مراسم رونمایی از مستند «قصه‌های مقاومت» |ابزار امیدواری رئیس بسیج صدا و سیما بر تداوم ساخت مستندهای جبهه مقاومت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مراسم رونمایی از مستند «قصه‌های مقاومت» |ابزار امیدواری رئیس بسیج صدا و سیما بر تداوم ساخت مستندهای جبهه مقاومت

مراسم رونمایی از مستند «قصه‌های مقاومت» |ابزار امیدواری رئیس بسیج صدا و سیما بر تداوم ساخت مستندهای جبهه مقاومت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس بسیج صدا و سیما ابراز امیدواری کرد که جریان مستندسازی جبهه مقاومت با حمایت بزرگ‌ترهای این حوزه تداوم داشته باشد

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از مجموعه مستند قصه‌های مقاومت عصر امروز در بسیج صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، محمد مهدی رحمتی، رئیس بسیج صدا و سیما صحبت کرد و گفت‌: مجید کلهر مستندساز صاحب سبکی است که بنده به عنوان برادر به ایشان نگاه می‌کنم. خاطرم هست زمانی که همراه با ایشان این مجموعه مستند را می‌دیدیم، روی تک تک صحنه‌ها حساسیت داشت و وقتی نقدی بدان وارد می‌شد، دلیل می‌آورد و متعصبانه دفاع می‌کرد. ایشان مستندسازی است که نه تنها در جنگ ۳۳ روزه حضور داشته است بلکه در جنگ آمریکا علیه عراق بوده و فرزند شهید میباشد. فکر می‌کنم که ایشان به عنوان فیلم‌ساز کوله به پشت دین خود را ادا کرده است.

وی ادامه داد: این ۴ مستند که امروز رونمایی می‌شود، سبک روایت مجید کلهر را به خوبی نشان می‌دهد. او روایت خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده و سپس ده سال بعد را نمایش داده و شرایط بسیاری از خانواده‌های لبنانی را به تصویر کشیده است. متاسفانه بسیاری از این خانواده‌ها سامان پیدا نکرده‌اند اما روح مقاومت در لحظه لحظه‌شان جاری است. او وقتی که دوربین را روی دوش خود گذاشته است، به محور بودن مقاومت تاکید داشته و این موضوع در تک تک صحنه‌هایش جاری است. امیدوارم که این جریان مستندسازی با حمایت بزرگترهای این حوزه تداوم داشته باشد. فیلم‌سازی مقاومت هم کار سختی است و هم محدودیت‌هایی در آن وجود دارد. باید به بچه‌های جبهه انقلاب فضا بدهیم تا بتوانند کار کنند.

در ادامه این مراسم، محمدحسین محمودیان از مستندسازان باسابقه کشور صحبت کرد و در سخنانی کوتاه گفت: ‌خاطرم هست که برای ساخت مستند مقاومت و پیروزی به لبنان رفته بودیم. در آن جا جلسه‌ای با یکی از افرادی که مستقیما مسئول ما بودند داشتیم و ایشان چیزهایی را به ما آموزش دادند. او یک جمله به ما گفت که تاثیر بسیار زیادی بر من گذاشت. او گفت که «ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که موفقیت حزب‌الله چشمگیر نبوده است و شاهد شرایط ۵۰-۵۰ هستیم اما اکنون وظیفه داریم که بگوییم حزب‌الله پیروز شده است». آن جمله ایشان تاثیر زیادی بر من گذاشت و در تک تک صحنه‌ها به یاد این حرف می‌افتادم. حتی زمانی که می‌خواستیم نریشن آن را بخوانیم گفتیم که «واقعا پیروز شدیم یا باید بگوییم پیروز شدیم؟» با این حال فکر می‌کنم که روح حاکم بر جامعه انسانی لبنان پس از جنگ ۳۳ روزه بسیار شبیه به همان چیزی بود که خود ما در هشت سال دفاع مقدس داشتیم. وحدت، همدلی و اتحاد بسیار عجیبی در بین مردم حاکم بود.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سخنران بعدی این مراسم، حسین اکبری از کارشناسان جبهه مقاومت بود. او گفت: مقاومت و جنگ ۳۳ روزه یک نقطه عطف در تاریخ مقاومت است. آمریکا بعد از شکست خوردن طرح خاورمیانه بزرگ خود بسیار تلاش کرد تا طرح جدیدی را برای خاورمیانه اجرا کند. در آن طرح می‌خواستند که سنگرهای پراکنده مقاومت را از بین ببرند تا تهدیدات خود را نسبت به جمهوری اسلامی که ام‌القرای مقاومت در منطقه بود، روا دارند. آنان کار خود را از لبنان شروع کردند چرا که فکر می‌کردند اگر بخواهند ایران را تهدید کنند، ممکن است لبنان پاسخ بدهد و تلاش کند تا اسرائیل را تهدید کند بنابراین تلاش کردند که در ابتدا لبنان را حدف کنند و سپس به ایران حمله کنند.

وی ضمن مروری بر جنگ‌های اعراب و اسرائیل به ثمره‌های مقاومت ۳۳ روزه اشاره کرد و گفت: ‌ اشغال جنوب لبنان در سال ۱۹۸۲ جراین مقاومت در لبنان را کلید زد و حزب‌الله را به وجود آورد. وقتی که اسرائیلی‌ها در سال ۲۰۰۰ مجبور شدند که جنوب لبنان را ترک کنند، اولین و بزرگ‌ترین شکست تاریخی خود را خوردند. هم‌چنین جنگ ۳۳ روزه، اولین شکست نظامی بود که اسرائیل از لبنان می‌خورد. جنگ ۳۳ روزه، هیمنه اسرائیل را به لحاظ نظامی و اعتقادی در هم شکست و حزب الله یک پیروزی بزرگ سیاسی، نظامی و اطلاعاتی را به دست آورد. علاوه بر این، جنگ ۳۳ روزه باعث شد تا معادله جنگ در منطقه برهم بریزد و حزب الله اعتماد به نفس بسیار بزرگی را به دست آورد. هم‌چنین ماهیت جریان سازش عربی افشا شد. جایی که مفتی‌های سعودی می‌گفتند که دعا کردن برای پیروزی حزب‌الله در این جنگ، حرام است. در حقیتق‌، نه تنها کمک نمی‌کردند بلکه از اسرائیل حمایت نیز می‌نمودند.

او در پایان گفت: مهم‌ترین نکته در جنگ ۳۳ روزه این بود که طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکست خورد. انان می‌خواستند که جهان اسلام را به ۲۰۰ کشور کوچک تبدیل کنند که اسلام به قدری ضعیف شود که امریکا بتواند اندیشه‌های خود را در منطقه پیاده کند. این جنگ نشان داد که بدون سلاح و تجهیزات نیز می‌توان ایستادگی کرد و به پیروزی رسید.

در پایان این مراسم و پس از سخنرانی پیمان جبلی‌ف معاون برون مرزی صدا و سیما، از مستندسازان محمد حسین محمودیان، وحید فرجی، محمدرضا محمدی‌نجات، مصطفی سیفی، امیرحسین نوروزی و مجید کلهر تقدیر شد و ۴ مستند «در آن شب»، «الطیبه، «خانه» و «روز سی و سوم» رونمایی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد

مهرمهر1 روز قبل
شهید باقری در صوت ماندگاری که از وی به جا مانده است می‌گوید: برای نتیجه فقط اخلاص عمل فایده دارد، به والله، اگر کسی در این جنگ تاثیر داشته باشه، چه با تجربه چه بی‌تجربه.

حجت الاسلام قرآئتی مهمان «بدون تعارف»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حجت الاسلام قرائتی: چه فایده داره؟ خبرنگار: از ب بسم الله حال ما رو می‌گیرین، بابا مردم الآن­ می‌گن حاج آقا قرائتی چند سالشونه. حجت الاسلام قرائتی: فامیل قرائتی معناش اینه که پدر در پدر ما معلم قرآن بودند. حجت الاسلام قرائتی: من در ضرب المثل‌ها هم حتی می‌تونم بگم پنج ثانیه هم فکر نمی‌کنم، همون طور دردهنم خلق می‌شه. حجت الاسلام قرائتی: نهخبرنگار: نیستید؟ حجت الاسلام قرائتی: نه، نسبت به گذشته بهتریم، اما نسبت به اونی که باید باشیم؛ خیلی عقبیم. حجت الاسلام قرائتی: آخه هر شبی یه نقطه ضعفی رو نشون می‌ده، قهرا مسئولین باید ناراحت بشن.

المپیاد دانش آموزی نانو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

ساعتی با یک پزشک پیشکسوت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر