رانت و فساد چالش اصلی نظام اقتصادی‌ است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
رانت و فساد چالش اصلی نظام اقتصادی‌ است

رانت و فساد چالش اصلی نظام اقتصادی‌ است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس اتاق بارزگانی البرز گفت: برای تحول در نظام اقتصادی چاره‌ای جز اصلاح قوانین کهنه و دست و پاگیر نداریم.

رحیم بنامولایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: رانت و فساد به یکی از مهمترین چالش‌های اقتصاد کشور تبدیل شده و همین فعالیت واحدهای تولیدی، صنعتی و … را با مشکلات زیادی مواجه کرده و راندمان آنها را پایین آورده است.

وی ادامه داد: برای رهایی از وضعیت فعلی و ریشه کردن معضل فساد، بخش دولتی و مسئولان نظام باید به صورت جدی وارد عمل شوند و از نظرات کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی استفاده کنند.

بنامولایی اضافه کرد: عوامل رانت و فساد چهره خود را پشت نقاب بخش خصوصی مخفی کرده و موجب بدبین شدن مردم نسبت به فعالان اقتصادی با صداقت و پاک سرشت شده‌اند.

وی توضیح داد: در حال حاضر بخشی از اقتصاد کشور در ید اختیار عوامل رانت و فساد است و تا زمانی‌که که اقدام درست و قانونی برای برخورد با این افراد صورت نگیرد، اقتصاد جان نمی‌گیرد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رئیس اتاق بازرگانی البرز خاطرنشان کرد: در حال حاضر۸۵ درصد اقتصاد ما در اختیار بخش دولتی است و همین پیگیری اهداف این بخش را با کندی مواجه کرده است، به همین دلیل باید سازوکاری اندیشیده شود که سهم بخش خصوصی در اقتصاد افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت اصلاح قوانین اقتصادی موجود گفت: تحول در اقتصاد جامعه مستلزم اصلاح قوانین کهنه است، باید قوانین تازه‌ای تصویب و اجرا شود که با شرایط فعلی اقتصاد جامعه همخوانی داشته باشد.

وی تصریح کرد: در کنار اصلاح قوانین، باید شفافیت در سازوکارهای اقتصادی کشور بالا برود و از تکنولوژی‌های جدید هم در بخش صنعت و تولید بهره بگیریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
همچنین باید بازرسی میدانی توسط دستگاههای مختلف (نظیر سازمان تامین اجتماعی و صنف مربوطه در موضوع ثبت نام مودیان) به منزله بازرسی سازمان امور مالیاتی کشور مورد پذیرش قرار گیرد. به این منظور ضرورت دارد ضمن انعقاد تفاهم نامه با سایر دستگاه‌های بازرسی کننده، بر روی چک لیست مشترک توافق صورت گیرد. همچنین ظرف مدت سه ماه از تاریخ این ابلاغیه، این فرآیند در سطح تهران بزرگ و سایر کلان شهرهای دارای دفترچه ارزش معاملاتی مطابق با الگوی سازمان، اجرا شود. همچنین صدور مفاصا مکتوب برای آن دسته از گواهی‌های مالیات بر ارزش افزوده که نیاز به ممهور شدن توسط سازمان را دارد، پس از صدور الکترونیکی، آنی صورت پذیرد. در آخرین بند این ابلاغیه نیز نظارت بر عملکرد سازمان در خصوص احکام فوق در راستای تسهیل فضای کسب و کار، بر عهده معاونت امور اقتصادی است مورد توجه قرار گرفته و تاکید شده تا گزارش‌های آن در بازه‌های زمانی دو ماهه ارایه می‌شود.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

پارک تفریحی آلمان پس از آتش‌سوزی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آتش سوزی مهیب در بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی آلمان موسوم به «اروپا پارک» چندماه اخیر منجر به مصدوم شدن هفت مامور آتش نشان شد. در این ویدیو تصاویری از این آتش سوزی را مشاهده می‌کنید؛
ایران‌جیبایران‌جیب2 ساعت قبل
کارشناسان معتقدند راهکارهای موفق ساخت مسکن مثل مسکن ویژه، باید در مقیاس‌های وسیع‌تر توسعه پیدا کند تا با تولید انبوه مسکن، گامی برای …کارشناسان معتقدند راهکارهای موفق ساخت مسکن مثل مسکن ویژه، باید در مقیاس‌های وسیع‌تر توسعه پیدا کند تا با تولید انبوه مسکن، گامی برای ساماندهی بازار مسکن برداشته شود. در این میان یکی از راه‌های بهبود وضع بازار، تولید انبوه مسکن است. اولین هزینه خرید مسکن، هزینه زمین است. دومین، هزینه خرید مسکن، هزینه ساخت خانه است. یعنی منبع درآمد انبوه‌ساز ساخت مسکن باشد و سودی در فروش نداشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر