حکم پرونده برادر رییس جمهور روی میز قضات دادگاه تجدید نظر+ فیلم و جزییات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

حکم پرونده برادر رییس جمهور روی میز قضات دادگاه تجدید نظر+ فیلم و جزییات

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: هشتمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه برگزار شد و خبرنگار رکنا در خصوص آخرین وضعیت روند رسیدگی به پرونده های برادر رییس جمهور سئوالاتی مطرح کرد.

حجم ویدیو: 9.67M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۱:۳۳

آخرین وضعیت روند رسیدگی به پرونده‌های برادر رییس جمهور و برادر معاون اول رییس جمهور

خبرنگار رکنا در خصوص وضعیت پرونده برادر رییس جمهور از اسماعیلی پرسید: در ارتباط با یکی از پرونده‌ها دادگاه بدوی رای خود را صادر کرده و در دادگاه تجدیدنظر قرار دارد. منتظر صدور رای دادگاه تجدید نظر هستیم. پرونده دیگر هنوز در دادسراست و تاکید شده روند رسیدگی به پرونده تسریع شود.

بازداشت فردی به دلیل اهانت به مقدسات و سید الشهدا و تبلیغ علیه نظام

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه طی روزهای گذشته یکی از عکاسان حوزه خبری بازداشت شده و از منزل این فرد اسناد و مدارک و عکس‌هایی از بازیگران کشف شده است: اصل بازداشت این فرد را تایید می‌کنم. بازداشت این فرد به دلیل شغلش نبود بلکه به دلیل اهانت به مقدسات و سید الشهدا و تبلیغ علیه نظام بوده که تحت تعقیب کیفری قرار گرفته است. از منزل و اماکن فنی مرتبط با این فرد مستنداتی کشف شده است که دور از شان افراد شاغل در برخی از حرفه‌ها است/در رابطه با این پرونده تا بررسی کامل نمی‌توانم جزییات را مطرح کنم.

قرار وثیقه برای تعیین مبلغ آن شرایط و ضوابطی دارد

سوال خبرنگار: در رابطه با قرار وثایقی که برای متهمان پرشین پارس گذاشته شده بود این موضوع اعتراض موکلان این پرونده را به دنبال داشت/اسماعیلی: میزان وثیقه تعیین شده برای متهمین این پرونده را نمی‌دانم/ قرار وثیقه برای تعیین مبلغ آن شرایط و ضوابطی دارد/پارامترهای متعددی در قانون در خصوص نوع و میزان وثیقه اثرگذار است/جایی که قرار تامین قابل اعتراض در دادگاه هم نباشد و همکاران ما قرار تامین نامناسب صادر کرده باشد جزو تخلفات است و در دادسرای قضات قابلیت رسیدگی دارد.

اخرین وضعیت پرونده اکبر طبری

سوال خبرنگار: اخرین وضعیت پرونده اکبر طبری و اینکه رسانه‌های معاند اعلام کردند وی از لیستی نام برده که اکثرا در قوه قضاییه هستند/اسماعیلی: مطالب منتشر شده مورد تایید ما نیست.

برخی از متهمانی که در سایر کشورهای غربی تحت تعقیب قرار می‌گیرند حسب درخواست امریکا به این کشور اعزام می‌شوند

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نگار قدس کنی به امریکا فرستاده شده و در دادگاه این کشور جرم خود را پذیرفته است: برخی از متهمانی که در سایر کشورهای غربی تحت تعقیب قرار می‌گیرند حسب درخواست امریکا به این کشور اعزام می‌شوند/در حقوق بین الملل اصل این است که اگر عمل جرم باشد در محل وقوع جرم یا در محلی که متهم دستگیر می‌شود باید رسیدگی شود/این موضوع عدم وجود اراده در نظام حقوقی اروپایی‌ها را به اثبات می‌رساند/وزارت خارجه پیگیر این موضوع است و در دعاوی بین المللی دادستانی کل کشور کمک کار وزارت خارجه است

خبری در ارتباط با بازداشت فرزندان مسئولان در درون و یا بیرون دستگاه قضایی نداریم

سوال خبرنگار: در مورد احضار و یا بازداشت فرزندان برخی مسئولان قضایی و همچنین مسولان رده بالای این دستگاه و اینکه آیا بین این بازداشت‌ها و پرونده طبری ارتباطی وجود دارد/سخنگوی دستگاه قضا: خبری در ارتباط با بازداشت فرزندان مسئولان در درون و یا بیرون دستگاه قضایی نداریم/ مبنای آن تایید نمی‌شود چه برسد آنرا منتسب به این پرونده کنیم/ چنین بازداشت هایی در روزهای اخیر نداشته‌ایم

اقدامات دستگاه قضایی در کنار سایر تدابیر کمک شایانی به ثبات قیمت‌ها کرد

اسماعیلی: اقدامات دستگاه قضایی در کنار سایر تدابیر کمک شایانی به ثبات قیمت‌ها کرد/ تعقیب و مجازات دستگاه قضایی حتما اثر بازدارندگی دارد/ اگر این اقدامات نمی‌بود روند جرایم اقتصادی ما یک روند تصاعدی افسارگسیخته داشت/همانطور که ثبات در بازار بوجود امد رشد جرایم هم روند نزولی پیدا کرد/ این اقدامات اثار بیشتری را به دنبال خواهد داشت

بسیاری از دریافتی‌ها چه در حوزه کارشناسی و چه وکالت و … شفاف نیست

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره تصمیمات گرفته شده برای افزایش تعرفه‌های اسناد: تعرفه‌ها در بخش‌های مختلف نیازمند بازنگری است اما در این میان الزاماتی نیز مد نظر است از جمله شفافیت که جز دغدغه‌های اصلی ما است/بسیاری از دریافتی‌ها چه در حوزه کارشناسی و چه وکالت و … شفاف نیست/در این بازنگری باید شرایط اقتصادی و نیز اقدامات و خدماتی که ارائه میشود در کنار تخصص مورد استفاده دیده شود/مطمئنا افزایش به صورت لجام گسیخته و چندبرابری نخواهد بود.

موضع ما نسبت به سند ۲۰۳۰ همان موضع رهبر انقلاب است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دادستان کل کشور اعلام کردند در برخی جاها سند ۲۰۳۰ در حال اجراست: پرونده قضایی برای اجرای سند ۲۰۳۰ تشکیل نشده و یا بنده اطلاعی ندارم/ موضع ما نسبت به سند ۲۰۳۰ همان موضع رهبر انقلاب است

اگر مشخص شود به شخصی اتهامی وارد است هیچ اغماضی صورت نخواهد گرفت

سوال خبرنگار: دادستان کل کشور تایید کردند که یکی از معاونان سابق قوه قضاییه داد و ستدهایی داشته‌اند، منطقا این اعمال نمیتوانسته انفرادی باشد اگر مشخص شود افرادی از مسئولین فعلی قوه قضاییه در این پرونده دخالت داشته‌اند آیا انها در هر کسوتی باشند به دادسرا و دادگاه احضار میشوند؟ /اسماعیلی: بارها گفته‌ایم این فرد معاون قوه قضاییه نبوده و معاون یکی از بخش‌های قوه قضاییه بوده است/این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و اگر مشخص شود به شخصی اتهامی وارد است هیچ اغماضی صورت نخواهد گرفت

اگر کسی حقوق دان باشد باید بپذیرد مرجع بررسی و اظهار نظر درباره پرونده‌های قضایی دادگاه است

سوال خبرنگار: درباره دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی مسائلی از سوی برخی حقوق دانان مطرح شده از جمله اینکه عناوین اتهامی به قصد مجرمانه نبوده و جز مسائل حقوق اداری است و نه حقوق کیفری؟ /اسماعیلی: قطعا اگر کسی حقوق دان باشد باید بپذیرد مرجع بررسی و اظهار نظر درباره پرونده‌های قضایی دادگاه است/این در همه جوامع پذیرفته شده و اینکه یک وکیلی به موازات رسیدگی به پرونده اظهار نظر کند در هیچ کشوری قابل قبول نیست/توصیه ما این است که موازین حقوقی احترام گذاشته شود و اجازه دهند مراجع قضایی نظر خود را پس از بررسی‌ها اعلام کنند.

در حوزه عدم ثبت حقوق مدیران قوه قضاییه در سامانه، عدم هماهنگی و مشکلاتی هست

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با ثبت حقوق مدیران قوه قضاییه در سامانه: در این حوزه عدم هماهنگی و مشکلاتی هست/ قوه قضاییه امادگی انجام این کار را دارد/ اینکه چه کسانی دسترسی به این سامانه داشته باشند تصمیم‌گیری آن با قوه قضاییه نیست.

در ارتباط با سامانه ارجاع پرونده به کارشناسان و اینکه چرا ۹۰ درصد پرونده‌ها به ۱۰ درصدکارشناسان ارجاع داده می‌شود.

اسماعیلی در ارتباط با سامانه ارجاع پرونده به کارشناسان و اینکه چرا ۹۰ درصد پرونده‌ها به ۱۰ درصدکارشناسان ارجاع داده می‌شود: قرار شد با نظارت، آموزش و تقریب دیدگاه‌های نظرات کارشناسان بتوانیم به یک کارشناسی دقیق و علمی برسیم که قابل خدشه نباشد/ به همکاران مان توصیه شد انتخاب کارشناس براساس قرعه انجام شود و در سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی لیست کارشناسان هر رشته در اختیار همکاران ما قرارگرفته است که می‌توانند با بهره گیری از این سامانه و با قرعه الکترونیکی کارشناس واجد صلاحیت را انتخاب کنند/با بهره گیری از سامانه می‌توانیم رصدکنیم هر کدام از همکاران ما در حوزه تخصصی بیشتر از چه کارشناسانی استفاده کرده/ اگر توزیع عادلانه‌ای بین کارشناسان رخ نداده باشد و انتخاب کارشناسان بر اساس قرعه کشی نبوده باشد قابل رصد خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته میشود فردی با ۱۷ قلاده ببر در ویلای شخصی‌اش دستگیر شده و علت بازداشت وی: اصل بازداشت این فرد را تایید میکنم/از بیان عناوین اتهامی با توجه به اینکه در مراحل اولیه بررسی است معذورم.

پرونده زیبا حالت منفرد

سخنگوی دستگاه قضادر مورد حکم علیرضا زیبا حالت منفرد: محاکمات فرد مورد اشاره انجام شده، تحقیقات کافی و جامع انجام شد/ دادگاه رسیدگی را به اتمام رسانده است/ برای تصمیم نهایی نیازمند بودیم استعلامی از وزارتخانه مربوطه انجام شد که این کار انجام شد منتظر پاسخ وزارتخانه هستیم/ بعد از آن دادگاه رای را صادر می‌کند.

آخرین جزییات پرونده شکایت کامیون داران در اسلامشهر

اخرین جزییات پرونده شکایت کامیون داران در اسلامشهر /سخنگوی دستگاه قضا: به دلیل اهمیت این پرونده درخواست کردیم به شعبه تهران احاله شود/ با احاله آن به تهران موافقت شد/ تاکید شد که در این پرونده سریعا و با قاطعیت رسیدگی شود/ این پرونده هفته قبل به تهران آمد.

موضوعات مهم و کلان را سخنگوی قوه قضاییه رسما اعلام کند و یا اینکه ریاست قوه قضاییه چنین مطلبی را در ملاقات‌ها و دیدارها اعلام کند

سخنگوی دستگاه قضا: اظهاراتی منتسب به معاون اول دادستان کل کشور در مقطعی که چنین کسی وجود ندارد و چنین اظهاراتی نبوده است منتشر شده/معاون اول سابق دادستان کل کشور در حال حاضر معاون حقوقی قوه قضائیه است/ بر فرض هم که چنین کسی میبود و چنین مطلبی را عنوان می‌کرد این موضع قوه قضاییه به شمار نمی‌آید/ موضع قوه قضاییه آن است که موضوعات مهم و کلان را سخنگوی قوه رسما اعلام کند و یا اینکه ریاست قوه قضاییه چنین مطلبی را در ملاقات‌ها و دیدارها اعلام کند/ سایر همکاران قضایی ما در رده‌های مختلف، حتی مدیران قضایی انچه در ارتباط با موضوعات کلان اعلام می‌کنند نظر شخصی است و موضع قوه قضاییه به حساب نیامده و نخواهد امد.

صدور کیفرخواست برای مدیران سابق یک شرکت خودروسازی

اسماعیلی: پرونده‌ای مربوط به مدیران یکی ازشرکت‌های خودروساز در دادسرای تهران مفتوح بود/این پرونده ۲۳متهم داشت/برخی متهمین در زمره مدیران سابق شرکت خودروساز هستند، برخی هم خودروها رابه صورت سبدهای بزرگ دریافت و باعث انحصار در بازار خودرو شده بودند/در این پرونده برای برخی مقامات دیگراین خودروسازی هم کیفرخواست صادرشده است.

۳۲ نفری که درشعب ویژه اقتصادی ما محکومیت پیدا کردند در پرونده دیگری در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد، حکم در دادگاه تجدید نظر تایید و نهایی شد

اسماعیلی:۳۲ نفری که درشعب ویژه اقتصادی ما محکومیت پیدا کردند در پرونده دیگری در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد، حکم در دادگاه تجدید نظر تایید و نهایی شد/سید محمد نعمتی مدیرشرکت بین المللی نگین اعظم که ۱۲۸۳ شکایت داشت و کلاهبرداری گسترده‌ای انجام داده بود به تحمل ۸ سال حبس و جزای نقدی و رد مال محکوم شد که این محکومیت قطعی است/ درپرونده شرکت پرشین خودرو رسیدگی دادگاه بدوی انجام شد/ این پرونده ۱۳۷۹ شکایت داشت که مدیران شرکت به حبس‌های طویل المدت محکوم شدند.

آخرین وضعیت پرونده سالار آقاخان

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سالار آقاخان: فرایند رسیدگی به این پرونده در حال انجام است /متهم برای جلسه رسیدگی به دادگاه احضار شده اما حضور پیدا نکرده است/وثیقه لازم از ایشان اخذ شده است/درباره اینکه الان کجاست فقط اطلاع داریم روز دادگاه که احضار شده بود نیامده/هم از طریق قانون و وثیقه گذار پیگیر هستیم که درادامه جلسات دادگاه حضور پیدا کند در غیر این صورت دادگاه تصمیم قانونی می‌گیرد.

مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در دادگستری استان تهران راه اندازی شد

اسماعیلی: مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در دادگستری استان تهران راه اندازی شد/هفته گذشته دستورالعمل تشکیل این مجتمع به تصویب ریاست قوه قضاییه رسید و برای اجرا به دادگستری تهران ابلاغ شد/ حمایت از گزارشگران مفاسد اقتصادی در این دستورالعمل پیش بینی شده است.

یکی از نکات مثبت دستورالعمل که پیش بینی شده این است که در خود مجتمع جرائم اقتصادی ایجاد تمهیدات لازم برای دریافت گزارشات مردمی و سازمان‌های مردم نهاد و تشویق گزارش دهندگانی که اطلاعات مرتبط با مفاسداقتصادی را اعلام می‌کنند طراحی می‌شود/یکایک ارا صادر شده نیز در اختیار افکار عمومی جامعه قرار میگیرد.

متن کامل دستورالعمل «تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران»

همه دستگاه‌های اجرایی گزارش عملکرد خود در حوزه عفاف و حجاب برابر این سند را ارسال کنند

اسماعیلی: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سنوات مختلف در مورد عفاف و حجاب مصوباتی داشته و برای بخش‌های مختلف حاکمیتی وظایفی را تصویب نموده که لازم الاجراست/اغلب دستگاه‌های ۲۶ گانه وظایف خود را در اجرای این سند به خوبی انجام نداده اند/همه دستگاه‌های اجرایی گزارش عملکرد خود در حوزه عفاف و حجاب برابر این سند را ارسال کنند/اگر همین دستورالعمل اجرایی و عملیاتی شود تحول بسیار مثبتی در حجاب و عفاف جامعه رخ خواهد داد/از سوی رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داده شده بررسی لازم را انجام داده و گزارش کند که هر کدام از دستگاه‌های مخاطب نسبت به انجام ماموریت خود چه کرده‌اند

در دوره تحول بنای ما بر تقویت رسانه‌ای و تقویت و ارتباط با مردم است

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری: در دوره تحول بنای ما بر تقویت رسانه‌ای و تقویت و ارتباط با مردم است/ در این دوره همچنین قوه قضاییه از سعه صدر و تحمل بیشتر برخوردار خواهد بود، و نقدپذیر خواهد بود/ با نقد صحیح می‌توانیم اشکالاتی که در حوزه کاری ماست برطرف کنیم/ ریاست قوه قضاییه اعلام کردند از کسی شکایتی ندارند و نه در این سمت و نه در سمت‌های قبلی خود شکایتی نکرده اند/ نسبت به شکایاتی که از جامعه رسانه‌ای و خبری انجام شده با استرداد شکایت این پرونده‌ها مختومه شد.

آخرین وضعیت پرونده‌های قضایی شهردار اسبق کرج از زبان سخنگوی قوه قضاییه

وی افزود: در مورد پرونده شهردار اسبق کرج در استان البرز در دادگاه بدوی حکم صادر شده و با اعتراض وی به این حکم دادگاه تجدید نظر در مورد این حکم اعلام نظر می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه با ابراز اینکه این فرد پرونده دیگری در دادسرای نظامی تهران دارد که در حال رسیدگی است بیان کرد: ارتباطی بین این دو پرونده نیست.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه بریتانیایی سان به تازگی تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد از دو شهر قرنطینه شده ووهان و چونگ‌کینگ چین مقادیر قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید سولفور به هوا وارد شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی اظهار داشت: در این ارتباط عدم حضور در مهمانی‌های عمومی، رژیم غذایی مناسب و رعایت حد اعتدال در تردد به مکان‌های شلوغ نیز از دیگر راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. عباسیان با تاکید بر اینکه شاه کلید طب سنتی حفظ اعتدال است، اظهار داشت: مصرف سوپ‌های رقیق و نوشیدن مایعات داغ نیز از دیگر راههای افزایش سیستم ایمنی بدن و از دیگر گزینه‌های مناسب برای پیشگیری کرونا به شمار می‌رود. ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون ۸۰ هزار و ۹۹۷ نفر را مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است. کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
همزمان با شیوع ویروس کرونا در قم و دیگر نقاط کشور جمعی از طلاب حوزه علمیه برای کمک به پرستاران و یاری بیماران وارد بیمارستان‌های اختصاص یافته به این بیماری شدند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. این در حالی است که وی پیشتر نشانه‌ای دال بر ابتلا به این بیماری از خود نشان نداده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گرجستان از نخستین مورد ابلا به این ویروس در خاک خود خبر داده است. وزیر سلامت گرجستان از انتقال این فرد به بیمارستان خبر داده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، در نامه‌ای به وزیر بهداشت از آمادگی روان‌شناسان برای کنترل اضطراب کرونا خبر داد. به گزارش ایلنا، محمد حاتمی در نامه رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت آمده است: ترس، استرس، اضطراب و نگرانی ناشی از ویروس کرونا تمام شهروندان و خانواده‌ها را درگیر کرده است، صد البته این شرایط عوارض خطرناک‌تر از ویروس کرونا دارد که متعاقبا گزارشی در این باره ارائه می‌شود. سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با سرمایه اجتماعی بیش از ۳۰ هزار عضو رسمی کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور آماده است، به هر گونه ستاد مقابله با بحران صلاح می‌داند؛ اقدامات عملی از جمله تدوین بسته‌های آموزشی مقابله با استرس و اضطراب، شیوه‌های آرام سازی روانی و سایر مداخلات روانشناختی جهت عادی سازی شرایط موجود را انجام دهد. در شرایط کنونی باید با حضور دائمی روان‌شناسان و مشاوران در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی مردم را به سوی مدیریت استرس سوق داد. در صورت صلاحدید، جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با آن وزارتخانه صورت گیرد تا بتوانیم از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان جهت پیشگیری و کنترل ترس، اضطراب و استرس مردم استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر