعی مورد نیاز کشور است. پیش از این به حدود ۷۰ درصد فناوری نظامی احتیاج داشتیم، اما الان به ۱۰ درصد فناوری پیشرفته نیاز داریم بنابر این برای ساخت تجهیزات دفاعی بر مبناء دانش روز به زمان کمتری نیاز داریم.
فارسفارس23 ساعت قبل
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز: چند روزی است که داستان سگ‌کشی با اسید در کهریزک در فضای مجازی منتشر و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. مدیریت فعلی شهری تأکید بر این دارد که این فیلم برای سال ۹۶ است و ربطی به مدیریت فعلی ندارد. این حامی حقوق حیوانات گفت: ‌ فیلم را قطعا دیده‌اید و می‌بینید که این افراد با اقدام وحشیانه این حیوانات بی زبان را از بین می‌برند. برخی اعضای شورای شهر تهران خواستار پاسخگویی شهرداری تهران در این زمینه هستند و معتقدند تناقضاتی در گفتارها وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که انتشار این فیلم موضوع تسویه حساب شخصی است و رقبای این پیمانکار نمی‌خواستند کار به وی سپرده شود.

نظرها

اخبار بیشتر