ویرایش ژن برای تولید نوعی جدید از «کلزا»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
ویرایش ژن برای تولید نوعی جدید از «کلزا»

ویرایش ژن برای تولید نوعی جدید از «کلزا»

فارسخبرگزاری فارس |
به گفته آکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) محققان چینی از فناوری ویرایش ژن برای ایجاد نوع جدیدی از کلزا با بازدهی بالا استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، محققان چینی نوع جدید کلزای پرمصرف را تولید کردند.

کلزا یکی از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتا وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

به گفته آکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) محققان چینی از فناوری ویرایش ژن برای ایجاد نوع جدیدی از کلزا با بازدهی بالا استفاده کرده‌اند.

ارتفاع بوته و تعداد شاخه‌ها عناصر اساسی ساختار گیاه کلزا هستند و با عملکرد آن به طور مستقیم در ارتباط هستند. بهبود ساختار گیاه یکی از چالش‌های مهم در پرورش کلزا است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

به گفته کارشناسان، روغن کلزا به علت اینکه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول است از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

محققان مؤسسه تحقیقاتی روغن زراعی CAAS از ابزار ویرایش ژن CRISPR / Cas۹ در کلزا استفاده کردند که منجر به ایجاد یک نوع کلزا با کاهش ارتفاع، افزایش تعداد شاخه‌ها و تعداد بیشتر محصولات شده، عملکرد هر بوته نیز حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

ویرایش ژن برای تولید نوعی جدید از «کلزا» - 8

این تحقیق بصورت آنلاین در مجله بیوتکنولوژی گیاهی منتشر شد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

المپیاد دانش آموزی نانو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

گنجینه سحر

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR بر همین اساس کلیپ صوتی «گنجینه سحر» را منتشر کرد. وقتی شما نماز شب میخوانید، گناهانی را که در روز انجام داده‌اید، آنها را از بین میبرد؛ چه چیزی از این بهتر؟ اینکه اهل معنا و اهل معرفت و اهل سلوک، نماز شب را گنجینه و ذخیره‌ی تمام‌نشدنی‌ای میدانند، به خاطر این است. نماز شب را فراموش نکنید، از دست ندهید. لکن به طور معمول ماها، امثال بنده در روز مشغولیم دیگر، ما وقتی نداریم که با خدا خلوت کنیم؛ سحر وقت خلوت با خدا است. معنویات هم همین جور است، تغذیه‌ی معنوی هم همین جور است: تلاوت قرآن، ذکر الهی، توجه به خدا، استغاثه، استغفار، نماز و نماز شب.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یکی دیگش را بیاورد و دیگری برنج و روغن و گوشتش را، و سومی اجاق گازش را و چهارمی نمک و ادویه‌اش. کسانی هم ممکن است اندازه آب کش کردن برنج و هم زدن محتوای آن، و یا برداشتن و گذاشتن دیگ روی گاز کمک کنند. برنامه عصر جدید در شبکه سوم سیما با موج اجتماعی یی که به راه انداخت، گل کرد. عصر جدید و قوت و ضعف‌های آن را می‌شود نقد کرد و باید هم نقد کرد تا بهتر شود؛ همین طور صدا وسیما را. در این حیص و بیص، گل کردن برنامه عصر جدید آن هم با مشارکت خود مردم، نقض غیر قابل چون و چرای ادعای اردوگاه دروغ بود.

وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد

مهرمهر1 روز قبل
شهید باقری در صوت ماندگاری که از وی به جا مانده است می‌گوید: برای نتیجه فقط اخلاص عمل فایده دارد، به والله، اگر کسی در این جنگ تاثیر داشته باشه، چه با تجربه چه بی‌تجربه.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه «نظام آموزش مهارتی اتریش نظام خوبی است و نظام ما هم به نوعی برگرفته از آن است»، بیان کرد: دانشجویان در کنار تحصیل دانشگاه از آموزش‌های کوتاه مدت خارج از دانشگاه استقبال کنند. رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: این نبود هدایت تحصیلی درست شاید بیشتر دانش‌آموزان را در مسیر نادرستی قرار داده. رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیان کرد: در حال حاضر ۱۷۳ دانشکده و ۱۵۰ هزار دانشجو داریم اما از بسیاری امکانات مطلوب فاصله داریم. صالحی‌عمران گفت: اصل توسعه کشور آموزش‌های مهارتی فنی است. ضرورت شرکت دانشجویان در دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت خارج از دانشگاهرئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه «نظام آموزش مهارتی اتریش نظام خوبی است و نظام ما هم به نوعی برگرفته از آن است»، بیان کرد: دانشجویان در کنار تحصیل دانشگاه از آموزش‌های کوتاه مدت خارج از دانشگاه استقبال کنند.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در حکمی مسئولیت راه‌بری دانشگاه سوره را به محمدحسین ساعی سپرد. ساعی که از سال ۱۳۹۱ عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیماست پیش از این رئیس دانشکده ارتباطات و رسانه این دانشگاه بوده است. معاون پژوهشی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، عضو شورای علمی گروه فرهنگ و دین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، قائم مقام مرکز افکارسنجی و رصد فرهنگی، معاون پژوهشی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برخی از فعالیت‌های این مدیر دانشگاهی و صاحب تالیفات علمی پژوهشی است. بنا بر همین گزارش، پیش از آغاز سال تحصیلی جدید آئین تکریم دکتر محمد روشن و معارفه دکتر محمدحسین ساعی برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر