هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اقتصادی
هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
بی‌بی‌سی عنوان "کهن‌ترین سازمان رسانه‌ای جهان" را یدک می‌کشد و مدعی صداقت و بیطرفی است؛ اما بررسی تکنیک‌های این بنگاه خبرپراکنی برای القای مطلب به مخاطب، نشان می‌دهد که دستکم تا وقتی سیاست لندن اقتضا نکند، به آگاهی‌بخشی متعهد نیست.

به گزارش جام نیوز، آنچه در پی می‌آید، بخش کوتاهی از یک ارزیابی دقیق است که از منظر انتقادی به وب‌سایت «بی‌بی‌سی‌فارسی» پرداخته است.

در این گزارش منتخب، با مثال‌های عینی به هشت شگرد و ترفند مورد استفاده این رسانه انگلیسی برای القای مطالب مورد نظر سیاست‌گذاران خود به مخاطبان، اشاره کرده‌ایم.

۱. بی بی سی برخلاف تبلیغات خودش، چندان به خبررسانی فوری و دقیق اهمیت نمی‌دهد؛ بلکه اولویتش پوشش اخباری است که بتواند اهداف این رسانه انگلیسی را تامین کند.

به همین دلیل عناوین بسیاری در سایت بی بی سی فارسی که طبعا مخاطبان آن فارسی‌زبان‌ها هستند دیده می‌شود که چندان ارتباطی با جامعه هدف ندارند، اما این رسانه به‌شدت بر روی آن‌ها مانور می‌دهد.

بی بی سی در چنین خبرهایی تلویحا یا سبک زندگی غربی را رواج می‌دهد، یا ارزش‌های شرقی را تضعیف می‌کند، یا حکومت اسلامی را زیر سؤال می‌برد.

مثال: در وقایع سودان که چندان برای مخاطبان فارسی زبان اهمیت ندارد، بی بی سی به طور مفصل به حوادث این کشور می‌پرداخت و به بهانه‌های مختلف به وعده «عمر البشیر» هنگام به قدرت رسیدن اشاره می‌کرد.

بی بی سی در اکثر اخبار مربوط به سودان در انتهای خبر می‌نویسد: «عمر بشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد.»

در حقیقت بی بی سی سعی در القای این مطلب دارد که حکومت اسلامی کارآمد نیست!

این در حالی است که مشکلات سودان نه مربوط به قوانین این کشور، بلکه معضلاتی است که اکثر کشورهای آفریقایی فارغ از دین و مذهبشان با آن مواجهند: جنگ‌های داخلی، ناپایداری دیرین دستگاه سیاسی، ویژگی‌های بد آب و هوایی، پایین بودن ارزش کالاهای تولیدی در بازار جهانی و سیاست‌های نادرست اقتصادی از عمده دلایل تنگدستی اقتصادی سودان به‌شمار می‌رود.

در کنار این موارد، سودان کشوری با اقتصاد نفتی و به کمک درآمدهای نفتی‌اش رو به رشد اقتصادی بود؛ تا اینکه سودان جنوبی با حمایت کشورهای غربی از این کشور جدا شد و ۷۵ درصد از منابع نفتی سودان را گرفت.

در اعتراضات سودان هیچ شعاری علیه اسلام و یا قوانین اسلامی شنیده نشد؛ حقایقی که بی بی سی به آن‌ها اشاره‌ای نمی‌کند.

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 12

عکس/ خبر مربوط به حوادث سودان در ۲۱ تیر

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 14

عکس/ خبر مربوط به حوادث سودان در ۱۳ خرداد

۲. یکی دیگر از شگردهای بی بی سی، تمرکز بر سخنان یک طرف است.

غالبا بی بی سی در خبرهای خود به طور مفصل به مواضع کشورهای غربی می‌پردازد و توجیهات آنها را به طور کامل پوشش می‌دهد، اما در پوشش سخنان طرف مقابل تنها به یک جمله کوتاه بسنده می‌کند؛ به گونه‌ای که این جمله چندان جلب توجه نمی‌کند.

مثال: هیچ شک و شبهه‌ای در تاثیر منفی تحریم‌های آمریکایی بر واردات دارو و مواد غذایی به ایران وجود ندارد. موضوعی که آمریکایی‌ها همواره با فرافکنی و تکرار ادعاهای خود علیه ایران، آن را رد می‌کنند.

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 19

بی بی سی با پوشش کامل اظهارات مقامات آمریکایی، تنها در یک بند به پاسخ ایران اشاره می‌کند؛ اتفاقا در این بند هم به حمایت از آمریکا پرداخته و به ممنوعیت تحریم دارو و مواد غذایی در قوانین ایالات متحده اشاره می‌کند؛ ممنوعیتی که درباره شکنجه هم وجود دارد اما گوانتانامو و ابوقریب خلاف آن را نشان دادند.

۳. بی بی سی علاقه خاصی به پیوند دادن افراد مختلف به مسئولان ایرانی دارد تا پای آن‌ها را هم به ماجرا باز کند؛ شیوه‌ای که در اخبار مربوط به خود شبکه و یا کشورهای غربی کاملا برعکس می‌شود و هدف پنهان کردن نسبت هاست.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

مثال: در پرونده «هادی رضوی» بی بی سی مرتب نسبت فامیلی وی با «محمد شریعتمداری» وزیر کنونی کار، تعاون و رفاه اجتماعی را یادآور می‌شد اما در پرونده «مرجان شیخ الاسلامی» هیچ اشاره‌ای به پیوند زناشویی وی با «مهدی خلجی» از کارشناسان ثابت این شبکه انگلیسی و از اعضای فعال اپوزیسیون در زمینه تحریم‌ها، نکرد.

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 24

۴. بی بی سی در حالی که به شدت علیه دین فعالیت می‌کند، اما برای مقاصد خود، ابایی از توسل به ارزش‌های دینی ندارد.

در ماجرای مرجان شیخ الاسلامی، بی بی سی برای بیگناه جلوه دادن او، همواره از تصاویر محجبه شیخ الاسلامی استفاده می‌کرد؛ این در حالی است که این خانم در خارج از کشور زندگی می‌کند و تصاویر بدون حجاب او در فضای مجازی وجود دارد.

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 27

۵. یکی دیگر از ویژگی‌های بی بی سی، دروغ گفتن با شجاعت تمام است؛ بدین گونه که بی بی سی به راحتی ادعایی دروغ را منتشر می‌کند و حتی با مشخص شدن دروغ بودن آن، نه‌تنها عذرخواهی نمی‌کند بلکه در برخی موارد خبر دروغ خود را اصلاح هم نمی‌کند.

مثال: در خبر مربوط به بازداشت چند جوان در یکی از پارک‌های تهران، بی بی سی با انتشار تصاویری از این اتفاق، از عبارت «برخورد خشونت آمیز پلیس ایران با دختری به دلیل آب بازی» استفاده کرد.

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 30

در حالی بی بی سی این دروغ را مطرح می‌کند که برخورد با این دختر جوان به دلیل تمرد از دستور پلیس و حمله به پرسنل نیروی انتظامی صورت گرفته بود.

۵. یکی از ویژگی‌های بی بی سی، استفاده از ادله غیرموجه و ناشناخته برای ادعاهای خود است.

در بسیاری از مواقع، بی بی سی تنها با استناد به یک توئیت که معلوم نیست صاحب آن حقیقی است و یا فیک و جعلی، گزارشی مفصل تهیه کرده و نتیجه گیری می‌کند!

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 34

۶. از دیگر روش‌های بی بی سی، بازی با کلمات است.

این رسانه، هرگاه نیاز باشد برای کم کردن هزینه‌های کشورهای غربی، کلمات را جابجا می‌کند.

مثال: در سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا، بی بی سی از لفظ تجسسی استفاده کرد!

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 38

۷. از دیگر شگردهای بی بی سی، استفاده از تهدید غیرمستقیم برای ایجاد وحشت از جنگ میان مخاطبان خود است.

این رسانه انگلیسی برای ایجاد ترس در میان ایرانیان، تاکنون در چند مقاله به بررسی جنگ‌های خلیج فارس پرداخته و با روایت یکطرفه، سعی نموده ایران را بازنده همیشه این جنگ‌ها معرفی کند.

بی بی سی حتی پا را فراتر گذاشته و با وقاحت از احتمال مجدد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران توسط غربی‌ها نوشت!

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 42

۸. اما یکی از شیوه‌های رایج بی بی سی، تحریف است؛ شیوه‌ای که به کرات از آن استفاده کرده و در واکنش به انتقاد مخاطبان خود، حتی خم به ابرو نیاورده است!

آخرین نمونه تحریف در بی بی سی، مربوط به سخنان مقام معظم رهبری درباره فرزندآوری در غرب بود.

بی بی سی بعد از مشاهده حجم انتقادها، تنها خبر داخل سایت خود را اصلاح کرد؛ اما در شبکه‌های اجتماعی همچنان از متن تحریف شده استفاده نموده و با استناد به آن، چندین گزارش و مقاله تهیه کرد!

هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 46هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر - 47

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
الفالف22 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این استیضاح ۳۸ امضا دارد و نمایندگان امضاهای خود را پس نگرفتند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس امروز نامه‌ای به هیت رئیسه مجلس میزند و گزارش خود مبنی بر قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را اعلام میکند تا استیضاح در دستور صحن مجلس قرار گیرد. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید. برای استیضاح یک وزیر به امضای حداقل ۱۰ نماینده نیاز است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی قائدی معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با رسانه ملی، مهمترین مسئله در بحث عرضه خانه‌های خالی به بازار از طریق ابزار‌های مالیاتی صرفنظر از هزینه‌های مترتب بر آن را موضوع شناسایی خانه‌های خالی عنوان کرد. وی اضافه کرد: مطابق ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم، لازمه شناسایی خانه‌های خالی و مالیات ستانی از این واحدها، راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان است. معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: طبق تبصره هفت ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، این وظیفه برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است. وی افزود: مسئله‌ای که در این بین وجود دارد اینکه وزارت راه و شهرسازی تولید کننده آمار نیست هرچند اسم این وزارتخانه راه و شهرسازی است و در حوزه مسکن فعالیت می‌کند، اما متاسفانه دسترسی به آمار‌های مورد نیاز این سامانه را ندارد. قائدی گفت: بخش عمده‌ای از این آمار‌ها نزد سایر دستگاه‌ها به خصوص سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان امور مالیاتی است. وی اضافه کرد: متاسفانه برای راه اندازی این سامانه تاکنون همکاری خوبی از سوی دستگاه‌های مرتبط با وزارت راه و شهرسازی انجام نشده است. معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: پس از تغییر و تحولات مدیریتی در سطح قوه قضائیه، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌های دولتی خوشبختانه روحیه تعاملی خوبی برای تبادل اطلاعات بین دستگاهی برای راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان بوجود آمده است. وی افزود: راه اندازی سامانه مزبور منوط به این است که دستگاه‌ها اطلاعات مورد نیاز را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. قائدی گفت: این وظیفه هرچند به عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است، اما بالای ۹۵ درصد اطلاعات سامانه مزبور در اختیار وزارتخانه نیست. وی ادامه داد: اگر دستگاه‌ها به قول خود در این زمینه عمل کنند و اطلاعات را به موقع در اختیار بگذارند می‌توان امیدوار بود سامانه ملی املاک و اسکان طی سال آینده در کشور راه اندازی می‌شود و بر اساس آن بتوان خانه‌های خالی را شناسایی کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اداره کل زندان‌های استان تهران است

ایسنا4 دقیقه قبل

وزیر خارجه بحرین به مسکو سفر می‌کند

مهر6 دقیقه قبل

جزئیات طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال ۹۸

تسنیم6 دقیقه قبل

آمریکا و اروپا از ایران نترسیدند

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل