عشایر سالانه تولیدکننده ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

عشایر سالانه تولیدکننده ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
قائم مقام سازمان امور عشایری: عشاير سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن از ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز نیاز کشور را تولید می‌کنند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، شاهپور علائی مقدم در نشست خبری چهارمین نمایشگاه توانمندی عشایر و روستا‌های کشور افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر کشور هستند که شامل ۲۱۳ هزار خانوار می‌شوند.

وی گفت: عشایر در ۵۹ درصد جغرافیای ایران پراکنده هستند و با ییلاق و قشلاق همیشه از آب‌های فصلی و منطقه‌ای استفاده کرده و هیچ وقت به آب‌های زیر زمینی دست درازی نکرده‌اند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیعلائی مقدم گفت: از ۱۵۶ میلیون هکتار مراتع کشور ۳۴ میلیون هکتار آن به عشایر و کوچ آنان اختصاص دارد و حدود ۲۲ میلیون راس دام سبک را در این مراتع پرورش و گسترش می‌دهند.

قائم مقام سازمان امور عشایری گفت: عشایر سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن از ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز نیاز کشور را تولید می‌کنند.

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور افزود: هر نفر عشایر گوشت قرمز مورد نیاز ۱۶ نفر ایرانی را تأمین می‌کند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی در ادامه افزود: با توجه به نگاه مثبت دولت ومجلس خدمت رسانی به عشایر کشور با رشد و روند خوبی روبر است و توانستیم در امر سوخت رسانی، آبرسانی، آرد رسانی و بازسازی راه‌ها آمار خوبی را به ثبت برساندیم.

وی در خصوص ارائه تسهیلات به عشایر در کشور گفت: از سال ۹۳ تا ۹۸ حدود هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود بانکی ۱۰ درصد ارائه شده و از سوی دیگر ستاد مدیریت بحران برای مبارزه با خشکسالی وام‌های با سود ۵ درصد را به عشایر داده‌اند.

علائی مقدم افزود: یک و نیم میلیارد دلار هم از محل صندوق توسعه ملی برای بحث اشتغال برای عشایر درنقاط مرکزی و روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر تخصیص داده شده است.

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور گفت: میانگین مصرف گوشت قرمز هر ایرانی ۱۲ کیلو گرم است که مصرف سالانه آن در کشور به ۸۶۰ هزار تن می‌رسد که از این میزان تولید ۳۵ درصد سهم عشایر است.

وی در خصوص تأمین علوفه برای عشایر گفت: با بالا رفتن میانگین بارش‌ها از ۱۶۵ میلی متر به ۳۳۶ میلی متر خوشبختانه از ۹ میلیون تن علوفه‌ای که در سطح مراتع برای دامداران به وجود می‌آمد امسال به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده که ۴ میلیون تن علوفه در مراتع را عشایر در اختیار و برای دام هایشان مصرف می‌کنند.

وی در خصوص افزایش قیمت دام زنده نیز گفت: هزینه‌ها برای تولید گوشت قرمز با بالا رفتن نرخ ارز بالا رفته و از طرفی کشور‌های همسایه به دلیل قیمت مناسب گوشت قرمز درکشور خواهان دام‌های ما هستند و همین امر و افزایش قیمت نهاده‌ها باعث افزایش قیمت گوشت می‌شود.

علائی مقدم با اشاره به افزایش قیمت دام زنده در روز‌های اخیر هم گفت: یکی از دلایل اصلی آن عید سعید قربان بوده و عشایر در این روز تنها در تهران و از طریق غرفه‌های دولتی ۵۰ هزار راس دام ارائه کرده‌اند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور گفت: پیش بینی می‌شود در روز‌های آینده به خاطر ارزان بودن دام زنده در استان‌ها و تمام شدن عید سعید قربان شاهد روند کاهشی قیمت‌ها تا ۳۷ هزار تومان برای هر کیلو دام زنده باشیم.

وی افزود: سیل امسال در چهار استان خوزستان، لرستان، ایلام و گلستان به زیرساخت‌های عشایر از راه تا ابنیه ۳۷ میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

علائی مقدم گفت: با ارائه دانش فنی و کمک گرفتن از شرکت‌های دانش بنیان موفق شده‌ایم مصرف ۱۲ کیلو علوفه برای هر راس دام را با جایگزینی غذا‌های بهتر در خارج از مراتع به ۷ کیلو گرم علوفه برسانیم و طول دوره پروار را از ۶ ماه به ۱۲۰ روز رسانده‌ایم.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه کشور فقط یک بار اسم عشایر آورده شده بود، اما حالا در برنامه ششم توسعه ۱۷ بار اسم عشایر آورده شده و قرار بر این شده از محل اعتبار مالیات بر ارزش افزوده ۱۵۰ میلیارد به عشایر و هزینه‌های خدماتی آن‌ها تخصیص داده شود و از محل تبصره چهار ۲۰۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای ۲۸۰ پروژه آبرسانی اختصاص داده خواهد شد.

علائی مقدم در راستای مبارزه با قاچاق دام هم افزود: سازمان عشایری برنامه ویژه‌ای را تعیین و تدوین کرد که در آن تمام عشایر دارای شناسنامه و کارت الکترونیکی خواهد شد و تمام تردد و جابجایی آن‌ها درکشور از طریق یک پنجره واحد الکترونیکی رصد و پایش می‌شود که این شناسنامه‌ها و کارت‌ها از طریق دو اتحادیه مرکزی ۲۱ اتحادیه استانی و ۲۰۴ تعاونی در کشور به دست عشایر رسیده است و از شهریور ماه عملیاتی خواهد شد.

وی در خصوص پلاکدار کردن دام‌ها نیز گفت: پلاک کوبی دام‌ها در دست اقدام است و در یک بازه زمانی سه سال تا پایان برنامه ششم توسعه اجرایی خواهد شد.

علائی مقدم در خصوص چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های عشایر افزود: این نمایشگاه از روز پنجشنبه ۲۴ مرداد تا روز یکشنبه ۲۷ مرداد ادامه خواهد داشت و در سالن ۱۴ نمایشگاه بین المللی تهران و حاشیه این سالن عشایر از سراسر کشور اقدام به نمایش توانمندی‌ها و دست آورد‌های خود خواهند پرداخت.

قائم مقام سازمان امور عشایری کشور گفت: ۵۰ درصد جامعه عشایر را زنان تشکیل می‌دهند و در بحث گلیم و فرش ۳۵ درصد صادرات در اختیار عشایر است.

وی در پایان افزود: این نمایشگاه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب در تاریخ ذکر شده میزبان هم میهنان است و مردم می‌توانند از موسیقی زنده، چادرها، غذا‌های محلی و بومی بهره ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.
مهرمهر14 ساعت قبل
یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک مرغ کشور و ورود قدرتمند شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مباشر خرید کالاهای اساسی دولت، برنامه تامین به موقع ذخایر در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن، از محل قراردادهای پیش‌خرید گوشت مرغ در قبال تامین مناسب و به موقع نهاده‌ها با نرخ و تسهیلات ویژه، این ذخایر تامین خواهد شد. وی افزود: در واقع با تصمیم دولت، تامین نهاده‌ها با نرخ مناسب و پیش‌خرید مرغ از زنجیره بزرگ تولیدی این کار در دستور کار قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار، با این تصمیم دولت، در آینده‌ای نزدیک بازار گوشت مرغ به تعادل رسیده و با اجرای دقیق این برنامه نیز، ذخیره‌سازی مناسب صورت گرفته و بازار در آرامش، به تامین مایحتاج مردم اقدام خواهد کرد.

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

بلک اس؛ هیولای اینفینیتی به خیابان‌ها می‌آید! (+تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
همین مساله بهانه‌ای شده تا رسانه‌های مطرح جهان در حوزه خودرو باردیگر پروژه بلک اس را مورد توجه قرار دهند. بنابراین بلک اس با استفاده از فناوری فرمول۱ خود تا ۴۰ درصد برابر ۱۶۳ اسب بخار توان بیشتری را ارائه داده است. درپوش موتور عضلانی با خطوط مشخص قسمت دیگر از عناصر مهم تشکیل دهنده نمای جلوی بلک اس محسوب می‌شود. بلک اس در نمای عقب نیز یک اثر هنری خودرویی محسوب می‌شود. در تصویر مربوط به کابین بلک اس، لوگوی برند او ام پی ریسینگ جلب توجه می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر