رویایی واحد از ایران، ضرورت همبستگی ملی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
رویایی واحد از ایران، ضرورت همبستگی ملی

رویایی واحد از ایران، ضرورت همبستگی ملی

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |

این روزها با توجه به مسائل پیچیدهای که میان ایران و آمریکا وجود دارد و گرفتاریهای بزرگ اقتصادی، موضوع اندیشیدن به ایران از کانون توجه حتی نخبگان دور شده است. این در حالی است که میتوان و باید به دور از هیاهوها به «ایده ایران» توجه کرد و به سمتی رفت که از دل بحثها و گفت وگوها همبستگی ملی بیرون آید و این ممکن نیست مگر اینکه همه ایرانیانی که در این سرزمین ساکن هستند و همه ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی میکنند «ایران را دوست داشته باشند» و پیرامون این مقوله همبستگی ملی را رشد داده و به یک جای مناسب برسیم. برخی شاید هنوز به ژرفای این مقوله که «باید ایران را دوست داشت» توجه کافی نکرده‌اند و یا نمی‌خواهند آن را ببینند. به نظر من و همه کسانی که به این نوع مسائل فکر میکنند، دوست داشتن ایران میتواند سرمایه اجتماعی بزرگی پدیدار سازد تا بتوان با آن سرمایه اجتماعی مسائل پیش آمده را به سمت حل کردن سوق دهیم. ایده ایران می‌تواند چارچوبی برای اندیشیدن به مسایل روزدرسطوح گوناگون و مقوله‌های متفاوت را تهیه و تدارک ببیند. به طور مثال درهمین چارچوب می‌توان به مقوله تورم پرداخت. واقعیت این است که اکثریت کسانی که با دانش اقتصاد آشنایی دارند می‌دانند که راه حل کاهش شتاب تورم چیست و تکنیک مهار تورم و تکنولوژی این خواسته اکنون متولد و به بلوغ رسیده است و به جز چند کشور که ایران هم یکی از آنهاست نرخ تورم زیر ۵ درصد تثبیت شده است. در ایران نیز میتوان ازهمین تکنولوژی مهار تورم استفاده کرد اما چرا این اتفاق نمیافتد؟ چون یکی از ابزارهای اصلی برای کنترل نرخ تورم سروسامان دادن به بودجه سالانه کشور است.

بودجه ایران هر سال کسری دارد و همه نیز این را می‌دانیم و همه نیز بارها اعتراف کرده‌ایم که باید ساختار بودجه اصلاح شود اما چرا این اتفاق نمیافتد؟ چون اصلاح ساختار بودجه یعنی اینکه بخش درآمدها وبخش هزینه‌ها را اصلاح کنیم و از هزینه‌های غیرضروری کاسته و درآمدها را افزایش دهیم تا به تعادل برسیم. اما این کار نیاز به این دارد که یک نهاد مشخص برای مهار تورم که سرچشمه آن کسری بودجه باشد در کشور متولی باشد و کسی هم در کار این نهاد دخالت نکند.نظریه من این است که ساختار اقتصاد و سیاست در ایران یک ساختار سوداگرانه است. در ایران و این ساختار اقتصادی، مساله توسعه ثروت و همبستگی ملی و حقوق شهروندی نیست. در یک ساختار سوداگرانه آنچه مساله است توزیع و بازتوزیع ثروت است و به همین دلیل ساختار مساله تولید ثروت ملی در دستور کار قرار نمی‌گیرد این مساله اصلی است که باید به آن توجه کنیم. به این دلیل است که شما می‌بینید در ایران هر مساله‌ای مطرح میشود در آخر کار و به وقت تبیین در جامعه جور دیگری می‌شود. اگر گفته می‌شود ریشه‌های تورم مسائلی است مثل نقدینگی و رشد پایه پولی و بدهی غیرقابل مبادله در بازار، دولت و پول سمی بانکها، افزایش ارزی مبادله است، درست است و همه این موارد وجود دارد ولی هیچ وقت در تبیین این موارد مطرح نمیشود مسائل دیگری مطرح میشود. وقتی در بحث بازارها همه بازارها را یک بازار مشترک بدانیم و وقتی تورم پیش می‌آید روی همه بازارها تاثیر میگذارد میتوان داستان را جمع کرد اما اکنون تک تک بازارها را جدا می‌کنند و جداگانه در مورد مرغ و گوشت و … بحث میکنند. درحالی که بحث تورم بحث اقتصاد کلان است و موضوعی است که همه بحثها را شامل میشود. چرا چنین اتفاقی رخ میدهد؟ اگر ما نهاد بانک مرکزی را داشته باشیم که کار او کنترل تورم باشد تورم را کنترل میکند، ولی کدام دولتی پذیرفته است بانک مرکزی مستقل از قدرت باشد که مساله او کنترل تورم باشد؟ سوال ما این است وگرنه بخش اول را همه ما می‌دانیم و دنیا تجربه کرده است.

خبری: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

من جزو اولین کسانی هستم که در تیر ۱۳۹۳ بحث پول سمی را مطرح کردم و گفتم بانکهای ایران به پول سمی آلوده هستند. اکثر دارایی‌های بانکهای ایران وجود خارجی ندارند بلکه دارایی منفی وجود دارد. در همانجا گفته‌ام اکثر کشورهای دنیا برای این مساله راه حل دارند. کره جنوبی و ژاپن و کشورهای مختلف راه حل داشتند و راه حل آن را همه می‌دانند ولی کدام حکومت می‌پذیرد هزینه راه حل را بپردازد؟ بله ما یک نهاد مسئول کنترل تورم می‌خواهیم و کسی از اساس در مورد آن تردیدی ندارد. ساختار بانکی حتما قابل اصلاح است ولی چرا هیچ وقت اقدام نمنمی شود؟ آیا در کشور ما تولید ثروت مساله است یا توزیع ثروت؟ چرا توزیع ثروت مساله اول کشور ما شده است؟ اگر از صبح تا شب به صدا و سیما نگاه کنید تماما در مورد توزیع ثروت حرف میزند و به تولید ثروت نمی‌پردازد. چرا؟ اینجا به مفهوم ایران و مفهوم منافع ملی و مفهوم دولت ملت و مفهوم ساختار سیاست و مفهومی که مساله اصلی ایران را توزیع ثروت پذیرفته است برمیگردم. آیا فرار سرمایه مهمتر است یا فرار مغزها؟ چرا بحث فرار مغزها در دستور کار ما نیست و به آن توجه نمی‌کنیم؟ چرا حتی به فرار سرمایه کم توجهیم؟ ما برای ایجاد همبستگی ملی به رویای خوبی از ایران نیاز داریم ولی در حال ترویج تعارضات و بحثهای تنش زا در جامعه هستیم.

من به مفهوم هویت و ایده ایران و همبستگی ملی برمیگردم چون من فکر میکنم ما در آخر کار نیاز داریم ایران را دوست داشته باشیم. مفهوم دوست داشتن ایران ساده نیست و بسیار بزرگ است و زیربنای تشکیل سرمایه اجتماعی است که این سرمایه اجتماعی زیرساختهای تکنیکی را ایجاد میکند غیر از این هیچ کسی قادر به انجام اصلاحات تکنیکی نخواهد بود. تمام بحث اصلی من این نکته است. کدام اقتصاد سیاسی است که کنترل تورم را به شکل واقعی و با حذف عوامل تشکیل دهنده تورم پیاده کند و نه به شکل صوری کنترل تعداد حلبهای روغن در انبارها! ساختاری که کارش تولید ثروت نیست و در حقیقت نیت مکش ثروت را دارد دولت و بودجه عمومی نه بودجه کل بیشتر بودجه عمومی بیشتر کسری دارد و این مساله‌ای است که به طور آگاهانه در مورد جزئیات آن در مجلس بحث می‌شود و در حقیقت تصمیم گیری می‌شود این ساختار حتی نهادهای رسمی را از کارکرد خودشان بازمی دارد.

*این سخنان در کافه دیالوگ بیان شده و ماهنامه اتاق بازرگانی ان را درج کرده است

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا20 ساعت قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

ویدئو | سخنان تاثیرگذار عضو مسلمان کنگره آمریکا درباره سفرش به قدس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ رشیده‌ طلیب، عضو مسلمان کنگره آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ایلهان عمر دیگر عضو مسلمان کنگره گفت: زمان که بچه بودم برای دیدار با پدر و مادربزرگم و نیز اقوامم به قدس رفتیم و به یاد می‌آورم مادرم با وجود اینکه شهروند آمریکا و یک آمریکایی مفتخر بود از ایست‌های بازرسی به صورت غیرانسانی رد می‌شد. او همچنین صحبت‌های آخر خود با مادربزرگش را که قصد داشت برای دیدارش به فلسطین اشغالی برود یادآور شد. او در طول مدت صحبت از خاطراتش اشک‌هایش را به زور نگه داشته بود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو به صورت اقساطی با تحویل فوری ویژه ۳۰ مرداد اجرایی می‌شود. به گزارش خبرنگار عصر ایران شرکت ایران خودرو اعلام کرد طرح فروش اینترنتی اقساطی محصولات این شرکت از ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه ۳۰ مرداد در وبسایت فروش ایران خودرو به نشانی esale. ikco. ir آغاز خواهد شد. در این طرح خودروهای پژو ۲۰۶ صندوقدار، پژو پارس TU۵ و پژو ۴۰۵ به صورت اقساطی با تحویل ۳۰ روزه انجام می‌شود. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح «سامانه صیاد» را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، خبرنگار شبکه «ان. این شبکه آمریکایی سپس به سراغ «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران رفت و با او به مصاحبه نشست. لازم به ذکر است متن پیاده شده از صحبت‌های شمخانی بر مبنای ترجمه انگلیسی است که شبکه ان. بی. سی روی گزارش خود صداگذاری کرده است. هولت سپس از گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی پرسید و شمخانی نیز اینگونه پاسخ داد: «بیان خواهیم کرد. این خبرنگار آمریکایی سپس به میان مردم رفت و درباره اثرات تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری از ایرانی‌ها پرسید.
ایسناایسنا1 روز قبل
«کتو» یک برنامه سازگار با اندروید و iOS است و دستگاهی است که به طور دائم داخل خودرو می‌ماند. بدین ترتیب وقتی کاربر به خودروی خود نزدیک می‌شود، «کتو» سیگنال بلوتوث منحصر به فرد و یک سیگنال صوتی غیر قابل شنیدن را به گوشی هوشمند کاربر می‌فرستد. همچنین هنگامی که فرد داخل ماشین است، راننده می‌تواند با استفاده از گوشی خود ماشین را روشن کند. کاربر اصلی می‌تواند دسترسی هر کسی را در هر زمان دلخواه لغو کند یا می‌تواند دسترسی را به ساعات خاصی از روز محدود کند. علاوه بر این، اگر یک نفر دارای چندین خودروی مجهز به دستگاه «کتو» باشد، می‌تواند از این برنامه برای دسترسی مجزا به هر خودرو استفاده کند.

نظرها

اخبار بیشتر