دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر

دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر

فارسخبرگزاری فارس |
همه با تمام توان و با شور و شوق کار می‌کردند گاهی اوقات به خاطر اصرار بچه‌ها قرعه می‌انداختند که کدام یک کار بیشتری را انجام دهند؛ پل دختر برای بچه‌های جهادی مثل مادر است که فرزندانش را از تمام نقاط این سرزمین فرا می‌خواند.

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: اینجا، دور از خانواده، کار و حس بزرگ شدن واقعا دنیای دیگری است؛ اینجا احساس می‌کنی می‌توانی برای کشورت کاری انجام دهی و زندگی بهتری را بسازی.

اینجا منطقه سیل‌زده پلدختر است و دانش‌آموزانی که آمدند تا مدرسه همکلاسی‌هایشان را مرمت کنند؛ آجر آجر روی هم بگذارند و مدرسه را تا اول مهر مانند روزهای قبل از وقوع سیل و چه بسا بهتر از آن کنند.

دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر - 3

دانش کوهی یکی از دانش‌آموز قرارگاه شهری سنندج است؛ قطرات عرق از پیشانی‌اش می‌چکد و به نظر می‌رسد، خسته است اما لبخند بر لب دارد؛ موقع استراحت، کاغذ بر می‌دارد و از حال و هوایش می‌نویسد.

***

با چند تن از دوستان راه افتادیم به سمت پل دختر، شهری که آب مایه ویرانی شد برایشان، شهری که شاید خدا آن را برای آزمودن بنده هایش قرار داد.

انگار اتوبوس خالی بود و مسافرانش روح خود را فرستاده بودند برای کمک به هم وطنانشان و روحی که جسم را هم به دنبال خود کشیده بود. گرما، گرمای هوا نبود بلکه گرمای محبت بچه‌های جهادی بود، همه آمده بودند بسازند، آن هم چه ساختنی، دیوارهایش از تقوا بود و سقفش از ایمان، آمده بودند آخرت خود را بسازند اما در این دنیا.

بچه‌ها از نقاط مختلف آمده بودند اما انگار که سال‌هاست یکدیگر را می‌شناختند، همه با هم خندان و پر شور و شوق بیل می‌زدند و کلنگ‌ها را به دیوار کبر و غرور می‌کوباندند؛ بچه‌ها خود را می‌ساختند و نفس خود را ویران می‌کردند، حس و حال عجیبی داشت انگار که در جبهه با نفس خود می‌جنگند؛ بچه‌ها در راهی قدم زدند که شهیدان با خون پاک خود آن را هموار ساختند.

انجمنی‌های جوان وقتی کار می‌کردند، شهدا را کنار خود احساس می‌کردند که با تبسمی ثابت می‌کردند که راهی که آمده‌اند،

دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر - 10

درست است. همه با تمام توان و با شور و شوق کار می‌کردند گاهی اوقات به خاطر اصرار بچه‌ها قرعه می‌انداختند که کدام یک کار بیشتری را انجام دهند؛

کلمات در توصیف حال و هوای آنجا قاصرند، نمی‌توانم وصف کنم مکانی را که زمانی جبهه جنگ بود و اکنون جبهه جهاد.

جبهه جهاد رزمندگانی داشت که خود را از اوقات فراغت تابستان دور کرده بودند و آمده بودند درخت ایمان خود را آبیاری کنند. رزمندگان جبهه جهاد قطره‌های عرقشان را ملائکه پاک می‌کردند، تمام روز سال برای خود چند روزی را برای خدا. و این معامله‌ای برد برد بود.

بچه‌ها روز کار می‌کردند و شب‌ها دور هم جمع می‌شدند و گروهی بازی می‌کردند، گروهی گفت‌و‌گو می‌کردند و گروهی نظافت می‌کردند، تمام بچه‌ها مثل یک خانواده شده بودند احساس غربت و غریبی نمی‌کردند.

دل‌هایمان آرام گرفته بود در پل دختر انگار که تمام عمر را به دنبال همچین جایی می‌گشتیم، بچه‌ها راحت بودند و از کار کردن لذت می‌بردند. شب آخر به مزار شهدای گمنام رفتیم، عجب جای دل انگیزی بود گلدسته شهدا رنگ عشق گرفته بود و بوی محبت می‌داد.

یکی از رفقا سکوت درد و دل بچه‌ها را با شهدا شکست و شروع کرد به نوای «یا حسین …» چه نوای دل انگیزی داشت، برای آقا سید الشهدا (ع) گریه کردن و سینه زدن آن هم در دل جهادی که عطر و بوی حسینی داشت عجب چسبید.

دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر - 17

و اما صبح که قرار بود برگردیم تمام بچه‌ها اشک در چشمانشان حلقه زده بود، انگار دل کندن از پل دختر برایشان سخت بود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | اخبار حوادث واقعی

اردوی جهادی پل دختر سفری چند روزه بود با چند سال تغییر، بچه‌ها، بچه‌های سابق نبودند پختگی در کلام و رفتار آنها دیده می‌شد؛ پل دختر قسمتی از ما شده بود خیلی سخت بود نیمی از خود را رها کنی، تجربه‌ای فوق العاده بود اولین اردوی جهادی که رفتیم و فراموش نا شدنی است.

پل دختر برای ما اکنون پلی بود برای وصل شدن به جریانی که دل‌ها را صیقل می‌داد و ذهن آدم را از گرفتاری‌ها رها می‌کرد؛ پل دختر برای ما بچه‌های جهادی مثل مادر بود که فرزندانش را از تمام نقاط این سرزمین فرا می‌خواند.

پل دختر در ذهن و قلب ما حک شد و تجربه‌ای شد تا خود را بیابیم و خدا را نزدیک‌تر و در چند قدمی خود حس کنیم و ببینیم و پل دختر نشان داد که حقیقتا «فردا از آن ماست …»

دانش‌آموزانی که برای بیشتر کار کردن قرعه می‌اندازند+ تصاویر - 23

۴ مدرسه، هدیه بچه‌های جهادی اتحادیه به نوجوانان مناطق سیل زده

علی جانباز معاون فرهنگی اجتماعی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در خصوص اردوهای جهادی به خبرنگار فارس می‌گوید: بیش از ۳۰۰ تن از دانش آموزان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور در قالب اردوهای جهادی دانش‌آموزی در یک ماه اخیر به مناطق سیل زده در شهرستان‌های پلدختر و آق قلا اعزام شده‌اند.

وی خاطرنشان می‌کند: دانش‌آموزان انجمنی از استان‌های گلستان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، ایلام، گیلان، بوشهر، مرکزی، قم، اردبیل، کرمانشاه و اعضای قرارگاه ملی پسران تا کنون به اردوهای جهادی مناطق سیل زده رفته‌اند و بچه‌های انجمنی شهر تهران، استان البرز و استان اردبیل هم در نوبت اعزام هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی اتحادیه ادامه می‌دهد: با توجه به مشکلات جدی و زیرساختی ساختمان‌های آموزشی و مدارس شهرهای سیل زده، از ابتدا هدفگذاری ما بر بهسازی مدارس منطقه بود که با همت دانش‌آموزان کوشا و جهادی انجمن‌های اسلامی، عملیات بهسازی و مرمت زیرساختی ۴ مدرسه در این دو شهر انجام پذیرفت.

جانباز در توضیح عملیات عمرانی اردوهای جهادی اتحادیه می‌افزاید: مدارسی که مورد نظر ما بودند به طور اساسی آسیب دیده بودند و علاوه بر اینکه یک و نیم متر گل و لای آن را پوشانده بود، سیل باعث تخریب پی ساختمان‌ها هم شده بود؛ ما هم تلاش کردیم در این اردوهای دانش‌آموزی علاوه بر بهسازی پی و لایروبی، عملیات دیوارکشی و گچکاری این مدارس را انجام دهیم که برای سال تحصیلی جدید به زنجیره مدارس فعال این دو شهر بازگردند. البته هنوز کار عمرانی ساختمان‌ها به پایان نرسیده و امید داریم که بتوانیم تا پایان این دوره اردوهای جهادی ساختمان‌ها را به حد مطلوبی برسانیم.

معاون فرهنگی اجتماعی اتحادیه می‌گوید: همت دانش‌آموزان انجمنی توانست این ۴ مدرسه را به فعالیت بازگرداند و به نوعی می‌توانیم این ۴ مدرسه را هدیه دانش‌آموزان اتحادیه به دانش‌آموزان پلدختر و آق قلا توصیف کنیم؛ ضمن اینکه تعدادی از گروه‌های ما هم در مناطق سیل زده خراسان شمالی مشغول بودند که به نظر می‌رسد‌ تا پایان این دوره از اردوهای جهادی تا ۸ شهریور ماه، بیش از ۵۰۰ دانش آموز انجمنی به این مناطق اعزام شوند.

به گزارش فارس، گزارش از دانش‌آموزان جهادی و حس و حال آنها در اردوهای جهادی ادامه دارد و تصاویر مدارسی که کاملا آماده می‌شود منتشر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

انفجار انبار مهمات در عراق + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حادثه انفجار انبار مهمات عراق در نزدیکی پایگاه هوایی بلد در نود کیلومتری شمال بغداد به سمت شهر سامراء به وقوع پیوست. منابع بسیج مردمی احتمال خرابکاری در این انفجار را رد نمی‌کنند. حادثه امروز چهارمین انفجار انبار مهمات بسیج مردمی عراق طی یک ماه گذشته است؛ و پیش از این انبار‌های مناطق آمرلی، اردوگاه اشرف و پایگاه نظامی الصقر در حومه بغداد منفجر شده بود. برخی کارشناسان غیرمسئول در اراضی اشغالی مدعی شده‌اند این اهداف توسط جنگنده‌ها و پهباد‌های اسرائیلی منهدم شده است. بیشتر بخوانید: عامل انتحاری در کابل عروسی را تبدیل به عزا کردانتهای پیام/حادثه انفجار در عراق + فیلم
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مردی جوان که به خاطر آزار و اذیت دستگیر و زندانی شده بود شب گذشته از یکی از زندان‌های انگلستان متواری شد تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفت. پلیس انگلستان در پی تعقیب و گریز یک زندانی فراری است که شب گذشته از یکی از زندانهای این کشور فرار کرده است. ماموران پلیس باتوجه به اینکه امکان فرار این مرد به کشورهای دیگر زیاد است بلافاصله از پلیس بین الملل خواست تا وی را تحت تعقیب جهانی قرار دهد. به گفته مدیر زندان، متهم ۳۴ ساله که سال گذشته به اتهام تجاوز به یک زن دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود شب گذشته به صورت نامحسوسی از زندان متواری شده و تاکنون از او خبری به دست نیامده است. تجاوز به زن جوانبر اساس گزارش پلیس، متهم با لباس آبی زندان در حالی که صورت اصلاح شده با ابروهای قهوه‌ای تیره دارد و یکی از نشانه هایش خالکوبی روی سمت راست گردنش است از زندان فرار کرده و ماموران در پی تعقیب و گریز این زندانی هستند.

گاو وحشی به حیوان آزاری گاوباز پاسخ محکمی داد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک گاوباز اسپانیایی که دقایقی گاو وحشی را درگیر حرکات نمایشی خود کرده بود، سرانجام پاسخ محکمی از حیوان گرفت. گاو وحشی به مرد گاوباز حمله‌ور شد و پس از ضربات پی در پی، او را به شدت مجروح کرد. بیشتر بخوانید: اقدام جالب حامیان حقوق حیوانات در مراسم گاوبازی + فیلمانتهای پیام/دعوای وحشتناک گاو وحشی و گاوباز + فیلم
فارسفارس18 ساعت قبل
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز: چند روزی است که داستان سگ‌کشی با اسید در کهریزک در فضای مجازی منتشر و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. مدیریت فعلی شهری تأکید بر این دارد که این فیلم برای سال ۹۶ است و ربطی به مدیریت فعلی ندارد. این حامی حقوق حیوانات گفت: ‌ فیلم را قطعا دیده‌اید و می‌بینید که این افراد با اقدام وحشیانه این حیوانات بی زبان را از بین می‌برند. برخی اعضای شورای شهر تهران خواستار پاسخگویی شهرداری تهران در این زمینه هستند و معتقدند تناقضاتی در گفتارها وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که انتشار این فیلم موضوع تسویه حساب شخصی است و رقبای این پیمانکار نمی‌خواستند کار به وی سپرده شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک مادر آزارگر که پسر سالمش را به ۱۳ عمل جراحی بیفایده کشانده بود به علت آزار فرزندش و سوءاستفاده از پزشکی متهم به دو دهه زندان شد. این مادر تگزاسی فرزند سالم خود را مجبور به تحمل تمهیدات پزشکی غیر ضروری کرد، آن هم در شرایطی که این اقدامات الزامی به نظر نمی‌رسیدند. این زن در نهایت فرزندش را به سیزده عمل جراحی غیر ضروری واداشت. در این مدت مادر این پسر فرزندش را به بیش از ۳۲۰ بیمارستان و مرکز پزشکی برد. حال عمومی کریستوفر اکنون کمی بهتر است و مادرش نیز با حکم بیست سال زندان رو به روست.

نظرها

اخبار بیشتر