آیا ایران برای روزه نفتی آماده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اقتصادی
آیا ایران برای روزه نفتی آماده است؟

آیا ایران برای روزه نفتی آماده است؟

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به گونه‌ای تهیه شود که منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.

اسپوتنیک: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران اعلام کرد، بر اساس اصلاح ساختاری که به صورت یک طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال‌های گذشته طراحی کنیم.

وی افزود: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا کرد که یکی از آن‌ها اصلاح درآمدهاست با توجه به اینکه رویکرد اصلاح ساختار بودجه کاهش وابستگی به نفت است، اما تا الان تحقق پیدا نکرده است.

نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به گونه‌ای تهیه شود که منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.

ایران به دنبال کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت است

سعید میرترابی حسینی، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک به بررسی مسائلی در خصوص اینکه آیا ایران می‌تواند از وابستگی نفت جدا شود، پرداخت.

ایران یک اقتصاد نفتی داشته و چند ده سال نیز در کشور ما پایدار بوده و در دوره پس از انتقلاب و حتی پیش از انقلاب طرح‌هایی برای کاهش وابستگی دولت به درآمد‌های نفتی وجود داشت. در برنامه‌های توسعه که پیش از تشدید تحریم‌ها به تصویب رسیده بود، این بحث مطرح بود که دولت هزینه‌های جاری خود را از درآمد‌های نفتی تامین نکند و از مالیات و از درآمد شرکت‌های خدماتی دولتی به مردم تامین کند.

به طور طبیعی در دوره تشدید تحریم‌ها، درآمد‌های نفتی دولت کمتر شده و ضرورت جایگزینی منابعی دیگری برای هزینه‌های دولت امروزه بیشتر شده است.

در ایران هنوز آمار رسمی وجود ندارد ایران چه میزانی در شرایط تحریم نفت می‌فروشد و چه میزانی از این در آمد‌های نفدی در اختیار دارد. در منابع مختلف ذکر شده است که میزان فروش نفت ایران از ۱۵۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز است.

به هرحال درآمد دولت ایران به میزان صادرات نفت بستگی دارد که طبیعتا با وجود تحریم‌ها این میزان نسبت به گذشته خیلی کاهش پیدا کرده است. اگر این موضوع مطرح شده که ما درآمد‌های نفتی خود را به صفر برسانیم، دو نکته مطرح می‌شود؛ نخست اینکه بحث وابستگی دولت برای هزینه‌های جاری به درآمد‌های نفتی نکته‌ای است که قبل وجود داشته، ولی اگر تصمیم براین باشد که کل وابستگی‌ها از جمله هزینه‌های جاری و عمرانی را به درآمد‌های نفتی در سال آینده را یکباره به صفر برساند، به نظر نمی‌آید با توجه به شرایط در کوتاه مدت امکان پذیر باشد.

در برخی کشور‌های صادر کننده نفت برای سرکوب دلار‌های نفتی تجربه ایجاد صندوق‌های توسعه و ذخیره درآمد‌های نفتی وجود داشته و در کشور‌های مختلف موفقیت‌های مختلفی داشته است. اما در ایران خیلی در این زمینه موفق نبودیم و به طور کلی یک راه برد خیلی منسجم و جدی در حوزه اقتصاد سیاسی نداشتیم.

نشست سران سه قوا

البته ما صندوق‌های ذخیره ارزی و توسعه ملی را ایجاد کرده و مقداری از این درآمد‌ها به این صندوق‌ها واریز کردیم، اما هر جا لازم بوده از این صندوق‌ها استفاده کردیم و کارکرد این صندوق‌ها به گونه‌ای بوده که دولت همواره نقش اول را در آن ایفا کرده است و کارکرد این صندوق‌ها در ایران با سایر کشور‌ها متفاوت است.

بنابراین، یکی از راه حل بومی این مسئله است که امکان فراهم بشود تا دولت بتوان پایه مالیاتی را گسترش دهد. بر اساس آمار موجود، در اقتصاد ایران حدود ۴۰ درصد فرار مالیاتی وجود دارد. طبیعتا اگر دولت یک برنامه درست برای استخراج مالیات داشته باشد و آن را بروز کند، این به اجرایی شدن طرح اعلام شده توسط آقای محمد باقر نوبخت کمک خواهد کرد.

به هر حال با یک انسجام کلی در تمامی سطوح سازمان‌های اجرایی کشور، کمک مردم و همچنین بخش‌های غیر نفتی با کمک نیرو‌های اجتماعی این امکان را فراهم می‌کند تا امکان خروج از وابستگی درآمد‌های نفتی که در ایران هست، بوجود بیاید.

نیکلای الکساندرویچ، دکترای اقتصاد، فارغ التحصیل دانشکده سن پترزبورگ و انستیتوی مطالعات عربی و اسلامی و محقق ارشد موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین الملل نیز در این زمینه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت:

ابتدا باید مفهوم صادرات خام و غیر خام را مشخص کرد. یعنی اگر ما در مورد نفت خام و یا گاز صحبت می‌کنیم، در حال حاضر ایران در شرایطی قرار دارد که درآمد‌های نفتی آن کاهش یافته است و باید به دنبال منابع جایگزین بود.

نکته دیگر، به طور معمول برای کشور‌های همانند ایران، مناسب‌ترین استراتژی برای تنوع، توسعه بخش پتروشیمی است و ایران در واقع این مسیر را طی می‌کند. به این معنی که اقتصاد ایران در هر صورت حول محور تولید نفت و گاز می‌چرخد و محصولات نفتی به راحتی صادر می‌شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اگر به آمار سال‌های اخیر نگاهی بیاندازیم، ایران پیشرفت‌هایی داشته است. صادرات غیر نفتی ایران تقریبا تمام واردات را پوشش می‌دهد، یعنی ایران در سال‌های اخیر صادرات نفت ایران به صورت غیر رسمی منبع درآمد خالص بوده و به این معنی که همه موارد دیگر در تراز تجاری کشور اتفاقا از صادرات غیر نفتی صورت گرفته است.

به صفر رساندن صادرات نفت ایران یعنی قطع کلی صادرات نفت که در آینده نزدیک بعید به نظر می‌رسد. از اینرو برای چرخش اقتصاد ایران در هر صورت به صادرات صنایع پتروشیمی، صادرات مصالح ساختمانی، برق و صادرات کالا‌های به اصطلاح سنتی یعنی پسته، میوه‌های خشک و … خواهد پرداخت، به این معنا که ایران پتانسیل‌های لازم را دارد که تا حدودی از آن رونمایی شده است و به عقیده من ایران در آینده به صادرات بیشتر این محصولات خواهد پرداخت.

رستم تانکایف، کارشناس ارشد اتحادیه صنایع نفت و گاز روسیه، مدیر کل شرکت سهامی خاص «اینفو تک – ترمینال» در مصاحبه‌ای با اسپوتنیک خاطر نشان کرد که ایران می‌تواند از تجربه بین المللی کشور‌ها در تغییر اولویت وابستگی اقتصادی به صادرات نفت استفاده نماید، اما برای اجرای این طرح، زمان لازم است، برای آنکه همسایگان خاورمیانه‌ای نمی‌توانند در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام دهند. این کارشناس توضیح میدهد:

متاسفانه کشور‌های منطقه خلیج فارس به خوبی از عهده این کار برنمی آیند. برنامه تنوع اقتصاد در تمامی این کشور‌ها وجود دارد. در بسیاری از دولت‌های منطقه خلیج فارس عملآ اکتشاف میادین نفتی به اتمام رسیده، منابع جدید‌ی کشف نشده است و قدیمی‌ها بهره برداری می‌شوند و ضمن اینکه کار به سرعت صورت می‌گیرد؛ بنابراین آن‌ها در جستجوی امکان سرمایه گذاری‌های خود، ایجاد صندوق‌ها، جهات جدید توسعه فناوری هستند که اجازه دریافت درآمد‌های آن‌ها از صادرات غیر خام (غیر نفتی) را بدهد. اما اقتصاد این کشور‌ها عقب مانده و دست یافتن به چنین پیشرفتی همانطور که چین یا سنگاپور به آن دست یافتند، در مدت زمان کوتاه غیر ممکن به نظر می‌رسد.

اوضاع ایران بسیار پیچیده و دشوار است. در موج اول تحریم‌ها در سال ۲۰۱۰، صادرات نفت از ایران به طور فاجعه باری سقوط کرد، همانند درآمد‌های صادرات نفتی، بودجه کشور نامتعادل شد. مردم ایران با حساب یارانه زندگی خود را سپری کردند. اما بودجه با احتساب پول نفتی تکمیل می‌شد. وقتی این پول‌ها بسیار کم شد، ایرانی‌ها تصمیم گرفتند که به اقتصاد تنوع بخشند، یارانه‌ها را لغو کرده، اما جبران خسارت کمی هم وضع نمودند، ناآرامی‌هایی در کشور آغاز شد که ممکن بود به انفجار اجتماعی منجر گردد. اما این اتفاق نیافتاد برای آنکه آمریکایی‌ها یکبار دیگر تحریم‌هایی وضع کردند و کل خشم مردم به سمت آمریکا منعطف گردید. در عین حال ایرانی‌ها به متنوع کردن اقتصاد خود ادامه دادند برای آنکه رشد اقتصادی را کسی لغو نکرده بود. به طور مثال در سال گذشته انحصار دولتی در بخش نفتی لغو گردید و سرمایه گذاری خصوصی مجاز اعلام شد و در واقع این جواز برای ساخت و ساز پالایشگاه‌های نفتی صادر گردید.

به عقیده این کارشناس بخش گاز و سرمایه گذاری‌ها در این زمینه می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی برای ایران باشد:

کل پیشرفت‌های فناوری ایران و در واقع برنامه هوافضا، صنایع ماشین سازی همگی بر پایه نیازمندی‌های داخلی بوده و بر بازار خارجی تکیه ندارد. برای همین توسعه فعال میدان‌های گازی پارس جنوبی، ورود به بازار گاز، ساخت کشتی‌های ترابری گاز، ساخت کارخانه‌های پالایش گاز می‌توانند جایگزینی برای ایران در کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی باشند. لازم به یادآوری است که پارس جنوبی و شمالی، دو میدان گازی عظیم بر روی کره زمین هستند.

پارس شمالی به قطر تعلق دارد و ۸ کارخانه برای میعان گاز ساخته شده و جایگاه اول را در جهان در زمینه ارسال گاز مایع به خود اختصاص داده است. ایران نیز می‌توانست چنین میزانی از گاز را تولید نماید. اما برای این کار به سرمایه گذاری جدی نیازمند است و ایران این میزان پول ندارد. آن‌ها نمی‌توانند وام‌های بانکی در شرایط تحریمی دریافت نمایند. طبیعتا آن‌ها می‌توانستند به این امر دست یابند و پول‌هایی را از چین دریافت کنند. چین ۶ کشتی ترابری گاز ساخت و آن‌ها با پرچم ایران حرکت می‌کنند و در واقع به چین تعلق دارند؛ بنابراین برنامه توسعه پارس جنوبی با احتساب سرمایه گذاری راه خروج خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
آقای حسین کاظمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تعداد انواع خودرو‌های تحویلی به مشتریان تا پایان مرداد به بیش از ۵۳ هزار دستگاه می‌رسد که در مقایسه با ماه گذشته حدود ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. آقای کاظمی اضافه کرد: در حال حاضر میزان تولید انواع خودرو در گروه سایپا به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در روز رسیده است. معاون بازاریابی و فروش سایپا ادامه داد: همچنین میزان تحویل خودرو‌ها در مرداد امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته نیز ۱۵ درصد رشد داشته است. وی پیش‌بینی کرد تا حدود ۴۵ روز آینده، ​همه خودرو‌های معوق سال ۹۷ به مشتریان تحویل شود. آقای کاظمی گفت: حدود ۳۰ درصد خودرو‌ها در استان تهران و البرز و بقیه در استان‌های دیگر تحویل می‌شود.

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
مظفر علیخانی، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران، از کاهش ۲۰ درصدی پیش‌پرداخت مورد نیاز برای انجام واردات در مقابل صادرات خبر داد و گفت: چگونگی استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات اصلاح می‌شود. اعتمادآنلاین| مظفر علیخانی، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته در کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران پیش‌پرداخت مورد نیاز برای واردات در مقابل صادرات از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد رسیده است. علیخانی گفت: دو جلسه در کمیته ارزی اتاق بازرگانی، با نمایندگان سازمان مالیاتی در خصوص چگونگی استرداد مالیات بر ارزش افزوده بخش صادرات مذاکره شده است و این امیدواری وجود دارد که بتوان این فرآیند را تسهیل کرد. عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: با رایزنی‌های صورت گرفته تلاش شده تا وضع عوارض، جایگزین ممنوعیت‌های صادراتی شود و زمینه‌ای فراهم گردد تا بتوان بازارهای هدف صادراتی را حفظ کرد. علیخانی خاطرنشان کرد: بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته در کمیته ارزی اتاق بازرگانی با دولت، سقف سابقه کارت بازرگانی برای واردات مواد اولیه برداشته شده است.

نظرها

اخبار بیشتر